0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Lavanta%20Yağı
Organik Lavanta Yağı
Ürün Kodu : 567
143.18 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
CC
10cc


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Organik Lavanta Yağı – Organic Lavender Oil

Botanik İsmi: Lavandula Angustifolia

Ürün İçeriği: %100 Lavandula Angustifolia Herb Oil

Kullanılan Kısım: ÇİÇEKLİ DALLAR

Elde Ediliş Yöntemi: DİSTİLASYON

Paraben, SLES, Boya, Parfüm, Sülfat, SLS, Koruyucu, Silikon, Katkı Maddesi içermez.

Mevsiminde özenle  toplanan ve seçilen  Lavanta Çiçeğinden  Soğuk Sıkım işlemi ile elde edilmiş katkısız rafine olmayan organik yağ olarak üretilmiş ve paketlenmiştir.  Soğuk Sıkım  yöntemi yağın içinde bulunan vitaminler ve faydalı diğer elementler korunur. Türk Gıda Kodeksine uygun olarak üretilmiştir. İçerisinde Hiçbir koruyucu ve katkı maddesi içermemektedir. Güvenerek alabilir, tüketebilirsiniz. Tavsiye ederiz.

Organik ve sertifikalı ürün olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.

Lavanta Yağı Nedir?

Lavanta yağı, dünyada en yaygın olarak kullanılan ve doğrudan cilde uygulanabilen esansiyel yağlardan biridir. Faydaları 2500 yıl önce keşfedilen lavanta yağının antioksidan, antimikrobiyal, antidepresan özellikleri ve sakinleştirici etkileri bulunur. Mısırlılar lavantayı parfüm ve mumyalama yapımında kullanmışlardır. 1923 yılında (Mumyalandıktan 3000 sene sonra) Mısır firavunu Tutankamon’un mezarı açıldığında hala lavanta kokusu alınabiliyordu. Lavanta bitkisinin sapları ve yapraklarının kaynatılıp tüketilmesi sindirim hastalıklarına ve romatizmaya oldukça faydalıdır. Lavanta kozmetik ürünlerin yapımında da sık kullanılan bir bitki türüdür. Yapılan bazı araştırmalar Romalıların banyoda, yemeklerin yapımında ve havayı temizlemek için sıklıkla lavanta yağı kullandıklarını göstermiştir. Aynı zamanda İncil’de de lavanta yağı, mesh ve şifa için kullanılan aromatik yağlar arasında bulunur. 

Lavanta Yağı Faydaları Nelerdir?

Antioksidan Özelliklere SahiptirToksinler ve kimyasal maddeler gibi serbest radikaller günümüzde bizleri etkileyen hastalıklar için en tehlikeli ve en yaygın risk faktörleridir. Serbest radikaller, vücudun bağışıklık sistemini zayıflatarak vücudu toksin ve kimyasal maddelere karşı savunmasız bırakır.Vücudun serbest radikal hasarına karşı verdiği doğal tepki sonucu antioksidan enzimler (Glutatyon, katalaz ve süperoksit dismutaz) oluşur. Bu enzimler sayesinde serbest radikallerin vücuda zarar vermesi engellenir. Ancak serbest radikal yükü normalden fazla olduğunda vücut antioksidan enzim üretiminde yetersiz kalır. Bu durum, düzensiz beslenme, toksinlere maruz kalma sonucunda ortaya çıkar ve sağlığı olumsuz yönde etkiler.Lavanta bitkisi, hastalıkları önlemek ve iyileştirmek için kullanılan doğal bir antioksidandır. Phytomedicine’de yayınlanan bir araştırmada lavantanın, vücudun bilinen en güçlü antioksidan enzimleri olan glutatyon, katalaz ve süperoksit dismutazın aktivitesini artırdığı görülmüştür. Buna benzer başka bir çalışmada ise lavantanın, oksidatif stresi önlemeye ve iyileştirmeye yardımcı olduğu ispatlanmıştır.

Diyabet Tedavisine Yardımcı Olur mu?

2014 yılında Tunuslu bilim insanları lavantanın kan şekeri üzerindeki etkilerini test etmek ve diyabeti doğal yollarla tedavi edebilmenin mümkün olup olmayacağını görmek için araştırma yapmışlardır. Yaklaşık olarak 15 gün süren lavanta yağı tedavisi sonrasında hastalarda bazı diyabet semptomlarının oluşmadığı görülmüştür. Engellendiği görülen bazı diyabet semptomları şunlardır; {5*}Kan şekeri artışıMetabolik bozukluklarKilo artışıKaraciğer ve böbrekte antioksidan tükenmesiKaraciğer ve böbrekte fonksiyon bozukluğuKaraciğer ve böbrek lipopoeroksidasyonuLavantanın diyabeti önlemede ya da tedavi etmedeki etkisinin tam olarak belirlenebilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Lavanta yağı, şeker hastalığı semptomlarının giderilmesi için boyun ve göğüs bölgesine sürülür ya da takviye edici gıda olarak tüketilir.

