0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Adaçayı
  • Organik%20Adaçayı
Organik Adaçayı
Ürün Kodu : 211
57.38 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
30gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

 AdaÇayı - Sage Tea

Ada Çayı Nedir?

Bilimsel adı Salvia, “kurtuluş”, “sağlık”, “şifa” anlamına gelen Latince “salveo” kelimesinden gelmektedir.

Adaçayı (Salvia officinalis L.) aromatik ve tıbbi, yaprak dökmeyen, çok yıllık ve çalımsı görünümünde bir bitkidir. Fesleğen, lavanta ve kekik gibi adaçayı da Lamiaceae veya Labiatea familyasına aittir. Bitki Güneydoğu Avrupa’da, Akdeniz’de ve Kuzey Afrika’da yerel olarak yetişir. Bilimsel adı Salvia, “kurtuluş”, “sağlık”, “şifa” anlamına gelen Latince “salveo” kelimesinden gelmektedir. Salvia officinalis 900’den fazla çeşit içerir, ancak yalnızca birkaçı yaygındır ve ticari olarak yetiştirilmektedir. Adaçayının yaprakları, yemeklerde ve geleneksel tıpta yüzyıllarca kullanılmaktadır. Ayrıca, adaçayı süs bitkisi olarak yaygın şekilde kullanılır. Salvia officinalis daha çok Akdeniz ülkelerinde (İspanya, İtalya, Fas, Yunanistan, Türkiye), ABD’de, Polonya’da ve Romanya’da ve Adriyatik’in bazı ülkelerinde (Arnavutluk) yetiştirilmektedir. Torosların zirvelerinden mevsiminde taze olarak topladığımız ayrıca Organik Sertifikalı olarak kendi ekilişini yaptığımız arazilerimizde yetiştirip  geleneksel yöntemler uygulayarak güneşte ve gölgede kurutup, satışa hazır hale getiriyoruz.

Ada çayı ballıbabagiller familyasına ait olan taç yapraklı ve çok yıllık bir bitkidir. Ada çayının mavi ve mor renkli, hoş kokulu çiçekleri bulunur. Ilıman iklimi seven ada çayı bitkisi, ağırlıklı olarak Ortadoğu ve Akdeniz bölgesindeki besin bakımından zengin topraklarda yetişir. İlkbahar aylarında çiçek açan ada çayının yaprakları, sağlık için kullanılabileceği gibi sabun yapımında, parfümlerde ve kozmetik ürünlerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Ada çayı içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde gerçek bir şifa kaynağıdır.

Ada Çayı Nasıl Demlenir?

Eski zamanlardan bu yana ada çayı içmenin faydaları insanlar tarafından bilinmektedir. Ancak çoğu zaman ada çayı hazırlanırken bazı yanlışlar yapılmaktadır. Bu yanlışların başında ada çayını kaynatmak gelir. Ada çayı kaynatıldığı zaman içeriğinde bulunan toksin maddeler açığa çıkar ve bu durum sağlık açısından faydadan çok zarar getirir. Ada çayının faydaların tam olarak yararlanabilmek için ada çayının nasıl demlendiğini bilmek gerekir. Ada çayı demlemenin en doğru yolu, kaynamış olan bir bardak suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar ada çayı koymaktır. Bardağa koyulan ada çayı, 4-5 dakika bekledikten sonra çıkarılır ve içmeye hazır hale gelir.

Ada Çayı Neye İyi Gelir?

