0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Keten%20Tohumu%20Yağı
Organik Keten Tohumu Yağı
Ürün Kodu : 559
209.10 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
CC
100cc


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Organik Keten Tohumu Yağı - Organic Linen Seed Oil

Botanik İsmi: Linum Usitatissimum

Ürün İçeriği: %100 Linum Usitatissimum Seed Oil

Kullanılan Kısım: TOHUM

Elde Ediliş Yöntemi: SOĞUK PRESS

Mevsiminde özenle  toplanan ve seçilen Keten Tohumundan Soğuk Sıkım işlemi ile elde edilmiş katkısız rafine olmayan organik yağ olarak üretilmiş ve paketlenmiştir. Soğuk Sıkım  yöntemi yağın içinde bulunan vitaminler ve faydalı diğer elementler korunur. Türk Gıda Kodeksine uygun olarak üretilmiştir. İçerisinde Hiçbir koruyucu ve katkı maddesi içermemektedir. Güvenerek alabilir, tüketebilirsiniz. Tavsiye ederiz.

Organik ve sertifikalı ürün olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.

Keten tohumu yağı ve balık yağı, omega-3 açısından en zengin iki besindir. Omega-3 alımını artırmak için vejetaryen ve veganlar keten tohumunu daha sık kullanırken, et tüketebilen kişiler genellikle balık yağı kullanır.

Keten Tohumu Yağı Nedir?

Keten tohumu yağı, keten bitkisinin (Linum usitatissimum) tohumlarından elde edilir. Keten tohumu, medeniyetin başlangıcından beri ekilen en eski mahsullerden biridir. Keten tohumu Latince “çok faydalı” anlamına gelir. Bunun nedeni keten tohumu bitkisinin her bölümünün çeşitli şekillerde kullanılabilmesidir.Keten tohumu ve keten tohumu yağı, a-linolenik asit (ALA) ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Keten tohumu yağı, doymuş yağ asitleri açısından fakir, tekli doymamış yağ asitleri, orta ve çoklu doymamış yağ asitleri açısından zengindir. {1*}Araştırmalar, keten tohumu yağının kardiyovasküler hastalık, kanser, prostat, iltihaplanma, sindirim sorunları ve osteoporoz için yararlı olduğunu göstermektedir.Keten ekiminin MÖ 10.000 civarındaki Neolitik Çağ’da başlamış olabileceğine dair kanıtlar bulunmaktadır. Daha sonra MÖ. 4000 ile 2000 yılları arasında keten ekimi, Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerle birlikte Orta Doğu bölgelerinde yaygınlaşmıştır. 8. yy’da Kral Charlemagne keten tohumu yağı tüketimini zorunlu kılan yasalar çıkarmıştır.Gıda sınıfında olmayan keten tohumu yağı ise, ahşap cilalarda, boyalarda, kaplamalarda ve diğer endüstriyel malzemelerde kullanılır. Gıda sınıfı keten tohumu, hayvan yemlerinde olduğu kadar takviyelerde de kullanılır.

Keten Tohumu Yağı Besin Değerleri Nedir?

Keten tohumu yağı, vücudun üretemediği ancak insan sağlığı için gerekli olan çoklu doymamış yağ asitleri (PUFA’lar) olan omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini içerir. Omega-3 yağ asitleri iltihabı azaltmaya yardımcı olurken, omega-6 yağ asitleri ise iltihaplanmayı önler. Bu nedenle PUFA’ları dengeli bir şekilde tüketmek son derece önemlidir.Sağlıklı bir diyet, omega-3 yağ asitlerinden yaklaşık 2-4 kat daha az omega-6 yağ asidi içermelidir. Zamanımızın bozuk beslenme şekli, omega-3 yağ asitlerinden 14-25 kat daha fazla omega-6 yağ asidi içerir. Birçok araştırmacı, bunun tüm Dünya’da artan inflamatuar hastalık oranında önemli bir faktör olduğuna inanmaktadır. {20*}Keten tohumu yağının omega-6 : omega-3 oranı 0,3 : 1’dir.Keten tohumu yağı, vücudun eikosapentaenoik aside (EPA) dönüştürdüğü ALA ve dokosaheksaenoik asit (DHA) içerir. Aynı zamanda tokoferoller ve beta-karoten gibi antioksidanlar açısından da zengindir ancak araştırmacılar geleneksel keten tohumu yağının ekstrakte edildiğinde ve saflaştırıldığında bu özelliklerini kaybedebileceğini belirtmektedir.

