0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
 • Organik%20Tam%20Buğday%20Unu
Organik Tam Buğday Unu
Ürün Kodu : 790
91.04 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
550gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Organik Tam Buğday Unu

Tam Buğday Unu Nedir?

Tam buğday unu besin değeri yüksek bir un türüdür.Tam buğday ununun yapısında kepek, rüşeym ve protein gibi faydalı maddeler yer alır.Besinsel lifler ve fitosteroller bakımından zengin olan tam buğday unu, besin değerini kaybetmeden öğütülerek kullanıma hazır hale gelir.İnsanların sindirim sistemine en uygun un olan tam buğday unu, uzun süre tok tutma görevine sahip olduğu için pek çok unlu gıdanın yapımında tercih edilir.

Tam buğday unu İnsan Sağlığı için yararlı mı?

Bağışıklık sistemi üzerinde oldukça etkili olan folat, çinko, demir ve B vitamini gibi değerlerin, tam buğday ürünlerinde bulunması nedeniyle son derece yararlıdır. Rafine undan üretilen besinler yerine, tam buğday unu üretilen besinleri tercih ederek, bağışıklık sisteminizi güçlendirmeniz mümkündür.

Tam Buğday Unu Kalori ve Besin Değerleri

Tam buğday unu kalori ve besin değeri bakımından rafine unlardan daha farklı özelliklere sahiptir. Sağlıklı öğünlerde mutlaka yer alması önerilen tam buğday ununun besin değerine ve kalori miktarına bu başlık altında göz atalım:

 • 1 tatlı kaşığı tam buğday unu: 24 kalori
 • 1 yemek kaşığı tam buğday unu: 34 kalori
 • 1 kahve fincanı tam buğday unu: 170 kalori
 • Yarım su bardağı tam buğday unu: 187 kalori
 • 1 su bardağı tam buğday unu: 374 kalori

1 su bardağı tam buğday ununda bulunan besin değerleri ise şöyle ifade edilmektedir:

 • 79.17 gram Karbonhidrat
 • 14.53 gram Protein
 • 2.75 gram Yağ
 • 11.77 gram Lif
 • 3.3. mg Sodyum
 • 370.7 mg Potasyum
 • 35.2 mg Kalsiyum
 • 2.2 iu A vitamini
 • 3.74 gram Demir
Tam Buğday Ununun Faydaları Nelerdir?

1) Bağırsak Sağlığını Korur.Tam buğday unu metabolizmanın hızlanmasını sağlayan bir besin maddesidir. Bu yönü ile bağırsakların aktif şekilde çalışmasını sağlar.Bağırsak tembelliği yaşayan kişilerin tam buğday unu ile yapılan ekmek ve besinleri tüketmesi önerilir.

2) Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.Tam buğday ununda B vitamini, folat, çinko ve demir yer alır. Bu maddeler ise bağışıklık sisteminin güçlenmesinde aktif rol oynar.Hastalıklardan uzak bir bedene sahip olmak için rafine un yerine tam buğday unu tercih edebilirsiniz.

3) Diyabet Riskini %30 Düşürür.Diyabetik beslenmede önerilen tam buğday unu, diyabetin etkilerini hafifletir.Şeker hastalığından uzak kalmak isteyenler, tam buğday unu tüketerek bu hastalığın riskini %30 oranında düşürmektedir.

4) Şekeri Kontrol Altına Alır.Kan şekeri gün içinde sık sık değişen bir durumdur. Kan şekerini dengede tutmak için tam buğday unu tüketebilirsiniz.Ani acıkmaların önüne geçmek, ansızın gelen yorgunluğu engellemek için tam buğday ununu tercih etmelisiniz.

5) Uzun Süre Tokluk Sağlar.Tam buğday unu diyet lifi içerir. Diyet lifi sayesinde uzun süre tokluk sağlar.Sık sık acıkan biriyseniz tam buğday ununu öğünlerinize konuk ederek daha az yemek yiyebilirsiniz. Böylece zayıflamak için bir adım atmış olursunuz.

6) Tansiyon Dengeler.Yüksek tansiyon hastaları rafine undan uzak kalmalıdır.Tam buğday unu yüksek tansiyon hastalarına göre bir undur.Tansiyon dengeleme yönü olan tam buğday unu, tansiyonu ideal düzeyde tutar ve ani düşüşleri çıkışları önler.

7) Kalp Hastalıklarını Önler.Tam buğday unu kalp hastalıklarından korunmanın en sağlıklı yollarından biridir.Kan dolaşımını düzenleyen bu un, kandaki pıhtılaşmayı ve damar tıkanıklığını engeller.Kalp hastalığından uzak kalmak için tam buğday unu ile beslenmeniz önerilir.

8) Enerji Kaynağıdır.B1, B3, B9, E, potasyum, selenyum, folat, demir içeren tam buğday unu günlük enerji ihtiyacınızı karşılayacak bir undur.Sporcu beslenmesinde önerilen tam buğday unu, sağlıklı tariflerde yerini alır.

10) Kas ve Kemik Gelişimini Destekler.Besin değeri yüksek olan tam buğday unu sayesinde kas ve kemik gelişimi de desteklenir.Yetişkinlerin ve çocukların tam buğday unu tüketerek, kemik hastalıklarından uzak kalması sağlanır.

Tam Buğday Unu ile Neler Yapılır?

Tam buğday ununu beyaz unu kullandığınız tariflere ekleyebilirsiniz. Tam buğday unu ile neler yapabilirim diyenler için şöyle bir liste oluşturduk:Tam buğday unu ile krep hazırlayıp kahvaltılara sağlıklı atıştırmalıklar sunabilirsiniz.Düşük kalorili bir kek pişirmek isteyenler, beyaz un ölçüsü kadar tam buğday unu kullanabilir.Omlet yaparken bir miktar un ekliyorsanız tam buğday unu ekleyebilirsiniz.Tam buğday unu ile poğaça hazırlayabilirsiniz. Bu un mayalı tariflerde çok kabarmadığından dolayı bir miktar beyaz unla karıştırmanız önerilir.Fit kurabiye denemek için de yine tam buğday unundan faydalanabilirsiniz.

Tam Buğday Ununda Gluten Var Mı?

Evet, un tahıl ürünü olduğu için gluten içermektedir.Bazı unlar glutenden ayrılmış şekilde üretilir. Peki, glutene karşı hassasiyeti olanlar tam buğday unu tüketebilir mi? Bir göz atalım!Beslenme uzmanlarına göre tam buğday unu çölyak hastalarının tüketmemesi gereken bir undur.Tam buğday unu gluten içerdiği için hassas kişiler tarafından tüketilmemelidir.Tam buğday unu bebeklere verilir mi sorusunu düşünen ebeveynler için bu unda gluten olduğunu hatırlatmak isteriz. Sağlıklı bebekler ise doktor onayından sonra 8. ayını doldurduktan sonra tüketebilir.

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
Organik Dinkel Bebe Bisküvisi
BENZER ÜRÜNLER
Yeni Sezon Ürünü
  
  
Organik Buğday Yarması(Unsuz)
Yeni Sezon Ürünü
  
  
Organik Dinkel Spelt Buğday Unu (Kepeksiz)
Yeni Sezon Ürünü
  
  
Dinkel-Spelt Tam Buğday Unu
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.