0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Kekik%20Çayı
  • Organik%20Kekik%20Çayı
Organik Kekik Çayı
Ürün Kodu : 25
45.90 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
30gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Ürün Açıklaması: Kekik Çayı -  Thyme Tea
 
Mevsiminde taze olarak topladığımız ayrıca Organik Sertifikalı olarak kendi ekimini yaptığımız arazilerimizde yetiştirip  geleneksel yöntemler uygulayarak güneşte ve gölgede kurutup, satışa hazır hale getiriyoruz.

Kekik Çayı Nedir?

Ballıbabagiller familyasına ait bir bitki olan kekik, botanik olarak Thymus vulgaris olarak tanınır. 15-20 cm boyunda ve çok yıllık bir çalı görünümünde olan kekik bitkisinin küçük yeşil-gri yaprakları, kendine has bir aroma ve kokuya sahiptir. Ayrıca yaprakların yetiştiği odunsu saplarının üzerindeki tohumlar, bahar ve yaz aylarında beyaz, pembe, mor veya lila çiçek açar. Faydalı antioksidan bileşenleri, zengin vitamin ve mineral içeriği ile yemeklere lezzet veren kekik, yaygın olarak çay formunda da tüketilir.

Kekik Çayı Ne İşe Yarar?

Kekik çayı ne işe yarar, diye merak ediyorsanız hafızayı canlandırma ve yanı sıra baş ağrılarını gidermeye yardımcı etkisini de söylemek mümkün. Antioksidan ve polifenoller içeren kekik çayı, yaşlanma etkileri ve hastalık oluşturabilen serbest radikallere karşı güçlü bir etkiye sahiptir. Soğuk algınlığında, öksürük şikayetlerinin azaltılması ve göğsü yumuşatma amacıyla taze demlenmiş kekik çayının faydalarından yararlanılabilir.

Kekik Çayı Faydaları Nelerdir?

Dalında kurutulmuş kekik yaprakları demleme şeklinde hazırlanarak tüketilir. Bağışıklığı destekleyici, iltihap söktürücü, ağrı dindirici, vücudu mikroorganizmalara karşı koruyucu etkilere sahiptir. Adet kanamalarında ağrı ve krampların azaltılmasında etkin bir rol oynar. Kekik çayının faydaları söz konusu olduğunda sadece içerek değil gargara şeklinde de iyileştirici etkilerini görebilirsiniz. Kekik çayını uygun koşullarda demledikten sonra gargara yaparak ağız kokusunu engelleyebilirsiniz. Diş ve diş eti hastalıklarının önlenmesi için de kekik çayının faydalarından gargara şeklinde yararlanabilirsiniz. Öksürük soğuk algınlığı şikayetlerinin azaltılması ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında kekik çayının faydaları gargara şeklinde de etkisini gösterir.Kekik çayındaki aktif bileşenler, vertigo, multipl skleroz, kulak çınlaması, hepatit ve zona gibi birçok hastalığın önlenmesi veya hafifletilmesi, vücuttaki genel oksidatif stresin azaltılması konusunda faydalı olabilir.Solunum sorunları için, hem antibakteriyel hem de anti-enflamatuar özelliklere sahip olan kekik çayı, öksürük ve tıkanıklığı yatıştırmaya yardımcı olur.Kekik çayı iştahı baskılayabilir. İçeriğindeki antioksidan bileşikler, yağ yakma ve kilo verme çabalarına yardımcı olan metabolizma hızını artırıcı etki gösterebilir.Kekik çayı, içeriğindeki bazı aktif bileşiklerin anti-spazmodik etkisinden dolayı menstrüel krampları ortadan kaldırmada etkili olabilir. Ayrıca adet ağrısını ve rahatsızlığını ortadan kaldırmaya ve hatta ruh hali değişimleri gibi diğer yan etkileri iyileştirmeye yardım edebilir.Kekik çayında bulunan yüksek C vitamini içeriği ve antioksidanlar, bağışıklık sistemini ideal bir şekilde güçlendirerek soğuk algınlığı ve grip semptomlarını hızla gidermeye yardımcı olur.Yapılan araştırmalar, kekik çayının beyindeki hafıza ve odaklanma merkezini geliştirmeye ve beta-amiloid birikimini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini gösterir.Mide, mide bulantısı, kabızlık, şişkinlik veya kramptan muzdaripseniz, kekik çayı mükemmel bir çözüm olabilir. Doğal anti-enflamatuar özellikleri ve yatıştırıcı doğası ve antibakteriyel etkileri, mide ağrılarının azalmasına ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı olabilir.

