0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Kiraz%20Sapı%20Çayı
  • Organik%20Kiraz%20Sapı%20Çayı
Organik Kiraz Sapı Çayı
Ürün Kodu : 195
49.50 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
30gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Ürün Açıklaması: Kiraz Sapı -  Cherry Stalk
 
Mevsiminde taze olarak topladığımız ayrıca Organik Sertifikalı olarak kendi ekimini yaptığımız arazilerimizde yetiştirip  geleneksel yöntemler uygulayarak güneşte ve gölgede kurutup, satışa hazır hale getiriyoruz.

Kiraz Sapı Çayı Ne İşe Yarar?

Yazın sevilen meyvelerinden bir tanesi olan kiraz yalnızca meyvesiyle değil sap kısmı ile de vücuda pek çok fayda sağlar. Özellikle Doğu Avrupa ülkelerinde idrar yolu hastalıklarının hafifletilmesine yardımcı fonksiyonel bir besin olarak kiraz sapı çayı yoğun olarak kullanılır. Antioksidan ve idrar söktürücü (diüretik) etkileri bulunan kiraz sapı bu özellikleri sayesinde faydalı bir bitki çayı malzemesi olarak tercih edilebilir. Kiraz sapının sahip olduğu diüretik etki, idrar yollarında enfeksiyona neden olabilecek mikroorganizmaların süpürülmesini sağlayarak enfeksiyonlardan korunmayı veya mevcut iltihaplanmaları gidermeyi destekleyebilir. Bunun yanı sıra böbrek, mesane ve üreter taşlarının oluşumunu engellemeye veya bunları vücuttan uzaklaştırmaya yardımcı olabilir. İdrar söktürücü etkinin vücuttaki bir diğer faydası da ödem atmayı desteklemesidir. Ödem, şişlik ve bundan kaynaklı rahatsızlık hislerinin giderilmesi özellikle de kadınlarda menstrual döngüden (adet döngüsü) kaynaklı sorunlarla mücadelede faydalı olabilir. Bu nedenle form çayları veya ödem atmaya yardımcı doğal bitki çaylarının içerisinde kiraz sapına sıklıkla yer verilir. Ancak bunun yanında bol su tüketimine dikkat edilmesi de oldukça önemlidir. Kiraz sapı aynı zamanda kan sulandırıcı etkiye sahiptir. Bu durum bazı hastalıklarla mücadelede olumlu etki sağlayabilirken kanama riski bulunan bazı hastalarda ise riskleri artırabilir. Bu nedenle kronik hastalıkları bulunan kişilerin kiraz sapı çayı tüketimi konusunda öncelikle hekimlerine danışmaları gerekir.

Kiraz Sapı Çayı Faydaları Nelerdir?

Kiraz sap faydaları, diüretik etkisi ve içerdiği fenolik bileşenlerin sağladığı antioksidan etkiden kaynaklanır. Çay halinde tüketildiğinde vücuda sayısız fayda sağlayabilir. Ancak kiraz sapı çayının sağlık üzerindeki en yaygın bilinen faydaları şu şekildedir:Ödem atıcı etkisi sayesinde el ve ayak şişmesi sorunu yaşayan kişilerde bu sorunların hafifletilmesine yardımcı olabilir.Özellikle karın bölgesinde oluşan şişkinlik hissini azaltmaya yardımcı olurken idrar söktürücü etki ile birlikte vücuttan zararlı toksinlerin uzaklaştırılmasını (detoksifikasyon) destekler.İçerdiği fenolik bileşenlerin antioksidan etkileri sayesinde antiinflamatuar (iltihap giderici) etki sağlar. İdrar söktürücü etki ile antioksidan etkileri sayesinde kiraz sapı çayı idrar yolu enfeksiyonları ile mücadeleyi desteklerken böbrek sağlığını korumaya da yardımcı olur.İçerdiği fitokimyasal bileşenler sayesinde bağırsak hareketlerinin desteklenmesine yardımcı olan kiraz sapı çayı kabızlık gibi sindirim sorunlarını hafifletebilir.Antioksidan etkiye sahip flavonoidler içerdiğinden kemik ve eklem sağlığını güçlü tutmaya yardımcı olur, romatizmal eklem hastalıkları ile mücadeleyi destekler.Serbest radikalleri yok eden antioksidan bileşenleri içerdiğinden genel anlamda bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur, kanser ve enfeksiyona karşı korunmaya katkı sağlar.Tüm bu faydaların sağlıklı bireyler için geçerli olduğu unutulmamalıdır. Sürekli ilaç kullanımı söz konusu olan veya çeşitli hastalıkları bulunan kişiler için kiraz sapı içeriğinde yer alan bileşenler risk teşkil edebilir. Bu nedenle böyle durumları olan kişiler hekimlerine danışmadan herhangi bir bitki çayının yoğun olarak tüketimine başlamamalıdır.

