0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Siyah%20Fasulye
  • Siyah%20Fasulye
Siyah Fasulye
Ürün Kodu : 871
88.90 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
550gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Siyah Fasulye-Black Beans

7000 Yıllık Besleyici Bakliyat:

Siyah fasulye, Latin Amerika’da sıkça tüketilen bir tür besindir. Besin değerinin yüksek olması nedeniyle bu fasulyenin 7000 yıldır tüketildiği düşünülmektedir.Siyah fasulye adını ülkemizde son yıllarda duyurmaya başlamıştır. Fakat bu fasulye, yıllar öncesinde Asya ve Afrika’da Portekizli tüccarlar tarafından keşfedilen bir besindir. Keşfinden bir süre sonra pek çok ülkeye tanıtılan siyah fasulye, Amerika topraklarında verimli bir şekilde yetiştirilir.Bilimsel gıda kaynaklarında ifade edilen adı “Phaseolus Vulgaris” olarak bilinir. Türkçe’ye siyah fasulye olarak girmiştir.

Siyah Fasulye Türkiye’de ve daha pek çok ülkede çeşitli şekillerde kullanılan faydalı bir bakliyat türüdür. Salatada ve yemeklerde yer alan fasulyenin birkaç türü vardır. Renk renk ve farklı boyutlarda olan fasulye, besin değeri açısından da güçlüdür. 

Haftada 1 defa fasulye tüketerek bakliyatlardan alabileceğiniz mineralleri karşılayabilirsiniz. Siyah fasulye, sağlığınızı koruyan besinlerden biri olarak bu sayfada karşınıza çıkıyor. Rengiyle merak uyandıran siyah fasulye türlü türlü hastalıklara da iyi gelmektedir.

Ülkemizde Çoğunlukla beyaz fasulye (kuru fasulye),Yeşil taze fasulye yada börülçe tüketilir. Beyaz fasulyenin yanında  siyah fasulye  Ülkemizde çok fazla bilinen ve tüketilen bir fasulye delidir. Ancak  siyah fasulyenin içindeki protein, sebzeli vitaminler ve mineraller sayesinde tüketilmesi gereken bir yiyecektir. 

Kan şekerini dengeleyici özelliği vardır.Sinir sistemine fayda sağlar. Kolesterolü düşürücü etkisi olması da siyah fasulye faydalarıarasındadır. Alzheimer ve parkinson hastalıklarına karşı koruma sağlaması da yararları arasındadır. Yüksek lif içeriği sayesinde tokluk hissi oluşturur, uzun süre tok tutar.

Kansızlığı Ünlemesi, kolon kanserine yakalanma riski önlemesi  siyah fasulyenin yararları arasındadır  .

Yapılan araca göre, siyah fasulye sindirim sistemi rahatlatılır. 

Nohut ve mercimek gibi bakliyatlara oranlara sindirimi daha kolaydır. 

Kabızlı Önler. Sındırım sisteminin yanında kolon sağlını da korur.

Siyah Fasulye İçeriğiİçeriğinde Neler var?

bol miktarda protein, lif, nişasta, A vitamini, B1 vitamini (tiamin), B2 vitamini (riboflavin), B3 vitamini (niasin), B6 vitamini (piridoksin), B9 vitamini (yapraklı), C vitamini, E vitamini, K vitamini ve ayrıca iyi kalsiyum kaynağı olan, bakır, demir, magnezyum, manganez, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum ve çinko açısından oldukça zengin olan siyah fasulye bitkisi oldukça faydalı ve yararlı bir besin kaynağımızdır.

A, B2, B3, B6 ve B9 vitaminleri, folik asit, kalsiyum, fosfor, Çinko, manganez, bakır, demir ve manganez gibi mineralleri içerir. 

Aynı zamanda yüksek oranda lif içerir.

Kan Şekerini dengeleyici özelliği vardır.

Siyah Fasulyenin Kalorisi Ne Kadar?

Siyah fasulyenin kalorisi 100 gramda 341 Kcal'dır. İçerik olarak vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Vejeteryan beslenmede protein açsından zengin bir besin kaynağı olarak tüketilebilmektedir. Ayrıca diyet yemeklerinde de faydaları açısından tüketilebilir. Protein açısındna zengin olması tokluk hissi sağlamaktadır.

