0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Sarı%20Kantaron%20Çayı
  • Organik%20Sarı%20Kantaron%20Çayı
Organik Sarı Kantaron Çayı
Ürün Kodu : 346
45.90 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
30gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

 Organik Sarı Kantaron Çayı - Yellow Centaury
 
Mevsiminde taze olarak topladığımız ayrıca Organik Sertifikalı olarak kendi ekimini yaptığımız arazilerimizde yetiştirip  geleneksel yöntemler uygulayarak güneşte ve gölgede kurutup, satışa hazır hale getiriyoruz.

Sarı Kantaron Çayı Nedir?

Tabiatın iyileştirici, şifalı topraklarından kopup gelen sarı kantaron, üzerinde sarı renkli çiçeklerin olduğu ve görüntüsüyle insana huzur veren bir bitkidir. Stres ve depresyon düşmanı olduğu söylenir. Amerika’dan Asya’ya kadar dünyanın her ülkesinde kolayca yetişir.Sarı kantaron bitkisi güçlü ışığa doğru tutulduğunda, bünyesinde barındırdığı yağ guddelerini, noktalar halinde belli eder. Bu görünümü nedeniyle ona halk arasında binbirdelik otu da denir.Farklı iklimlere uyum sağlayan bitki, dünyanın her yerinde genellikle de yeşilliğin bol olduğu bayır, yayla, köy ve küçük tepelerde kendiliğinden yetişir. Sarı kantaronun hem çiçekleri hem de kökleri şifalıdır. Kabuklarından da faydalanılır.

Sarı Kantaron Çayı Faydaları Nelerdir?

Güzel görünümüyle huzur veren sarı kantaron bitkisinin çayını, sakinleşmek için içebileceğiniz gibi depresyon veya uykusuzluk sorunları için de tüketebilirsiniz. Bu bitki sakinleştirici özelliği ile öne çıksa da daha birçok hastalığın tedavisi için önerilir. Bitki uzmanları, sarı kantaron çayı yararları hakkında şu konulara öncelik verirler:Sarı kantaron çayı depresyon tedavisinde önerilen bir çaydır.Çocukların alt ıslatma sorununa yardımcı olabileceği söylenir.Bitkinlik, halsizlik ve yorgunluk gibi şikâyetlerin giderilmesinde kullanılabilir. Grip ve soğuk algınlığı belirtilerinin azalmasına yardımcı olur.Sarı kantaron çayı panik atak hastalığının tedavisinde tavsiye edilir.Uyku sorunu yaşayanlara geceleri 1 fincan çay içmeleri önerilir.Korku, kaygı, endişe bozukluğu ve karamsarlık gibi durumlarda faydalı olduğu belirtilir.Uçuk problemi için de tavsiye edilir. Çayı, pamuk yardımıyla uçuk üzerine sürmek yeterli olur.Ülser ve gastrit gibi mide sorunlarının daha kolay iyileşmesine katkı sağlar.

Görünümü ile huzur verdiği gibi tadı sayesinde de sakinleşmenize yardımcı olur. "Sarı kantaron çayı neye iyi gelir?" dediğinizde, verilebilecek sayısız farklı yanıt bulunur. Kadınların menopoz sürecinde yaşayacağı sorunların çözümüne katkıda bulunan sarı kantaron çayı, sakinleştirici ve zindelik verici özellikleri ile ön plana çıkar. Hormonal değişikliklerin yarattığı sıkıntıların azalmasına ve sürecin rahat bir şekilde atlatılmasına destek olur. İçeriğindeki antioksidan ve anti inflamatuar maddeler sayesinde eklem ve kas ağrılarının iyileşme sürecinde rol oynar. Ciltteki leke, yara, kesik, yanık ve egzama gibi sorunların tedavisi için yardımcı bir etkendir. Antiseptik özelliği sayesinde hücre yenilenmesini hızlandırarak yaraların iyileşme sürecine katkıda bulunur. Kış ayları yaklaşırken yakalanabileceğiniz nezle, grip ya da soğuk algınlığı gibi hastalıkların iyileşmesine destek olması "Sarı kantaron çayı ne işe yarar?" sorusuna cevap niteliğindedir. Ayrıca, ülser ve gastrit gibi mide sorunlarının iyileşme sürecine kolaylık sağlayarak katkıda bulunur. Hazmı kolaylaştırırken iştahınızın açılmasını sağlar. Ruhu sakinleştirici etkisi olduğu gibi kasları da gevşetir. Bu durumda, adet söktürücü görevi gören sarı kantaron çayı, dönemsel sancılarınızın azalmasına yardımcı olur. Sarı kantaron; baş, kas ve eklem ağrılarında hafifletici rol oynar. Hormon seviyelerinin dengelenmesinde destekçi bir görev üstlenen sarı kantaron çayı, tiroid sorunu yaşayanların hayatını kolaylaştırır. Sarı kantaron çayı faydaları ile kullanıcıların hayatında rahatlatıcı ve kolaylaştırıcı bir rol oynar.     

