0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Turunç%20Ekşisi
Organik Turunç Ekşisi
Ürün Kodu : 592
214.27 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
ML
120ml


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Organik Turunç  Ekşisi – Organic Orange Syrup

Turunç Nedir?

Turunç meyvesi doğada kendiliğinden yetişen 2 – 2,5 metre boyundaki yaprağını dökmeyen turunç ağacında büyür ve olgunlaşır. Turunç Sağlam kökleri, dikenli dalları ve çok çatallı tacı ile ayırt edilir. Portakalla birlikte limon da turunç ağacının aşılanması ile türetildiği için turunç ağacı, turunçgillerin atası sayılır. Turunç meyvesi başlangıçta koyu yeşil renkte iken olgunlaştığında canlı parlak bir turuncu renk kazanarak tıpkı portakala benzer. Turunç meyvesinin tadı dışında portakaldan asıl farkı ise kalın kabuğudur. Kabuğu diğer turunçgillere oranla da daha kalın ve pürüzlü olan turunç meyvesi, görünümü ile portakaldan ayırt edilemese de ele alındığında farkı anlaşılır. Çiçeği, yaprağı, kabuğu ve meyvesi ile farklı faydaları olan turunç meyvesinin kabuğu, çay yapılarak içilirse iştah açar ve susuzluğu giderir. İştah açarken aynı zamanda vücuda kuvvet ve enerji verir. Turunç meyvesi, mideyi kuvvetlendirici etkiye sahiptir. Şerbeti veya suyu içilirse mideyi temizler ve özellikle kusma, bulantı, safra gibi durumlara karşı iyileştirici etki taşır.  

  Turunç Ekşisi Nasıl Elde edilir?

Mevsiminde özenle toplanan ve seçilen Turunç meyvelerinden Soğuk Sıkım işlemi ile elde edilmiş, geleneksel yöntemlerle odun ateşinde  katkısız organik olarak üretilmiş ve paketlenmiştir. Soğuk Sıkım  yöntemi ile içinde bulunan vitaminler ve faydalı diğer elementler korunur. Türk Gıda Kodeksine uygun olarak üretilmiştir. İçerisinde Hiçbir koruyucu ve katkı maddesi içermemektedir. Güvenerek alabilir, tüketebilirsiniz. Tavsiye ederiz.

 Organik ve sertifikalı ürün olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


Besin Değerleri
100 gr1 Porsiyon (Orta)
Karbonhidrat (g)9.1913.79
Protein (g)11.5
Yağ (g)0.20.3
Lif (g)2.23.3
Kolesterol (mg)00
Sodyum (mg)11.5
Potasyum (mg)177265.5

100 gr1 Porsiyon (Orta)
Kalsiyum (mg)4263
Vitamin A (iu)1522.5
Vitamin C (mg)5075
Demir0.40.6

Turunç Bileşikleri ve Besinleri Turunç;

diyet posası, pektin, bitkisel protein, kalsiyum, fosfor, potasyum, demir, polifenol, A, B1, B2, B3 (niyasin) ve C vitaminleri içeriyor.Turunç meyvesi, p-sinefrin ve diğer doğal oluşumlu kimyasalları içermektedir. P-sinefrin yapısal olarak efedra bitkisinin ana bileşeni olan efedrine benzemektedir. Ancak p-sinefrin farklı farmakolojik özelliklere sahiptir. ABD Gıda ve İlaç Dairesi, kan basıncını yükselttiği ve kalp krizi ve felç ile bağlantılı olduğu için diyetlerde kullanılan takviyelerinde efedra kullanımını yasaklamıştır. Turunç diyet listelerinde ve diğer takviye ürünlerinde yaygın olarak efedra yerine kullanılmaktadır. Protoalkaloidler olarak adlandırılan turunç içerisindeki bitki bileşikleri, 20 yılı aşkın bir süredir kilo verme, atletik performans, cilt bakımı, iştah kontrolü ve beyin sağlığı ile parfümeri gibi birçok alanda takviyeleri kullanılmaktadır.

Sinefrin (P-sinefrin)

Turunç bitkisinin ana özü olan P-sinefrin, bitkisel zayıflama takviyesi efedranın ana bileşeni olan efedrine benzer bir yapıya sahiptir.  Bu takviye kan basıncını yükselttiği, kalp atış hızını arttırdığı ve bazı tüketicilerde kalp krizlerine ve felce neden olduğu için ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından yasaklanmıştır. Bu sebeple turunç özleri içeren takviyelerin güvenilirliği hala sorgulanmaktadır.Bununla birlikte bazı araştırmalar, turunç özlerinin doğal şekilde kullanımının, bazı uyarıcıların yaptığı gibi kalbinize ve sinir sisteminize zarar vermediğini, hatta sinir sistemi aktivitesini canlandırdığını göstermektedir.P-sinefrin ayrıca diğer narenciye meyvelerinde ve mandalina ve clementine gibi meyvelerin sularında da bulunmaktadır.

