0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Kuşburnu%20Marmelatı%20
Organik Kuşburnu Marmelatı
Ürün Kodu : 741
140.40 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
400gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Organik Kuşburnu Marmelatı  Organic Rosehip Marmalade
Mevsiminde özenle toplanan ve seçilen Kuşburnu meyvesinden elde edilmiş %98 oranında  organik sade Kuşburnu ve Kuşburnu ve organik üzüm suyu ile iki çeşit olarak  geleneksel yöntemlerle odun ateşinde tam kıvamında katkısız organik olarak üretilmiş ve paketlenmiştir. Taze ve zamanında hasat edildiğinden içinde bulunan vitaminler ve faydalı diğer elementler korunur. Türk Gıda Kodeksine uygun olarak üretilmiştir. İçerisinde Hiçbir koruyucu ve katkı maddesi içermemektedir. Güvenerek alabilir, tüketebilirsiniz. Tavsiye ederiz.

Organik ve sertifikalı ürün olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.

Kuşburnu nedir?

Kuşburnu, gülgiller familyasına ait ve yabani gül olarak da adlandırılan bir bitkinin meyveleridir. Bitkinin boyu 1-3 metre aralığında değişir, dalları ve gövdesinde ise tıpkı gülde olduğu gibi dikenler bulunur. Meyvelerini Eylül ve Ekim aylarında verir. Bu meyveler küçük boyutlu ve yuvarlaktır, kırmızı ve turuncu arası bir renge sahiptir. Kuşburnu bitkisinin anavatanı Türkiye’dir. Fakat sağlığa olan yararları ve lezzeti sayesinde dünya geneline yayılmış, pek çok kültür tarafından sevilmiş ve benimsenmiştir. Ülkemizde yaygın olarak Karadeniz, Doğu Anadolu ve Marmara Bölgeleri’nde yetişir. Fakat daha seyrek de olsa İç Anadolu illerinde ve Ege Bölgesi’nde de kuşburnu bitkisi yetiştirilir. Ülkemizde bazı yörelerde geleneksel ürünler arasında yer alan kuşburnu marmelatı, yoğun şekilde kuşburnu içerir ve özellikle şeker katılmamış hali ile sağlık açısından oldukça faydalıdır.

Kuşburnunun faydaları nelerdir?

Kuşburnu, bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlamakta en önemli vitaminlerden biri olan C vitamininin en yüksek oranda yer aldığı besin ürünlerinden bir tanesidir. Kuşburnu içerisinde C vitamini kuşburnu marmelatında da aynı şekilde yüksek oranda yer almaktadır. Ayrıca kuşburnu marmelatı içerisinde vücudu destekleyerek bağışıklık sistemini güçlendiren A, E, B, K vitaminleri açısından da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Bağışıklık sistemini sahip olduğu vitaminler ile bir yandan güçlendirirken bir yanda da içeriğinde bulunan demir, magnezyum gibi oldukça değerli mineraller ile vücudun direncini de arttırmaya yardımcı olur. Ayrıca bu vitaminlerin hücre yenilenmesini hızlandırmak gibi oldukça önemli bir etkisi bulunmaktadır.Bağışıklık sisteminizin kuvvetli olması, adeta vücudunuzun etrafında hastalıklara karşı bir koruma kalkanı bulunması gibidir. Bu koruma kalkanı sizi birçok hastalıktan koruduğu gibi hastalığa yakalansanız bile en kısa sürede kolaylıkla atlatmanıza yardımcı olur. Covid-19 ile mücadele ettiğimiz  günlerde ise bağışıklık sistemini güçlendirmek çok daha önemli hale gelmiştir. Bunun için kuşburnu marmelatı gibi bağışıklık sistemini destekleyen, güçlendiren besinlerden yardım almanız sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Kuşburnu marmelatı içerisinde bulunan pektin, sindirim sistemi için oldukça önemli besin içeriklerinden biri. Pektin, bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı oluyor. Böylece kabızlık sorunu yaşıyorsanız, bağırsaklarınızın daha sık çalışmasını sağlayarak kabızlığı önleyebiliyor. Aynı zamanda pektin maddesinin ishal üzerinde de etkisi olduğu biliniyor. İshali kesmekte de oldukça etkili olan pektin maddesi için tam anlamıyla sindirim sistemi düzenleyici diyebiliriz. Kuşburnu marmelatını bu yönü ile bütün sindirim sistemi bozukluklarınız için ya da sindirim sisteminizi düzenlemek için kullanabilrsiniz.