Keten Tohumu Yağının Faydaları Nelerdir?

Keten tohumu yağı, son derece besleyicidir ve hastalıkları önleyici özelliklere sahiptir. Keten tohumu yağı beyin ve kalp sağlığını destekler, ruh halini iyileştirir, iltihaplanmaları azaltır ve cilt ve saç sağlığını destekler. Hafif tatlı bir tada sahiptir. Gün içerisinde 1 yemek kaşığı keten tohumu yağı tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilir.Keten tohumu yağı, alfa-linolenik asit (ALA) formunda %50-%60 oranında omega-3 yağ asitleri içerir. Omega-3 yağ asitleri, iltihaplanma, kalp sağlığı ve beyin fonksiyonu dahil olmak üzere her türlü fizyolojik süreçte önemli rol oynar. Omega-3 eksikliği, zekâ geriliği, depresyon, kalp hastalığı, artrit, kanser ve diğer birçok sağlık sorunu ile ilişkilidir.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur.Keten tohumu yağı kolon yüzeyini kayganlaştırır ve doğal bir müshil görevi görür. Ayrıca bağırsak hareketlerini hızlandırır. Vücudun yiyecek ve atıklardan daha hızlı kurtulmasını sağlayarak kilo kaybına yardımcı olur.Nutrition Journal’da yayınlanan 2015 tarihli bir araştırmada, günlük olarak tüketilen keten tohumu yağının yalnızca kilo vermeye yardımcı olmakla kalmayıp, aynı zamanda inflamasyon belirtilerini de azalttığı bulunmuştur. 

Kabızlık ve İshali Giderir.Kabızlık, gıda atıklarının sindirim sisteminden daha yavaş geçmesi durumudur. Kabızlığa genellikle şişkinlik, gaz, sırt ağrısı veya yorgunluk gibi çeşitli semptomlar eşlik eder. Keten tohumu yağı geleneksel tıpta kabızlık problemini gidermek amacıyla sıklıkla kullanılır. Keten tohumu yağı, kolon yüzeyini kayganlaştırarak kabızlığı doğal bir şekilde geçirir.

Keten tohumu yağı ishalin önlenmesine yardımcı olur. Journal of Ethnopharmacology’de yayınlanan 2015 tarihli bir araştırma, keten tohumu yağının kabızlığı gidermede ve ishali durdurmada olumlu etkilere sahip olduğunu ve sindirim sistemine çeşitli şekillerde fayda sağladığını göstermiştir.

Kanserle Savaşmaya Yardımcı Olur.Keten tohumu yağı kanserin tedavi edilmesine yardımcı olur. Araştırmalar, keten tohumu yağının meme tümörlerinin büyümesini önlemeye yardımcı olabileceğini göstermektedir.2015 yılında yapılan bir çalışmada, araştırmacılar keten tohumu yağında bulunan ALA’nın meme kanseri hücrelerinin büyümesini azalttığını keşfetmiştir. Nutrition and Cancer dergisindeki bir başka araştırma, meme kanseri türleri için tamamlayıcı tedavi olarak keten tohumu yağının kullanımını desteklemektedir. Araştırma, keten tohumu yağındaki ALA’nın kanser hücresi büyümesini azalttığını ve kanser hücrelerinin programlanmış hücre ölümü olan apoptozu indüklediğini göstermiştir.Lilian Thompson’ın (Kanada, Toronto Üniversitesi Tıp Fakültesi Beslenme Bilimleri Bölümü’nde araştırmacı) Carcinogenesis Journal’da yayınlanan raporuna göre, keten tohumlarında bulunan lignanların kolon kanserine karşı koruyucu etkisi vardır. Kanada, Calgary Üniversitesi’nden Cynthia Mannion tarafından yapılan araştırma sonucu ise keten tohumu yağının antikanser özelliklere sahip olduğunu belirtmektedir. 

