0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Melisa%20Çayı
  • Organik%20Melisa%20Çayı
Organik Melisa Çayı
Ürün Kodu : 189
46.13 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
25gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Ürün Açıklaması: Melisa Çayı - May Daisy
 
Mevsiminde taze olarak topladığımız ayrıca Organik Sertifikalı olarak kendi ekimini yaptığımız arazilerimizde yetiştirip  geleneksel yöntemler uygulayarak güneşte ve gölgede kurutup, satışa hazır hale getiriyoruz.

Melisa Çayı Nedir?

Melisa otu, Akdeniz ve Batı Asya’ya kökenli nanegiller ailesine mensup bir bitkidir. Melisa bir Akdeniz bitkisidir.Ülkemizde de Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü bölgelerde yetişen çok yıllık otsu bir bitkidir. Melisa çayı, kovan otu ya da limon nanesi gibi farklı isimlerle de bilinen melisa bitkisinin yapraklarından yapılan doğal bir bitki çayı türüdür. Baharat olarak da kullanılabilen melisa çayı, en yoğun etkisini ise demlenerek tüketildiğinde gösterir. 

Melisa Çayı Faydaları Nelerdir?

Günümüzde ise özellikle yatıştırıcı, midevi, gaz söktürücü, terletici ve antiseptik etkilerinden dolayı sıkça kullanılmaktadır. Günde 2 ila 3 fincana kadar tüketilebilen melisa çayının insan sağlığı açısından son derece yararlı olduğu iddia edilir. Melisa çayının antiseptik özellik gösterdiği ve bu nedenle de uçuk, yara, sinek ısırığı ve kızarıklık gibi basit cilt problemlerini iyileştirdiği öne sürülür.Sedatif özelliği bulunduğu iddia edilen melisa çayı, içildikten sonra kişiyi sakinleştirebilir ve huzurlu bir ruh haline kavuşturabilir.Melisa çayı uykusuzluk zamanlarında da sıklıkla tüketilen bir içecektir. Yaygın inanışa göre geceleri bir fincan melisa çayı tüketmek, kişiyi rahatlatabilir ve uykuya hazırlayabilir. Sindirim ve boşaltım sistemine de ciddi faydalar sağladığı iddia edilen melisa çayı, gaz sancısı çekenler tarafından tüketildiğinde ağrıları giderebilir ve sindirimi düzenleyebilir. Konsantrasyon artırıcı etkisi bulunduğu öne sürülen melisa çayı, özellikle ders çalışırken ya da kitap okurken tüketildiğinde hafızayı güçlendirebilir; ancak bu gibi durumlarda bir fincandan fazla melisa çayı tüketmemeye özen göstermek gerekir. Bir fincandan fazla içilen melisa çayı, uykunuzu getirerek çalışmanızı olumsuz yönde etkileyebilir. Doğal ağrı kesici özelliği bulunduğuna inanılan melisa çayı, vücudun farklı noktalarındaki ağrıların giderilmesi için de içilebilir. 

Melisanın Tarihcesi Nedir?

Dioscorides, İbn-i Sina, Paracelsus ve John Evelyn tarafından çeşitli hastalıkların tedavisinde bitkisel ilaç olarak kullanılmıştır. Anadolu’da ilk çağlardan beri arıları zararlı haşarattan koruyarak çoğalmaları için kovanların arkasına konulmaktadır. Arıcılıkta oğul atmak terimi nedeniyle melisa bitkisi ‘oğul otu’ olarak da bilinmektedir. Şifalı bir bitki olan melisa otu; antioksidan, antiviral ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Taze, kurutulmuş ve yağ formları olan melisanın yaprakları ve çiçekleri tamamlayıcı tıpta da kullanılmaktadır. Kovan otu ya da limon nanesi gibi farklı isimlerle bilinen melisa bitkisinin yapraklarından bitki çayı da yapılmaktadır. 

Melisa bitkisinin besin değerleri nedir?

A vitamini ve C vitamini, folik asit, potasyum, kalsiyum, demir, çinko, lif ve tanen açısından zengin olan melisa bitkisi, flavonoidler yani insan vücudunda antioksidan işlevini yürüten bitkisel besin maddesi bakımından zengindir. Melisa otunun 100 gramında 42 kcal kalori, ayrıca besinin 1 tutamında yani 3 gramında, 2 kalori bulunmaktadır. Melisa otunun 100 gramında 5 gram karbonhidrat, 3 gram lif, 3.5 gram protein, 0.8 gram yağ bulunmaktadır. Ayrıca 100 gramı 667.0 IU A vitamini, 45.0 miligramında C vitamini, 400.0 miligram potasyum, 150.0 miligram kalsiyum, 2.0 miligram demir barındırmaktadır.

Melisa çayı dikkat edilmesi Gerekenler?

