0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Çörekotu%20Yağı(Soğuk%20Press)
Organik Çörekotu Yağı(Soğuk Press)
Ürün Kodu : 551
186.00 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
CC
100cc


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Organik Katı Çörek Otu Yağı-Organic Black Seeds Oil

Botanik İsmi: Nigella Sativa

Ürün İçeriği: %100 Nigella Sativa Seed Oil

Kullanılan Kısım: TOHUM

Elde Ediliş Yöntemi: SOĞUK PRESS

Mevsiminde özenle  toplanan ve seçilen  Çörek Otu tohumundan  Soğuk Sıkım işlemi ile elde edilmiş katkısız rafine olmayan doğal yağ olarak üretilmiş ve paketlenmiştir. Soğuk Sıkım  yöntemi yağın içinde bulunan vitaminler ve faydalı diğer elementler korunur. Türk Gıda Kodeksine uygun olarak üretilmiştir. İçerisinde Hiçbir koruyucu ve katkı maddesi içermemektedir. Güvenerek alabilir, tüketebilirsiniz. Tavsiye ederiz.

Organik ve sertifikalı ürün olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.

Çörek otu (kalonji), bilimsel adıyla Nigella sativa olarak da bilinir. Çiçekli bitkilerin, düğün çiçeği ailesine aittir. Çörek otu, 30 cm uzunluğa kadar büyür. Tohumlu bir meyveye sahip olan çörek otu, birçok mutfakta lezzetli bir baharat olarak kullanılır.

Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?

Genellikle mutfaklarda kullanılan çörek otu, tıbbi özellikleriyle de öne çıkan bir bitkidir. Tarihte de tıbbi alanda sıklıkla kullanılmış ve günümüzde hala kullanılmaya devam etmektedir.

Zengin Antioksidan Kaynağıdır.Antioksidanlar, zararlı serbest radikalleri nötralize eden ve hücreleri oksidatif hasara karşı koruyan maddelerdir. Araştırmalar, antioksidanların sağlık üzerinde oldukça etkili maddeler olduklarını göstermektedir.Bazı araştırmalar antioksidanların kanser, diyabet, kalp hastalığı ve obezite gibi çeşitli kronik rahatsızlıklara karşı koruma sağlayabileceğini göstermektedir. Çörek otunda bulunan timokinon, karvakrol, t-anetol ve 4-terpineol gibi çeşitli bileşikler, güçlü antioksidan özelliğe sahiptirler. Yapılan bir çalışma sonucunda, çörek otu yağının antioksidan görevi gördüğü gözlemlenmiştir. Ancak çörek otunda bulunan antioksidanların insan sağlığını nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Kolesterolü Düşürür.Kolesterol, vücutta bulunan yağ benzeri steroid ve alkol birleşimidir. Kolesterolün bir miktarına ihtiyaç duyulmaktadır ancak kanda yüksek miktarda birikmesi kalp hastalıkları riskini artırabilir.Çörek otunun kolesterolün düşmesinde etkili olduğu bulunmuştur. çörek otu ve kolesterol üzerine yapılan 17 çalışmanın derlendiği makalede, çörek otu takviyesinin hem toplam kolesterolün hem de LDL (kötü) kolesterolün yanı sıra kan trigliserit düzeylerini de düşürdüğü gözlemlenmiştir.Bir başka çalışmada, çörek otu yağının, çörek otu tohumundan daha fazla etkiye sahip olduğu da bulunmuştur. Bununla birlikte, yalnızca çörek otu tohumu tüketilmesi sonucu HDL (iyi) kolesterol düzeylerinin arttığı da gözlemlenmiştir. 

57 diyabet hastasında yapılan bir başka çalışma, bir yıl boyunca çörek otu takviyesi alımının HDL kolesterolü artırırken, toplam kolesterolü ve LDL kolesterolü düşürdüğünü göstermiştir. {6*}Diyabet hastası 94 kişide yapılan bir çalışmada, 12 hafta boyunca günde 2 gram çörek otu tüketiminin hem toplam kolesterolü hem de LDL kolesterolü düşürdüğü diğer çalışmalarda olduğu gibi kanıtlanmıştır. 