Tıbbi aromatik bitkiler denildiğinde ilk akla gelen bitkilerden bir tanesi ada çayıdır. Ada çayı içeriği bakımından çok zengindir. İçerisinde bulunan çok sayıda güçlü tenpenler, fenolikler gibi sekonder metabolitler, ada çayını tıbbi ve aromatik değeri oldukça yüksek olan bir bitki konumuna getirir. Ada çayının iyi geldiği bilinen bazı rahatsızlıklar şu şekilde sıralanabilir:Ada çayı, içeriğinde bulunan fenolikler sayesinde güçlü bir antioksidandır. Antioksidanların insan vücudunda bulunan serbest radikallerle savaşarak kansere karşı korunmaya yardımcı olur.Ada çayının içeriğinde bulunan C vitamini, bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur.Balgam söktürücü özelliği sayesinde öksürük tedavisinde destekleyici rol oynar.Ada çayının mide ve bağırsak problemlerini rahatlatıcı özelliği vardır.Ada çayının idrar söktürücü özelliği vardır. Bu özelliği sayesinde idrar yolu enfeksiyonunun tedavisine yardımcı olur.Vücutta detoks görevi gördüğü bilinen ada çayı düzenli olarak tüketildiğinde karaciğerdeki toksinlerin temizlenmesine yardımcı olarak vücudun zararlı maddelerden arındırılmasına destek olur.Ada çayı soğutularak cilde uygulandığında iyileşme sürecinin hızlandırabilir.

Ada Çayı Ne İşe Yarar?

Tarih boyunca insanlar tarafından kimi zaman sağlık için kimi zaman da güzellik için kullanılan ada çayının kullanım alanı oldukça fazladır. Ada çayı yaprakları demlenerek tüketilebileceği gibi ada çayından elde edilen uçucu yağ da pek çok alanda kullanılabilir. Tıbbi alanda cilt hastalıkların, baş ağrısının, mide ve bağırsak sorunlarının giderilmesine yardımcı olarak kullanılan ada çayı, bunlara ek olarak kozmetik alanında da yaygın olarak kullanılan bitkilerdendir.Ada Çayı Yan EtkileriAda çayı tam bir şifa kaynağıdır. Ancak yanlış ve aşırı miktarlarda kullanıldığında istenmeyen bazı durumlar yaşanmasına neden olabilir:Elma çayı olarak da bilinen ada çayının konsantre haldeki uçucu yağının toksisitesinin yüksek olduğu bilinmektedir. Bu nedenle ada çayı yağının ağızdan direk olarak alınması önerilmez.Ada çayı idrar söktürücü özelliğinden dolayı fazla tüketildiğinde böbreklerin hasar görmesine neden olabilir.Aşırı miktarda tüketildiğinde kan basıncını yükseltebilir.Fazla tüketimi karaciğerde sorunlara neden olabilir.

Ada Çayı Zayıflatır Mı?

Ada çayının içeriğinde düşük miktarda karbonhidrat, yağ, protein ve lif bulunur. Ada çayının özellikleri içerisinde ilk dikkat çeken, ada çayının idrar söktürücü özelliğidir. İdrar söktürücü özelliği olan bu bitki, vücutta tutulan fazla suyun atılmasını kolaylaştırır ve metabolizmayı hızlandırır. Kilo vermek isteyen pek çok insan, uzmanlara “Ada çayı zayıflatır mı?” sorusunu yöneltmektedir. Hiçbir bitkinin zayıflama üzerinde doğrudan etkisi yoktur. Ancak ada çayı gibi bazı bitkiler zayıflamaya yardımcı olur.

Ada Çayı Adet Söktürür Mü?

Eski zamanlardan bu yana Anadolu mutfağında ada çayının yeri önemlidir. Ada çayı içerdiği östrojen benzeri maddeler bakımından da zengin olan bitkilerdendir. Bu nedenle kadınlar uzun yıllardır menstrual rahatsızlıklara bağlı semptomların giderilmesinde adet söktürücü olarak ada çayından faydalanmaktadır.

Ada Çayının Faydaları Nelerdir?