Sarı Kantaron Çayı Neye İyi Gelir?

Sarı kantaron çayı kullanımı menopoz sürecinde olan kadınlara, psikolojik güçlükleri giderici, sakinleştirici ve zindelik verici özelliği ile yardımcı olur.Hormon düzeyindeki değişimlerin sıkıntılarını azaltarak bu sürecin rahat geçirilmesine katkı sağlar.Günlük stresi azaltır ve sakinleştirici etki yapar. Sorunlarla daha kolay baş etmek için size yardım eder.Ayrıca sarı kantaron çayı adet söktürücü özelliği ile adet sancılarını da giderir.Bu şifalı bitkinin, sarılık ve hepatit rahatsızlığı olanlara iyi geldiği hakkında da düşünceler mevcuttur.Sarı kantaron bitkisinin ciddi anlamda ağrı kesici özelliği vardır. Baş ağrısı, migren ağrıları, göğüs, bel, sırt, romatizma ve yaralardan kaynaklı ağrılarının giderilmesinde tavsiye edilir. İçerdiği antioksidan ve anti inflamatuar maddeler sayesinde eklem rahatsızlıklarına ve kas ağrılarına da iyi gelir.Uzmanlar, bu bitki çayının gut hastalığının tedavi sürecinde yardımcı ürün olarak kullanılabileceğini belirtirler.Ciltteki yaraların iyileşmesinde, yanıkların ve egzama hastalığının tedavisinde önerilen bir bitkidir. Hemoroid (basur) rahatsızlığına da iyi geldiği hakkında bilgiler vardır.Antiseptik özelliğe sahip olan bitkinin, yaraların iyileştirilmesi sürecinde faydalı olduğu hakkında veriler bulunur.Aynı sefa ile birlikte demlenen sarı kantaron çayı mideyi rahatlatmaya iyi gelir. Ülser gibi mide rahatsızlıklarının giderilmesi konusunda tedaviye yardımcı olur.

Sarı Kantaron Çayı Zayıflatır Mı?

Fazla kilolardan kurtulmak yani zayıflamak için sarı kantaron çayı kullananlar bilmelidir ki, bu bitkinin zayıflatma özelliği yoktur. Hormon dengesinin sağlanmasına yardımcı olur fakat sarı kantaron çayı zayıflama amacına hizmet etmez. Tam tersi etkisi vardır.O halde konuya, sarı kantaron çayı kilo aldırır mı diye sorarak devam edelim. Sarı kantaron bitkisi güçlü bir iştah açıcı olduğu için kilo aldırma özelliğine sahiptir.Kilo almakta zorlananlara ve kansızlık sorunu bulunanlara bu bitkinin çayını içmeleri tavsiye edilir.Kilo verdiren hastalık süreçlerinin ardından gelen toparlanma dönemlerinde, iştah açıcı çay olarak tüketilmesi önerilir. Kilo almaya ihtiyacınız varsa bir uzman doktora danışarak sarı kantaron çayı içebilirsiniz.

Sarı Kantaron Çayının Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Bilinçsizce ve doktor tavsiyesi olmadan kullanılan sarı kantaron çayı istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Tüm bitkiler gibi onun da uzman önerisi doğrultusunda kullanılması gerekir.Hamile kalmak isteyenler ve bebek emzirenler için sarı kantaron çayı zararları söz konusu olabilir. Bu dönemlerde kullanılması tavsiye edilmez.Ayrıca hiperaktif kişiler ile dikkat eksikliği bulunan kişilere olumsuz etki yapabilir. Bu özelliklerdeki insanların çay kullanmaları doğru değildir.Sarı kantaron çayı hamilelikte kullanımı önerilmeyen bir çaydır. Bu bitki çayının, demansa olumsuz etkisi olabileceğinden Alzheimer hastaları tarafından kullanılması sakıncalıdır.Antidepresan, astım ve tansiyon ilaçları kullanan kişilerin de sarı kantaron çayını kullanmaları tavsiye edilmez. Çünkü ilaçlarla etkileşim yapması güçlü bir ihtimaldir.Bu bitki çayını tüketiyorsanız ve yakın zamanda bir ameliyat geçirecekseniz, iki hafta öncesinden sarı kantaron tüketimine ara vermeniz gerekir. Durumunuzu doktorunuzla paylaşmanız konusu da önemlidir.