Vücudu Virüslere Karşı Korur Kekik çayı magnezyum, kalsiyum, potasyum, manganez, çinko, demir gibi zengin mineral yapısına sahiptir. Kekik bitkisinin içeriğinde bulunan timol adlı yağın ise vücut için antiseptik bir rolü bulunur. Antibakteriyel, antimikrobiyal özellikleri bulunan kekik çayının faydaları arasında vücudun virüs yükünün azaltılması da yer alır. Kekik çayının ne gibi faydaları vardır sorusuna ise grip, herpes, hepatit, zona, HPV gibi birçok virüse karşı etkili olduğu yanıtı da verilebilir. Vücudun virüslerle mücadelesinde bağışıklığı destekleyici özellikleriyle kekik çayının faydalarını hissetmek mümkündür.

Kekik Çayının Sindirim Sistemine Faydaları Nelerdir?

Kekik bitkisinin sindirim sisteminin işleyişine de destekleyici etkileri bulunur. Bu bitkinin yapraklarından hazırlanan kekik çayı özellikle ağır yemeklerden sonra tüketildiğinde hazımsızlık sorununu engeller. Kekik çayının mideye faydası şişkinliği giderici etkisiyle rahatlama sağlamasıdır. Antimikrobiyal etkiye sahip kekik çayının faydaları sindirim sisteminde yer alan bağırsakların sağlığını da destekleyicidir. Sindirim sisteminin çalışmasını destekleyen kekik çayının faydaları karaciğer fonksiyonlarının iyileştirilmesinde de görülür. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisiyle yağ yakımını arttırma ve kilo vermeyi destekleyen etkisi de bulunur.

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik çayının faydalarından yararlanabilmek için doğru demlenmesi ve tüketilmesi önemli bir noktadır. Kekik bitkisinin yaprakları kullanılarak hazırlanan bu çayı demlerken dikkat edilmesi gereken nokta bitkinin kaynatılmamasıdır. Kekik çayı hazırlarken önce 1 bardak içme suyunu kaynatın. Kaynama sonrasında demleme yapacağınız kaba önceden hazırladığınız 2 tatlı kaşığı kekik yapraklarını koyun. Üzerine kaynayan suyu ekleyin. Ancak suyun kaynaması sırasında kekiği eklememeye dikkat edin. Bu durumda içeriğindeki etken maddelerin etkisi ve aroması kaybolabilir. Demlenmesi için yaklaşık 5 dakikalık bekleme süresinin sonunda süzerek tüketebilirsiniz. Taze yapraklarından hazırlayabildiğiniz gibi aynı yöntemle kuru kekikten de çay demleyebilirsiniz. Kekik çayının faydalarından yararlanabilmek için hazırladığınız çayı taze olarak tüketmelisiniz. Tekrar kaynatıldığında içerisindeki etken maddeler kaybolacağından istenilen etkiyi göstermeyecektir. Kullanım amacınıza uygun olarak taze olarak demlediğiniz kekik çayını günde 2 fincana kadar tüketebilirsiniz.

Kekik Çayının Zararları Nelerdir?

Bağışıklık sistemini güçlendirerek virüslere karşı kalkan oluşturan, sindirim sistemini rahatlatıcı etkisiyle öne çıkan kekik çayının faydaları geniş bir etki alanına sahiptir. Ancak diğer bitkisel çaylarda olduğu gibi kullanırken bazı noktaların göz ardı edilmemesi gerekir. Kekik çayı kullanımı bazı rahatsızlıkları bulunan kişilerde olumsuz etkilere neden olabilir. Bu rahatsızlıklar arasında mide, on iki parmak bağırsağı ülseri ile karaciğer iltihabı gibi durumlar sayılabilir. Ayrıca herhangi bir nedenle kan sulandırıcı ilaç kullananların da doktora danışmadan kekik çayı tüketimi sakıncalıdır.

Kekik Çayı Etkileri ve Dikkat Etmeniz Gerekenler nelerdir?

  Kekik çayı önerilen miktarlarda tüketildiğinde güvenlidir. Aşırı tüketimi bazı insanlarda sindirim sistemi rahatsızlığına, baş ağrısına veya baş dönmesine neden olabilir. Kekik çayı çocuklar tarafından da rahatlıkla kullanılabilir. Ancak aşırı tüketimine dikkat edilmesi gerekir. Hamilelerin ve emziren annelerin diğer tüm bitkisel çaylarda olduğu gibi kekik çayı tüketmeden önce doktora danışmalarında fayda vardır. Bazı bitki türlerine alerjisi olanların kekiğe de alerjisi olabilir. Alerjik bünyeye sahip olanların kekik çayı tüketimine dikkat etmesi önerilir. Kekik kanın pıhtılaşmasını yavaşlatabilir, özellikle yüksek miktarlarda kullanılırsa kanama riskini artırabilir. Kekik vücutta östrojen gibi davranabilir. Meme kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri, endometriozis veya rahim fibroidleri gibi hormona duyarlı durumlarda kekik kullanmamak gerekir.

