0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Yulaf%20Unu%20’’Taş%20Değirmen’’
  • Organik%20Yulaf%20Unu%20’’Taş%20Değirmen’’
Organik Yulaf Unu ’’Taş Değirmen’’
Ürün Kodu : 819
72.04 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
550gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Organik Yulaf Unu – Organic Oat Flour
Mevsiminde özenle toplanan ve seçilen Yulaf geleneksel yöntemlerle taş değirmenlerde öğütülerek  katkısız organik olarak üretilmiş ve paketlenmiştir.
Taze ve zamanında hasat edildiğinden içinde bulunan vitaminler ve faydalı diğer elementler korunur. Türk Gıda Kodeksine uygun olarak üretilmiştir. İçerisinde Hiçbir koruyucu ve katkı maddesi içermemektedir. Yulafın dünyaya, yabanıl olarak yetiştiği Asya'nın batısı ile Avrupa'nın doğusu arasında kalan bölgelerden yayıldığı sanılır. Yabanıl yulaflardan türeyerek günümüze ulaşmış olan kültür yulafları içinde en çok yetiştirileni hiç kuşkusuz Avena sativa türüdür.

Organik ve sertifikalı ürün olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.

Yulaf Unu Nedir?

Yulaf uzun zamandır hayvan yemi olarak kullanılan ve değeri bilinmeyen bir karbonhidrat kaynağıdır. Latince adı “Avena Satina” olarak bilinmektedir. Mutfak kültürümüzde adını yeni yeni duyurmuştur. Yulaf hayatımıza girene kadar buğday ve arpadan faydalanmaktaydık. Faydaları ve besin değeri bilinmesiyle beraber, kullanım alanı da genişlemiştir.Yulaf unu ise, yulafın birkaç işlemden geçerek elde edilen un türüdür. Buğday unu ile kıyaslandığında daha iri taneleri olduğu gözlemlenir. Beyaz ve gri tonları arasında bir renge sahiptir. Özellikle de fırıncılık sektöründe yeni yeni kullanılan yulaf unu, ekmekler başta olmak üzere pek çok gıdaya olumlu yönde etkili olmuştur.Yapılan araştırmalara göre yulaf unu ile yapılan ekmeklerin, bayatlama süresi daha uzun bir hal almıştır. Ekmeğin ömrünü uzatan yulaf unu aynı zamanda ekmeğin doyurucu özelliğini de artırmıştır.Yine aynı şekilde yapılan araştırmalarda yulaf unu ile yapılan yiyeceklerin daha az çiğneme gücü harcandığı da belirlenmiştir.Sindirimi kolay bir un olan ve yerken kişiyi yormayan yulaf unu, zamanla unlu gıdalarda kendini göstermeye devam etmiştir.Söz konusu un olunca akıllarda oluşan “Yulaf unu ve kepeği aynı mı?” sorusunu da cevaplamak gereklidir.Yulaf unu yulaf bitkisinin çekirdeklerinin iç kısmından elde edilir. Yulaf kepeği ise çekirdeklerin dış kısmından yapılmaktadır. Besin değeri açısından da farklılık gösterirler.

Yulaf unu ile yulaf aynı mı?

Yulaf ununun ana maddesi yulaftır. Yulafın toplanıp klasik çekiçli değirmenlerde veya düz valsler aracılığı ile öğütülmesinden elde edilmektedir.

Yulaf unu sağlıklı mıdır?

Yulaf unu Vücut sisteminizin düzenli çalışmasını sağlar. Bağırsaklarınızın sağlıklı çalışmasına destek olup, kabızlığı önler. İçerisindeki kalsiyum miktarı sayesinde, kas ve kemik gelişiminize destek olur. Yulaf ununun vücuda bir diğer katkısı ise, kandaki kolestrol miktarını düşürme özelliğidir.Aynı zamanda tok tutarak sık sık acıkmaların ya da aniden bastıran tatlı krizlerinin de engellenmesine yardımcı olur. Yulaf unun içerisinde bolca lif bulunur. Bu nedenle bağırsaklarınızın daha düzenli çalışmasına yardımcı olur. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sistemininizin güçlenmesine de yardımcı olur. Enerji verir.

Yulaf Unu Kalori ve Besin Değeri Nedir?

100 gram yulafta 63,29 gram karbonhidrat bulunmaktadır.

12,53 gram protein, 7 gram yağ, 5,43 lif, 348 mg potasyum ve 54 mg kalsiyum içermektedir.

Diyet beslenmesinde 2 yemek kaşığı yulaf, 1 dilim ekmek ile eşittir. Son zamanlarda neredeyse her mutfakta kendini gösteren yulaf unu besin değeri yüksek bir undur. Yüksek bir karbonhidrat kaynağı olmasının yanı sıra, lif konusunda da oldukça değerlidir. Selenyum, bakır, fosfor, potasyum ve kalsiyum açısından da güçlüdür.

Yulaf Unu Faydaları Nelerdir?