Selüliti Giderir.Keten tohumu yağı, selülitle doğal olarak savaşır. Yaşlandıkça kolajen üretimi azalır ancak keten tohumu yağı tüketimi kolajen üretimini artırmaya yardımcı olur. Kolajen üretiminin azalması, cilt dokularında yapısal değişikliklere neden olur. Cilt incelir ve selülitler daha görünür hale getirir.

Egzamayı Tedavi Eder.Egzama, ciltte kabarma ve kuruluğa, cildin kızarmasına ve kaşınmasına sebep olan yaygın bir cilt hastalığıdır. Genellikle gıdalara, kimyasallara, parfüm veya sabun gibi diğer maddelere karşı alerjik tepki sonucu ortaya çıkar.Esansiyel yağ asitleri cildin elastikiyetini ve dokusunu iyileştirmeye yardımcı olur. Keten tohumu yağı genel olarak cilt sağlığını desteklemek ve egzama gibi cilt sorunlarını iyileştirmek için kullanılır. 

Kalp Sağlığını Korur.Keten tohumu yağı gibi alfa-linolenik asit içeriği yüksek gıdaların tüketiminin kalp hastalığını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabileceğine dair kanıtlar bulunmaktadır. Yapılan bir çalışma, ALA açısından zengin besinleri tüketen kişilerin, ölümcül kalp krizi geçirme olasılığının daha düşük olduğunu göstermiştir. Keten tohumu yağının kalp hastalıkları için risk faktörlerini azaltabileceği düşünülmektedir.Başka bir çalışma, yüksek düzeyde ALA (günde 1,5 gram) tüketen kadınların, az miktarda ALA (günde yaklaşık yarım gram) tüketenlere göre ani kardiyak ölüm riskinin %46 daha düşük olduğunu bulmuştur. Diğer araştırmalar, alfa-linolenik asit içeren yiyeceklerin tüketiminin kalp hastalığı sebebiyle ortaya çıkan ölüm riskini azalttığını göstermektedir.

Kolesterol Seviyelerini Düzenler.Diğer bitkisel yağlar arasında keten tohumu yağı en yüksek omega-3 içeriğine sahip olanıdır. Kolesterolün her iki formu da vücut için gerekliyken, omega-3, HDL (iyi) kolesterolü dengelemek için gereklidir. Omega-3 yağ asidi, HDL kolesterol düzeylerini artırarak vücuttaki kolesterolü dengelemeye yardımcı olur. Atardamar duvarlarında plak birikmesini önler ve böylece kan basıncının ve ateroskleroz riskinin düşürülmesine ve kalp krizi/felçlerin etkili bir şekilde önlenmesine yardımcı olur. 

Adet Döngüsünü Düzenler.Keten tohumu lignanlar açısından zengindir. Lignan türü olan secoisolariciresinol diglukosit, enterodiol ve enterolaktona dönüştürülür. Bu lignanlar fitoöstrojen görevi görür. Yapısal ve işlevsel olarak vücuttaki östrojene benzerler. Karaciğer, beyin, kalp ve kemiklerdeki östrojen reseptörleri ile etkileşime girebilirler. Keten tohumu yağı, menopoz semptomlarını, adet kramplarını hafifletmeye ve kısırlığı tedavi etmeye yardımcı olur. Bazı araştırmalar, bu bileşiklerin kemik hastalıklarını (osteoporoz) ve meme, yumurtalık ve prostat kanserlerini bir dereceye kadar önleyebileceğini belirtmektedir.

Keten Tohumu Yağı Ne Kadar Kullanılmalı?