Sarı kantaron çayı yan etkileri net bir şekilde bilinerek içilmelidir. Hamile kalmak isteyenlere ve bebek emzirenlere tavsiye edilmeyen çayın zararları söz konusu olabilir. Hazmı kolaylaştırma etkisi bulunan çayı gün içinde fazla tükettiğinizde, sindirim sisteminizi boma ihtimaliniz bulunur. Tansiyon, antidepresan, kan sulandırıcı ve astım ilaçları kullanan kişilerin etkileşim yapabilmesi gibi olası sorunlara karşı çayı tüketmemeleri önerilir. Ameliyat olacak kişiler anestezi alacağı için 15 gün önceden çayı içmeyi bırakmalıdır. Demansa olumsuz etkisi olan çayı Alzheimer hastaları ile şizofren rahatsızlığı bulunanların tüketmesi sakıncalı olabilir. Ayrıca, aşırı şekilde tüketim gerçekleştirdiğinizde, mide bulantısı, yorgunluk, ağız kuruluğu ve baş dönmesi gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Sarı kantaron çayının zarar ve yan etkilerine yakalanmamak için bu çayı dikkatli bir şekilde tüketmelisiniz.  

Sarı Kantaron Çayı Ne Kadar İçilmeli?

Aynı kimyasal ilaçlar gibi bitki çaylarının da bilinçsizce kullanımı çok kötü sonuçlara neden olabilir. Unutmamak gerekir ki birçok ilaç, bitki özleri kullanılarak üretilir. Yani bitkiler ile yapılan tarifleri, uzman önerisi olmadan gelişigüzel tüketmek yanlış olur.Zehirlenmeyle sonuçlanacak olayların yaşanmasına neden olabilir. Bu nedenle sarı kantaron çayı ne kadar kullanılmalı sorusunun yanıtını, uzmanlardan ve doktorlardan öğrenmek en doğru yaklaşım şeklidir.İşin ehli olan kişilerden, sarı kantaron çayı aç karnına ya da tok karnına mı içilir konusunda da gerekli tavsiyeleri alabilirsiniz.Dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da bitkilerin insanlar üzerindeki etkilerinin farklı farklı olmasıdır. Bir kişiye iyi gelen bitki, başka bir kişiye olumsuz etki yapabilir.

Sarı Kantaron Çayı Günde Kaç Defa İçilir?

"Sarı kantaron çayı günde kaç defa içilir?" sorusuna verilen yanıt, çayı tüketme amacınız ve hangi sorun için kullanacağınızı belirlemenize bağlıdır. Çünkü çayı bilinçsiz bir şekilde kullanmanız sorunlara yol açabileceği için dikkatli bir şekilde tüketmeniz gerekir. Bu şekilde, faydasını daha rahat ve hızlı bir şekilde görebilirsiniz. Günde en fazla 1-2 fincan tüketmeniz gereken sarı kantaron çayını bir uzman görüşü dahilinde içmeniz çaydan göreceğiniz faydayı artırır. Stres, endişe, kaygı sorunları yüzünden uykusuzluk çekenlere geceleri 1 fincan sarı kantaron çayı içmesi önerilir. Çay tüketimi sayesinde, huzurlu bir uykuya geçiş süreci yaşayacağınız için çayın rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisini kolaylıkla hissedebilirsiniz.   

Organik çay üretiminin her aşaması sertifikalanmış, hiçbir aşamasında kimyasal kullanılmamıştırNa
sıl Kullanılır? Sarı Kantaron Çayı demlenerek hazırlanır.


-1 dolu tatlı kaşığı Sarı Kantaron Çayı, 1 su bardağı kaynar suya atılır.

-10 dakika demlenir ve süzülür.

-Günde 2-3 bardak içilir. 


· Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.  

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
kantaron yağısarı kantaron yağıkantaron faydalarısarı kantaron faydalarısarı kantaron çayısarı kantaron nasıl yapılırsarı kantaron çiçeğisarı kantaron çiçeğisarı kantaron otusarı kantaron yağı nasıl yapılırsarı kantaron çayı faydalarısarı kanta
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.