Ruh Halini İyileştirmeye ve Stresi Azaltmaya Yardımcı Olur mu?

Lavanta yağının nelere faydası var? Lavanta eski dönemlerden bu yana migren, stres, depresyon ve anksiyete gibi nörolojik sorunları tedavi etmek için kullanılmıştır. Lavantanın stres ve kaygı düzeyleri üzerindeki etkilerini gösteren çeşitli çalışmalar vardır. 2019 yılında yapılan bir araştırma lavanta yağı solumanın güçlü anksiyolitik etkileri olduğunu göstermiştir. Ayrıca lavanta yağı, peroperatif kaygıyı azaltarak cerrahi operasyonlar ve anestezi uygulanan hastalar için yatıştırıcı olarak kabul edilmektedir. 2013 yılında International Journal of Psychiatry in Clinical Practice tarafından yayınlanan bir çalışma 80 miligram lavanta yağı içeren kapsül kullanımının anksiyete, uyku bozukluğu ve depresyonu hafifletmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte lavanta yağı kullanımının yan etkilerine ve ilaç etkileşimlerine rastlanmamıştır. 2012 yılında yayınlanan başka bir araştırmada ise, doğum sonrası kaygıları olan 28 kadın üzerinde lavanta yağının etkileri incelenmiştir. İnceleme için 4 hafta boyunca yeni doğum yapmış kadınlara lavanta yağı ile aromaterapi tedavisi uygulanmıştır. Dört haftalık süre sonunda lavantanın, doğum sonrası yaşanabilen depresyon ve kaygı gibi nörolojik sorunları önemli ölçüde azalttığı görülmüştür. Uluslararası Nöropsikofarmakoloji Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada ise Silexan’ın (Lavanta yağı kapsülü) yaygın anksiyete bozukluklarına karşı kullanılan paroksetinden daha etkili olduğu görülmüştür. Aynı zamanda lavanta yağı, travma sonrası stres bozukluğu semptomlarının giderilmesinde de sıklıkla kullanılır. Yapılan bir araştırmada günde 80 miligram tüketilen lavanta yağının, travma sonrası stres bozukluğuna sahip 47 kişinin semptomlarını %33 oranında azalttığı görülmüştür. Ayrıca uyku bozukluklarını, huysuzluğu ve genel sağlık durumunu da önemli ölçüde iyileştirmiştir.

Lavanta yağı hangi hastalıklara yardımcı olur?

 Bilimsel araştırmalar lavanta yağının Alzheimer hastalığı için doğal bir tedavi yöntemi olduğunu göstermektedir. Bilimsel çalışmalar lavanta yağı solumanın beyindeki oksidatif stresi azaltmaya ve bilişsel bozuklukları iyileştirmeye yardımcı olduğunu göstermiştir. 2012’de Molecules Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, lavantanın felç gibi nörolojik işlev bozuklukları için tedavi yöntemi olarak kullanılacağını göstermektedir. Araştırmacılar lavanta yağındaki nöroprotektif etkilerin, antioksidan özelliklerinden kaynaklandığını düşünmektedir. Sinir sistemi bozuklukları tedavisini lavanta yağı ile desteklemek için lavanta yağı direkt olarak solunmalı ya da şakaklara sürülmelidir.

Yanık ve Kesikleri Tedavi EderLavanta yağı yanığa iyi gelir mi? 

Antimikrobiyal özellikleri ile bilinen lavanta yağı, yüzyıllardır çeşitli bakteri ve mantar türlerinin neden olduğu hastalıklarla ve enfeksiyonlarla mücadele etmek için kullanılmıştır. Lavanta yağı araştırmaları, cilt üzerinde meydana gelen yanıkların, kesiklerin ve yaraların lavanta yağındaki antimikrobiyal özellikler sayesinde daha kısa sürede iyileştiğini göstermiştir.2016 yılında yapılan bir araştırmada, lavanta yağının granülasyon dokusunun (Cildin iyileşen yüzeyindeki yeni doku) oluşma hızını ve kolajen sentezini artırarak açık yaraların iyileşme süresini hızlandırdığı görülmüştür. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmada lavanta yağındaki antimikrobiyal etkilerin karanfil, tarçın ve çay ağacı yağı gibi diğer yağlardan daha fazla olduğu görülmüştür. Araştırmacılar lavanta yağının 1:1 oranının, solunum yolu pnömonisine ve cilt mantarına yol açan Candida albicans ve Staph. Aureus mikroorganizmalarıyla mücadelede etkili olduğunu düşünmektedir.Lavanta yağı yanık tedavisinde nasıl kullanılır? Yanıkları rahatlatmak ve kesik bölgelerin daha kısa sürede iyileşmesini sağlamak için 3-5 damla lavanta yağı ile yarım çay kaşığı Hindistan cevizi yağı karıştırılır. Hazırlanan karışım sorunlu bölgeye temiz bir pamuk yardımıyla uygulanarak yanık ve kesik bölgenin iyileşmesi hızlandırılır.

