0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Basmati%20Pirinç
  • Organik%20Basmati%20Pirinç
Organik Basmati Pirinç
Ürün Kodu : 709
99.00 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
550gr
Bu Ürün Satışa Kapalı


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Organik Basmati Pirinç;

Ender bulunan bir pirinç türüdür. Bu yüzden uzun yıllar boyunca Güneydoğu Asya bölgesinde sadece soyluların sofrasını süslemiştir. Düşük nişasta oranına sahip olması nedeniyle tane tane pişer, pişerken de muhteşem aromasıyla mest eder.Özel iklim şartları istediği için bu pirinç türünü Türkiye’de yetiştirmek maalesef mümkün değildir. Basmati pirinç bol suyu bulunan ılıman iklim bölgelerinde yetişir. Yetiştiği coğrafyanın iklim şartlarına göre mayıs ile temmuz ayları arasında ekilen basmati pirincinin hasadı kasım ile ocak ayları arasında yapılır.

Basmati Pirinç Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Basmati pirinç, başka bir pirinç türü olan yasemin pirincini andırmakla beraber daha hafif bir rayihaya sahiptir.Beyaz ve kahverengi olmak üzere iki türü bulunan basmati pirinç glisemik indeks bakımından oldukça düşük rakamlara sahip olan bir pirinç türüdür. Bu yüzden özellikle diyet listelerine eklenir.Pişerken kendi boyutunun iki katı kadar uzayabilen tek pirinç türü olarak da bilinir. Yetişirken istediği bol suyu pişerken de ister. Bu yüzden normal pirinçlerle pilav yaparken kullanılan su miktarından daha fazla suya ihtiyaç duyar.Bol suyla pişmesine rağmen bile piştikten sonra tane tane kalır.Sadece belirli bir bölgede yetişebilen monokültür bitkisi olması; özel hava, su ve toprak şartları araması yüzünden oldukça şımarık bir pirinç olduğu söylenir.

Basmati Pirinç Kalori ve Besin Değerleri Nedir?

Himalayalardan akan bol mineralli ve vitaminli suların beslediği topraklarda yetiştiği için basmati pirinç içerik bakımından oldukça zengindir ve ideal besin değerlerine sahiptir:100 gram pişmemiş basmati pirincinde 364 kalori, %0,40 ham selüloz, 6,4 gram protein, 23 mg sodyum, 78,89 gram karbonhidrat, 115 mg potasyum, 1,29 gram yağ, 28 mg kalsiyum, 42,9 mg demir ve 78,49 mg nişasta bulunur.Ayrıca beyaz pirince göre beş kat daha fazla E vitamini, iki kat daha fazla besin lifi ve üç kat daha fazla magnezyum içeren bu pirinç türü pişirildiğinde besin değerlerini muhafaza eder.Şeker oranı en düşük seviyede olan pirinç türüdür. Besin değerleri dikkate alındığında sağlıklı kilo alıp vermek isteyenlerin tüketmesi gereken bir pirinçtir.Aynı zamanda düzenli spor yapanların ve profesyonel sporcuların yemek listesinde mutlaka bulunması gerekir.Vücutta hızlı bir şekilde enerji üretilmesini ve uzun süreli enerji sağlaması nedeniyle performansa dayalı spor aktiviteleri öncesinde rahatlıkla tüketilebilir.

Basmati Pirinç Faydaları Nelerdir?

Basmati pirinci gluten içermez.Bu yüzden diğer pirinç türlerine göre hem daha sağlıklıdır hem de alerjen etkisi bulunmaz. Çölyak hastaları ve gluten intoleransı bulunanlar tüketebilir.Düşük glisemik indeksi sayesinde kan şekerinin dengede tutulmasını sağlar.Yine glisemik indeksinin düşük olmasıyla daha uzun süre tokluk hissi sağlar.Böbrek taşı oluşumunu önler.Basit karbonhidratlar yerine daha sağlıklı olan kompleks karbonhidratlardan oluştuğu için vücuda daha hızlı ve uzun süreli enerji sağlar. Bu yüzden sporcu beslenmesinde tercih edilir.İçeriğindeki magnezyum ve demir mineralleri kalp sağlığının korunmasını sağlar.Nişasta oranının çok düşük olması sebebiyle diğer pirinç türlerine göre çok daha çabuk sindirilir. Bu yüzden hazmı kolaylaştırır, bağırsakların hızlı çalışmasında ve korunmasında etkilidir.

Hangi pirinç daha sağlıklı?

Basmati pirinç besin değerleri açısından diğer pirinçlerden çok daha fazla sağlıklıdır. Basmati pirinçler pişirildiklerinde bu besin değerinden hiçbir şey kaybetmezler. Besin değerlerini piştikten sonra da korurlar. Şeker oranı en düşük pirinç türü basmati pirincidir.

Basmati pirinç diyete uygun mu?

Tokluk hissi verdiği için diyetlerde tercih edilebilen basma ti pirinci besin değerinin yüksek olması nedeniyle de tüketilebilir. 1 su bardağı basmati pirinci yaklaşık olarak 210 kcal'dir.


Besin Değerleri


100 gr1 Su Bardağı
Karbonhidrat (g)79.95127.92
Protein (g)7.1311.41
Yağ (g)0.661.06
Lif (g)1.32.08
Kolesterol (mg)00
Sodyum (mg)58
Potasyum (mg)115184

100 gr1 Su Bardağı
Kalsiyum (mg)2844.8
Vitamin A (iu)00
Vitamin C (mg)00
Demir0.81.28

Basmati pirincin 100 gramında 365 kalori bulunmaktadır. 1 su bardağı (160 gr) basmati pirinci 584 kaloridir. Basmati pirincinin 100 gramı 79.95 gram karbonhidrat, 7.13 gram protein, 0.66 gram yağ, 1.3 gram lif içermektedir.


Basmati Pirinci, uzun taneli pirinç çeşididir. Pişerken boyu normal boyutunun 3 katına kadar çıkabilir. Çölyak hastaları için uygundur fakat diyabet hastalarının tüketirken dikkat etmeleri gerekmektedir.


Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
Basmati PirinçOrganik Basmati Pirinç
BENZER ÜRÜNLER
  
  
Organik Basmati Pirinç
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.