Yulaf ununun faydaları öncelikle sindirim ve boşaltım sistemi üzerinde kendini gösterir.Bolca lif içerdiği için, sindirim sisteminizin bir dostudur. Bağırsak problemlerini ortadan kaldırır ve midenizin daha rahat olmasını sağlar. Eğer kişide kabızlık problemi görülüyorsa, yulaf ununun düzenli tüketiminde bu sorunu ortadan kaldırır.Yine liflerin bağırsaklara olan katkısı sayesinde, diyet sürecinde ve sporcu beslenmesinde kilo kontrolü sağlar. “Yulaf unu zayıflatır mı?” merakı da bu şekilde son bulabilir. Bol lif sizin zayıflamanıza katkıda bulunur.Vitamin ve mineral açısından yüksek bir un türü olduğundan, tüm sistemlerinizin düzenli çalışmasını sağlar. “Yulaf unu kabız yapar mı?” diye düşünmeyin çünkü bağırsaklarınızın sağlıklı çalışmasında etkilidir.Kalsiyum içermesiyle, kas ve kemik gelişimini destekler.Kandaki kolesterol miktarını düşürme özelliği ile kalp hastalıklarına yakalanma ihtimalini de ortadan kaldırır.Neredeyse tüm vitaminleri içerdiğinden kişiye enerji verir, dinç tutar ve bağışıklık sistemini güçlendirir.Yulaf unu yararları arasında düşük glisemik indeksli yapısıyla kan şekerinin dengede kalmasına destek olması da yer alır.

Yulaf unu Gluten içerir mi?

Yulaf tahılında Gluten bulunmaz. Yoktur.

Ancak yulaf, yetiştirme ve işlenme aşamalarında, taşıma nakliye, paketleme,depolama (diğer tahıllardan veya başka yollarla) eser miktarda da olsa çapraz bulaşmadan dolayı glutenli hale gelebiliyor.

Gluten içermemesine rağmen, yulafın gluten içeren yiyeceklerle birlikte depolanması aynı ortamda bulundurulması, paketlenmesi ve bekletilmesi yada işlenmesi çapraz bulaşmaya neden olabilir.

Çölyakla Yaşam Derneği’nin yapmış olduğu bir açıklamada, gluten içeren besinlerin arasında, yulaf unu ile yapılan her şeyin olduğu ifade edilmiştir. Bu demek oluyor ki yulaf ununda gluten vardır. Yulafı kendi başına kullanmalısınız.

Yulafın Tadı  Neden Acıdır?

Tam yulaf, yulafın tamamını içerdiğinden dolayı en başlarda tat olarak belirgin hatta acı bile gelebilir. Bu bozulduğunun değil taze ve kaliteli tam yulaf olduğunun göstergesidir.

Yulaf, bazı insanlarda alerjik reaksiyona neden olabilen avenin adlı bir protein içerir. Kişi yulaf tüketiminden sonra bazen kendini kötü hissedebilir ve yulaf alerjisinin belirtilerini yaşayabilir. Yulaf alerjisinin belirtilerinin ortaya çıkmasında bazen gecikme olabilir. Bu gecikme, yulafa maruz kaldıktan 4 ya da 6 saat sonra oluşur. Gecikmiş yulaf alerjisinde; egzama, huzursuzluk, kabızlık, ishal, mide ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

Yulaf unu ne kadar dayanır?

Buzdolabında ya da dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Hava geçirmez bir kapta serin ve kuru bir yerde saklayınız. Yulaf unu dolapta yaklaşık 3 ay, dondurucuda 6 ay ,Dış ortamda 1 Ay dayanır.Ürünle ilgili daha ayrıntılı bilgi ve iletişim için info@anadolununozu.com  'a mail atabilirsiniz.Uyarı : Toptan Dökme Glutensiz ürün satışlarında garanti vermemekteyiz. Sadece Firmamızca Paketlenen ürünlere Garanti vermekteyiz.

Firmamızdan alınan paketsiz Glutensiz dökme ürünler (Organik Sertifikalı -Doğal) taşınma kargo aşamasında alıcı paketleme, depolama, sıcaklık, iklim şartları ve bulundurulduğu yer (diğer tahıllardan veya başka yollarla) eser miktarda da olsa çapraz bulaşmadan dolayı glutenli hale gelir.

Bu sürecin Alıcının  farklı farklı kişilere silsile halinde dökme sattığını düşünecek olursak risk kat ve kat her seferinde  artmaktadır. Ürün Glutenli hale dönüşmüş olur. Bu bağlamda üretici firmamız taşıma, paketleme ,depolama ortamını  bilemeyeceğinden  firmamız sorumlu tutulamaz.

Bilgilendirme:

Tüm Ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır. Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.
Firmamız ürünlerinde İlgili yasa ve yönetmelikler gereği bitkisel destek ürünleri ile ilgili, hastalık adı veya endikasyon belirterek tanıtım yapılmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç değil; bitkisel takviye niteliğindedir.

Firma olarak tüm ürünlerimizde yaptığımız indirim fiyatları, kampanyalı satış fiyatları bayi ve tüm mağazalarımız'da  geçerli değildir.

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
yulafunukaloripirinçunuyulafuunuiletarifleryulafunufaydalarıglutensizyulafunuyulafununasılyapılıryulafununeişeyararyulafunukiloaldırırmıyulafunugluteniçerirmikatkısızyulafunubebek
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.