Güçlü Antioksidan Kaynağıdır

Siyah fasulyenin kendine has rengi, antioksidan maddeleri içermesindendir. Bu maddeler sayesinde vücudunuz pek çok zararlı etkenden korunur.Antioksidan bir besin olan siyah fasulye, vücudun savunma mekanizmasını canlı tutar.Enfeksiyona karşı tetikte olan siyah fasulye, bedenin zararlı maddelerden arınmasına destek olur.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Siyah fasulye vitamin bakımından çok zengin bir yiyecektir. Antioksidan maddeleri de içerdiğinden dolayı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, sık sık hastalananlar siyah fasulyeyi bakliyat günlerinde tercih edebilir.Salata veya yemek tariflerinde yer alan siyah fasulye sayesinde, vücudunuzu dış etkenlere karşı koruyabilirsiniz.

Sinir Sistemini Kontrol Altına Alır

Siyah fasulyenin strese iyi geldiği de ifade edilir. Kan dolaşım hızını dengeleyen bu besin, baş ağrısını dindirmektedir.Stressiz bir yaşam sürmek için sağlıklı tabaklar hazırlamanız önerilir. Bu tabaklarda siyah fasulye de en lezzetli haliyle yer almaktadır.Hormonların salgılanmasına da destek olan siyah fasulye, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar.

Kolesterolü Dengeler

Kalp krizi riskini en aza indirmek için kandaki kolesterol düzeyinin dengeli olması gerekir. Bu dengeyi kurmak için sağlıklı besinler tercih edilmelidir.Siyah fasulyenin kolesterol dengeleme özelliği sayesinde, kalp krizi riski ortadan kaldırır.Kan akışını düzenleyen, kolesterol yükselmesini önleyen siyah fasulyeyi düzenli olarak tüketmeniz önerilir.

Vücuda Enerji Verir

Siyah fasulyenin besin değeri yüksektir. Bu nedenle 1 porsiyon siyah fasulye yediğinizde vücudunuzun enerji ihtiyacı karşılanır.Vücut direncinizi yükseltmek için enerji miktarı yüksek besinler tüketmek istediğinizde mutlaka siyah fasulye de tercih edebilirsiniz.Siyah fasulye protein ve enerji kaynağı olarak bedeninizi dinç tutacaktır.

Uzun Süre Tokluk Hissi Sağlar

Tokluk hissinin oluşması için diyet lifleri içeren besinler tüketebilirsiniz. Bu besinlerden biri de siyah fasulyedir.Siyah fasulyeyi çeşitli tariflerde deneyerek diyet öğünlerinizi lezzetlendirebilirsiniz.Sağlıklı seçimler yaparak uzun süre acıkmamak için siyah fasulyeyi mutfağınıza konuk etmelisiniz.

Yüksek Protein İçerir

Kas oluşumu için vücudunuza protein içeren besinleri almalısınız. Bu ihtiyaç için siyah fasulyeyi de öğünlerinize ekleyebilirsiniz.Protein bakımından zengin bir bakliyat olan siyah fasulye, kas ve kemik yapısını güçlendirmektedir.Et kadar faydalı görülen siyah fasulye, protein ihtiyacının büyük bir kısmını karşılamaktadır.

Sindirimi Rahatlatır

Siyah fasulyenin yapısında yer alan lifler, sindirim sisteminin korunması için önemlidir.Kolon kanseri riskini ortadan kaldırmak ve bağırsakların daha iyi şekilde çalışmasını sağlamak için siyah fasulye tüketimi önerilir.Bağırsaklarda oluşan parazitlerin temizlenmesi için düzenli olarak siyah fasulye tüketebilirsiniz.

Kan Şekerini Dengeler

Diyabet hastalarının öğünlerine rahatlıkla yer alabilecek siyah fasulye, kan şekerinin yükselmesine engel olur.Şeker düzeyiniz sınırdaysa, siyah fasulye tüketerek dengeyi sağlayabilirsiniz.Siyah fasulye kan şekerini kontrol altına alarak olası sağlık sorunlarının önüne geçer.

Kansere Karşı Koruyucudur

Siyah fasulye kanser düşmanı bir baklagildir. Kanserli hücrelerin vücuda girmesini önler.Kolon kanserinin bitkisel tedavisinde önerilen siyah fasulye, bedeni daha dinç tutarak olası bir hastalığa karşı dirençli olmasını sağlar.Kanserden uzak kalmak için siyah fasulye tüketebilirsiniz.

