0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Okaliptus%20Çayı
  • Organik%20Okaliptus%20Çayı
Organik Okaliptus Çayı
Ürün Kodu : 223
56.25 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
50gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Ürün Açıklaması: Okaliptus Çayı -  Eucalyptus Tea 
 
Mevsiminde taze olarak topladığımız ayrıca Organik Sertifikalı olarak kendi ekimini yaptığımız arazilerimizde yetiştirip  geleneksel yöntemler uygulayarak güneşte ve gölgede kurutup, satışa hazır hale getiriyoruz.

Okaliptus, mersingiller familyasından bir bitkidir. Pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen bitkinin 600’den fazla çeşidi bulunur. Son yıllarda özellikle tıp alanında kullanıldığına dair haberlerin çıktığı okaliptus, her mevsim toplanabilme imkanı sağlar. Kış ayları geldiğinde yaprakları dökülmediği için doğanın bu şifalı ürününden her daim faydalanmak mümkün olur. Ancak bitkiden alacağınız şifayı en üst seviyeye taşımak isterseniz eylül ya da ekim aylarında toplanan mahsulleri tercih edebilirsiniz. Kökeni Avusturya’ya uzanan okaliptus, bitki şeklinde yaygın olarak Portekiz, Fas, İspanya ve Brezilya çevresinde de görülür. Ancak özellikle Avusturya’nın hemen hemen her noktasında çeşit çeşit okaliptus ağaçları yer alır. Ülkemizde de belirli miktarda yetişen okaliptus bitkisi, başta Muğla’nın Dalaman ilçesi olmak üzere Akdeniz bölgesindeki sahil şeridinde sıkça bulunur. Benzer şekilde okaliptus ağaçlarına Ege bölgesinde de rastlanabilir. Oldukça geniş bir gövdeye sahip olan bu ağaçlar, dünyanın en uzun ağaçları arasında yer alır ve gövdelerine 200 ile 1000 litre arası suyu rahat bir şekilde çekebilir. Su çekme özellikleri sebebiyle okaliptus ağaçları ağırlıklı olarak bataklık olan bölgelerde yetiştirilir. Böylece okaliptuslar, bölgedeki bataklık problemini ortadan kaldırır. Okaliptus bitkisinin mavi ve yeşil renkten oluşan çiçekleri ile gövdeye yapışık biçimde taze yaprakları bulunur. Bitkinin meyveleri ise çokça tohumdan oluşur. Ağaç içerisinde yüksek miktarda eterik yağ yer alır. Bunun yanı sıra oldukça fazla sineol maddesi de vardır. İşte bu nedenle bitkiden uçucu yağ olarak elde edilen okaliptus yağı faydaları epey fazladır. Özellikle bataklıkların yaydığı sıtma hastalıklarının önüne geçmek konusunda oldukça etkilidir. Ülkemizin güney kesimlerinde de okaliptus bitkisi ilk olarak bu maksatla yetiştirilir. Böylece sıtma hastalığına yol açan sivrisinek nesli de tüketilir. Aynı zamanda bataklık çevresindeki verimli topraklar da yeniden faaliyete geçirilir. Dolayısıyla tarım konusunda çok büyük faydaları olduğu bilinen okaliptus bitkisi; yalnızca insan sağlığının değil doğanın da adeta şifacısıdır. Okaliptus yaprağı faydaları arasında çevredeki diğer bitkileri onlara zarar verebilecek tozlardan ve dumanlardan korumak da vardır.

Okaliptus çayı neye iyi gelir?

Ferahlatıcı ve ağrı kesici özellikleri ile meşhur olan okaliptus çayının bilinenin aksine birden fazla kullanım şekli bulunur. Direkt olarak içilebildiği gibi bu çay, gargara şeklinde de kullanılabilir. Bu formu için okaliptus çayının soğumaya bırakılması, ardından günlük olarak gargara gibi kullanılması mümkündür. Faydalı okaliptus çayını içerek tüketmek isteyenlere önerilen günlük kullanım miktarı ise maksimum 2 fincandır. İçerdiği değerli mineraller sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirebilen okaliptus çayı, aynı zamanda vücut ağrılarını azaltabilir. Okaliptus çayı faydaları şu şekildedir Öksürüğe iyi geldiği bilinen okaliptus çayı, balgam söktürücü bir etki gösterir.Mikrobik hastalıkların düşmanı olan bu çay, kan şekerini düzenler.Kişiyi sakinleştiren okaliptus çayı, mental sağlığı olumlu etkiler.Bakteri ve mantar ile savaşabilen bu şifalı çay, alerjik reaksiyonları azaltabilir.Grip, nezle ve bronşit gibi rahatsızlıkların iyileştirilmesinde işe yarayabilir.Farenjit, nefes darlığı ve akciğer iltihaplanmasının tedavisini destekleyebilir.Eklem ağrıları ve migren, okaliptus çayının içerdiği değerli mineraller ile hafifletilebilir.İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde okaliptus çayı diş plağı, diş çürümesi, ağız enfeksiyonları gibi sorunların giderilmesini sağlayabilir.Karaciğer yağlanmasına iyi gelebilen okaliptus çayı, safra kesesi problemlerinin tedavisinde kullanılabilir.