Tıbbi aromatik bitkiler sınıfında yer alan ada çayının insan sağlığına pek çok faydası bulunur. Ada çayı yararları şu şekilde sıralanabilir:Ada çayı içeriği bakımından zengin bitkilerdendir. İçeriğinde bulunan sineol isimli maddenin balgam söktürücü ve öksürük önleyici etkisi vardır. Aynı zamanda, boğazdaki iltihabın azalmasına yardımcı olur.Ada çayı, içerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sisteminin normal fonksiyonuna katkıda bulunur.Vücut direncini artırarak yorgunluğun azalmasına yardımcı olur.Güçlü antiseptik özelliği sayesinde ağızdaki yaraların iyileşme sürecine destek olur.Ada çayının bilinen faydalarından bir diğeri, idrar söktürücü özelliğidir. Bu sayede kan basıncının düzenlenmesine destek olur.Aç olarak tüketilen ada çayı kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.Sindirim sistemi rahatsızlıklarında oldukça etkili olan ada çayının gaz söktürücü ve ishal kesici etkisi olduğu da bilinir.İçeriğinde bulunan östrojen benzeri maddeler yardımıyla kadınlara menopoza bağlı terleme gibi semptomların hafifletilmesine yardımcı olur.Ada çayı soğuk kompres halinde yaraların üzerine uygulandığında yaraların iyileşme sürecini destekler. Ancak ada çayını açık yaraların üzerine uygulamaktan kaçınmak gerekir.Zihinsel fonksiyonları güçlendirici etkisi bulunur.İçeriğinde bulunan magnezyum ve kalsiyum gibi mineraller sayesinde diş sağlığını destekler.

Ada Çayı Tansiyonu Yükseltir Mi?

Ada çayı tüketen tansiyon hastalarının büyük çoğunluğu bu sorunun cevabını merak etmektedir. Ada çayı kan basıncını düzenleyici ve idrar söktürücü özelliği sayesinde aşırıya kaçmadan tüketildiğinde tansiyonun yükselmesine neden olmaz. Ancak ada çayı içerisinde pek çok sedatif bileşikler bulunur. Bu nedenle hipertansiyon rahatsızlığı bulunan bireylerin ada çayı tüketmeden önce doktorlarına danışmaları faydalı olur. İçeriğinde bulunan bileşiklerin aşırı tüketilmesi halinde tansiyonun yükselmesine neden olabilir.

Emziren Anne Ada Çayı İçebilir Mi?

Ada çayı denildiğinde en çok merak edilen konuların başında “Emziren anneler ada çayı içebilir mi?” sorusu gelir. Ada çayı, östrojen benzeri içeriğe sahip olan bitkilerdendir. Hamilelik döneminde kadınlarda östrojen hormonu normalden çok daha fazladır. Bu dönemde içilen ada çayı da östrojen hormonunun artmasına neden olabileceğinden düşüğe neden olabilir. Bu nedenle hamilelikte ada çayı tüketilmesi önerilmez.Anne adaylarının olduğu gibi emziren annelerin de ada çayından uzak durması gerekir. Anne sütünden bebeğe geçen ada çayı bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişiminde problemlere neden olabilir.

Ada Çayı Ne Zaman İçilir?

Ada çayı sindirim sistemi sorunlarına iyi geldiği bilinen bitkilerdendir. Bu nedenle sabah kahvaltısında veya öğünlerden sonra ada çayı tüketmek hazmı kolaylaştırıcı etki gösterebilir.

Ada Çayı Uyku Getirir Mi?

Ada çayı rahatlatıcı etkisi sayesinde uykusuzluk problemlerinin giderilmesine yardımcı olur. Gece yatmadan önce içilen 1 fincan ada çayı, rahat ve kaliteli uyumaya yardımcı olur.Ada Çayı Kilo Verdirir Mi?Bazı besinler, içerisinde bulunan bileşenler yardımıyla metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olarak kilo verme sürecini destekler. Ada çayı da bunlardan bir tanesidir. Hazmı kolaylaştırması ve normal enerji metabolizmasına katkı sağlaması sayesinde ada çayı, kilo vermek isteyenlerin diyet listelerinde tercih edebileceği içeceklerdendir.

Ada Çayı Ne Kadar Tüketilmeli?

Herhangi bir kronik rahatsızlığı bulunmayan kişiler, günde 2-3 fincan ada çayı içebilir. Günde 2-3 fincandan fazla içilen ada çayı, diüretik etkisinden dolayı vücutta su kaybına ve ödem oluşmasına neden olabilir. Bitkisel çaylar ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu nedenle ilaç kullanan bireylerin, ada çayı ve diğer bitkisel çayların tüketimi konusunda dikkatli olması gerekir.

Ada Çayı Çocuklara Verilir Mi?

Ada çayı, östrojen benzeri içerik bakımından zengin bir bitki olduğu ve içerisinde pek çok farklı bileşik bulunduğu için çocuklara verilmesi önerilmeyen bir bitkidir.