Cildin ve Saçların Sağlıklı Görünmesini SağlarLavanta yağı sivilce izlerine iyi gelir mi? 

Lavanta yağı antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde cilde iyi gelen doğal bir yağdır. Lavanta yağı cilde uygulanarak aft, alerjik reaksiyonlar, sivilce ve yaşlılık lekeleri gibi cilt problemleri ortadan kaldırılır. Lavanta yağı cilde nasıl kullanılır? Cilt sağlığı için 3-4 damla lavanta yağı, yarım çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ya da jojoba yağı ile karıştırılır. Hazırlanan karışım kullanılmak istenen bölgeye masaj yapılarak uygulanır.Lavanta yağı yüzdeki lekelere iyi gelir mi? Cilt üzerindeki koyu lekeleri ve yaşlanma belirtilerini azaltmak için lavanta yağı, incir çekirdeği yağı, shea yağı veya buhur yağı karıştırılıp sabah-akşam cilde uygulanır.

Lavanta yağının saça faydaları nelerdir?

Saçkıran ya da saç dökülmesi için lavanta yağı, kekik, biberiye ve sedir ağacı gibi yağlarla birlikte karıştırılıp saç derisine masaj yaparak uygulanır.

Uykusuzluğu Gidermeye Yardımcı OlurLavanta yağı sakinleştirir mi?

 Lavanta, yatıştırıcı ve sakinleştirici etkileri sayesinde uyku kalitesini artırmaya ve uykusuzluğu gidermeye yardımcı olur. 2020 yılında yapılan bir araştırma lavantanın, günlük yaşamı olumsuz etkileyen hastalıklara sahip kişilerde uyku kalitesini artırdığı gözlenmiştir. 

Lavanta kokusu uyutur mu? 

Lavantanın, yeni doğum yapmış kadınlar üzerindeki etkilerini inceleyen başka bir araştırma daha yapılmıştır. Bu sekiz haftalık araştırmada yeni doğum yapmış kadınlar haftada dört gün, yatmadan önce lavanta yağını solumuştur. Araştırma sonucunda aromaterapi tedavisi gören kadınların uyku kalitesinin arttığı gözlemlenmiştir. Yeni doğum yapmış kadınlar üzerindeki benzer araştırmalar lavanta solumanın uyku kalitesini artırdığını, uyku bozukluklarını azalttığını ve genel ruh halini iyileştirdiğini göstermektedir. 

Lavanta Yağı Zararları Nelerdir?

Genellikle herhangi bir yan etkisi bulunmayan lavanta yağı bazı insanlarda ilaç etkileşimlerine neden olarak çeşitli yan etkiler gösterir. Ayrıca lavanta yağı kullanımının hamile kadınlar ve çocuklar üzerindeki etkileri bilinmediği için lavanta yağı kullanmaları sakıncalıdır. Lavanta yağı kullanımı sonucu oluşan çeşitli riskler ve yan etkiler şunlardır:Uyku bozuklukları ya da depresyon için alınan reçeteli ilaçlar ile birlikte lavanta yağı kullanılması, ilaçların etkinliğini artırabilir. Lavanta yağı birçok insanı uykulu ve uyuşuk hale getirdiği için diğer ilaçlarla birlikte kullanılması tavsiye edilmez.Lavanta yağı hamilelere zararlı mı? Yapılan araştırmalar lavanta yağının hamile kadınlar için oldukça sakıncalı olduğunu göstermektedir. Lavanta yağının kaslar üzerinde rahatlatıcı bir etkisi bulunur ve hormonları önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle hamile kadınlar 3. trimester döneminde lavanta yağı kullanımına dikkat etmelidir.Lavanta yağı bebeklere zararlı mı? Lavanta yağının hormonlar ve özellikle henüz ergenliğe girmemiş çocuklar için zararlı olduğu bilinmektedir. Ancak yapılan araştırmalar sonucu lavantanın hormon bozucu bir etkisi olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmamıştır.Yapılan çalışmalarda ilk olarak lavanta yağının cilt üzerindeki etkileri incelenmiştir. 3 damla lavanta yağı taşıyıcı yağ ile karıştırılıp cilt üzerine uygulandığında herhangi bir yan etki görülmemiştir. 2013 yılında yayınlanan bir makalede lavanta yağının, yüksek dozlarda (80-160 miligram) tüketiminin küçük gastrointestinal semptomlar dışında herhangi bir yan etki göstermediği belirtilmiştir. Gastrointestinal tahrişi önlemek için lavanta yağı az miktarda kullanılmalıdır.