Her bünyede farklı olmakla beraber insan sağlığını etkileyebilen bir içecektir, bu nedenle herhangi bir sağlık sorunu bulunanların ya da hamilelerin melisa çayı tüketmeden önce hekimlerine danışmaları tavsiye edilir. Melisa çayının fiziksel gelişim sürecini etkileyebilme ihtimali bulunur, bu nedenle 16 yaş altındaki çocukların melisa çayı içmemesi önerilir. Melisa çayı, farklı ilaçlarla tepkimeye girip ilaçların bünyeniz üzerindeki olumlu etkilerini azaltabilir. Bu nedenle düzenli bir tedavi görüyorsanız doktorunuzdan görüş almadan melisa çayı içmemeniz daha doğru bir karar olabilir.

Melisa çayı kimler kullanamaz?

Tiroit, uyku, glokom, sakinleştirici ve serotonini etkileyen diğer ilaçları kullanıyorsanız melisa çayı içmeden önce doktorunuza başvurun. Hamilelikte ve 12 yaşın altındaki çocukların tüketiminde mutlaka doktorunuza danışınız. Graves Hastalığı olanların melisa çayı tüketmesi önerilmez.

Melisa Çayı Uyku Yapar mı?

Melisa çayının huzursuzluğu ve uyku bozukluklarını azaltmada yardımcı olduğu bilinir. Uykusuzluk yaşayan veya uykuya dalmakta ve uykuda kalmakta zorluk çeken kişilere melisa bitki çayı yardımcı olabilir. Melisa çayı uyku öncesinde içildiğinde rahatlama sağlayıp uykuya dalmayı kolaylaştırabilir. 

Melisa Çayı Nasıl Demlenir?

Kaynayan sıcak suyu ağzı kapatılabilir bir kupa ya da demliğe koyun. Ardından kurutulmuş veya taze olarak aldığınız melisa otunu hemen ilave ederek kapağını kapatın. Melisa çayını yaklaşık 5 ile 10 dakika kadar demlenmeye bırakın. 10 dakika kadar sonra çayınızı süzüp içebilirsiniz. Çayınızı hemen içmek istemiyorsanız yine de süzüp dinlendirin. Melisa çayının iyice demlenmesi için suyu, siyah çay yapar gibi kaynama noktasında kaynatın, aksi takdirde çayınız iyi demlenmez. Yeterince kaynamamış suda melisa yapraklarının aroması çıkmaz. 


Melisa Çayı Na
sıl Demlenir?


Melisa Çayı Çayı
 demlenerek hazırlanır.

-1 dolu tatlı kaşığı Melisa Çayı, 1 su bardağı kaynar suya atılır.

-5-10 dakika demlenir ve süzülür.

Günlük önerilen Miktarı Nedir?

Melisa çayını ölçülü bir şekilde tüketilmeli, günde 2 fincandan daha fazla içilmemelidir.

Melisa Çayı Ne Zaman İçilir?

Öğleden önce ya da öğleden sonra aç karnına içilmesi gerekir. Çünkü melisa çayının etkisini tam olarak gösterebilmesi için zaman ve açlık önemlidir. Ancak rahatlatıcı etkisi nedeniyle gün içiresinde çalışanların içmesinin bazı sakıncaları olabilir. Uyku sorunu olanların ise akşamları yatmadan 1 saat önce melisa çayını aç karnına içmesi gerekir. 5dk demlenerek içildiğinde stres ve uykusuzluk sorununa iyi geldiği bilinmektedir. Günün yorgunluğunu atmak ve akşam saatlerinde ortaya çıkan stresi düşürmek için yatmadan önce 1 fincan içilen melisa çayı vücudu rahatlatmaktadır.

Melisa çayını kimler içmemeli?

Glokom, tiroid hastalığı olanlar ile limon balsamının bir veya daha fazla bileşenine aşırı duyarlılığı olanların içmemesi gerekir. Hamilelikte, emzirme döneminde ve bitkiye karşı aşırı duyarlılığı olanlara önerilmez.

Melisa çayının zararı var mı?

Melisa çayını ölçülü bir şekilde tüketilmeli, günde 2 fincandan daha fazla içilmemelidir. Aşırı tüketimine bağlı olarak ciltte kızarıklıklar, şişkinlikler, dökülmeler, mide bulantısı, alerji gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Kronik bir rahatsızlığınız varsa, düzenli olarak ilaç kullanıyorsanız, hamilelik ya da emzirme dönemlerindeyseniz melisa çayı tüketmemelisiniz. Tüketim konusunda mutlaka uzman hekime danışılması gerekmektedir. İlaçların etkisini azaltabilen melisa çayının, bu olumlu etkilerini olumsuza çevirebileceği unutulmamalıdır.


·  Bu site Bloğumuz ve ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır.-Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.-Diyet ya da egzersiz rejiminde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza veya diğer sağlık birimlerine danışmalısınız..

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
melisa çayı faydalarımelisa çayı nasıl yapılırmelisa çayı ne işe yararmelisa çayının faydalarılimon melisa çayımelisa çayı nasıl demlenirmelisa çayı neye iyi gelirmelisa çayı boz uzatır mısakinleştiriciuyku düzenleyiciorganik melisa çayıaromati
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.