0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Siyah%20Nohut
  • Siyah%20Nohut
Siyah Nohut
Ürün Kodu : 7
95.10 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
550gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Siyah Nohut

Siyah -Kara Nohut Nedir?

Nohut, yüksek protein içeriği ve yüksek besin içeriği nedeniyle dünya çapında popülerdir. Ancak nohutun da çeşitleri vardır. Klasik, iri beyaz nohuta sık sık rastlamış olsanız da kara nohutlarda oldukça popülerdir. Bunların her ikisi de baklagiller olarak sınıflandırılır ve Fabaceae familyasına aittir. Daha büyük nohutlar dünya çapında çeşitli mutfaklarda yaygın olarak kullanılırken, siyah nohutlar daha yerel olarak Hindistan ve İtalya'da bulunur ve bu mutfaklarda daha sık yer alır! Besin açısından yoğun olan nohutlar, birçok vejetaryen ve benzer şekilde vegan için sağlıklı bir diyet seçeneğini sizlere sunar! Daha büyük açık renkli nohutlar pürüzsüz bir yapıya sahipken, daha küçük koyu renkli kara nohutlar pürüzlü bir yapıya sahiptir. Kara nohut daha yüksek lif içeriğine ve düşük glisemik indekse sahip olduğundan diyabet dostudur. 

Siyah Nohut ne işe yarıyor?

Kara nohut önemli miktarda folat ve magnezyum içerir. Folat, homosistein seviyelerini düşürerek kalp sağlığını iyileştirir ve böylece plak oluşumu, kan pıhtıları, kalp krizi ve felç nedeniyle arterlerin daralması riskini en aza indirir. Kara nohuttaki çözünür lif, kan şekerinin emilimini ve salınımını kontrol eder.

Siyah Nohutun Faydaları Nelerdir?
 

1.Bağırsak Florası Üzerinde Etkilidir

Bir hayvan çalışmasında, bir ay boyunca kara nohut içeren bir diyetin ardından bifidobakterilerin (kalın bağırsağın yararlı bakterileri) sayısında artışa neden olduğu görülmüştür. Bu bakterilerin avantajlı etkileri, örneğin, kolorektal kansere karşı korunmaya yardımcı olmak, zararlı bakterilerin aktivitesini azaltmak, kalsiyum gibi bazı besinlerin asimilasyonuna yardımcı olmak ve bağışıklık sistemine katkıda bulunmaktır. Kara nohutun yararlı bakterilerin büyümesi üzerindeki etkisi, diğer şeylerin yanı sıra, dirençli nişastanın varlığı ile açıklanabilir. Adından da anlaşılacağı gibi, bu tür nişasta sindirime direnir ve bu nedenle yararlı bakterilerin büyümesine yardımcı olabilir. 

2.Kardiyovasküler Fayda Sağlar 

Kara nohut, kan damarlarının sağlığını koruyan ve oksidatif stresi önleyen, böylece kalp hastalığı riskini azaltan antioksidanlar, antosiyaninler, flavonoid ler, delfindin, siyanidin ve petunidin ile bitkisel besinlerin benzersiz bir kombinasyonunu içerir. Kara nohut önemli miktarda folat ve magnezyum içerir. Folat, homosistein seviyelerini düşürerek kalp sağlığını iyileştirir ve böylece plak oluşumu, kan pıhtıları, kalp krizi ve felç nedeniyle arterlerin daralması riskini en aza indirir.

3.Kan Şekerini ve Düşük Glisemik İndeksi (GI) Dengeler

Kara nohuttaki çözünür lif, kan şekerinin emilimini ve salınımını kontrol eder. Ayrıca nohutun glisemik indeksi düşüktür. 28 ila 32'dir, yani içindeki karbonhidrat yavaş yavaş parçalanır ve sindirilir. Bu, iştahı kontrol ederek kilo yönetimine yardımcı olur. Düşük GI, kan şekerinin orta derecede yükselmesine ve yavaş yavaş kan şekeri düzeylerinin düşmesine neden olur. Günde ½ bardak kara nohut tüketmek, sadece bir hafta içinde daha iyi kan şekeri kontrolüne yol açar. 

