0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Susam%20Yağı(Soğuk%20Press)
Organik Susam Yağı(Soğuk Press)
Ürün Kodu : 575
209.10 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
ML
100ml


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Organik Susam Yağı – Organic Sesame Oil

Botanik İsmi: Sesamum İndicum L.

Ürün İçeriği: %100 Sesamum İndicum Seed Oil

Kullanılan Kısım: TOHUM

Elde Ediliş Yöntemi: SOĞUK PRESS

Paraben, SLES, Boya, Parfüm, Sülfat, Pestisit SLS, Koruyucu, Silikon, Katkı Maddesi içermez.Tüm cilt tiplerine uygundur.

Mevsiminde özenle  toplanan ve seçilen Susam tohumundan Soğuk Sıkım işlemi ile elde edilmiş katkısız rafine olmayan organik yağ olarak üretilmiş ve paketlenmiştir.  Soğuk Sıkım  yöntemi yağın içinde bulunan vitaminler ve faydalı diğer elementler korunur. Türk Gıda Kodeksine uygun olarak üretilmiştir. İçerisinde Hiçbir koruyucu ve katkı maddesi içermemektedir. Güvenerek alabilir, tüketebilirsiniz. Tavsiye ederiz.

Organik ve sertifikalı ürün olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.

Hem yemeklere lezzet katan aroması hem de sağlığa olan sayısız faydası ile susam yağı, tarih boyunca insanların severek kullandığı bitkisel yağlardan bir tanesidir. Bol miktarda antioksidan ve sağlıklı yağ asitleri içeren susam yağı; kalp, damar ve cilt sağlığı üzerinde olumlu etkilere sahiptir.

Susam Yağı Nedir?

Anavatanı Afrika olan, ancak Hindistan’da da yetiştiriciliği yapılan susam bitkisinin tohumlarından elde edilen susam yağı gıda olarak tüketilebilen yağlardandır. Yemek yapımında kullanılabilen susam yağı aynı zamanda fındığı ve cevizi andıran tadı sayesinde yemeklere aroma katmak için de kullanılır.Susam yağının bileşiminde bulunan maddeler anti-enflamatuar özelliklere sahiptir. Bu nedenle susam yağı pek çok yağa kıyasla sağlıklı olarak kabul edilir. Susam yağı elde etmek için kullanılan pek çok yöntem bulunur. Genellikle susam yağı yapmak için kullanılan yöntem ise tohumların çıkarılması ve sonrasında ezilmesidir. Susam tohumlarındaki yağ rahatlıkla çıkarılabilir, bu nedenle diğer yağlarla kıyaslandığında susam tohumundan yağ elde edilmesi daha kolay ve masrafsızdır.  Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı Besin Veri Tabanı’nda yer alan bilgilere göre susam yağının içerisinde başta E ve K vitamini olmak üzere sağlıklı bir yaşam için gerekli olan pek çok vitamin ve mineral bulunur.

Susam Yağının Faydaları Nelerdir?

Susam yağı pek çok önemli bileşeni içerisinde bulundurur. Bu özelliği sayesinde sağlık üzerinde sayısız faydası vardır.

Kalp Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olur.Susam yağı içerisinde sağlıklı kabul edilen çoklu doymamış yağ asitleri bulunur. Birçok çalışma doymuş yağ asitleri yerine doymamış yağ asitleri içeren besinlerin tercih edilmesinin kalp sağlığını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Yapılan bir çalışma, bir ay boyunca düzenli olarak günde 4 yemek kaşığı susam yağı tüketen kişilerde, kalp sağlığını tehdit eden kötü kolesterolün ve trigliserit değerlerinin kayda değer biçimde azaldığını göstermektedir. Susam yağına diyetlerde daha çok yer verilmesinin kalp krizi ve felç riskini azalttığına yönelik çalışmalar olsa da kesin kanıya varabilmek için daha fazla bilimsel çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Kan Şekerini Düzenlemeye Yardımcı Olur.Journal of Medical Food dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre düzenli olarak susam yağı tüketen diyabet ve tansiyon hastalarında diyabetin ve yüksek tansiyonun kontrol altına alınmasına yardımcı olduğu görülmektedir. Pakistan’da yapılan başka bir araştırma da susam yağının kan şekerini düşürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Ancak susam yağının kan şekeri üzerindeki etkisinin kanıtlanması için susam yağı üzerine yapılan çalışmaların sayısının arttırılması gerekir.

İltihabın Azalmasına Yardımcı Olur

Susam yağı vücuttaki iltihabı gidermek amacıyla eski zamanlardan bu yana kullanılmaktadır. Susam yağının içerisinde bulunan bakır minerali doğal anti-enflamatuar maddelerden birisidir. Anti-enflamatuar özelliği sayesinde susam yağı gut ve artrit gibi vücutta iltihaba neden olan hastalıkların tedavisinde destekleyici olarak kullanılır. Bazı çalışmalara göre günde 40 gr susam yağı tüketilmesi kemik iltihabı gibi hastalıklara bağlı semptomların hafiflemesine, kemiklerin ve eklemlerin güçlenmesine yardımcı olur.

Cilt ve Saç Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olur

Susam yağı içerisinde bulunan E vitamini ve çinko minerali gibi saç ve cilt sağlığı üzerinde etkinliği kanıtlanmış vitamin ve mineraller sayesinde saç ve cilt sağlığının korunmasına katkıda bulunur. İçeriğinde bulunan bu önemli vitamin ve mineraller cildin kaybettiği nemi geri kazanmasına ve oksidatif stresin azalmasına yardımcı olur. Aynı zamanda susam yağı yaşlanmaya bağlı ciltte ortaya çıkan lekelerin ve kırışıklıkların da azaltılmasını sağlar.

Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Yapılan bazı çalışmalar susam yağının içerisinde bulunan sesamol lignan ve sesamin gibi maddelerin kolon kanseri gibi kanser türlerinde, kanser hücre büyümesini durdurabileceğini göstermektedir.  Ayrıca susam yağının içerisinde bulunan linoleik asitlerin de kolorektal kanseri önleyebileceği düşünülmektedir. Ancak susam yağının kanser tedavisi yardımcı olup olmadığı ile ilgili kesin yorum yapabilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır.

Susam Yağı Nasıl Kullanılır?

Susam yağı diğer yağlar gibi kalorisi yüksek yağlardan bir tanesidir. Bu nedenle susam yağı tüketirken ölçülü olmak gerekir. Susam yağının içerisinde az miktarda doymuş yağ bulunur. Geri kalan kısmı ise doymamış yağ asitlerinden oluşur. Bu özelliği sayesinde diğer yağlardan daha sağlıklı olduğu söylenebilir. Susam yağının içerisinde Omega 6 ve az miktarda da Omega 3 yağ asitleri, E ve K vitamini gibi vitaminler bulunur.Piyasada rafine edilmiş ve rafine edilmemiş susam yağlarını bulmak mümkündür. Daha çok Güney Asya mutfağında tercih edilen susam yağının rafine hali kızartma gibi yemekler için uygundur. Rafine edilmemiş susam yağının ise yanma noktası daha düşük olduğu için yüksek sıcaklık gerektirmeyen yemeklerde kullanmak daha uygun olur. Ayrıca tohumların kavrulması ile elde edilen susam yağı da yemeklerde ve salatalarda sos olarak kullanılabilir.

Susam Yağının Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Susam yağı içerisinde bulunan Omega 6 yağ asitleri sağlık için gereklidir. Ancak Omega 3 yağ asidi yerine Omega 6 yağ asidi içeren gıdaların fazla tüketilmesi çeşitli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Omega 3, 6, 9 yağ asitleri dengeli bir biçimde tüketilmediğinde vücutta iltihaplanmaya ve kronik hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Bu nedenle beslenmede her zaman için Omega 6 yağ asidi içeren gıdaların tüketimini sınırlandırmak ve Omega 3 içeriğine sahip besinlerin tüketimini artırmak önemlidir.Susam yağını saç ve cilt bakımı için ilk defa kullanan kişilerin alerjik bir reaksiyon gelişme riskine karşı önce vücudun küçük bir alanında denemesi önerilir. Susam yağı diğer yağlar gibi sağlığa faydalı besin içeriklerine sahiptir. Ancak aşırı miktarda tüketilmemesi gerekir. Kronik rahatsızlığı olan ve düzenli ilaç kullanan kişiler susam yağını kullanmadan önce doktorlarına danışmalıdır.

Genel Kullanım Önerisi

Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için iyi bir çözümdür.Sindirimi rahatlatır ve kabızlığa iyi gelir.Cildi besler ve nemlendirir.Masaj için idealdir.Ultraviole ışınlarının cilde girişini engeller.Hücreleri erken yaşlanmaya karşı koruduğu ve cildi yumuşattığı bilinmektedir.Selülit oluşumunu önlemek için kullanılabilir.Saçları, kaşları ve kirpikleri besleyici özelliği vardır.Uçucu ve sabit yağlarımız %100 saf ve Organiktir. Paraben, sülfat, SLES, SLS, sentetik koku, sentetik boya ve koruyucu içermez. Vegan kullanımına uygundur ve hayvanlar üzerinde test edilmemiştir.

Kullanım Miktarı Önerisi

Dahilen kullanım için; yetişkinlerde günde maksimum 1 tatlı kaşığı.Cilt bakımı ve Vücut masaj yağı olarak haricen kullanım için; uygulanacak bölgeye 10-20 damla.Saç bakımı; şampuan ve saç kremi içine her 100 ml'e 10-20 damla.

Ürünle ilgili daha ayrıntılı bilgi ve iletişim için info@anadolununozu.com  'a mail atabilirsiniz.

Alerjen  ve Uyarısı : İlaç değildir. Tavsiye edilen günlük kullanım dozunu aşmayınız. Kapağı açıldıktan sonra 60 gün içinde kullanılmalıdır. Ürünün doğal yapısından kaynaklı olarak renk değişimi, çökelme, katılaşma veya bulanıklık oluşabilir. Kullanım öncesi çalkalayın. Ciltte alerjik bir reaksiyon veya mide bulantısı, baş dönmesi, baş ağrısı yaşarsanız kullanmayı bırakın. Hamilelik ve emzirme dönemi ile ilaç kullanılan durumlarda bir uzmana danışınız. 

Saklama Koşulları: Kapağı açıldıktan sonra 60 gün içinde tüketilmelidir. Çocukların erişemeyeceği yerde saklayınız. Güneş ışığından uzak, serin ve kuru yerde muhafaza ediniz.

Bilgilendirme:

Tüm Ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır. Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.
Firmamız ürünlerinde İlgili yasa ve yönetmelikler gereği bitkisel destek ürünleri ile ilgili, hastalık adı veya endikasyon belirterek tanıtım yapılmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç değil; bitkisel takviye niteliğindedir.

Firma olarak tüm ürünlerimizde yaptığımız indirim fiyatları, kampanyalı satış fiyatları bayi ve tüm mağazalarımız'da  geçerli değildir.

 

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
susam yağı faydalarısusam yağı ne işe yararsusam sağı saça faydalarısusam yağı nasıl yapılırsusam yağı cilde faydalarısusam yağı fiyatısusam yağı ne işe yararsusam yağı nasıl kullanılıryağların kraliçesi susam yağıbitkisel yağlarsusam yağı fiyat
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.