0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Kuşburnu%20Çayı
  • Organik%20Kuşburnu%20Çayı
Organik Kuşburnu Çayı
Ürün Kodu : 27
95.63 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
150gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Kuşburnu -  Rosehip

Mevsiminde taze olarak ayrıca Organik Sertifikalı olarak topladığımız Orman arazilerimizde min 1850 rakım yetişen kuşburnu meymesini
geleneksel yöntemler uygulayarak güneşte ve gölgede kurutup, satışa hazır hale getiriyoruz.

Gülgiller familyasında yer alan kuşburnu meyvesi, yüksek oranda C ve A vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda fosfor, kalsiyum, potasyum ve magnezyum mineralleri açısından da zengin bir kaynak olan bitki, pektin, tanen gibi antioksidan bileşenleri de yüksek oranda içerir. Genellikle yol kenarları, ormanlık, mera ve tepeliklerde yabani olarak yetişen kuşburnu bitkisinin boyu 3-4 metreye kadar ulaşabilir. Demet şeklini alan çok sayıdaki gövdenin bir araya gelmesiyle oluşan kuşburnu, çalı görünümüne sahiptir. Dalların üzerinde sarıdan siyaha kadar küçük dikenler bulunur. Kısa saplı, kenarları dişli ve oval şeklinde yapraklarla bezenen bitkinin kalp şeklinde çiçekleri vardır. Koyu ya da açık renkte pembe çiçeklerin orta kısmında yer alan kuşburnu meyveleri oval şekillidir. Etli bir kabuk tabakasından oluşan meyvelerin içinde sarımsı beyaz renkli tüylü tohumlar bulunur.

Kuşburnu limonun 60 katı kadar C vitamini içerir. Güçlü bir antioksidan olan kuşburnunun faydaları da yapılan araştırmalarla ispatlanmış. Kuşburnunun çiçekleri tıbbi ilaç olarak kullanılırken, yemişleri ise özellikle bağışıklık sisteminin güçlenmesi için bitkisel çaylar başta olmak üzere marmelat ve reçel yapımında kullanılır. 

Kuşburnu İçerisinde Yer Alan Besin Değerleri Nelerdir?

Kuşburnu öncelikle yüksek oranda C vitamini deposudur. Limondan 60 kat fazla C vitamini barındırır. Ayrıca potasyum ve fosfor açısından zengin olan kuşburnu A vitamini olarak da bol miktarda bulunur. B1, B2, E ve K vitaminleri açısından zengin olan kuşburnunun yüksek oranda sodyum, magnezyum, kalsiyum, manganez, demir, çinko, bakır gibi birçok minerallerinin yanı sıra sülfat, nitrat, klorür gibi elementler de yer almaktadır. Gün içerisinde bir fincan kuşburnu çayı içmek bile bu gerekli olan vitamin ve mineralleri almaya yardımcı olacaktır.

Kuşburnu Çayının Faydaları Nelerdir?

Yüksek antioksidan özelliği ile dikkat çeken kuşburnunun faydaları oldukça fazladır. Kuşburnu kullanılarak hazırlanan kuşburnu çayı da genel sağlık durumunun korunmasına yardımcı olur. kuşburnu çayı  C vitamini başta olmak üzere içeriğinde birçok vitamin ve mineral bulunduran kuşburnu çayı, düzenli olarak tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirir ve enfeksiyonlara karşı vücudu korur. Antioksidan özelliği sayesinde toksin maddelerin ve fazla suyun atılmasına yardımcı olur ve hücrelerin kendini yenilemesini destekler.İltihap söktürücü etkiye sahip olan kuşburnu çayı, eklemlerdeki iltihapların sökülmesine yardımcı olarak diz ağrısı ve eklem rahatsızlıklarının önüne geçilmesini sağlar.Midenin asit düzeyinin düzenlenmesinde önemli rol oynayan kuşburnu çayı aç karnına içildiğinde ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarının tedavisini destekler. Aynı zamanda bağırsak hareketlerinin hızlanmasına da yardımcı olarak gaz ve şişkinliği önleyebilir. Diz kapaklardaki ağrıları alıp, dizdeki sıvı kaybını izole eder. 

Kuşburnunun Sağlığa Zararları Var Mıdır?

Kuşburnu birçok açıdan fayda içermesi nedeniyle sağlıklı bir bünyeye sahip olmaya etkili olabilmektedir. Kuşburnu hiçbir şekilde vücuda zarar verebilecek bir etkiyi taşımaz ancak çok yüksek oranda tüketmek her bitki çayını tükettiğimiz gibi vücuttaki fazla suyun atılmasına veya yağ yakılmasına neden olması açısından zayıflatabilir. Kilolu olanlar için avantajlı bir durum olsa da zayıf kişiler bu konuda dikkatli olmalıdır.

Kuşburnu Çayı Nasıl Yapılır?

Kendine has bir aromaya ve kokuya sahip olan kuşburnu çayı özellikle soğuk kış günleri için ideal bir C vitamini kaynağıdır. Kuşburnu çayı için 3 çay kaşığı 5-6 adet kuşburnunu havanda hafif ezerek çatlatın.

Bir cezveye ya da tencereye 1 su bardağı su ekleyin ve kaynayan suya  kurutulmuş kuşburnu ekleyip 10- 15 dakika daha kaynamaya bırakın. Daha sonra kuşburnu çayını ocaktan alarak 5-10 dakika dinlenmeye bırakın. Bir süzgeç yardımıyla fincana süzün. Limon dilimleri ya da bal ile lezzetlendirerek kuşburnu çayını içebilirsiniz. 

