0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Himalaya%20Tuzu%20(Öğütülmüş)
  • Himalaya%20Tuzu%20(Öğütülmüş)
Himalaya Tuzu (Öğütülmüş)
Ürün Kodu : 455
20.80 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
130gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Himalaya Tuzu (İnce Granür)

Pembe Himalaya Tuzu Nedir?

Pembe Himalaya tuzu zengin içeriğe sahip bir tuzdur. Pembe tuz, Himalaya deniz tuzu, kaya tuzu ve Himalaya kristal tuzu gibi farklı isimlerle de anılır. Tuzun kaynağı ise Himalaya Sıradağlarının 5.000 fit altındaki tuz madenleridir. Bu tuz madenleri Prekambriyen çağdan yani 4 milyar yıldan daha eski bir zamandan kalmadır. Bu özelliği sayesinde de zengin bir içeriğe sahiptir. Kimyasal olarak temelde sodyum klorür (NaCl) bileşiğidir ve çeşitli faydalı bileşiklere sahiptir. Pembe Himalaya tuzunun rengi ve renk varyasyonları da içerdiği bu bileşiklerden kaynaklanır. Himalaya kristal tuzu pembe, beyaz veya kırmızı renkte olabilir. 

Himalaya Tuzunun Normal Tuzdan Farkı Nedir?

Pembe Himalaya tuzu, sofra tuzuna göre çok daha sağlıklıdır ve piyasada satılan en saf tuzlardan biridir. Hatta elle çıkarıldığı göz önüne alındığında işlem görmeyen, doğal bir tuzdur olduğu da söylenebilir. Sofra tuzu ise Himalaya tuzunun aksine çok yoğun şekilde işlenir. Gördüğü işlemler sırasında da içerisindeki mineraller kaybolur.Sofra tuzu %97,5-%99,9 sodyum klorürdür. Birçok sofra tuzu işlenme sorasında ağartma işlemine tabi tutulur ve alüminyum türevleri gibi insan sağlığına oldukça zararlı bileşenler içerir. {8*}Himalaya tuzu iyotlu mu? Himalaya deniz tuzu ise sadece %87 sodyum klorürdür. Hiçbir işlem ve katkı maddesi görmediği gibi içeriğine bakıldığında kalsiyum, magnezyum, potasyum, bakır ve demir gibi mineralleri içerdiği görülür. Çoğu sofra tuzunda iyot bulunurken Himalaya tuzunda iyot bulunmaz. Bu yüzden Himalaya tuzu kullanacak bireyler iyot ihtiyaçlarını dışardan karşılamalıdır.

Himalaya Tuzunun Faydaları Nelerdir?

Pembe Himalaya tuzu, doğal olması ve içerdiği bileşenler sayesinde sağlığa pek çok fayda sağlar.Vücudun su dengesini düzenler.Yaygın yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.Kan şekeri seviyelerini dengeler.Hücresel enerji oluşumunu teşvik eder.Krampları azaltır.Besin emilimini artırır.Kalp-damar sağlığını destekler.Sinüs problemlerini azaltır.Kemik sağlığını destekler.Libidonun sağlıklı şekilde çalışmasını sağlar.İşlenmiş sofra tuzuna kıyasla böbrek ve safra kesesi sağlığını destekler.

Himaliya Tuzu Vücudun pH’ını Dengeler mi?

Pembe Himalaya tuzunun zengin mineral içeriği, vücudun pH seviyelerini dengelemeye yardımcı olur. Vücudun doğru pH seviyesine sahip olması da bağışıklığı güçlendirir ve sindirim sistemi sağlığını iyileştirir.

Himaliya Tuzu Sindirim Sistemini Destekler mi?

Su ve Himalaya tuzu karıştırılarak içildiğinde, sindirim sistemine önemli faydalar sağlar. Günlük olarak tüketilen tuzlu su karışımı, sindirim organlarının peristaltizmini uyarır, mide asidini dengeler, karaciğer ve pankreasta sindirim sıvılarının üretimini destekler. Ayrıca metabolizmayı düzenlediği ve asit-alkali dengesini sağladığı da düşünülmektedir. 

Himaliya Tuzunun Solunum Problemlerine faydası Nelerdir?