Limonen

Diğer turunçgiller gibi, turunç meyvesi de anti-inflamatuar ve antiviral özelliklere sahip olduğu bilinen bir bileşik olan limonen içerir. Araştırmalar sonucunda, limonenin kolon kanserini önleyebileceği düşünülmektedir. Devam eden bir çalışma da Covid-19 için bir tedavi olarak limonenin kullanımı araştırılmaktadır. Araştırmalar hala devam etmektedir. Bu sebeple limonenin Covid-19’u önleyip önleyemediği bilinmemektedir.

Diğer Bileşikler

Turunç bitkisinin yaprakları, antioksidan görevi gören C vitamini bakımından zengindir. Kabuğu ise yüksek tıbbi değeri olan güçlü antioksidanlar yani yüksek flavonoid içermektedir. Antioksidanlar, hücre hasarını önleyerek vücudunuzu hastalıklardan koruyabilen maddelerdir. Hücrelerinize zarar veren, iltihaplanmayı ve hastalık risklerini artıran serbest radikallerle savaşarak vücudu hastalıklara karşı korumaktadırlar.

İçindekiler (100ml’e Göre):Turunç Ekşisi

TURUNÇ NERELERDE KULLANILIR?

Mutfakta limona alternatif olarak kullanılan turunç meyvesi salatalara eklenir. Hoş kokusu sayesinde ev yapımı dondurmalara konan meyve keklere ve tatlılara da katılır. 

ÜRÜN UYARISI:

*Üretim Tarihi (ÜRT), Tavsiye Edilen Tüketim Tarihi (TETT) ,Paketleme Tarihi ve Parti No (PN) ambalajın üzerindedir.

*Serin yerde muhafaza ediniz.

*Kapağı açıldıktan sonra buzdolabında saklayınız.

*Güneş ışığından ve sıcaktan koruyunuz.

*Tavsiye edilen günlük porsiyonu aşmayın.

*Takviye edici gıdalar normal beslenmenin yerine geçemez.

*Çocukların ulaşamayacağı yerde saklayınız.

*Hastalıkların önlenmesi veya tedavi edilmesi amacıyla kullanılmaz.

*Hamilelik ve emzirme dönemi ile ilaç kullanılması durumunda doktorunuza danışın.

*Beslenme Referans Değeri Yoktur.

Turunç Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

Turunç ve diğer narenciye çeşitleri kilo vermede etkilidir. Ancak bu konunun doğruluğu ile ilgili kanıtlar sınırlıdır. Kilo vermede kullanılan takviyeler, diğer bileşenlerle birlikte turunç özlerini de içermektedir. Özellikle p-sinefrinin yağ yakımını artırdığı, enerji verdiği ve tokluk hissi yarattığı bilinmektedir. Bu sebeple de kilo vermede yardımcı olabildiği düşünülmektedir. Ancak turunç bitkisinin kilo verdirip verdirmediği hakkında daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

MENŞEİ: TÜRKİYE

Kargo Bilgisi: Kargonuz 1(Bir) iş günü içersin de kargoya teslim edilmektedir.

*Ürünle ilgili daha ayrıntılı bilgi ve iletişim için info@anadolununozu.com  'a mail atabilirsiniz.

Alerjen Uyarısı : Ürünümüzde tespit edilmiş alerjen riski yoktur.

Bilgilendirme:

Tüm Ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır. Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.
Firmamız ürünlerinde İlgili yasa ve yönetmelikler gereği bitkisel destek ürünleri ile ilgili, hastalık adı veya endikasyon belirterek tanıtım yapılmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç değil; bitkisel takviye niteliğindedir.

Firma olarak tüm ürünlerimizde yaptığımız indirim fiyatları, kampanyalı satış fiyatları bayi ve tüm mağazalarımız'da  geçerli değildir.

 

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
turunçekşisineyeiyigelirturunçnasıldeğerlendirilirturunçsuyunedirturunçekşisifaydalarıturunçekşisifiyatıturunçekşisinasılyapılırturunçsuyunasılyapılırturunçsuyununfaydalarıkatkısızgelenekselyöntem
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.