Siyah Fasülye Nasıl Tüketilir?

Siyah fasulye genellikle salata şeklinde tüketilir. Meksika usulü yapılan salataya haşlanmış mısır, haşlanmış havuç, dere otu, yeşil marul ve kara lahana gibi besinlerde eklenebilir. 100 gram siyah fasulyeyi tuzlu suda kaynatın. İçine diğer malzemeleri keserek ekleyin. Daha sonra zeytin yağı, limon ve sumak baharatları ekleyerek tüketebilirsiniz. Ara öğün olarak tüketildiğinde özellikle masa başı çalışanlar için ideal bir yiyecek olur. Gün boyu enerjiyi yükseltmenin yanı sıra kilo vermeyi de sağlar. 

Siyah Fasulye Nasıl Pişirilir?

Siyah fasulye yumuşaması için üzerini geçecek şekilde su dolu tencerede yaklaşık 1,5 saat pişirilir. Haşlanan siyah fasulye daha sonra salça, soğan ve klasik pişirme yöntemi ile pişirilir.Siyah fasulye siyah kabukları ile dikkat çeken bir besindir. Pişirirken siyah kabuklar çıkarılmaz. Siyah fasulyenin kabukları tat olarak acımsı bir tat verebilir. Ancak en faydalı özler siyah kabuklarında bulunur, dolayısıyla pişirirken kabukların çıkarılmaması özellikle önemlidir.

Siyah fasulye yemeği Yapılışı

malzemeler

150 gr kuru siyah fasulye veya yaklaşık 300 gr önceden pişirilmiş siyah fasulye1 büyük kereviz sapı1 havuç1 soğan2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı4 yemek kaşığı konserve küp domates150 – 200ml fasulyenin pişirme suyu veya sebze suyu veya normal su1 diş sarımsak1 tutam kekik2 karanfil4 defne yaprağı3-4 ardıç meyvesi (isteğe bağlı)5-6 tane karabiber

Siyah Fasulye Salatası Yapılışı

Sağlıklı beslenmek için siyah fasulye salatası oldukça iyi bir tercih olacaktır. Ayrıca besleyici ve lezzeti ile siyah fasulye salatası ana öğünlerde doyurucu bir yemektir.

Malzemeler;

2 su bardağı haşlanmış siyah fasulye,

1 adet küçük boy soğan,

2 adet közlenmiş kırmızı biber,

Haşlamalık mısır,

Yarım demet maydanoz,

Yarım demet dereotu,

Zeytinyağı ve limon,

Yapılışı; Salata malzemeleri olan soğan ve kırmızı biber küçük küçük doğranır. Dereotu ve maydanoz kıyılarak ilave edilir. 2 su bardağı haşlanmış siyah fasulye eklenir. En son mısır konservesi, zeytinyağı ve limon eklenerek siyah fasulye salatası karıştırılır. İsteğe bağlı olarak tuz ve acı biber de ilave edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Siyah Fasulye Saklama Koşulları Nelerdir?

Hem serin hem de kuru bir alanda saklanmalıdır. Saklandığı yer kapalı bir paket olmalıdır. Buzdolabında bekletildiği zaman iki ila üç gün içerisinde tüketilmelidir. Derin dondurucuda bu fasulyeyi saklamak isteyen kişilerin haşlama ve süzme işlemi yapmaları gerekir. Sonrasında haşlanan ve süzülen fasulye poşete koyulur, havasının alınmasından sonra ağzı kapatılarak derin dondurucuya yerleştirilir. Derin dondurucuda saklanma süresi altı aydır. Siyah fasulye bir yıl içerisinde tüketilmelidir. 1 yıl içerisinde tüketilmez ise fasulye sertleşmekte ve kolay şekilde pişmemektedir.

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
Siysiyah fasulyesiyah fasulye faydalarısiyah fasulyenin faydalarıkara fasulyekara fasulye faydalarısiyah fasulye nedirsiyah kuru fasulyenin faydalarıkara fasulyenin faydalarimor fasulyenin faydalarısiyah fasülyenin faydaları nelerdirah F
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.