0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Lavanta%20Çayı
  • Organik%20Lavanta%20Çayı
Organik Lavanta Çayı
Ürün Kodu : 527
50.63 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
50gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Ürün Açıklaması: Lavanta Çayı -  Lavender Tea
 
Mevsiminde taze olarak topladığımız ayrıca Organik Sertifikalı olarak kendi ekimini yaptığımız arazilerimizde yetiştirip  geleneksel yöntemler uygulayarak güneşte ve gölgede kurutup, satışa hazır hale getiriyoruz.

Lavanta, büyüleyici kokusu ile kendisine hayran bırakır. Başta Kuzey Afrika ve Akdeniz'in dağlık bölgeleri olmak üzere Avustralya, Güney Avrupa, Rusya gibi farklı bölgelerde de yetişen bitki, mavi ve mor çiçekleri ile dikkat çekici bir görüntüye sahiptir. Lavanta ev, araba ya da ofis fark etmeksizin her yerde kullanabileceğiniz bir çiçektir. Ayrıca, kokusu ile hemen ayırt edilebilen bitki, kozmetik ve beslenme gibi çeşitli alanlarda kullanılır. Lavantaya kokusunu veren içindeki yağı ile yapraklarından elde edilen özünün pek çok faydası vardır. Uzmanların da önerdiği gibi lavanta çayının düzenli tüketimi, istenilen sakinleştirici etkiye ulaşmanızı sağlar. 

Lavanta nedir?

Bilimsel adı Lavandula angustifolia olan lavanta, çok yıllık ve yaprak dökmeyen bir bitkidir ve 40’tan fazla çeşidi vardır. Tarihi 2.500 yıl öncesine dayanan Akdeniz, Orta Doğu ve Hindistan’a özgüdür. En erken kaydedilen lavanta kullanımı eski Mısır’a kadar uzanıyor. Orada, lavanta yağı mumyalama sürecinde rol oynadı. Ölümsüz aşkın ve sadakatin sembolü olan lavantanın çiçekleri, yaprakları ve uçucu yağı doğal ilaç olarak kullanılmaktadır. Eski zamanlarda genellikle giysi ve saç gibi çeşitli kişisel eşyalara tazelik ve hafif bir koku vermek için kullanılırdı.Mor rengi ile de görünüşü ile adeta içinizi açar. Lavanta aynı zamanda vücut bakımı, kozmetik ve güzellik ürünlerinde yatıştırıcı kokusuyla sıkça kullanılır. Saç dökülmesini, cildi hücre bazında sağlığını arttırdığı bilinir.ciltguzellik.com haberine göre; Lavanta çayı genelde sakinleştirici, uyku getirici ve uykuya dalmayı kolaylaştırıcı bir çay olarak tanınmaktadır. Tadıyla ve kokusuyla insanı cezbeden bu çay, sayılan özelliklerinin yanında sağlığı olumlu yönde geliştirir.

Lavanta Çayının Faydaları Nelerdir?

