0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Gulutensiz%20Karabuğday%20Unu%20’’Taş%20Değirmen’’
  • Organik%20Gulutensiz%20Karabuğday%20Unu%20’’Taş%20Değirmen’’
Organik Gulutensiz Karabuğday Unu ’’Taş Değirmen’’
Ürün Kodu : 914
125.70 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
550gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Organik Karabuğday Unu – Organic Buckwheat Flour
Mevsiminde özenle toplanan ve seçilen Karabuğday Taneleri geleneksel yöntemlerle taş değirmenlerde öğütülerek  katkısız organik olarak üretilmiş ve paketlenmiştir.
Taze ve zamanında hasat edildiğinden içinde bulunan vitaminler ve faydalı diğer elementler korunur. Türk Gıda Kodeksine uygun olarak üretilmiştir. İçerisinde Hiçbir koruyucu ve katkı maddesi içermemektedir. Güvenerek alabilir, tüketebilirsiniz. Tavsiye ederiz.

Karabuğday Unu Nedir?

Karabuğday adını görenler, bu unun bir buğdaydan elde edildiğini düşünebilir. Aslında bu düşünce, karabuğday unu için geçerli değildir. Çünkü karabuğday unu, “Greçka” adı verilen tahıla çok benzeyen bir bitkiden elde edilmektedir.Dünya genelinde çok meşhur olan, ülkemizde de adını günden güne duyuran greçka; kuzukulağıgillere aittir.Özellikle de glutensiz beslenenler için mucize bir besin olan karabuğday unu, gluten hassasiyeti olanların tariflerini lezzetlendirmektedir.Besin değeri yüksek olan karabuğday unu, vitamin ve mineral bakımından güçlü değerleri yansıtır.

Karabuğday Besin değerleri Nedir?

Kara Buğday içinde bolca B vitamini, magnezyum ve lif bulunuyor. Aynı zamanda sadece 100 gramında yaklaşık 13 gram protein, 10 gram lif, 450 miligram potasyum, 18 miligram kadar da kalsiyum bulunması nedeniyle oldukça faydalı sayılıyor.Gluten içermediğinden çölyak hastaları ve glutensiz beslenenler için en iyi alternatiflerden oluyor.Yapısı nedeniyle bir tahıldan çok kabuklu yemiş olarak anılan karabuğday bitkisinin, tüketilen kısmıysa tohumları.Tadı nasıl derseniz, öyle baskın bir özelliği olmayan, yiyenlerin genelde bulgura benzettiği bir lezzete sahip kendisi.

Karabuğday Faydaları Nelerdir?

Karabuğday, vücudunuzun sindiremeyeceği yeterli miktarda lif içerir. Bu besin kolon sağlığı için iyidir. Ağırlık olarak, lif, haşlanmış kabuğu çıkarılmış tanelerin %2.7’sini oluşturur ve esas olarak selüloz ve ligninden oluşur.Karabuğdayda en bol bulunan mineraller; Manganez,Bakır,Magnezyum ve Fosfordur.Karabuğday ürünlerinin çoğu yemek için olsa da, çeşitli başka kullanım alanları da vardır. Geçmişte karabuğday genellikle hayvanlara verilirdi ancak ara sıra hala çiftlik hayvanları beslemek için de kullanılır. Karabuğday, yulafın yem değerine sahiptir, diğer tahıllarla karıştırılmalıdır.Arıcılar, karabuğdayın uzun çiçeklenme dönemi nedeniyle, yiyecek arayan bal arıları için karabuğdayı tercih ederler. Ortaya çıkan bal, daha yaygın olan yonca balından belirgin şekilde farklı bir tada sahip ve koyu renklidir. Binlerce bahçıvan ve sebze yetiştiricisi, karabuğdayı mevsimlik örtü bitkisi olarak kullanır. Karabuğday bitkisinin gövdesi özellikle Japonya ve ABD’de yastık yapmak için de kullanılır. 

Karabuğday sağlığa Faydaları Nelerdir?

Kalp sağlığını artırmak Karabuğday iyi bir lif kaynağıdır. Diyet lifi kan kolesterol seviyelerini iyileştirmeye yardımcı olur ve bu da kalp hastalığı, diyabet , felç ve obezite riskini azaltır. Sindirimi destekler Lif, yiyecekleri verimli bir şekilde sindirmede bağırsakları destekler ve yiyeceklerin sindirim sistemi boyunca hareket etmesine yardımcı olur. İyi bir lif ve niasin kaynağı olması karabuğdayı sindirim sağlığı için iyi bir seçim yapar. Kilo yönetimi Karabuğday kilo kontrolü için de iyi bir seçenektir. Sağlıklı bir diyete karabuğdayı dahil etmek, daha fazla tokluğa yol açabilir ve kilo yönetimine yardımcı olabilir. Diyabeti yönetmek Karabuğday, kompleks bir karbonhidrat kaynağıdır. Bu karbonhidrat formu, insanların kan şekeri düzeylerini yönetmelerine yardımcı olur. Vücudun kompleks karbonhidratları parçalaması basit karbonhidratlardan daha uzun sürer. Bu, sindirimi yavaşlatır ve kan şekeri seviyelerinin daha uzun süre sabit kalmasına yardımcı olur. 

Karabuğday Alerji Varmıdır?

Karabuğdayın tüketilmesi genellikle güvenlidir ve çoğu insanda alerjiye sebep olmaz. Ancak nadir de olsa karabuğday alerjisine rastlanır. Karabuğday alerjisi olan kişilerde karabuğdayın reaksiyona neden olması mümkündür. Karabuğday tüketirken ağızda kaşınma, dilde şişlik  veya kurdeşen gibi belirtiler yaşarsanız mutlaka alerji doktoruna muayene olmanız önerilir.

Organik ve sertifikalı ürün olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.

Ürünle ilgili daha ayrıntılı bilgi ve iletişim için info@anadolununozu.com  'a mail atabilirsiniz.

Uyarısı : Ürünümüzde tespit edilmiş alerjen riski yoktur.

Bilgilendirme:

Tüm Ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır. Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.
Firmamız ürünlerinde İlgili yasa ve yönetmelikler gereği bitkisel destek ürünleri ile ilgili, hastalık adı veya endikasyon belirterek tanıtım yapılmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç değil; bitkisel takviye niteliğindedir.

Firma olarak tüm ürünlerimizde yaptığımız indirim fiyatları, kampanyalı satış fiyatları bayi ve tüm mağazalarımız'da  geçerli değildir.

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
çiğkarabuğdayunukarabuğdayununeişeyararkarabuğdayunuglutensizmikarabuğdayunuvetambuğdayunumukarabuğdayunutariflerikarabuğdayunufaydalarıçiğkarabuğdayunueknektarifiorganikkarabuğdayunukatkısız
BENZER ÜRÜNLER
Yeni Sezon Ürünü
  
  
Organik Karbuğday Unu
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.