0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Stevia%20Çayı
  • Organik%20Stevia%20Çayı
Organik Stevia Çayı
Ürün Kodu : 70
57.38 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
30gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Stevia Çayı - Stevia Tea
 
Mevsiminde taze olarak topladığımız ayrıca Organik Sertifikalı olarak kendi ekimini yaptığımız arazilerimizde yetiştirip  geleneksel yöntemler uygulayarak güneşte ve gölgede kurutup, satışa hazır hale getiriyoruz.

Stevia Nedir?

Stevia bir diğer adıyla şeker otu olarak tabir edilen Güney Amerika’da bol miktarda bulunan bir bitki türüdür. Bitkinin yapraklarında bulunan öz, tatlandırıcı niteliği taşır. Çin, Kore ve Brezilya’da sıklıkla tercih edilen doğal tatlandırıcının lif içeriği oldukça yüksektir. Özellikle sigarayı bırakmak isteyenlerin tercih ettiği tatlandırıcı, bireyleri şeker tüketiminden uzaklaştırıyor ve ağızda tatlı bir aroma bırakıyor. Stevia aynı zamanda şeker içeren gıdalara alternatif olarak tercih edilmekte. Kalorisi düşük olduğu için de tüketilince sağlıklı bir sonuç veriyor. ‘Peki bu bitkinin üretim aşaması nasıl?’ diyecek olursanız hemen anlatalım; ilk olarak bitkinin yaprakları toplanıyor. Toplanan yapraklar kurutma işlemine alınıyor. Bu işlem ardından kuruyan yapraklardan özler elde ediliyor. Bu özlerin içerisinde glikoz maddesi bulunuyor. Stevia üreticileri, bitkinin yapraklarında bulunan bu meşhur özleri ayrıştırarak tüketiciye hazır hale getiriyor.1500 yıllık bir geçmişe sahip olan stevia, son zamanlarda oldukça popüler hale gelmiş durumda. Sağlıklı bir yaşam tarzına yönelenler ve şekeri bırakmak isteyenler için oldukça faydalı bir alternatif. Üstelik stevia kullanan kişilerin mide problemlerinde ve strese bağlı rahatsızlılarında iyileşme kaydedildiği biliniyor. Ancak kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerektiğini hatırlatmak isteriz. Piyasada ise üç farklı stevia bulunuyor; yeşil yapraklı, stevia ekstraktı ve işlenmiş stevia.

Stevia bitkisinin kalori ve besin değerleri nedir?

Şekersiz yapamayan ama sağlıklı beslenmekten ödün vermek istemeyenlerin tercih sebebi olan stevia kalorisi ile de oldukça konuşuluyor. Kalori hesabıyla beslenenler için stevianın kalori değerlerinden biraz bahsetmek istiyoruz. Stevianın içerdiği kalori miktarı şu rakamlarla ifade ediliyor: 100 gramlık steviada 1.94 kcal bulunmakta. 100 gram stevia 97.64 gram karbonhidrat içeriyor ve 1.78 gram lif de tatlandırıcı niteliği taşıyan bitkinin yapısında bulunuyor.

Stevia bitkisinin faydaları nelerdir?

Damarları rahatlatır ve yüksek tansiyonu düşürür,Tansiyon hastalarının gıda listesi oldukça kısıtlı. Stevia tansiyon düşürme etkisi gösteren bitkisel bir besin görevi görüyor. Sıklıkla tansiyonu yükselen kişilerin, hekimlerine danıştıktan sonra yiyecek ve içeceklerine stevia eklemesi öneriliyor. Stevia damarları rahatlatır ve yükselen tansiyonu düşürmeye yardımcı olur. Faydalı bitkinin, yükselen tansiyonun etkisiyle ortaya çıkan ani stres ve gerginlik hissini azalttığı biliniyor.Düşük kalorili tatlandırıcı niteliği taşırStevia, kalorisi oldukça düşük bir besin türü. Bu sebeple diyet listelerinde bulunması olağan. Doğall kökenli olan stevia, şeker yerine tercih ediliyor ve yiyeceklere tat vermeye yarıyor. Kontrolsüz kilo artışına neden olan yapay şekere veda edip steviayı tüketmeye başlayınca vücudunuzdaki değişimleri zamanla fark etmeniz mümkün. Stevia aynı zamanda gün içerisindeki öğünlerinizde kalori miktarını da düşürüyor. Adeta yeşil bir mucize olan bu bitki, sağlıklı seçimler yapmanıza fırsat verecek ve seçimlerinizi daha lezzetli hale getirecek.Kolesterolü dengelemeye yardımcı olurKolesterolün yüksek çıkması, kalp ve damar sağlığını son derece tehdit eden bir durum. Stevia da tam bu noktada size yardımcı oluyor. Kolesterol değerlerini dengelemeye olanak sağlayan bitki, damar tıkanıklığı ihtimaline de savaş açıyor. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki stevia, iyi kolesterolü artırırken kötü kolesterolü ise düşürmekte oldukça başarılı. Kan şekerini dengelerŞeker hastalarının şekersiz gıdaları içeren bir beslenme düzeni vardır. Kan şekerinin yükselmesini engelleyen besinlerden biri de stevia bitkisi. Stevia içeren öğün aralıklarıyla beslenen kişiler, vücutlarındaki insülini dengeleyeceklerdir. Yemek öncesinde stevia tüketmek, yemeğin etkisiyle yükselen kan şekerine karşı önlem niteliği taşır. Düzenli stevia kullanımı sayesinde ise kan şekerini kontrol altına almak mümkün. Tabii doktor kontrolünde kullanılması gerektiğini tekrar hatırlatmakta fayda var.Kanserli hücre oluşumunu önlerStevianın kanserli hücre oluşumunu önlediğine dair çalışmalar bulunmakta. Serbest radikallere savaş açan stevia, bireyleri kanser riskinden koruyor. Antioksidan maddeleri içeren stevia yaprakları, vücudu zararlı maddelerden uzak tutuyor. Vücuda yayılma riski gösteren kanserli hücrelere adeta duvar inşa eden stevia, yeni hücre oluşumuna da katkı sağlıyor.