Sakinleştirici, dinlendiricidirVücutta stresten dolayı salgılanan kortizonu, dopamin hormonu salgılanmasını arttırarak kontrol altında tutar. Aynı zamanda uykuya geçişi kolaylaştırır. Deliksiz bir uyku çekmenizi sağlar. Özellikle uyku bozukluklarını tedavi edici yönü vardır. Çağımızda sıklıkla görülen uyku bozukluğu yüzünden de bir çok hastalığın tetiklendiği kanıtlanmıştır. Düzenli ve 8 saat uyku sağlık açısından çok önemlidir. Lavanta çayı yatağa gitmeden 1 saat önce tüketilmelidir. Böylelikle beynin fonksiyonunu ve sinir sistemindeki uyku için kimyasal reaksiyonların harekete geçmesi sağlanır. Bu da vücut için gerekli ve yapıcı olan derin yavaş dalga uykusuna geçme olasılığı yükseltir.İltihap giderici etkisi vardırİltihaplar bazı ciddi hastalıkların başlangıcı olabilir. Vücudu iltihaplara karşı koruyan ve oluşmuş iltihapları yok eden bu çay düzenli olarak tüketilmelidir. İltihaptan dolayı tıkanan kan damarları, pıhtıların oluşmasının en büyük sebebidir. Bu durum kalp krizlerine ve felçlere yol açar. Lavanta çayı vücutta bu durumu kontrol altına alır. Eklem ve kaslarda oluşan iltihaplanmalar ise çok ağrılı olur. Lavanta çayı hem ağrıyı azaltır hem de bu iltihapların çözülmesini sağlar. Bağışıklığı güçlendirirÖzellikle grip ya da nezleyseniz lavanta çayı kısa sürede etki ederek sizi hastalıktan kurtarır. İçeriğindeki yüksek miktardaki antioksidan bileşikler, C vitamini, A vitamini, kalsiyum ve magnezyum bağışıklığı kalkındırmanın temel öncülerindendir.. Ayrıca vücuttaki bakteri, mantar ve virüslerle savaşır.Detoks etkisi vardırVücuttaki her türlü hastalığa neden olabilen toksinler, antioksidanlarla aracılıyla yok edilir. Hava kirliliği, aşırı alkol tüketme, sigara içmek, vücudu erken yaşlandıran serbest radikalleri ortaya çıkarır. Serbest radikaller, hücrelere zarar verir. Oksidatif stres olarak adlandırılan bu zarar verme sürecinde hücreleri mutasyona uğratarak belirli kanser türlerinin oluşmasına neden olur. Tüm bunlardan korunmak için lavanta çayı tüketmek çok önemlidir.Sindirim sistemini korurLavanta çayının, mide kramplarını, bulantıyı ve ishali yatıştırıcı etkileri vardır. Özellikle midedeki tahrişleri ve ağrıları giderir. Hazımsızlığı, gaz sıkışmalarını ve şişkinliği kısa sürede bertaraf eder. Lavanta çayını hem içerek hem de koklayarak sindirim süreci kolaylaştırılır. Safrayı uyararak, salgılanan sıvıyı arttırıp, yiyeceklerin kolaylıkla ve verimli bir şekilde parçalanması sağlanır. Beyni sakinleştirdiği için aynı zamanda mideyi daha kolay kontrol altına alınmasını sağlar. Solunum sistemini düzenler Özellikle boğazda ve göğüste hastalıktan dolayı meydana gelmiş iltihaplar nefes almayı zorlaştırır. Lavanta çayı; nefes almayı, buradaki kasları yatıştırarak nefes almayı kolaylaştırır. Tansiyonu düşürür. Baş ağrısı ve migrene iyi gelir. Cildi yatıştırır. Aknelerin oluşmasını engeller. Kuru ciltler için birebirdir. Depresyonda içilebilecek en iyi çaydır. Lavanta çayı kokusu ile kaslarda oluşan spazmlarını azaltır.

Lavanta Çayının Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Lavanta çayının diğer çaylara göre çok daha az yan etkisi, hatta yok denecek kadar azdır. Ancak hakkında bilinmesi gereken birkaç önemli nokta vardır. Hormonsal etkiler: Uzmanlar ergenlik çağını tamamlamamış erkeklerde lavanta çayını tüketmeyi sınırlandırmayı önermiştir. Çünkü meme dokusunda büyümeye neden olur. Lavanta çayını tüketmeyince ise bu sorun hallolur. Ayrıca östorjen hormonun taklit ettiğinden, hamileler lavanta çayını içerken çok dikkatli olmalıdır. Mutlaka hem emzirme hem de hamilelik döneminde lavanta çayını tüketmeden önce hekime danışılmalıdır. Alerji: Lavanta ve benzeri çiçeklere alerjiniz var ise lavanta çayı tüketmekten kaçınmalısınız. Alerjik durumun belirtileri ise; nefes almada zorluk, ciltte döküntü ve boğazda hem şişme hemde tahriş gibi reaksiyonlar ortaya çıkar.

Organik çay üretiminin her aşaması sertifikalanmış, hiçbir aşamasında kimyasal kullanılmamıştır.