Kiraz Sapı Çayı Zayıflatır mı?

Doğal veya yapay, bitkisel veya hayvansal kaynaklı herhangi bir besinin doğrudan zayıflatıcı bir etki sağlaması mümkün olmadığı gibi bu yaklaşım bilimsellikten de uzaktır. Ancak bazı besinler içerdikleri bitkisel bileşenlerin etkileriyle metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olarak, kan şekeri regülasyonunu veya ödem atımını destekleyip kilo kontrolü sağlamanıza katkıda bulunabilir. Bu bağlamda değerlendirildiğinde kiraz sapı çayı da bir zayıflama diyeti uygularken forma girmenize ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olabilir. Dolayısıyla bitki çayı tüketiminize engel teşkil edebilecek bir sağlık sorununuz yoksa kilo vermek için diyetisyen gözetiminde bir beslenme planı uygulayıp buna ek olarak kiraz sapı çayı da tüketebilirsiniz.

Organik çay üretiminin her aşaması sertifikalanmış, hiçbir aşamasında kimyasal kullanılmamıştır.


Na
sıl Kullanılır? Kiraz Sapı demlenerek hazırlanır.


-1 dolu tutam,Kiraz Sapı 1 su bardağı kaynar suya atılır.

-10 dakika demlenir ve süzülür.

-Günde 2-3 bardak içilir. 

Kiraz Sapı Çayı Günde Kaç Bardak İçilmeli?

İdrar söktürücü ve kan sulandırıcı etkilerinden dolayı kiraz sapı çayı günde en fazla bir bardak ile sınırlandırılmalıdır. Bundan daha fazla kiraz sapı çayı tüketimi zararlı olabileceğinden önerilmemektedir. Kurutulmuş kiraz saplarını iki bardak su içerisinde 5-10 dakika kaynatarak kiraz sapı çayını kolay bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Kiraz Sapı Çayı Ne Zaman İçilir?

Kiraz sapı çayını kişisel tercihinize uygun şekilde günün herhangi bir saatinde tüketebilirsiniz. Ancak idrar söktürücü, ödem atıcı etkilerin daha yoğun hissedilebilmesi adına çayın aç karnına tüketilmesinde fayda vardır. Mide hastalıkları bulunmayan kişiler için aç karnına, özellikle de günün en yoğun öğününü oluşturan akşam yemeğinden önce kiraz sapı çayı tüketimi faydalı olabilir. Ancak kiraz sapı çayının faydalarından yararlanabilmek için mutlaka günün herhangi bir saatinde tüketmek zorunda değilsiniz. Günün dilediğiniz bir saatinde tüketebileceğiniz gibi farklı bitkiler ile bir araya getirerek bu şekilde içmeyi de tercih edebilirsiniz.

Emziren Anne Kiraz Sapı Çayı İçebilir mi?

Emziren annelerde kiraz sapı çayı tüketimi, anne sütünün tadında değişikliğe neden olabilir. Bu durum bebeğin anne sütünden uzaklaşmasına yol açabileceğinden emziren annelerin kiraz sapı çayı tüketmesi önerilmez. Bu durum yalnızca kiraz sapı çayı için değil bitki çaylarının büyük bir kısmı için geçerlidir. Dolayısıyla emziren anneler bitki çayı tüketme alışkanlığına sahipse mutlaka hekimlerine danışmalı ve hekimlerinin önerdiği uygun bitki çayları arasından seçim yapmalıdır. Emziren annelerin haricinde hamileler için de bazı bitki çayları düşük riski oluşturabilir. Kiraz sapı çayı da bunların arasında olup kan sulandırıcı etkisi bulunduğundan düşük riskini artırabilir. Özetle hem hamilelik hem de emzirme dönemlerinde iken kadınlar kiraz sapı çayı tüketiminden kaçınmalıdır.Eğer siz de ödem, şişkinlik, kabızlık gibi sorunlar yaşıyorsanız doktorunuza danışarak bu durumun nedenleri hakkında bilgi alabilir, gerekli muayene ve tanı testlerinizi yaptırabilirsiniz. Herhangi bir sağlık sorununuz yoksa bu gibi dönemsel sorunlarınız veya genel anlamda sağlığınız için kiraz sapı çayı tüketmeyi deneyebilirsiniz.


·  Bu site Bloğumuz ve ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır.-Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.-Diyet ya da egzersiz rejiminde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza veya diğer sağlık birimlerine danışmalısınız..

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
kiraz sapı çayıkiraz sapı fadalarıkiraz sapı çayı faydalarıkiraz sapı ne işe yararkiraz sapı çayı nasıl yapılırkiraz sapı çayı ne işe yararkiraz sapı mısır püskülü çayıkiraz sapı neye iyi gelirkiraz sapı zayıflatır mıkiraz sapı çayı tarifikiraz
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.