Keten tohumu yağı takviyeleri genellikle kardiyovasküler sağlığı artırmak için kullanılır. Keten tohumu yağı, kapsül formunda da tüketilebilir. Günde 1-3 kez 1.000 miligram keten tohumu yağı kapsülü alınması tavsiye edilmektedir. Çok fazla keten tohumu yağı tüketmek, dışkının yumuşamasına ve ishal gibi sindirim sorunlarına neden olabilir.İlaç veya başka bir takviye ürün kullanılıyorsa keten tohumu ile etkileşime gireceği unutulmamalı ve bir uzmana danışmadan kullanıma başlanmamalıdır.Balık ve keten tohumu yağının birlikte tüketilmesi bazı olumsuz yan etkilere sebep olabilir. Vegan veya vejetaryen olmayan kişiler için, balık yağı tavsiye edilir. Balık yağındaki EPA ve DHA, trombositlerin birbirine yapışmasını ve kan pıhtıları oluşturmasını zorlaştırır, bu da kalp krizi riskini azaltır.

Keten Tohumu Yağının Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Keten tohumu yağı, uygun miktarlarda tüketildiğinde güvenlidir. Günde 2 yemek kaşığı (30 gram) veya daha yüksek dozlarda keten tohumu yağı tüketmek, dışkının yumuşamasına ve ishale neden olabilir.Keten tohumu yağı bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Bu ilaçları kullanan kişiler, keten tohumu yağı takviyesi almadan önce bir uzmanla görüşmelidir:Kan sulandırıcı ilaçlar (antikoagülan): Omega-3 yağ asitleri, kan sulandırıcı ilaçların etkilerini güçlendirebilir.Kan şekerini düşürücü ilaçlar: Omega-3 yağ asidi takviyeleri, açlık kan şekeri düzeylerini artırabilir.Siklosporin: Siklosporin (Sandimmune) tedavisi sırasında omega-3 yağ asitlerinin alınması, nakil gerekli olan hastalarda yüksek tansiyon ve böbrek hasarı gibi toksik yan etkileri azaltabilir ancak olumsuz etkiler de gösterebilir.

Kullanım Miktarı Önerisi

Dahilen kullanım için; yetişkinlerde günde maksimum 1 tatlı kaşığı.

Cilt bakımı ve Vücut masaj yağı olarak haricen kullanım için; uygulanacak bölgeye 10-20 damla.

Saç bakımı; şampuan ve saç kremi içine her 100 ml'e 10-20 damla.

Ürünle ilgili daha ayrıntılı bilgi ve iletişim için info@anadolununozu.com  'a mail atabilirsiniz.

Alerjen ve  Uyarısı : Ürünümüzde tespit edilmiş alerjen riski yoktur.Hamile kadınlar da erken doğum riskini artırabileceğinden keten tohumu yağı tüketiminden kaçınmalıdır. Emziren kadınlar kullanmadan önce bir uzman ile görüşmeli, doğru yönlendirme ile kullanmaya başlamalıdır.Keten tohumu yağı ve balık yağının aynı anda alınması kanın sulanmasına neden olabilir. İlaç kullanan veya kronik hastalığı olan kişiler keten tohumu yağı almadan önce bir uzmana başvurmalıdır.

İlaç değildir. Tavsiye edilen günlük kullanım dozunu aşmayınız. Kapağı açıldıktan sonra 60 gün içinde kullanılmalıdır. Ürünün doğal yapısından kaynaklı olarak renk değişimi, çökelme, katılaşma veya bulanıklık oluşabilir. 

Bilgilendirme:

Tüm Ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır. Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.
Firmamız ürünlerinde İlgili yasa ve yönetmelikler gereği bitkisel destek ürünleri ile ilgili, hastalık adı veya endikasyon belirterek tanıtım yapılmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç değil; bitkisel takviye niteliğindedir.

Firma olarak tüm ürünlerimizde yaptığımız indirim fiyatları, kampanyalı satış fiyatları bayi ve tüm mağazalarımız'da  geçerli değildir.

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
Keten Tohumu Yağı
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.