Lavanta Çayı Nasıl Yapılır?

Lavanta çayı, lavanta tomurcuklarından yapılır. Tomurcuklar, kuru ya da taze olarak kullanılabilir. Latince adı lavadula angustifoliadır. Akdeniz’de, Avrupa ve kuzey Afrika kıyısı boyunca yetişir. Özellikle Fransız lavantası sağlık ve içim bakımından çok faydalıdır.Na
sıl Kullanılır? Lavanta Çayı Çayı demlenerek hazırlanır.


-1 dolu tutam Lavanta Çayı, 1 su bardağı kaynar suya atılır.

-10 dakika demlenir ve süzülür.

-Günde 2-3 bardak içilir. 

Lavanta Çayı Adet Sancısına İyi Gelir mi?

Lavanta çayı adet sancısına iyi gelir mi, lavanta çayı adet söktürür mü ve adet geciktirir mi sorusu kadınlar tarafından sıkça sorulmaktadır. Lavanta çayı adet sancısına iyi gelen ve adet döktürücü etkisi olan çaylardan biridir.

Lavanta Çayının Saça Faydaları Nelerdir?

Lavanta çayının cilde faydaları olduğu gibi saça faydaları da bulunmaktadır. İşte lavanta çayının saça faydaları;Saç dökülmesini önlerKepeğe karşı etkilidirSaçların hızlı uzamasını sağlarSaçları kökten uca beslerDaha gür, bakımlı ve canlı saçlara sahip olmanızı sağlarBit oluşumunu yok ederKafa derisinde oluşan kaşıntı yok ederKafa dersinde görülen egzamaya iyi gelirLavanta Çayı Saça Nasıl UygulanırLavanta çayı saç uzatmak için en iyi yöntemlerden biridir. Soğumuş lavanta çayı ile banyo öncesi saçlarını haftada 1 defa yıkamak çok etkilidir. Saçlarınıza direk uygulanıp parmak uçlarınız ile masaj yaparak yedirmeniz yeterlidir. Lavanta çayı saç uzatır mı sorusuna verebileceğim cevap ise evet saça uygulandığında saçların hızlı uzamasını sağlar.

Lavanta Çayı Cilde Faydaları Nelerdir?

"Lavanta çayı ne işe yarar?" gibi sorulara cevap olarak, oldukça değerli faydaları arasında cilt ilk sırada sayılabilir. Çay hem hoş kokusu hem de özünün etkileri sebebi ile özellikle son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiştir. Lavanta aroması, cilt üzerindeki etkileri gereği, kozmetik ürünlerde de sıklıkla tercih edilir. Çayın cilde faydaları arasında öncelikle kırmızı lekelere ve sivilcelere iyi gelmesi yer alır. Güneşin zararlı ışınlarının cilt üzerinde oluşturduğu leke ve kuruluk gibi sorunların çözümüne yardımcı olduğu gibi cildinizin her mevsim sağlıklı görünmesine de destek olur. Mantar ve yaraların geçmesine katkıda bulunan çay, hamilelik ya da kilo alıp vermeniz sonrasında cildinizde oluşabilecek çatlakların giderilmesinde destek görevi görür. Cilde nem kazandıran lavanta çayı, derideki kızarıklık ve döküntülerin yok olmasına yardımcı olabilir. Yaşlanma ile birlikte oluşan kırışıklıkların yok edilmesinde etkili olan lavanta çayı, akne tedavisi sürecine dahi doğal bir şekilde destek olabilir.

Bu site Bloğumuz ve ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır.-Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.-Diyet ya da egzersiz rejiminde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza veya diğer sağlık birimlerine danışmalısınız..

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
lavanta çayı faydalarılavanta çayı nasıl yapılırlavanta çayının faydalarılavanta çayı ne işe yararlavanta bahçesilavanta yağılavanta yağı faydalarılavanta çiçeğilavanta yağı nasıl yapılırlavanta yağı nasıl kulanılırlavanta yağı ne işe yararlava
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.