***Kuşburnu demlerken püf nokta nedir? 

Demlerken kapağını kapalı tutun ki içeriğindeki suya geçen C vitamini bir diğer ismiyle askorbik asit yok olmasın.Ne kazar uzun kaynatırsanız içeriğindeki C vitamini o kadar azaldığından, demleme süresini de uzatmayın. Yemeklerden 30 dakika sonra için. Kuşburnunun zengin vitamin ve minerallerinden tam anlamıyla faydalanabilmek için çayı hazırladıktan sonra 5 dakika içinde tüketmelisiniz.

Kuşburnu günde ne kadar tüketilmeli?

Kuşburnu çayı günlük olarak tüketim dozu iyi belirlenmelidir. 2 fincan kuşburnu çayı tüketimi ideal bir seçim olacaktır. 2 fincandan fazla içilmesi yan etkilere sebep olabilir. Doğru demlendiğinde ve kararında tüketildiğinde kuşburnunun faydası çok.

Kuşburnu Ne zaman içilmelidir?

Özellikle sabah kahvaltısının yanında veya öğle ve akşam yemeklerinden sonra içmek, birçok kişi için uygun bir tercih olabilir. Haricinde ayrıca, soğuk algınlığı veya grip dönemlerinde kuşburnu çayını tüketmek özellikle faydalı , çünkü C vitamini içeriği bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olabilir.

Kuşburnu iltihap tedavisine yardımcı olur mu?

Danimarka'da yapılan bir araştırmaya göre; düzenli kuşburnu alımı, karaciğer tarafından üretilen ve inflamasyondaki artışla konsantrasyonu artan bir madde olan C-reaktif protein seviyelerini azaltabilir. Ayrıca, bazı araştırmalar kuşburnunun iltihap önleyici özelliklerinin kabuğuna değil tohumuna atfedildiğini belirtmektedir. Kuşburnunun anti-inflamatuar özellikleri de kıkırdak erozyonunu önlemeye yardımcı olur.

Kuşburnu kalp sağlığına Faydası Var mı dır?

Kuşburnu çayı, kalp krizi ve kan pıhtıları dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağlayabilir. Kuşburnu çayının anti-inflamatuar özellikleri, dolaşımı iyileştirmek için arterlerdeki ve kan damarlarındaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Bu durum kan basıncını düzenlemeye ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olur. Nitekim İsveç Deneysel Tıp Bilimleri Departmanı tarafından yürütülen bir çalışmada, kuşburnu tozu alımının kardiyovasküler hastalık riskini önemli ölçüde azalttığı sonucuna varılmıştı.

Kuşburnu çayının cilde faydaları nelerdir?

Kuşburnu çayı, C vitamini içerdiğinden kolajen sentezini desteklemektedir. Böylelikle cilt hücrelerini güneşin verdiği hasarlara karşı korur. Böylelikle cildin daha genç görünmesinde etkili olur. Zengin C vitamini içeriği sayesinde kuşburnu çayının cilde faydaları bulunur.

Kuşburnu kilo vermeye yardımcı olur mu?

Yapılan yeni araştırmalar kuşburnu özünün obeziteyi önlemek ve iç organlardaki yağı azaltmak için faydalı olabileceğini gösteriyor.


Kuşburnu çayı tansiyonu yükseltir mi?

Kuşburnu çayı, tansiyona iyi gelerek kan basıncını düzenler. Kalp sağlığına böylelikle kalp çarpıntısına da iyi gelen kuşburnu tansiyona da fayda sağlar.

Kuşburnu çayında B12 vitamini var mı?

Vitamin B12 düzeyleri ppb olarak sırasıyla ıspanakta 11.070, nanede 90.088, kekikte 168.330, sarımsakta 10.744, kuşburnunda 21.240, iğde çiçeğinde 44.127 bulunmuştur.


Kuşburnu tüketiminde dikkat edilmesi gerekenler neler Nelerdir?

Kuşburnu çayının olası yan etkileri arasında şunlar bulunabilir İshal KrampMide bulantısı, şişkinlik Uykusuzluk, yorgunluk Böbrek taşları gelişme riskli Kanama (Kuşburnu çayındaki aktif maddeler kanın pıhtılaşmasını engelleyebileceğinden kanama durumlarını şiddetlendirebilir)Alerji-tahriş (Kuşburnu çayı bitkiye duyarlı kişilerde alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kuşburnu alerjisi olan kişilerin kuşburnu çayı içmekten kaçınmaları gerekir. Kuşburnu etkenli nemlendirici cilt bakım ürünleri kullanan kişiler de dikkatli olmalıdır.

*** Hamileler veya emziren anneler kuşburnu tüketimi ile ilgili doktorlarına danışmalıdır.

*** Bitki çayları, Tip 2 diyabet ilaçları da dahil olmak üzere bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Ciddi bir tıbbi durumu olanlar kuşburnu çayı kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışmalıdır.  Bu site Bloğumuz ve ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır.-Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.-Diyet ya da egzersiz rejiminde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza veya diğer sağlık birimlerine danışmalısınız..

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
kuşburnu faydalarıkuşburnu çayıkuşburnu yağıkuşburnu marmelatıkuşburnu çayı faydalarıkuşburnu nasıl yapılırkuşburnu çekirdeği yağıkuşburnu yağı faydalarıkızılcıkkuşburnu çayı nasıl yapılırkuşburnu reçelikuşburnu ağacıkuşburnu marmelatı faydala
BENZER ÜRÜNLER
  
  
Organik Hibiskus Çayı
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.