Kuşburnu besin içeriğinde yüksek miktarda bulunan antioksidan, kuşburnu marmelatında da etkisini korumaya devam eder. Bu yüksek miktardaki antioksidan ise kalp ve damar hastalıklarına karşı etkili bir koruma sağlar. Ayrıca bu yüksek antioksidan içeriğin yanı sıra C vitamini de kuşburnu marmelatının içerisinde yüksek miktarda bulunan önemli vitaminlerden biridir. C vitamini damar yapısını korumaya yardımcı olan, böylece ateroskleroz yani damar sertliği gibi hastalıkları önlemede oldukça etkili vitaminlerden biridir.Kuşburnu marmelatının bir diğer faydası ise kalp hastalıklarına olan olumlu etkisidir. Kuşburnu marmelatının kan basıncını düşürmekte ve kötü kolesterol olarak bilinen LDL seviyelerini azaltma etkisi olduğu bilinmektedir. Bu yüzden kalp hastalıklarından korunmak isteyenlerin düzenli olarak mutlaka tüketmesi gereken besinler arasında yer almaktadır.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Kuşburnu; bağışıklık sisteminin güçlü tutulmasında kilit rol oynayan C vitamininin en yüksek oranda yer aldığı besinlerden bir tanesidir. Bununla birlikte A ve E vitaminleri ile polifenoller açısından da oldukça zengin olan kuşburnu vücudu enfeksiyonlardan koruyan lenfositlerin üretimini destekler. Enfeksiyöz ajanlara karşı bağışıklık yanıtını güçlendirir. Bu nedenle enfeksiyon hastalıklarına karşı önemli bir koruyucu olduğu söylenebilir.

Mükemmel bir Antioksidandır

Polifenol bileşenler, C ve E vitaminleri ve karotenoidler gibi antioksidanları çok yüksek oranlarda içeren kuşburnu meyvesi, bilinen en güçlü antioksidan meyvelerden bir tanesidir. Bu özelliği sayesinde kuşburnu, serbest radikalleri etkisiz hale getirir ve oksidatif stresi azaltır. Dolayısıyla oksidatif stresin rol oynadığı kanser, kardiyovasküler hastalıklar ve diğer bazı kronik hastalıklara karşı doğal bir koruma sağlar.

Kalp ve Damar Hastalıklarından Korur

Yine yüksek antioksidan içeriğine bağlı olarak kuşburnu meyvesi kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. Bunun yanı sıra C vitamini içeriğinin yüksek olması nedeniyle damar yapısının korunmasına, bu sayede ateroskleroz (damar sertliği) gibi hastalıklara karşı koruma sağlamaya yardımcıdır. Kan basıncını düşürme, kötü kolesterol olarak bilinen LDL seviyelerini azaltma gibi etkileri olduğu bilinen kuşburnu, kalp hastalıklarından korunmak isteyen bireyler tarafından mutlaka tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır.

