0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
 • Organik%20Aspir%20Yağı
Organik Aspir Yağı
Ürün Kodu : 546
209.10 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
CC
100cc


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Organik Aspir Yağı - Organic Safflower Oil

Mevsiminde özenle  toplanan ve seçilen bitki tohumundan  Soğuk Sıkım işlemi ile elde edilmiş katkısız rafine olmayan doğal yağ olarak üretilmiş ve paketlenmiştir.
Soğuk sıkım yöntemi yağın içinde bulunan vitaminler ve faydalı diğer elementler korunur. 
Türk Gıda Kodeksine uygun olarak üretilmiştir. İçerisinde Hiçbir koruyucu ve katkı maddesi içermemektedir. Güvenerek alabilir, tüketebilirsiniz. Tavsiye ederiz.

Aspir yağı ne işe yarar?

 Uzun yıllardan beri bitkilerin tohumlarından elde edilen yağlar pek çok sağlık probleminin tedavisinde destekleyici olarak kullanılmaktadır. Aspir bitkisinin tohumundan, soğuk sıkım yöntemi ile elde edilen aspir yağı da bu yağlardan bir tanesidir. Aspir bitkisine Eski Mısır ve Yunan kaynaklarında da sıklıkla rastlanması aspirin uzun yıllardır kullanıldığının kanıtıdır. Günümüzde de aspir bitkisinin tohumundan elde edilen aspir yağı işlenmiş gıdalardan cilt bakım ürünlerin kadar pek çok alanda kullanılır.

Aspir Yağı Nedir?

Aspir; ayçiçeği ailesine ait olan, daha çok Çin, Hindistan, İran ve Yunanistan gibi ülkelerde yetişen bir bitkidir. Aspir bitkisi hayvan yemi olarak da uzun yıllardır yetiştirilmiş, ancak genellikle aspir bitkisinin yağı kullanılmıştır. {2*} Aspir bitkisinden elde edilen iki çeşit aspir yağı bulunur. Bunlardan bir tanesi çoklu doymamış yağ asitlerini içeren yüksek linoleik asit içerikli aspir yağıdır. Bir diğeri de tekli doymamış yağları barındıran yüksek oleik asit içerikli aspir yağıdır. {3*} En çok kullanılan çeşidi yüksek oleik içeriğine sahip olan aspir yağıdır. Bu yağ, yemek yapılırken kullanılabildiği gibi bazı yemeklik yağların üretiminde de kullanılmaktadır.Kanola yağı gibi yağlara kıyasla aspir yağının yanma noktası daha yüksektir. Yanma noktası yağın belirli bir sıcaklığa erişip duman çıkışının görülmeye başlandığı noktadır. 

Kızartma yemekleri gibi yüksek sıcaklıkta pişirilmesi gereken yemeklerde yanma noktası yüksek olan yağların tercih edilmesi önerilir.Aspir yağı Omega-6 ve E vitamini bakımından zengindir. 1 kaşık aspir yağının içerisinde 120 kcal enerji, 13,6 gr yağ, %31 oranında E vitamini bulunur.

Organik  Aspir Yağı Faydaları Nelerdir?

 • Aspir yağında bulunan antioksidan vitamin ve mineraller ile linoleik asit cilt sağlığı için oldukça önemlidir.
 • Cildin sebum üretimini dengeleyen aspir yağı tıkanmış gözeneklerin açılmasına yardımcı olur ve cilt hücrelerinin kendini yenilemesine yardımcı olur.
 • Cildin nem dengesini korumaya yardımcı olan aspir yağı doğal bir nemlendiricidir. Bu özelliği nedeniyle kozmetik sanayisinde kullanılan aspir yağı, cilde doğrudan uygulanırsa kaz ayağı denilen ince çizgilerin ve kırışıklıkların oluşumunu önlemekte oldukça yardımcıdır.
 • Ciltte oluşan iltihaplanmanın ve kızarıklıkların tedavisine yardımcı olan aspir yağı, özellikle epilasyon sonrası cildi rahatlatıcı etki gösterir. Tahriş nedeniyle oluşan zedelenmeleri tedavi edici etkiye sahiptir.
 • Cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Cildin kurumasını ve soyulmasını önler. Sivilce ve akne tedavisinde kullanılabilir.

