0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20At%20Kestanesi%20Çayı
  • Organik%20At%20Kestanesi%20Çayı
Organik At Kestanesi Çayı
Ürün Kodu : 515
70.13 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
50gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Ürün Açıklaması: At Kestanesi Çayı -  Horse Chestnut Tea 

Mevsiminde taze olarak ayrıca Organik Sertifikalı olarak topladığımız Orman arazilerimizde yetişen
geleneksel yöntemler uygulayarak güneşte ve gölgede kurutup, satışa hazır hale getiriyoruz.

At Kestanesi Nedir?

Hindkestanesi, Marronnier d’lnde, Aesculus hippocastanum,Atkestanegiller familyasından; 15-30 metre yüksekliğinde süs bitkisi olarak yetiştirilen iri bir gölge ağacıdır.  Baş parmak şeklinde büyük yaprakları vardır. Nisan-Temmuz aylarında çiçek açar. Meyveleri kestaneye benzer. Meyveleri sonbaharda toplanır. İçindeki eskülin esansından dolayı kan dolaşımına tesir eder. P vitamini özelliklerine sahiptir.

Avrupa’ya İstanbul’dan yayılmıştır. Genellikle Balkanlarda sıkça yetiştirilir. Asırlardır Türk toprakları üzerinde yetişen at kestanesi, görsel olarak muhteşem bir güzelliğe sahiptir. Görüntü olarak yediğimiz kestaneye benzer ancak farklı bir ağaç bitkisinden oluşur. Çınar ağacıyla benzer yapıdadır.At kestanesinin boyu 15-30 metre arasında, meyveleri ise 3-4 santimetre çapında ve dikenlidir. Yaz mevsiminin başlarında bembeyaz, salkım salkım çiçek açar ve güneşi çok sever. Kestaneye benzeyen meyveleri sonbahar aylarında toplanır.

Kırmızı Çiçekli At Kestanesi Nedir?

Kırmızı çiçekli at kestanesi, normal at kestanesinden biraz farklıdır. Çiçekleri yukarı doğru uzanır ve şamdan şeklinde açar. Olumsuz hava koşullarına karşı -19 derece soğuklara dahi dayanıklıdır. Ana vatanı Kuzey Amerika’nın doğusudur. Ülkemizde de yetiştirilir. İlk yıllarından sonra hızla büyür, yüzeysel kök yapar ve meyveleri zehirlidir. Yaprakları ve meyveleri oldukça büyüktür. Boyu 30 metreyi geçebilir. Ağacın tepesi yuvarlak, yaprakları tüylü, yapraklarının boyu ise 25 santimetredir. Meyveleri az ve dikensizdir. Çiçekleri kırmızı renktedir. İlkbahar sonları, yaz başlarında çiçek açar. Tohumla üretilip çoğalır ve hemen tekrar ekilir. Aynı zamanda kök çeliği ve aşı ile de üretilir. Günümüzde park, cadde ve bahçelerin süslemesinde kullanılır. Hava kirliliğine karşı dayanıklıdır. Sıcak havayı sever, aile ve yarı gölge ağacıdır.

At Kestanesinde Hangi Vitamin ve Minareller Vardır?

Bilinen birleşimi Kalın yağ, sabunlu bir madde, aesculin, saponin, tanen, nişasta, şeker, albüminli maddeler, flovanlar, fitosterin, adenozin, fermentler, B1, C, K, P vitaminleri, cumarin.

At Kestanesi Çayının Faydaları?