Diyet Yapan Kişilerde Kilo Kaybını Destekler

Yapılan bazı bilimsel araştırmalar kuşburnu meyvesinde yer alan tiliroside adlı bir antioksidan maddenin yağ yakımını hızlandırdığı ve kilo alımını azalttığını göstermiştir. Bu özelliği sayesinde kuşburnu bitkisinin, her ne kadar daha fazla kanıta ihtiyaç duyulsa da zayıflama diyeti uygulayanlarda kilo vermeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

Gastrointestinal Hastalıkları Yatıştırır

Kuşburnu meyvesi veya çayı, mide hastalıkları bulunan kişilerde midenin pH dengesini değiştirmesi nedeniyle ülser oluşumunun önlenmesine yardımcı olur. İshalin iyileştirilmesinde oldukça etkilidir. Ayrıca mide hastalıklarının büyük bir bölümünden sorumlu olan Helicobacter Pylori adlı mikroorganizmanın neden olduğu enfeksiyonun dindirilmesine, dolayısıyla gastrit ve ülserin tedavisine önemli bir katkı sağlar.

Cildi Yaşlanmaya Bağlı Etkilerden Korur

Vücut proteinlerinin büyük bir kısmını oluşturan ve cildin yenilenmesinde, elastikiyetin oluşturulmasında, yaraların iyileştirilmesinde kilit rol oynayan protein kolajendir. Kuşburnu bitkisinde çok yüksek oranda bulunan C vitamini, kolajen üretimini uyarır. Bu sayede cildin güneşin zararlı UV ışınlarından korunması, daha sıkı ve genç bir görünüme kavuşması, kırışıklık ve ince çizgi oluşumunun geciktirilmesi gibi olumlu etkiler sağlar. Aynı zamanda kuşburnu bitkisinde bulunan ve bir karotenoid türü olan astaksantin, kolajenin parçalanmasını önleyerek yaşlanmaya bağlı cilt sorunlarının önüne geçilmesine yardımcı olur. Diğer karotenoidler ve özellikle A vitamini ve likopen açısından da zengin bir meyve olan kuşburnunun düzenli tüketimi cildi zararlı dış etkenlerden koruma konusunda oldukça etkilidir.

Ağrı ve İnflamasyonu Azaltır

Kuşburnu; inflamasyonun ve eklem ağrılarının azaltılmasında önemli etkileri bilinen galaktolipidler ile polifenoller açısından oldukça zengindir. Bu sayede osteoartrit ve romatoid artrit hastalarında görülen eklem ağrılarının dindirilmesinde, otoimmün hastalıklar ve kronik enfeksiyonlarda inflamasyonun azaltılmasında etkili olabileceğini gösterir.

Diyabet Hastalarında Kan Şekerini Dengelemeye Yardımcıdır

Kuşburnunun insülin duyarlılığını artırması, kan şekeri regülasyonunu desteklemesi gibi etkileri vardır. Bu sayede insülin direnci görülen hastalarda Tip 2 diyabet hastalığının gelişimini önlemeye, mevcut diyabet hastalarında ise kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur.

Öksürük ve soğuk algınlığına karşı iyileştirici etkiye sahiptir

Doğanın en zengin C vitamini kaynaklarından biri olan kuşburnu, yüzyıllardır öksürük, soğuk algınlığı, grip ve solunum yolu rahatsızlıkları gibi enfeksiyonlarla savaşmak için kullanılmıştır. C vitamininin hem bakteriyel hem de viral enfeksiyonlarla savaşma çabalarında vücudun genel sağlığı için çok önemli olduğu artık bilinmektedir.  Şöyle ki bir çay kaşığı kuşburnu posası portakalın iki katı olan yaklaşık 60 mg C vitamini sağlayacaktır. C vitamininin sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekleme konusundaki faydası göz önünde bulundurulduğunda, kuşburnu öksürük ve soğuk algınlığı ile savaşmaya yardımcı olabilir.

İltihap tedavisi için destekçidir

Danimarka'da yapılan bir araştırmaya göre; düzenli kuşburnu alımı, karaciğer tarafından üretilen ve inflamasyondaki artışla konsantrasyonu artan bir madde olan C-reaktif protein seviyelerini azaltabilir. Ayrıca, bazı araştırmalar kuşburnunun iltihap önleyici özelliklerinin kabuğuna değil tohumuna atfedildiğini belirtmektedir. Kuşburnunun anti-inflamatuar özellikleri de kıkırdak erozyonunu önlemeye yardımcı olur.