Okaliptüs kullanımında nelere dikkat edilmelidir?

Okaliptüs küçük çocuklara verilmemelidir, okaliptüs yağı hamilelik döneminde kullanılmamalıdır. Ciddi karaciğer rahatsızlıkları olanların kullanmaması gerekmektedir. Okaliptüs yağının özellikle burun civarına uygulanmaması gerekmektedir. Okaliptüs ile yapılan uygulamalardan sonra gözlere dokunmamak gerekir.

Organik çay üretiminin her aşaması sertifikalanmış, hiçbir aşamasında kimyasal kullanılmamıştır.

Okaliptus yaprağı çayı nasıl hazırlanır?

Bir tutam okaliptus yaprağının üzerine 1 bardak kadar kaynar suyu ilave edip 10 dakika boyunca demlenmeye bırakmanız halinde okaliptus çayınız hazır olur. Antik Kuruyemiş'ten satın alabileceğiniz okaliptus çayı; stres azaltma, sakinleştirme ve ağrıları hafifletme özelliğine sahiptir. Ancak fazla tüketimi halinde ciddi rahatsızlıklar oluşabileceği için mutlaka doktor kontrolünde tüketmek gerekir.

Okaliptus Çayı Nasıl İçilir?

Kış aylarında birçok kişide görülen solunum yolu rahatsızlıkları için sıcak bitki çaylarının tüketilmesi tavsiye ediliyor. Ancak elbette tüketilen bitki çaylarının türü, ölçüsü ve kişilerin tıbbi durumu bu noktada oldukça önemli. Okaliptus bitkisi yüksek oranda uçucu yağ barındırdığı için fazla ya da bilinçsiz tüketildiği takdirde midede ya da boğazda yanma hissine neden olabiliyor. Bu sebeple özellikle gebelik, alerjik rahatsızlıklar, kronik hastalıklar gibi durumlar söz konusu olduğunda mutlaka bir uzman görüşüne başvurarak okaliptus çayı tüketmek büyük önem taşıyor. Başta çocuklar olmak üzere her bireyin ideal günlük tüketim miktarı farklılık gösterebiliyor.


Na
sıl Kullanılır? Okaliptus Çayı demlenerek hazırlanır.

-1 dolu tutam Okaliptus Çayı, 1 su bardağı kaynar suya atılır.

-10 dakika demlenir ve süzülür.

-Günde 2-3 bardak içilir. 

Okaliptus çayı zayıflatır mı?

Metabolizmayı hızlandırabildiği söylenen okaliptus çayı, düzenli bir şekilde tüketildiği takdirde zayıflama sürecini destekleyebilir. Ancak okaliptus çayının direkt olarak kilo verdirici bir özelliğinin bulunduğu belirtilmemiştir. Buna rağmen bir beslenme uzmanına danışarak okaliptus çayı kullanan kişiler, bu şifalı içeceğin desteğiyle birlikte kilo verme sürecinde daha zinde kalabilir.

Okaliptus çayı adet söktürür mü?

Doğrudan adet söktürücü bir etkisi bulunmadığı bilinen okaliptus çayı, düzenli kullanıldığı takdirde vücut ağrılarını giderebilir. Regl döneminde uzmanlar tarafından önerilen miktarda okaliptus çayı içen kişilerin, ağrıları ve ani ruh değişimi problemleri hafifleyebilir. Ancak regl düzensizliği yaşayan veya adet göremeyen kişilerin, ilk olarak mutlaka bir kadın hastalıkları ya da endokrinoloji uzmanına danışmaları gerekmektedir.

Bu site Bloğumuz ve ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır.-Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.-Diyet ya da egzersiz rejiminde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza veya diğer sağlık birimlerine danışmalısınız..

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
okaliptüs yağıokaliptüsokaliptüs ağacıolaiptüs yağının faydalarıokaliptüs çayı faydalarıokaliptüs yaprağıorganik okaliptüs çayıaromatik bitkilerendemik bitkilerşifalı bitkilersertifikalı ürünler%100 organik okaliptüs yaprağı çayıokaliptüs çay
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.