İçeriğinde bulunan antitussif nedeniyle kemik ve kaslarda meydana gelen kronik ağrıların tedavisinde kullanılır.Varis ve ödem gibi rahatsızlıkların tedavisinde etkili olan saponin maddesini içeriğinde barındırır. Bu madde aynı zamanda damar şişliğini de önler.Sivilcelerin azalmasını sağlar, damar büzücü özelliğiyle kırışıklıkları azaltır, tekrar oluşmasını önler.İçerisinde bulunan aescin maddesi sayesinde egzama gibi kaşıntılı cilt rahatsızlıklarının etkilerini en aza indirir, kızarıklığı gidererek rahatlama sağlar.Fraksin maddesi sayesinde vücuttaki iltihabı kurutmaya yardımcı olur, yeniden oluşmasını engeller.Bağırsak sistemini düzenler, hazımsızlık ve şişkinlik sorunlarını önlemede rol oynar.Antitussif maddesi göğsü yumuşatarak sağladığı rahatlama etkisiyle öksürüğü azaltır.İçerisinde bulunan eskulin maddesi kılcal damarlardaki kanamayı önler, kan hücrelerini yeniler.İshal ve basuru önlemeye yardımcı olan alantonin maddesinin aynı zamanda nezle ve soğuk algınlığını önlemede önemli bir rolü bulunur.Kestane yaprağının faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirici özelliği bulunur.Demir eksikliğini ve kansızlığı önler. Yeniden oluşumunu önler.Özellikle kış aylarında tüketildiğinde enerji vererek bedensel yorgunluğu giderir.İçerisinde bulunan karbonhidratlar sayesinde kan şekerini dengede tutar.Kestane püskülünün faydaları insan sağlığı için etkilidir. İçinde C vitamini bulunur. Kaynatılıp suyu içildiğinde ateş düşürücü özelliği vardır. İştahı açar, vücut yorgunluğunu alır. Aynı zamanda saç derisini besler. Saçların güçlenmesi, parlak görünmesi ve sağlığına kavuşması için saçlara uygulanır.Beyin için faydalıdır, unutkanlığı azaltmada etkilidir. Aynı zamanda mide ve karaciğer dostu bir bitkidir.At kestanesi suyunun faydaları saymakla bitmez. Kabukları haşlanıp içildiği zaman sinirleri yatıştırır. Yüksek tansiyon ve damar sertliğini azaltmaya yardımcı olur. Vücuda kuvvet verir, cinsel gücü artırır. Kan dolaşımını hızlandırır ve düzenler. Varis ve basur rahatsızlıklarını gidermeye yardımcı olur.

Kestanesi : Kestaneler öğütülerek toz haline getirilir. Bir bardak suya bir kaşık toz konularak günde üç kere içilirse basur, ishal ve varis hastalıklarına iyi gelir. Nezle ve nefes darlığına da iyi gelir. Tohumu : Romatizma ve mafsal ağrıları giderir. Kabuğu : Kabuğu kaynatılarak içilirse; hazımsızlığa, soğuk algınlığına, ateş yükselmesine, nikriz hastalığına iyi gelir.


Na
sıl Kullanılır?


İnce kıyılmış kestanelerden bir kahve kaşığı 0,5 litre suda haşlanır, 2 saat bekletilir. Günde 4 defa yemeklerden önce birer çay bardağı içilir. Yapraklardan ise aynı miktar suya bir çorba kaşığı konularak aynı şekilde kullanılır.

At Kestanesi Çayı demlenerek hazırlanır.


-1 dolu tatlı kaşığı At Kestanesi Çayı, 1 su bardağı kaynar suya atılır.

-10 dakika demlenir ve süzülür.

-Günde 2-3 bardak içilir. 

At Kestanesi Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

At kestanesinin meyvelerinin içeriğindeki esculin maddesi zehirlidir. İşlenmemiş ve çiğ olarak tüketilmemelidir, zehirleyebilir. Böbrek ve karaciğer hastalarının tüketmesi sakıncalı olabilir. Ayrıca mide bulantısı, kaşıntı ve sindirim sistemi sorunlarına neden olabilir. Gebelik ve emzirme dönemindeki kadınların tüketmesi tavsiye edilmez. Tablet halinde satılan at kestanesi hapları kesinlikle doktora danışmadan tüketilmemelidir.

At kestanesini kimler kullanamaz?

At kestanesinin vücuda çok sayıda olumlu etkisi vardır ancak herkesin kullanımı için uygun değildir. Özellikle hamile anne adayları ve emziren kadınların at kestanesi kullanması önerilmez. Bunun yanı sıra kan incelten ilaçları kullanan kişiler de at kestanesi kullanmamalıdır.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır.

Bu site Bloğumuz ve ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır.-Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.-Diyet ya da egzersiz rejiminde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza veya diğer sağlık birimlerine danışmalısınız..

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
at kestanesi kremiat kestanesinin faydalarıfarmasi at kestanesiat kestanesi ne işe yararat kestanesi kremi faydalarıat kestanesi balsamıat kestanesi yağıat kestanesi jeliat kestanesi kremi ne işe yararat kestanesi ağacıat kestanesi yağı faydalar
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.