Kekik Çayını Kimler Tüketmemeli?

Bazı kişilerde kekik, nane gibi bitkiler alerjik durumlara yol açabilir. Bu nedenle alerjisi bulunan kişilerin kekik çayı kullanımında dikkatli olmaları gerekir. Bilinçsiz bir şekilde kulaktan dolma bilgilerle kullanıldığında bu rahatsızlıkları bulunan kişilerde ciddi sonuçlara yol açabilir. Ayrıca piyasada bulunan çeşitli kekik suyu gibi ürünlerin de mutlaka güvenilir yerlerden satın alınmasına dikkat edilmelidir. Emzirme dönemleri ile hamilelikte ise risk taşıması nedeni ile kekik çayı içilmesi önerilmez. Hamilelik gibi özel durumlarda kekik çayı gibi bitki çaylarının tüketimi konusunda doktora danışılması önemlidir.

Kekik Çayı Cilde Faydaları Nelerdir?

Kekik çayı düzenli olarak tüketildiğinde toksinlerin vücuttan atılmasını sağlayarak cilt hücrelerine yüksek oranda besin ve oksijen taşınmasına yardımcı olur. Kalsiyum, selenyum, potasyum, demir, manganez gibi mineraller ve E, A, K, folik asit, B ve C gibi vitaminlerden zengindir. Yeterli oksijen ve besin alan cilt hücreleri elastikiyetini korur ve daha pürüzsüz daha canlı görünür. Kekik çayı ile cildi temizlemek arındırıcı etki gösterir. Makyaj kalıntılarının, kir ve yağın temizlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda anti bakteriyel özellikleri sayesinde ciltteki patojen bakterilerin yok edilmesini destekleyerek sivilce ve akne oluşumunun önüne geçilmesini sağlayabilir. Daha yoğun etkilere sahip olan kekik yağı ise sivilce, kesik ve yaranın üzerine doğrudan uygulandığında tedavinin etkisini arttırabilir. İçerdiği fenolik bileşenler ve antioksidanlar sayesinde cilt çatlakları, kabarıklıklar, kızarıklıklar ve egzama gibi cilt hastalıklarında da etkili bir rol oynayan kekik yağı, cilt lekelerinin giderilmesine de destek olabilir.

Kekik Çayı Adet Ağrıları İçin Etkili mi dir?

Adet dönemlerini sancılı bir şekilde geçiren kadınlar için kekik çayının faydaları çözüm sunabilir. Günlük yaşam konforunu etkileyen adet sancıları bazıları için çoğu zaman can sıkıcı olabilir. Spazm çözücü ve ağrı kesici özelliği olduğu bilinen kekik çayı ile regl ağrıları azaltılabilir. Hem ağrıların hafifletilmesi hem de adet dönemlerinin dengelenmesi açısından kekik çayının faydaları görülebilir. Adet dönemlerini daha kolay geçirmek için ılık bir fincan kekik çayı günlük olarak tüketilebilir.

Organik çay üretiminin her aşaması sertifikalanmış, hiçbir aşamasında kimyasal kullanılmamıştır.


Besin Değerleri


100 gr1 Porsiyon (Orta)
Karbonhidrat (g)63.941.28
Protein (g)9.110.18
Yağ (g)7.430.15
Lif (g)370.74
Kolesterol (mg)00
Sodyum (mg)551.1
Potasyum (mg)81416.28

100 gr1 Porsiyon (Orta)
Kalsiyum (mg)189037.8
Vitamin A (iu)380076
Vitamin C (mg)501
Demir123.62.47Na
sıl Kullanılır? Kekik Çayı demlenerek hazırlanır.


-1 dolu tatlı kaşığı Kekik Çayı, 1 su bardağı kaynar suya atılır.

-10 dakika demlenir ve süzülür.

-Günde 2-3 bardak içilir. 

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır. Bu site Bloğumuz ve ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır.-Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.-Diyet ya da egzersiz rejiminde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza veya diğer sağlık birimlerine danışmalısınız..

·  Bu site Bloğumuz ve ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır.-Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.-Diyet ya da egzersiz rejiminde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza veya diğer sağlık birimlerine danışmalısınız..

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
kekik çayı faydalarıkekik çayı nasıl yapılırkekik çayı adet söktürücüadet söktürücükekik çayı reglkekik çayı neye iyi gelirkekik çayının faydalrıkekik çayı ne işe yararkekik çayı nasıl demlenir
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.