Ada Çayı Kimler İçemez?

Ada çayı tüketirken dikkatli davranılması gereken durumlar şu şekilde sıralanabilir:Hamilelikte düşük yapma olasılığını artırabileceği için hamilelerin ada çayı tüketilmesi önerilmez.Emziren annelerde anne sütünü azaltıcı etkisi olabilir. Aynı zamanda bebeğe anne sütünden ada çayı içerisinde bulunan toksik maddeler geçebilir. Bu nedenle emziren annelerin ada çayı içmesi önerilmez.Hipertansiyon hastalarında ada çayı, tansiyonun yükselmesine sebep olabilir. Aynı zamanda tansiyon düşürücü etkisi de olabileceğinden düşük tansiyon hastalarının da ada çayı tüketirken dikkatli olmaları önerilir.İlaç kullanan bireylerin ada çayı dahil olmak üzere diğer bitki çaylarını tketmeden önce hekime başvurmaları önerilir.

Organik çay üretiminin her aşaması sertifikalanmış, hiçbir aşamasında kimyasal kullanılmamıştır.


Besin Değerleri


100 gr1 Fincan (Normal)
Karbonhidrat (g)0.20.3
Protein (g)00
Yağ (g)00
Lif (g)00
Kolesterol (mg)00
Sodyum (mg)00
Potasyum (mg)00

100 gr1 Fincan (Normal)
Kalsiyum (mg)00
Vitamin A (iu)00
Vitamin C (mg)00
Demir00
Ada çayının içerisinde A, B3, B6, B9, C ve K vitaminleri gibi pek çok vitamin bulunur. İçerisinde bulunan vitaminlere ek olarak, potasyum, kalsiyum, demir, çinko ve magnezyum gibi mineraller de ada çayının içerisinde bol miktarda yer alır.


Ada Çayı nasıl Demlenir?


Ada çayı demlenerek hazırlanır.
Ancak 2 dakikadan fazla kaynatılması durumunda fayda yerine zarar verebilir.


-1 dolu tatlı kaşığı ada çayı yaprağı, 1 su bardağı kaynar suya atılır.

-10 dakika demlenir ve süzülür.

-Günde 2-3 bardak içilir. Taze ada çayı kullanılacak ise 4-5 dakika demlenmesi yeterlidir.

Diğer demleme yöntemi;

-Kaynamakta olan 1 litre suyun içine, kuru ada çayı yaprağı ve çiçekleri karışımından yarım avuç eklenir.

-10 dakika demlenir ve süzülür.

Yemeklerden sonra 1 fincan içilir. Yaz ve kış aylarında çay yerine kullanılabilir.

Uyarılar!

-İçerisinde doğal fitoöstrojenlerin olması sebebiyle, erkeklerin fazla miktarda ve uzun süre kullanmaları önerilmez.

-Adaçayı aşırı kullanıldığında kan basıncını yükseltebilir.

-Aşırı miktarda kullanılmamalı ve günde 3 kahve fincanından fazla içilmemelidir.

-Ada çayı ile gargara yapmak için hazırlanan karışımlar 3 gün bozulmadan bekletilebilir.

-Ada çayı hamile ve emziren kadınların veya anne adaylarının uzak durması gereken bir bitkidir.

-Tüp bebek veya aşılama yöntemi uygulanacak olan kadınların ada çayı tüketmesi tehlikelidir.

-Çocuk yapmaya karar vermiş olan eşler ada çayı tüketmemelidir.

-Bu kural sadece kadınlar için değil, erkekler için de geçerlidir. Bunun sebebi ada çayını sık tüketen erkeklerin sperm sayısında azalma görülmesidir.

-Epilepsi hastalarının da ada çayı içmemeleri gerekir.

·  Bu site Bloğumuz ve ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır.-Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.-Diyet ya da egzersiz rejiminde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza veya diğer sağlık birimlerine danışmalısınız..

Bilgilendirme:
  Ürünlerde uyguladığımız  indirimli ve kampanyalı satış fiyatları Bayi ve satış mağazalarımızda geçerli değildir.

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
Organik Adaçayı
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.