Kanser Tedavisinde Etkilidir.Çörek otu, kanser gibi hastalıkların gelişimine katkıda bulunabilecek zararlı serbest radikalleri nötralize etmeye yardımcı olan antioksidanlar bakımından zengindir.Yapılan çalışmalarda, çörek otunun aktif bileşiği olan kalonji ve timokinonun potansiyel anti-kanser etkilerine ilişkin bazı etkileyici sonuçlar bulunmuştur. Örneğin, bir testte, timokinonun kan kanseri hücrelerinde hücre ölümüne neden olduğu bulunmuştur. {8*} Başka bir çalışmada, kalonji özütünün meme kanseri hücrelerini etkisiz hale getirmeye yardımcı olduğu görülmüştür. Diğer çalışmalarda ise, kalonji ve bileşenlerinin pankreas, akciğer, servikal, prostat, deri ve kolon kanserleri dahil olmak üzere diğer birçok kanser türüne karşı da etkili olabileceği görülmüştür.Çörek otunun insanlarda anti-kanser etkilere sahip olduğuna dair henüz kesin ve net bir kanıt yoktur. Kalonji’nin baharat olarak kullanıldığında veya ek olarak alındığında kanserle mücadelede herhangi bir faydası olup olmadığını incelemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Antibakteriyel Özelliklere Sahiptir.Hastalığa neden olan bakteriler, kulak enfeksiyonlarından pnömoniye kadar birçok enfeksiyon hastalıklarına neden olmaktadır.Bazı çalışmalarda, çörek otunun antibakteriyel özelliklere sahip olabileceği ve belirli bakteri türleriyle savaşmada etkili olabileceği bulunmuştur.Bir çalışmada kalonji, stafilokokal cilt enfeksiyonu olan bebeklere topikal olarak uygulanmış ve bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılan standart bir antibiyotik kadar etkili olduğu görülmüştür.Başka bir çalışmada ise diyabetik hastaların ciltteki yaralarından, tedavisi zor ve antibiyotiklere dirençli bir bakteri türü olan metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA), çörek otu sayesinde temizlenmiştir. Çörek otunun, numunelerin yarısından fazlasında kullanılan doza bağlı olarak bakterileri öldürdüğü gözlemlenmiştir. Diğer birkaç çalışmada, çörek otunun MRSA’nın yanı sıra diğer birçok bakteri suşunun büyümesini engellemeye yardımcı olabileceği görülmüştür.Araştırma sonuçları olumlu olsa da bu çalışmalar laboratuvarda yapıldığı için sonuçları kesin değildir ve çörek otunun vücuttaki farklı bakteri türlerine nasıl etki edeceğinin görülebilmesi için insanlar üzerinde araştırma yapılması gerekmektedir.

İnflamasyonu Azaltır.İltihaplanma (inflamasyon), vücudun yaralanmaya ve enfeksiyona karşı korunmasına yardımcı olan normal bir bağışıklık tepkisidir. Öte yandan, kronik inflamasyonun kanser, diyabet ve kalp hastalığı gibi çeşitli hastalıkların ortaya çıkmasında etkili olduğu düşünülmektedir. Bazı araştırmalar, çörek otunun vücutta güçlü anti-inflamatuar etkilere sahip olabileceğini göstermektedir.Romatoid artrit rahatsızlığına sahip 42 kişide yapılan bir çalışmada, hastalara sekiz hafta boyunca günde 1.000 mg çörek otu yağı verilmiş, inflamasyon ve oksidatif stres göstergelerinin azaldığı tespit edilmiştir. Başka bir çalışmada, beyin ve omuriliğinde iltihap olan denekler üzerinde çörek otu denenmiş ve çörek otunun inflamasyona karşı koruma ve inflamasyonu baskılamada etkili olduğu gözlemlenmiştir. Benzer şekilde yapılan bir başka araştırmada çörek otundaki aktif bileşik olan timokinonun pankreas kanseri hücrelerinde iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olduğu görülmüştür.Umut verici araştırma sonuçlarına rağmen, insanlar üzerinde yapılan araştırmalar belirli düzeylerde sınırlandırılmıştır. Çörek otunun iltihabı nasıl etkileyebileceğini anlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Karaciğeri Korumaya Yardımcı Olur.Karaciğer vücut sağlığı için oldukça önemli bir organdır. Toksinleri uzaklaştırması, ilaçları metabolize etmesi, proteinlerin ve kimyasalların üretiminde görev almasıyla hayati bir öneme sahiptir.Yapılan birkaç çalışmada, çörek otunun karaciğeri yaralanma ve hasara karşı korumaya yardımcı olabileceği sonucuna ulaşılmıştır.Başka bir çalışmada, deneklere çörek otu içeren ve içermeyen toksik bir kimyasal enjekte edilmiştir. Çörek otu, verilen kimyasalın toksisitesini azaltmış, aynı zamanda karaciğer ve böbrek hasarına karşı koruma sağlamıştır. Bir inceleme sonucunda, çörek otunun koruyucu etkileri antioksidan içeriğine, inflamasyonu ve oksidatif stresi azaltma yeteneğine bağlanmıştır. Çörek otunun insanlarda karaciğer sağlığını nasıl etkileyebileceğini anlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. 

Kan Şekerinin Düzenlemesine Yardımcı Olur.Yüksek kan şekeri; susuzluk, bilinçsiz kilo kaybı, yorgunluk ve konsantrasyon güçlüğü gibi birçok olumsuz belirtiye neden olabilir. Kontrol edilmeyen yüksek kan şekeri düzeyleri uzun vadede; sinir hasarı, görme bozuklukları ve yara iyileşmesinin gecikmesi gibi daha ciddi problemlere yol açabilir.Bazı araştırma sonuçları, çörek otunun kan şekeri düzeylerini sabit tutmaya yardımcı olabileceğini ve böylece bu semptomların önüne geçilebileceğini göstermektedir.Çalışma sonu değerlendirmeleri yapıldığında, çörek otu takviyesinin açlık ve ortalama kan şekerini iyileştirdiği sonucuna ulaşılmıştır.Benzer şekilde 94 kişide yapılan başka bir araştırmada, üç ay boyunca günlük olarak çörek otu almanın açlık kan şekerini, ortalama kan şekerini ve insülin direncini önemli ölçüde azalttığı bulunmuştur. 

