0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Hatmi%20Çiçeği%20Çayı
  • Organik%20Hatmi%20Çiçeği%20Çayı
Organik Hatmi Çiçeği Çayı
Ürün Kodu : 175
45.00 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
30gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Ürün Açıklaması: Hatmi Çiçeği Çayı -  Marshmallow Flower
 
Mevsiminde taze olarak topladığımız ayrıca Organik Sertifikalı olarak kendi ekimini yaptığımız arazilerimizde yetiştirip  geleneksel yöntemler uygulayarak güneşte ve gölgede kurutup, satışa hazır hale getiriyoruz.

Hatmi çiçeği nedir?

Yol kenarında, tarlalarda ve dağlarda kendiliğinden yetişen halk arasında ise adına Fatmagül çiçeği denilen hatmi çiçeği birçok hastalığa faydası vardır. Hatmi çiçeği bitkisel tedavi yöntemlerinde sıklıkla kullanılan bir bitki türüdür. Hatmi, beyazımsı, ipeksi tüylü, Malvacea ailesinden bir bitkidir. Her türden tahriş ve iltihapların tedavisinde belirtilen yumuşatıcı özellikleriyle bilinen bir bitkidir. Beyazımsı renkte olan hatmi, bir metreden yüksekliğe ulaşabilir. Dış kaliksiyle leylak renginden ayrılır, 3 yerine 6 veya 9 bölümlüdür. Çiçeklerin ve yapraklarının hasat edilip kurutulduğu bir dönem olan Temmuz-Ağustos aylarıdır.Halk arasında birçok farklı adı olan hatmi çiçeği, hitmiye, hire, devegülü, silindir çiçeği ve gülhatmi olarak da bilinir. Birçok faydası bulunan hatmi çiçeği, özellikle kuru öksürüğünüzü kolayca giderebilecek, idrar söktürücü, enfeksiyonlarla savaşan, ağrıları hafifleten bir bitkidir. Kekik ve armut kabuğunun farklı bir aroma ve koku kattığı hatmi çiçeği çayı vücudunuzu rahatlatacaktır.

Hatmi çiçeği nasıl tüketilmeli?

Hatmi, bitki çayı olarak kullanılabilir. Dahili kullanım için, profesyoneller bir litre infüzyon hazırlamak için 10 g (yapraklar, kökler veya çiçekler) almanızı önerir. Hatmi çiçeği özünün, sıçanlarda akut veya kronik iltihabı azalttığı ve ülser önleyici özelliklere sahip olduğu gösterilmiştir. Bu ekstrakt, organlar üzerinde, özellikle karaciğer üzerinde toksik etkiler göstermez.Hatmi, bilimsel olarak kanıtlanmadan bazı oral ilaçların emilimini azaltabilir. Şüpheniz varsa, ilacı, demir takviyelerini veya tanen bakımından zengin ürünleri (örneğin şarap, çay) almadan birkaç saat önce veya sonra tüketmeniz tavsiye edilir. Son olarak, 3 yaşın altındaki çocuklarda öksürük ve iltihap tedavisinde hatmi tavsiye edilir. Kullanılacak miktar konusunda doktor tavsiyesi esas alınacaktır. Hatmi Çiçeği genellikle çay olarak tüketilmektedir. Sıcak suda kaynatarak veya demleyerek hatmi çiçeğini kullanabilirsiniz. Başka bir yöntem olarak bir gün boyunca soğuk suda bekletip bu şekilde de tüketebilirsiniz. Cilt için kullanmak İsteyenler ise soğuk suda bekledikleri hatmi çiçeğinin suyunu kullanabilirler.

Hatmi çiçeğinin faydaları nelerdir?

Bir çiçeğin çayı en çok kış aylarında tüketilmektedir. Kışın meydana gelen grip ve soğuk algınlığından ötürü öksürük yaşayan kişiler hatmi çiçeği çayını tükettikleri takdirde öksürükten kurtulmaktadırlar. Kalın, oval, tırtıklı ve beyazımsı yeşil renkli bu yapraklar yazın ortaya çıkar. Özellikle öksürük ve bukofaringeal iltihapların tedavisinde kullanılırlar. Çiçekler ebegümeci ile aynı şekle sahiptir, ancak daha küçük ve soluk pembemsi beyaz renktedir.-Gövdeler öldüğünde sonbaharda yırtılan kökler geniş ve silindiriktir, su ile temas ettiğinde şişen yapışkan bir madde olan çok miktarda müsilaj içerir. Müsilaj, suda bir kaynatma ile elde edilir ve soğuduktan sonra çökelerek yarı saydam bir malzeme oluşturur. Çiçek ayrıca sürekli ve akut ülserleri hafifletmeye yardımcı olan özelliklerle de tanınır . Ayrıca müsilajlar ister köklerden ister yapraklardan gelsin, sindirim üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir.Kökler, kuru öksürük ve sindirim bozukluklarını gidermede etkili özelliklere sahiptir.Profesyonellere göre, iltihaplanma ve çıban, egzama ve sedef hastalığı gibi cilt hastalıkları üzerinde de önemli etkileri vardır.Kökte bulunan polisakkaritler (ramnogalacturonans) tahriş olmuş mukoza zarlarını yatıştırarak epitel hücreleri üzerinde etki eder. Ek olarak, bu bileşenler doku yenilenmesini uyarır.Hatmi yapraklarının ve çiçeklerinin de öksürük bastırıcı özellikleri vardır. Aktif bileşenler esas olarak ağız ve boğaz iltihabının tedavisinde yer alır.