Akciğer Enstitüsü’ne göre tuz antibakteriyel ve iltihap önleyicidir. Aşırı mukusu gevşetip temizliğini kolaylaştırır. Havadaki patojenleri uzaklaştırır ve bağışıklık sistemini destekler. Himalaya tuzunun solunum sistemine olan faydası solunması ile gerçekleşir. Öyle ki son yıllarda bu amaçla kullanılan tuz mağaraları ve odalarının sayısında ciddi bir artış görülmektedir. Tuz mağaralarında yapılan bu tür tedavilere “Haloterapi” adı verilir. Yunanca tuz kelimesinden türetilen haloterapi, tuz mağaralarında mikronize halde olan kuru tuzun solunması ile gerçekleştirilir. Yapılan araştırmalarda haloterapinin kronik bronşit ve astımı başarılı bir şekilde tedavi etmede oldukça etkili olduğu görülmüştür. 

Havayı Temizler

Solunum sistemine olan etkilerine benzer şekilde Himalaya tuzu, bulunduğu ortamın havasını da temizler. Bu yüzden son yıllarda tuz lambalarının kullanımında da bir artış görülmektedir. Himalaya tuz lambası, doğal doğası gereği hava kirleticileri ve havadaki su buharını çeker. Lambanın ısısı nedeniyle su buharı buharlaşır, ancak toz ve alerjenler tuzun içinde kalır. Bu sayede havadaki toz ve kirleticiler tuzun içine hapsolarak havanın temizlenmesi sağlanır.

Uyku Kalitesini Artırır

Himalaya tuzu, yüksek mineral içeriği sayesinde daha iyi ve dinlendirici bir uyku uyumaya yardımcı olur. 1989’da yapılan araştırmalar, sodyum bakımından yetersiz beslenmenin uyku düzenini etkilediğini ve uykusuzluğa sebep olduğunu göstermiştir. Yapılan çalışmada sodyum içeriği bakımından yetersiz besinleri tüketen kişilerin gece boyunca daha sık uyandığı ve sağlıklı beslenen kişilere göre yaklaşık %10 daha az uyudukları görülmüştür. Sodyum tüketen kişilerin ise geceleri daha az uyandığı ve daha uzun süre uyuduğu keşfedilmiştir. Konunun uzmanları ise “kandaki düşük sodyum seviyeleri kan hacminin azalmasına neden olur ve sempatik sinir sistemi daha fazla çalışır. Bu da bireylerin daha sık uyanmasına ve tekrar uykuya dalmakta güçlük çekmesine neden olur.” şeklinde açıklama yapmışlardır. Bu yüzden diyetle alınan tuz miktarı doğru bir şekilde ayarlanmalıdır. Özellikle bir sağlık problemi olmayan bireyler gün içinde tükettikleri sodyum miktarını azaltmamalıdır. 

Himalaya Tuzunun Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Himalaya tuzu satın alınırken doğal olmasına dikkat edilmelidir. Çünkü gerçek Himalaya tuzu, Pakistan’daki derin tuz mağaralarından elde edilir. Bu yüzden biraz maliyetlidir. Ancak sahte tuzlar mağaraların dış yüzeylerinden elde edilir ve fiyatları daha ucuzdur. Saf bir içeriğe sahip olmayan bu tuzlar satın alınmamalıdır. Alınan Himalaya tuzu, hava geçirmez kapalı bir kapta, serin ve kuru bir ortamda saklanmalıdır.Pembe Himalaya tuzu, sağlık için faydalıdır, ancak yine de bir tuz olarak sodyum içeriği de yüksektir. Bu yüzden tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Özellikle sodyum tüketiminin sınırlandırılması gereken tansiyon hastaları, Himalaya tuzu kullanırken miktarına daha da dikkat etmelidir. Ayrıca fazla tuz tüketimi konjestif kalp yetmezliği, karaciğer sirozu veya böbrek hastalığı olan kişilerde sıvı birikmesine de neden olabilir. Bu yüzden tuzun tüketim miktarına mutlaka dikkat edilmelidir.

Himalaya tuzu zararları nelerdir? Himalaya tuzu iyotlu mu? Himalaya tuzu sabunu faydalı mı? Himalaya tuzu ne işe yarar? Pembe Himalaya tuzu ne işe yarar? Himalaya kaya tuzu yemeklerde kullanılır mı? Pembe Himalaya tuzunda iyot var mı? Himalaya tuzunun özellikleri nelerdir? Himalaya tuzunun cilde faydaları nelerdir? Himalaya tuzunun normal tuzdan farkı nedir? Himalaya tuzunun farkı ne? Himalaya tuzunun saça faydaları nelerdir? Himalaya tuzunun içindeki mineraller nelerdir? Himalaya tuzunun diğer tuzlardan farkı nedir?

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
Himalaya Tuzu (Öğütülmüş)
BENZER ÜRÜNLER
Yeni Sezon Ürünü
  
  
Himalaya Tuzu (iri Granür)
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.