Stevianın yan etkileri nedir?

Stevia uzmanlar tarafından da sık sık konuşuluyor. Uzmanlar, beyaz düşman diye tabir edilen şekerin her çeşitinden uzak durulması gerektiğine dikkat çekiyor. Aynı zamanda tatlandırıcı kullanırken bilinçli şekilde tüketilmesinin de altı çiziliyor. Stevia da her ne kadar organik ve sağlıklı olsa da kontrolsüz tüketildiğinde, sağlık sorunlarına neden olması mümkün. ‘Peki stevianın yan etkileri ne?’ diyecek olursanız kısaca anlatalım. Yoğun ve tatlı bir aromayla özdeşleşen steviayı, tüketen bazı kişilerde yutkunma esnasında güçlük yaşanabiliyor. Tüketicilerde alerjik reaksiyon gösterme ihtimali de bulunuyor. Papatya çayı vb. bitkilere alerjisi olanların stevia tüketmemesi öneriliyor. Bitki tozunun, çok yoğun miktarda tüketilmesi yine sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. Yan etkileri arasında mide bulantısı olduğunu da hatırlatalım ve doktor kontrolünde tüketilmesi gerektiğinin altını çizelim.

Stevia şeker hastaları için uygun mu?

Aslında çok eski dönemlerden beri doğal bir tatlandırıcı olarak kullanılan stevia, özellikle obezite ve şeker hastaları tarafından tercih ediliyor. Yiyecek ve içeceklerde sofra şekeri yerine kullanılabiliyor.

Stevia kan şekerini yükseltir mi?

 Kan Şekerini DengelerŞeker hastaları şekersiz gıdalarla beslenme düzenine sahiptir. Kan şekerini yükseltmeyen besinlerden biri de steviadır. Stevianın olduğu öğünlerle beslenen kişiler, vücudundaki insülini dengeler. Yemek öncesinde stevia tüketildiğinde, yemeğin etkisiyle yükselen kan şekerine önlem alınır.

Stevia kimler kullanamaz?

Yoğun tatlı aromaya sahip olan stevia, bazı kişilerde yutkunmada güçlük yaşatabilir. Alerjik reaksiyon gösterme ihtimali de unutulmamalıdır. Papatya çayı gibi bitkilere alerjisi olanların stevia tüketiminden uzak kalması gerekir. Stevia, çok yoğun miktarda tüketilmemelidir.


Stevia Çayı Nasıl Yapılır?
İşte adım adım stevia çayının tarifi:
Malzemeler:1 çay kaşığı kuru stevia yaprakları 
2 su bardağı su
İsteğe bağlı: taze limon dilimleri, taze nane yaprakları

Yapılışı:Öncelikle su kaynatın ve kaynamış suyu ocaktan alın.
Stevia yapraklarını suya ekleyin.
Çayınızı 5-10 dakika boyunca demlenmeye bırakın.
Stevia yapraklarını süzün ve çayı servis yapacağınız bardaklara dökün.
İsteğe bağlı olarak, çayı taze limon dilimleri veya taze nane yaprakları ile süsleyebilirsiniz.

Stevia yaprakları, doğal tatlandırıcı olarak kullanıldığında normal şekerden daha az tatlıdır. Bu nedenle, kendi damak zevkinize göre miktarını ayarlayabilirsiniz. 


·  Bu site Bloğumuz ve ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır.-Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.-Diyet ya da egzersiz rejiminde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza veya diğer sağlık birimlerine danışmalısınız..

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
stevia nedirstevia tatlandırıcıstevia şekerstevia bitkisistevia fiyatstevia nasıl kullanılırstevia yorumlarıorganik tatlandırıcı steviastevia çayıorganik serrtifikalı stevia çayıaromatik bitkilerendemik bitkilerşifalı bitkilersertifikalı ürün
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.