4.Kolesterolü Düşürür

Kara nohuttaki çözünür lif safra asitlerini bağlar ve vücut tarafından emilmelerini engeller, böylece kolesterol seviyelerini düşürür. Günlük yaklaşık ¾ fincan nohut tüketimi, LDL kolesterolü ve toplam kolesterol trigliseridlerini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca kara nohuttaki diyet lifi diğer besinlerde bulunandan daha üstündür.

5.Vücudunuzdaki demir eksikliğini karşılar 

Zengin bir demir kaynağı olan kara nohut kansızlığı önleyebilir ve enerji seviyenizi yükseltebilir. Bu özellikle hamile, emziren kadınlar ve büyümekte olan çocuklar için çok faydalıdır. Demir, oksijeni akciğerlerden tüm vücut hücrelerine taşıyarak hemoglobin oluşumunda önemli rol oynar ve enerji üretimi ve metabolizması için enzim sistemlerinin önemli bir bileşenidir.

6.Diyabetin önlenmesinde etkilidir

Daha önce de belirtildiği gibi, kara nohut gibi baklagillerdeki karbonhidratlar yavaş sindirilir ve böylece kan şekeri seviyeleri düşer. Bu, insülin direncine katkıda bulunur, böylece tip-2 diyabet olma riskini azaltır.

7.Kadınlar İçin Faydalı

Saponin adı verilen bitki besinleri, menopoz sonrası kadınlarda meme kanseri riskini azaltmak, osteoporozu önlemek ve sıcak basmasını en aza indirmek için antioksidanlar ve anti kanser ajanlar olarak işlev görür. Kara nohutta bulunan demir ve kalsiyum gibi besinler kemik sağlığını iyileştirebilir. Nohutla kaynatılmış su içmek düşük yapmayı önleyebilir.

8.Vejetaryenler İçin İyi Bir Protein Kaynağı

Kara nohut, vejeteryanlar için iyi bir bitki bazlı protein kaynağıdır. Bu baklagiller, tam tahıl veya tam buğday proteini ile kombinasyon halinde, et ve süt ürünleri ile karşılaştırılabilir önemli miktarda protein sağlar ve ayrıca yüksek kalori veya doymuş yağ içermez.

9.Sindirim Bozukluklarını Tedavi Eder

Kara nohut diyet lifi açısından zengindir ve bunun 2/3'ü sindirim sağlığını korumak için hayati önem taşıyan çözünmez lif içerir. Lif, bağırsaklarınızdaki baskıyı azaltarak ağrılı divertikülit hastalığı ve kabızlık riskini azaltır. Dizanteri durumunda 2 avuç nohut kabuğunu geceden 500 ml suya batırın ve ertesi sabah rahatlamak için bu suyu süzdükten sonra için. Kabızlığı gidermek için nohutu geceden suda bekletin ve sabahları zencefil tozu ve kimyon serpiştirdikten sonra yiyin ve ayrılan suyu için.

10.Mükemmel Diyet Lifi Kaynağıdır

Baklagillerin hepsi iyi lif kaynaklarıdır. Kara nohut, tüm baklagiller gibi yüksek bir lif kaynağıdır. Farklı kaynaklardan elde edilen lif açısından zengin bir diyet, daha düşük kolon kanseri riski ile ilişkilidir ve tokluk hissini daha hızlı getirerek iştahı kontrol etmeye yardımcı olabilir.

11. Saç Uzamasını Teşvik Eder

Kara nohut B6 vitamini ve çinko içerir. Bu minerallerin her ikisi de saçtaki proteini oluşturmada önemli bir rol oynar, böylece saç köklerinizi güçlendirir ve saç büyümesini destekler.