 • Emziren annelerin göğüslerinde emzirme nedeniyle oluşan çatlakların ve doku zedelenmelerinin tedavisine yardımcı olur. Bebeklerde görülen pişikleri önlemeye yardımcıdır.
 • Aspir Yağı Ne Kadar Kullanılır?
 • Aspir yağının kullanımı kişinin yaşına, kilosuna ve cinsiyetine göre değişebilmektedir. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı’nın verilerine göre günlük aspir yağı kullanım oranları; 
 • 2-3 yaş arası çocuklar: 3 çay kaşığı
 • 4-8 yaş arası çocuklar: 4 çay kaşığı
 • 9-13 yaş arası kız çocukları: 5 çay kaşığı
 • 14-18 yaş arası kızlar: 5 çay kaşığı
 • 9-13 yaş arası erkek çocukları: 5 çay kaşığı
 • 14-18 yaş arası erkekler: 6 çay kaşığı
 • 19-30 yaş arası kadınlar: 6 çay kaşığı
 • 31 yaş üstü kadınlar: 5 çay kaşığı
 • 19-30 yaş arası erkekler: 7 çay kaşığı
 • 31 yaş üstü erkekler: 6 çay kaşığı
 • Aspir yağı faydalı olan yağlardan bir tanesidir. Ancak her besinde ve yağda olduğu gibi aspir ağının da fazla tüketilmesi belirli sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu sebeple aspir yağının aşırı miktarda kullanılması önerilmez.
Aspir Yağının Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?


Bazı çalışmalar zeytinyağı veya keten tohumu yağı gibi sağlıklı yağlarla kıyaslandığında aspir yağının kalp sağlığının korunmasına yardımcı olduğuna yönelik yeterli kanıt olmadığını gösterir. Aspir yağı içerisinde bulunan Omega 6 yağ asitlerinin kilo kontrolüne yardımcı olduğu doğrudur. Ancak aspir yağının içerisinde bulunan Omega 6 yağ asitlerinin hayvansal kaynaklı ürünlerle kıyaslandığında daha az olması, aspir yağının faydaları konusunda şüphe uyandırır. {18*} Bazı çalışmalar ise Omega 6 yağ asitlerinin düşünüldüğü kadar sağlıklı olmadığını, aşırı tüketildiğinde sağlığa zarar verebileceğini göstermektedir. Yine aynı çalışmaya sonucuna göre aşırı miktarda linolenik asit tüketimi beyinde hasara neden olabilmektedir.


Ayrıca aspir yağı düşük kalorili bir yağ değildir. Bu nedenle özellikle kilo kontrolü sağlamak isteyenlerin aspir yağı kullanırken dikkatli olmaları önerilir. Bazı kaynaklar aspir yağının vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olabileceğini gösterse de yapılan bazı çalışmalara göre de fazla miktarda Omega 3 yerine tüketilen Omega 6 yağ asitleri vücutta iltihaplanmanın artmasına sebep olabilmektedir. Çünkü Omega 3 yağ asidi Omega 6 ile kıyaslandığında çok daha fazla anti-enflamatuar etkiye sahiptir.


Organik ve sertifikalı ürün olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.

Ürünle ilgili daha ayrıntılı bilgi ve iletişim için info@anadolununozu.com  'a mail atabilirsiniz.

Alerjen Uyarısı : Ürünümüzde tespit edilmiş alerjen riski yoktur.

Bilgilendirme:

Tüm Ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır. Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.
Firmamız ürünlerinde İlgili yasa ve yönetmelikler gereği bitkisel destek ürünleri ile ilgili, hastalık adı veya endikasyon belirterek tanıtım yapılmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç değil; bitkisel takviye niteliğindedir.

Firma olarak tüm ürünlerimizde yaptığımız indirim fiyatları, kampanyalı satış fiyatları bayi ve tüm mağazalarımız'da  geçerli değildir.

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
aspir yağı faydalarıaspir yağ ne işe yararaspir yağı nediraspir yağı naıl kullanılıraspir tohumu yağıaspir yağı faydasıaspir bitkisiaspir yağı zayıflatır mıaspir yağı zayıflatırmı nasıl kullanılırorganik aspir yağıorganik soğuk press aspir yağı
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.