Genel Kullanım Önerisi

Doğru bir şekilde seyreltildikten sonra vücudun ihtiyaç duyduğu bölgeye birkaç damla uygulayarak kullanabilirsiniz. Ayrıca banyo suyunuza, cilt veya saç bakım ürünlerinize birkaç damla ekleyerek kullanabilirsiniz. Özellikle yağlı bir cildiniz var ise lavanta uçucu yağı cildinizi dengelemeye yardımcı olur.Uçucu ve sabit yağlarımız %100 saf ve Organiktir. Paraben, sülfat, SLES, SLS, sentetik koku, sentetik boya ve koruyucu içermez. Vegan kullanımına uygundur ve hayvanlar üzerinde test edilmemiştir.

Kullanım Miktarı Önerisi

Cilt bakımı; sabit bir yağ ile her 10 ml'e 2-3 damla.Vücut masaj yağı; sabit bir yağ ile her 50 ml'e 5-10 damla.Saç bakımı; şampuan ve saç kremi içine her 100 ml'e 5-10 damla.İnhalasyon; 1 lt sıcak su içine 3-4 damla.Ortam kokulandırması; her 100 ml suya 5-10 damla.

Ürünle ilgili daha ayrıntılı bilgi ve iletişim için info@anadolununozu.com  'a mail atabilirsiniz.

Alerjen  ve Uyarısı : Ürünümüzde tespit edilmiş alerjen riski yoktur. Aşırı kullanımında cilt hassasiyeti oluşabilir. Çocukların erişemeyeceği yerlerde saklayın. Hamileyseniz, emziriyorsanız veya herhangi bir rahatsızlığınız varsa kullanmadan önce doktorunuza danışın. Gözler, iç kulaklar ve hassas bölgelerle temasından kaçının. Alerjik reaksiyonlara sebebiyet vermemek için seyreltilerek kullanılmalıdır. Haricen kullanılır.*Bu ifadeler Gıda ve İlaç Dairesi tarafından değerlendirilmemiştir. Bu ürün herhangi bir hastalığı teşhis etmek, tedavi etmek, iyileştirmek veya önlemek için tasarlanmamıştır.

Haricen kullanım içindir. Tropikal uygulamalarda seyreltilerek kullanılmalıdır. Göz ile temasından kaçınınız, temas halinde bol su ile yıkayınız. Aromaterapi yağları ilaç değildir. Alerjik bir reaksiyon yaşarsanız kullanmayı bırakınız. KOAH ve astım hastaları ile hamilelik ve emzirme dönemindeki kişilerin, kullanmadan önce bir sağlık uzmanına danışması önerilir.

Çocukların erişemeyeceği yerde saklayınız. Güneş ışığından uzak, serin ve kuru yerde muhafaza ediniz.

Üretim Metodu: Distilasyon

Kaynak: Çiçekli üst kısımlar

Botanik İsim: Lavandula Angustifolia

Miktar: 10 ml

Bilgilendirme:

Tüm Ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır. Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.
Firmamız ürünlerinde İlgili yasa ve yönetmelikler gereği bitkisel destek ürünleri ile ilgili, hastalık adı veya endikasyon belirterek tanıtım yapılmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç değil; bitkisel takviye niteliğindedir.

Firma olarak tüm ürünlerimizde yaptığımız indirim fiyatları, kampanyalı satış fiyatları bayi ve tüm mağazalarımız'da  geçerli değildir.

Lavanta yağı ne işe yarar? Lavanta yağının saça faydaları nelerdir? Lavanta yağı nasıl kullanılır? Lavanta yağının cilde faydaları nelerdir? Lavanta yağı zararları nelerdir? Lavanta yağı içilir mi? Lavanta yağı biti önler mi? Lavanta yağı cilde nasıl kullanılır? Lavanta yağının nelere faydası var?

 

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
lavanta yağı faydalarılavanta yağı nasıl yapılırlavanta yağı ne işe yararlavanta yağı nasıl kullanılırlavanta yağı fiyatılavanta yağının faydalarılavanta yağı sivrisineklavanta yağı neye iyi gelirlavanta yağı saça faydalarılavanta yağı cilde fayd
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.