0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Dinkel-Spelt%20Tam%20Buğday%20Unu%20’’Taş%20Değirmen’’
  • Organik%20Dinkel-Spelt%20Tam%20Buğday%20Unu%20’’Taş%20Değirmen’’
Organik Dinkel-Spelt Tam Buğday Unu ’’Taş Değirmen’’
Ürün Kodu : 479
102.51 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
650gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

BUĞDAYLARIN ATASI: DİNKEL KIZIL BUĞDAY

Konya’nın Çumra İlçesi’nde kazılarda  bulunan Alacahöyük'teki (MÖ 6000-5500) bulunan kalıntılarda İlk olarak ortaçağda ekilen Dinkel, tekrar Konya’da ekimi ÇATAL HÖYÜK KIZIL BUĞDAY markasıyla ANADOLUNUN ÖZÜ firması tarafından yapılmaya başlanmıştır. Antik ve  genetiği değiştirilmemiş tohumdur. Tür dünyada nesli tükenmek üzere olan genetiği değişmemiş 3 buğday türünden birisidir. Almanya’da yoğun tüketilmekte,bilinmekte ve DİNKEL ismi verilmiştir. Dinkel Almancada kızıl anlamına gelir. Konya’da Kızıl buğday olarak da bilinir. Dinkel buğdayını öğüterek ekmek, pasta, kek yapımında kullanabilir veya haşlayarak salatasını yapabilirsiniz. Kendine has antik aroması ve kıvamı ile sağlıklı bir seçenek.  

Emmer grubu türdendir; Spelt değildir. Dinkel, Spelt buğdayıdır. 

Besin Değerleri:

Porsiyon Miktarı: 100 g

Kalori (kcal) 337

Toplam yağ 2,4 g

Kolesterol 0 mg

Sodyum 8 mg

Potasyum 388 mg

Karbonhidrat 70 g

Diyet Lifi 11 g

Şeker 7 g

Protein 15 g

A Vitamini10 IU

Kalsiyum27 mg

Demir4,4 mg

B6 Vitamini0,2 mg

B12 vitamini0 µg

C Vitamini0 mg

Magnezyum136 mg

Maden devrinden kalma ve yaklaşık 9000 yıllık kendiliğinden yetişen genetiği oynanmamış bir buğday türüdür.

Diğer buğday türlerine göre vitamin ve mineral içeriği 1/4 oranında daha zengindir.

Sinir sistemimizi ve bağışıklık sistemimizi destekler .

Gluten içeriği sıfır'a yakın olması ve düşük glisemik indeksi sayesinde diyabetliler için sağlıklı bir buğday türüdür .

Dinkel Buğday Unu-DİNKEL

KIZIL BUĞDAY (SPELT) BUĞDAYI 

Dinkel Buğdayı Nedir?

Buğdayların Atası Antik  Dinkel Buğdayı ve Ununu sorguladığımızda karşımıza iki yer çıkar. Biri Konya, diğeri Almanya. MÖ 5000 yılında mezopotamya kaynaklı bir çıkışı olan dinkele ait buğday depoları ve ekmek fırınları kalıntıları, Neolitik Çağ yerleşim yeri Konya'da Çumra yakınlarında Çatalhöyükte keşfedilmiştir. Batıya göç esnasında tohumların Avrupaya taşındığı ve zaman içinde Anadolu coğrafyasından silindiği, sonraki süreçte toprak uyumundan dolayı Almanya'dan elde edilen dinkel tohumlarının tekrar getirilip Konya'da yetiştirilmeye başlandığı şeklindedir.

Dinkel/Spelt unu, içeriğindeki protein yapısı daha kırılgan ve çözünebilir olduğundan dünyadaki en düşük gluten oranına sahip unlardandır. Normal buğdaya göre vitamin mineral açısından daha zengin, kalori bakımından fakir ve sindirimi çok kolaydır.

Dinkel (spelt) tam buğday unları diğer buğday unlarına göre vitamin ve mineral bakımından daha zengindir. Sağlık açısından kullanımı faydalı olan dinkel (kızıl buğday) tam buğday unu, hücreleri yenilemekte, sinir sistemini düzenlemekte ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Kendine has antik aroması ve kıvamı ile sağlıklı bir seçenek. Dinkel buğdayını diğerlerinden ayıran tek unsur genetiği ile oynanmamış olması değildir. 

Dinkel Unu - Gluten  varmıdır?

 Dinkel unu içeriğindeki protein yapısı daha kırılgan ve çözünebilir olduğundan zaten dünyadaki en düşük gluten oranına sahip olması özelliğiyle çölyak tüketimine %92 oranında uygun olduğu FDA tarafından belirtilmiş. FDA nın bu tüketim için koştuğu şart Dinkel Unu'nun öğütüldüğü alanda başka bir tahılın öğütülmemiş olmasıdır. Ancak bu şekilde %100 Dinkel Unu olarak ifade etmeye şart koşmuştur..

Dinkel Unu Nerelerde Kullanılır?

Dinkel Unu ekmek, makarna, çerez, kraker, kek, krep ve waffle yapmaya müsait yapısı ile zararları anlaşılmış olan Beyaz Un'un hepten yerine geçebilecek genetiği değişmemiş sağlıklı tek alternatif un olarak görülmektedir. Dinkel Buğdayını evde kullanacağımız tek un haline getirmemizin tek sebebi sağlıklı ve genetiği sağlam olması değildir. Asıl sebep antik aromasıdır. Bir çok hamur işinde önceki tattığımız lezzetlerden fazlasını bize sunmaktadır..

Kızıl buğday (Spelt) Unu Faydaları Nelerdir?

Yüksek Protein- Sağlıklı, çözünebilir gluten içerir.- İnsan vücudunun ihtiyaç duyduğu tüm gerekli amino asitler;- Yüksek vitamin, Yüksek Lif, Antioksidan, Folik asit ve Demir, fosfor, magnezyum;- Zengin Vitamin kaynağıdır.- Sindirimi çok kolay ve bağırsak dostudur- Harika ANTİK bir lezzete sahiptir.

 Dinkel Unu Besin Değeri Nedir?

Dinkel Ununun 100 gramında 337 kalori vardır ve besin değeri olarak: 9 gr protein, 1.4 gr yağ, 68 gr karbonhidrat içermektedir.
Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
dinkelununedemekdinkelunuglutensizmispeltununedemekdinkelunufaydalarıkızılbuğdayunufaydalarıdinkelbuğdayıneredeyetişirorgamikbuğdaydinkelunuileneyapılırtaşdeğirmenkatkısızatalıktohum
BENZER ÜRÜNLER
Yeni Sezon Ürünü
  
  
Organik Tam Buğday Unu
Yeni Sezon Ürünü
  
  
Organik Buğday Yarması(Unsuz)
Yeni Sezon Ürünü
  
  
Organik Dinkel Spelt Buğday Unu (Kepeksiz)
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.