Hatmi çiçeği bronşite iyi gelir mi?

Hatmi çiçeği doğal bir ağrı kesici olduğu gibi doğal bir sakinleştirici olarak da görüldüğünden, strese, sinire, ve bu olumsuzluklara bağlı uykusuzluk problemine çözüm oluyor. Kronik öksürüğü kesiyor. Grip, nezle, soğuk algınlığı hastalıklarını iyileştirmede yardımcıdır.

Hatmi çiçeğinin zararları nelerdir?

Hatmi antitüsif (farenjit tedavisi), yumuşatıcı, yumuşatıcı ve kayganlaştırıcı özellikler veren müsilajdır. Geleneksel tıpta kök, sistit (mesane iltihabı), dizanteri ve ishal tedavisinde çok yararlı olabilir. Kökler kaynatıldıktan sonra da yenebilir. Köklerini soyarak da hatmi ezmesi elde edebilirsiniz. Hatmi ezmesi şekerlemelerde kullanılır, Sipesifik bir zararı olmamakla birlikte dozunda tüketmek gerekir.

Hatmi Çiçeğinin Cilde Faydaları Nelerdir?

Bu çiçeğin hastalıklara faydası olduğu gibi cilde de birçok faydası bulunmaktadır. Ciltte oluşan sivilce lekelerini gidermek için hatmi çiçeğini kullanmak yararlıdır. Sivilce lekelerinin dışında yüzde meydana gelen yaşlılık çizgilerini de önlediği bilinir. Bu çiçeği bir gün boyunca soğuk suda bekletilip Daha sonrasında suyu süzüp yüzünüze bir pamuk yardımı ile sürdüğünü zaman cildinizdeki sivilce lekelerinin ve yaşlılık çizgilerinin kaybolduğunu göreceksiniz. Bunun dışında ciltte olan yaraların kapanmasında da bu pansumanı uygulayabilirsiniz. Ciltteki yaraların giderilmesi için hatmi çiçeğini sıcak suda kaynatıp çiçeğini ezip yara olan bölgeye sürdüğünüz takdirde yaranın kısa süre içinde kapandı görülecektir.

Hatmi Çiçeğini Kimler Kullanmalıdır?

Bu çiçeği şiddetli adet ağrısı yaşayan kadınlar kullanabilirler. Adet günleri gelmeden önce bu çiçeğin çayını tüketen kişiler adet dönemi boyunca ağrı yaşamazlar. Eklem ağrıları olan kişilerde hatmi çiçeğini rahatlıkla ve güvenle tüketebilirler.Bu çiçek genel olarak ağrıyı kesmek ile iltihap gidermek amacı ile kullanılır. Genel olarak çay olarak tüketilebilir. Oldukça hoş kokusu olan bu çiçek çay olarak demlendikten sonra kişiyi rahatsız etmeden içilebilir. Herhangi bir zarar bulunmadığı için hatmi çiçeği herkes tarafından tüketilebilmektedir.

Organik çay üretiminin her aşaması sertifikalanmış, hiçbir aşamasında kimyasal kullanılmamıştır


Na
sıl Kullanılır? Hatmi Çiçeği Çayı demlenerek hazırlanır.


-1 dolu tutam Hatmi Çiçeği çayı, 1 su bardağı kaynar suya atılır.

-10 dakika demlenir ve süzülür.

-Günde 2-3 bardak içilir. 

Hamileler ve Anne adayları'nın tüketilmesi önerilmez.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır. Bu site Bloğumuz ve ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır.-Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.-Diyet ya da egzersiz rejiminde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza veya diğer sağlık birimlerine danışmalısınız..

·  Bu site Bloğumuz ve ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır.-Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.-Diyet ya da egzersiz rejiminde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza veya diğer sağlık birimlerine danışmalısınız..

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
hatmi çiçeğihatmi çiçeği çayı faydalarıgül hatmigül hatmi çiçeğihatmi çiçeği çayıhatmi çiçeğinin faydalarıhatmi çieği nasıl kurutulurhatmi çiçeği öksürükhatmi çiçeği neye iyi gelir
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.