Kuşburnu marmelatı hangi vitaminler var?

İçeriğinde yüksek oranda C vitamini, B1, B2 ve K vitaminlerinin yanı sıra; protein, mineral, potasyum, sodyum, kalsiyum, magnezyum, fosfor ve meyve asitleri barındıran kuşburnunun sağlığa birçok faydası bulunmaktadır.

Kuşburnu Besin Değeri Nedir?

Kuşburnu, sağlığa birçok fayda sağlayan zengin bir besin kaynağıdır ve içerdiği besin maddeleriyle dikkat çeker.

100 gram kuşburnunun yaklaşık besin değerleri:

• Kalori: 51 kcal • Karbonhidratlar: 15 gram• Lif: 9.7 gram• Şeker: 9.2 gram• Protein: 1.6 gram• Yağ: 0.5 gram• C Vitamini: 426 mg (710% Günlük Değer)• A Vitamini: 25.3 IU (1% Günlük Değer)• K Vitamini: 3.3 µg (4% Günlük Değer)• Folik Asit (B9 Vitamini): 3 µg (1% Günlük Değer)• Potasyum: 429 mg (12% Günlük Değer)• Kalsiyum: 257 mg (26% Günlük Değer)• Fosfor: 61 mg (9% Günlük Değer)• Magnezyum: 29 mg (7% Günlük Değer)• Demir: 0.9 mg (10% Günlük Değer)

Kuşburnu Marmelatı bağırsakları çalıştırır mı?

Kuşburnu marmelatı içerisinde bulunan pektin, sindirim sistemi için oldukça önemli besin içeriklerinden biri. Pektin, bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı oluyor. Böylece kabızlık sorunu yaşıyorsanız, bağırsaklarınızın daha sık çalışmasını sağlayarak kabızlığı önleyebiliyor.

Kuşburnu Hangi mevsimde toplanır?

Kuşburnu marmelatı hazırlamak için en uygun ay eylül ayıdır. Çünkü kuşburnu tam olarak olgunluğa bu aylarda ulaşır ve en taze kuşburnunu bu mevsimlerde bularak marmelatınızın için ne iyi kalitede kuşburnunu bu mevsimde bulabilirsiniz. Taze ve tam olgunlaşarak kırmızı rengine ulaşmış kuşburnu ile yapacağınız marmelatın hem rengi hem de tadı daha güzel olacaktır. Ayrıca olgunlaşmış olacağı için vitamin ve mineraller açısından daha yüksek içeriğe sahip olacaktır. 

Ürünle ilgili daha ayrıntılı bilgi ve iletişim için [email protected]  'a mail atabilirsiniz.

Uyarısı :
Ürünümüzde tespit edilmiş alerjen riski yoktur.

Bilgilendirme:

Tüm Ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır. Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.
Firmamız ürünlerinde İlgili yasa ve yönetmelikler gereği bitkisel destek ürünleri ile ilgili, hastalık adı veya endikasyon belirterek tanıtım yapılmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç değil; bitkisel takviye niteliğindedir.

Firma olarak tüm ürünlerimizde yaptığımız indirim fiyatları, kampanyalı satış fiyatları bayi ve tüm mağazalarımız'da  geçerli değildir.

 

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
kuşburnumarmelatınasılyapılırkuşburnufaydalarıkuşburnumarmelatıfaydalarıkuşburnumarmelatıtarifikuşburnumarmelatıneişeyararkuşburnumarmelatıkaçdakikakaynatılırkuşburnumarmelatıkiloverdirirmikatkısızorganikkuşburnumarmelatıgelenekselyöntem
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.