Mide Ülserini Önler.Mide ülseri, mide asidinin mideyi kaplayan koruyucu mukus tabakasına hasar vermesiyle oluşan ve ciddi ağrıya sebep olan yaralardır. Bazı araştırmalar, çörek otunun mide duvarını korumaya ve ülser oluşumunu önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.Bir çalışmada, mide ülseri olan 20 denek, çörek otu kullanılarak tedavi edilmiştir. Deneklerin yaklaşık %83’ünde sadece iyileştirici etkiler görülmemiş, ayrıca mide ülserini tedavi etmek için kullanılan yaygın bir ilaç kadar etkili olduğu ortaya konuştur. {24*}Başka bir çalışmada ise, çörek otu ve aktif bileşenlerinin ülser gelişimini önlediği ve mide duvarını alkolün etkilerine karşı koruduğu gözlemlenmiştir. {25*}Mevcut araştırmalar ne yazık ki denekler üzerinde yapılan çalışmalar ile sınırlı kalmıştır. Çörek otunun insanlarda mide ülseri gelişimini nasıl etkileyebileceğini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Çörek Otunun (Kalonji) Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Çörek otu sağlığa pek çok yararı bulunan faydalı bir baharattır. Çörek otunun baharat olarak kullanılması genellikle güvenlidir ancak çörek otu takviyesi almak veya çörek otu yağını bilinçsizce kullanmak belirli riskleri de beraberinde getirebilir.Cilde çörek otu yağı uygulandıktan sonra dermatit semptomları görülebilmektedir. Topikal olarak kullanmadan önce, alerjik semptomlara veya yan etkilere sebep olmadığından emin olmak için cildin ufak bir bölümünde test edilmelidir. Ayrıca bazı araştırmalarda, çörek otu ve bileşenlerinin kan pıhtılaşmasını etkileyebileceği görülmüştür. Kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerin çörek otu takviyesi almadan önce mutlaka doktor veya diyetisyenleri ile görüşmesi gerekmektedir. Yapılan birkaç çalışma sonucu çörek otunun hamilelik sırasında güvenle tüketilebileceği görülmüştür. Ancak bazı çalışmalarda ise çörek otu yağının aşırı miktarda kullanılması sonucu uterus kasılmalarının engellendiği görülmüştür. Gebelik döneminde kullanım dozuna dikkat edilmeli, bu konuda doktor veya diyetisyene danışılmalıdır.

Kullanım Miktarı Önerisi

Dahilen kullanım için; yetişkinlerde günde maksimum 1 tatlı kaşığı.Cilt bakımı ve Vücut masaj yağı olarak haricen kullanım için; uygulanacak bölgeye 10-20 damla.Saç bakımı; şampuan ve saç kremi içine her 100 ml'e 10-20 damla.

Ürünle ilgili daha ayrıntılı bilgi ve iletişim için info@anadolununozu.com  'a mail atabilirsiniz.

Alerjen Uyarısı : Ürünümüzde tespit edilmiş alerjen riski yoktur.İlaç değildir. Tavsiye edilen günlük kullanım dozunu aşmayınız. Kapağı açıldıktan sonra 60 gün içinde kullanılmalıdır. Ürünün doğal yapısından kaynaklı olarak renk değişimi, çökelme, katılaşma veya bulanıklık oluşabilir. Kullanım öncesi çalkalayın. Ciltte alerjik bir reaksiyon veya mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı yaşarsanız kullanmayı bırakın. Hamilelik ve emzirme dönemi ile ilaç kullanılan durumlarda bir uzmana danışınız. 

Saklama Koşulları: Kapağı açıldıktan sonra 60 gün içinde tüketilmelidir. Çocukların erişemeyeceği yerde saklayınız. Güneş ışığından uzak, serin ve kuru yerde muhafaza ediniz.

Bilgilendirme:

Tüm Ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır. Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.
Firmamız ürünlerinde İlgili yasa ve yönetmelikler gereği bitkisel destek ürünleri ile ilgili, hastalık adı veya endikasyon belirterek tanıtım yapılmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç değil; bitkisel takviye niteliğindedir.

Firma olarak tüm ürünlerimizde yaptığımız indirim fiyatları, kampanyalı satış fiyatları bayi ve tüm mağazalarımız'da  geçerli değildir.

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
çörekotu yağı faydalarıçörek otu yağı nasıl kullanılırçörek otu yağğı ne işe yararçörek otu yağının faydalarıçörek otu yağı kapsülüçörek otu yağı saça faydalarıçörek otu yağı fiyatıçörek otu yağının faydaları nelerdirçörek otu yağı nasıl yapılırç
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.