12.Saçların Beyazlamasını Önler

Kara nohutta protein ve manganez bulunur. Manganez, saçınızın pigmentasyonunu değiştirmesini, yani saçın beyazlamasını önler.

Siyah nohut Glutensiz mi?

Kara Nohut, Sarı Nohut'a göre daha az yağ ve şeker - nişasta içerirken, daha çok lif içerdiği görülmüştür. Uzun süre tok tutma özelliği vardır. Metabolizmanın düzenli çalışması sağlar. Glütensiz olduğu için glütene duyarlı kişiler için ideal bir besin kaynağıdır.

Kara Nohutun Besin Değeri  Nedir?

Yağ oranı düşük, diyet lifi yüksek ve vitamin ve mineraller açısından zengin olan kara nohutun beslenmenize sağlıklı bir katkısı olabilir. Bu baklagillerden iki ila üç yemek kaşığı yemek, günlük önerilen beş porsiyon meyve ve sebzenin bir porsiyonuna eşdeğerdir.

Siyah nohutun besin değerleri şu şekildedir;

 100 g kara nohut için geçerliKalori164Sodyum24 mg Toplam yağ6.04 gram Çoklu doymamış2,731 gram Tekli doymamış1.377 gram Trans O gr Kolesterol0 mg A vitamini%1C Vitamini %2Potasyum718 mg Toplam Karbonhidrat 27gDiyet lifi12.2 grŞekerler10. 70 gr  Yüzde Günlük Değerler, 2000 kalorilik bir diyete dayanmaktadır. Günlük değerleriniz, kalori ihtiyacınıza göre daha yüksek veya daha düşük olabilir.

Siyah nohut kaç kalori?

1 su bardağı dolusu nohut 120 gramdır ve 432 kaloriye sahiptir. 100 gram nohut ise 360 kaloridir.

Siyah Nohut Nasıl Kullanılır?

Zengin demir ve vitamin içeriğine sahip olan kara nohut, kansızlığa karşı kansızlık rahatsızlığına karşı önerilmektedir. İyi bir enerji kaynağı olduğu için kolesterol ve diyabet hastalarına çok iyi gelir. Kara nohutu kullanma şekliniz beyaz nohuttan farksızdır. Kara nohutları en az 3 saat suda bekletmeniz faydalı olacaktır. Zamanınız varsa bir gece önceden suda bekletebilir eğer zamanınız yoksa düdüklü tencerede pişirebilirsiniz. Kara nohut kullanarak yapabileceğiniz tarifler de şunlardır;Etli nohut yahnisi Şıhıl mahşi Toplak yemeği Lebeniye çorbası Yayla çorbası Melek pilavı Falafel Bıt bıt çorbası Pancarı humus Yüksek çorbası 

Kara nohut yemeği nasıl yapılır?

Düşük ateşte pişirin: Siyah nohut normal nohutlardan daha uzun süre pişirilmesi gerektiği için düşük ateşte pişirilmeleri gereklidir. Yüksek ateşte pişirirseniz nohutların kabukları çatlayabilir ve içleri tam olarak pişmeyebilir. Tuzlu su kullanın: Nohutları pişirirken tuzlu su kullanmak nohutların lezzetini arttırır.

Siyah nohut ne kadar sürede pişer?

Nohutun üzeri geçene kadar su eklenir. Düdüklü tencerede 25, normal tencerede 35 dakikada nohut yemeği hazır olur.

Siyah nohut salatası nasıl yapılır?

Haşlanmış nohutları kaba alıyoruz. Üzerine kornişon, köz biber, maydanoz ve dereotunu doğruyoruz. Mısır, zeytinyağı, limon, nar ekşili sos ve tuzu ekleyip karıştırıyoruz. Önceden hazırlayacaksanız tuzu servis esnasında ekleyin, sulanmasın. Karıştırıp servis tabağına alıyoruz.


Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
Siyah Nohut
BENZER ÜRÜNLER
Yeni Sezon Ürünü
  
  
Siyah Mercimek
Siyah Mercimek
86.63 TL
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.