0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Siyah%20Dut%20Kurusu
  • Organik%20Siyah%20Dut%20Kurusu
Organik Siyah Dut Kurusu
Ürün Kodu : 705
100.73 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
200gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Organik Siyah Dut Kurusu  – Organic Dried Black Mulberry
Mevsiminde özenle toplanan ve seçilen Dutlardan  geleneksel yöntemlerle güneşte ve gölgede kurutularak katkısız organik olarak üretilmiş ve paketlenmiştir. Taze ve zamanında hasat edildiğinden içinde bulunan vitaminler ve faydalı diğer elementler korunur. Türk Gıda Kodeksine uygun olarak üretilmiştir. İçerisinde Hiçbir koruyucu ve katkı maddesi içermemektedir. Güvenerek alabilir, tüketebilirsiniz. Tavsiye ederiz.

Dut meyvesi, sıklıkla kurutulup atıştırmalık olarak tüketilen zengin bir besin kaynağıdır. Kurutulmasının yanı sıra dut kurusu çayı, meyve suyu, reçel, marmelat ve konserve yapımında da beyaz ya da siyah dut kullanılabilir. Dut kurusu suyu, kaynatılmış olarak da tüketilebilir. Dut kurusu, dutların biraz buharda pişirilmesinin ardından güneş altında ya da özel makinelerde kurutulması ile elde edilebilir. İçeriğin devamında antioksidan yapısı, bol vitamin ve mineral içeriği ile dut kurusunun faydaları, beyaz dut kurusu faydaları, dut kurusu suyu faydaları nelerdir gübi sorulara cevap vermeye çalışılacaktır.

Dut Kurusunun Faydaları Nelerdir?

Kurutulmuş dutta yüksek oranda karbonhidrat, protein ve şeker bulunur. Dutun protein oranı, pek çok meyveye kıyasla oldukça yüksektir. Dut içeriğinde aynı zamanda bol miktarda su da barındırır. Dut içeriğindeki karbonhidrat formları büyük çoğunlukla glikoz ve fruktozdur.Nişasta ve lif, dutun besin içeriğinde önemli yer tutar. Lifler, sindirim sistemi sağlığının korunması ve bağırsak hareketlerinin düzenlenmesinde önemlidir. Lif içeriği, aynı zamanda kolesterol seviyesinin düzenlenmesinde ve enfeksiyona bağlı hastalıklardan korunmada etkili olabilir. Dut meyvesi; başta C, E, K vitamini, magnezyum, fosfor, kalsiyum ve demir olmak üzere vitamin ve mineral yönünden de çok zengindir. C vitamini, cilt sağlığı ve onarımı için önemlidir. Aynı zamanda vücudun normal fonksiyonlarının yürütülmesinde ve çeşitli enzimlerin çalışmasında da C vitamini büyük rol oynar.Demir, başta vücutta oksijen taşınması olmak üzere pek çok hayati fonksiyona aracılık eder. K vitamini, filokinon olarak da adlandırılır ve kan pıhtılaşması, kemik sağlığı ve metabolizması gibi süreçlerde önemli rol oynar. E vitamini ise antioksidan özelliği bilinen, oksidatif hasara karşı koruyucu görevleri olan bir vitamindir. Potasyum elementi de dut meyvesinde bulunan mineraller arasındadır. Potasyum, kan basıncısının düzenlenmesinde ve düşürülmesinde etkili, kalp hastalıklarına karşı koruyucu olabilen önemli bir elementtir.Dut yapısında yer alan bitkisel içeriklerin bir kısmı da antosiyaninler, siyanidin ve klorojenik asit olarak sıralanabilir. Antosiyaninler, kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolü azaltabilen ve kalp sağlığını koruyan bir antioksidan ailesidir. Dutta bulunan siyanidin isimli bileşik; meyveye siyah, kırmızı ve mor gibi renk veren ana bileşiklerden biridir. Klorojenik asit, dut ile birlikte pek çok meyve ve sebzede bulunur, antioksidan özellik gösterir ve kansere karşı koruyucu olabilir. Olgunlaşmış ve daha koyu renkli dutlar; bitkisel bileşikler, antioksidanlar ve mineraller açısından daha zengindir.

Dut Kurusu Ne İşe Yarar?

Siyah ya da beyaz dut, dut kurusu, dut suyu ya da dut kurusu çayı gibi çeşitli dut formları özellikle kronik hastalıklar olarak bilinen şeker hastalığı, kanser, yüksek kolesterol gibi pek çok hastalıkta faydalı takviye olarak kullanılabilir.Kolesterolün düşürülmesi: Kolesterol, vücuttaki hemen her hücrede yer alan yağ molekülüdür. Kolesterol seviyesi yüksekliği, kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olur. Dut, yağlı karaciğer hastalığını önlemede etkili olabilir.Kanser riskinin azaltılması: Vücutta oksidatif hasarın artmasına bağlı olarak kanser riskinde artış görülebilir. Oksidatif hasarın önlenmesinde ve antioksidan etki elde edilmesinde dut gibi antioksidan içeriği yüksek gıdalar önemli rol oynar. Bazı çalışmalara göre özellikle dut suyundaki içerikler, antioksidatif etki ile oksidatif stresi azaltarak potansiyel kanser riskini düşürebilir. Çin tıbbında da kanser önleme ve kanser tedavisinde dutun yeri vardır; fakat bu konuda yeteri kadar çalışma ve kanıt olmadığı da bilinmelidir. Aynı zamanda antioksidan etki sadece dut meyvesine özgü bir fonksiyon değildir. Pek çok doğal meyve ve sebzede antioksidan içerikler bulunur ve dutun diğer antioksidan içeren meyvelere üstünlüğünü gösteren bir çalışma yoktur.Kalp sağlığı: Dut, kolesterol seviyesini düşürerek kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda ateroskleroz riskini de azaltabileceğini düşünen uzmanlar vardır. Ateroskleroz, damar duvarlarında yağ plaklarının birikimi ile kalp krizi ve inme gibi çok ciddi problemlere yol açabilir.Göz sağlığı: Dutta bulunan flavonoid bileşiği, yaş ile birlikte ortaya çıkan bazı göz hastalıklarında iyileşmeye katkı sunabilir. Dutta bolca bulunan C vitamini de katarakt riskini azaltmaya yardımcı olabilir.Bilişsel zekanın iyileştirilmesi: Antioksidan özelliği olan flavonoidler dutta yüksek düzeyde bulunur. Bu gibi bileşikler uzun vadede beyin sağlığı ve bilişsel fonksiyonların sürdürülmesi açısından olumlu sonuçlar verebilir.Sindirim sistemi sağlığı: Lifli yapısı nedeniye kuru dut tüketimi, bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar ve kabızlık gibi durumlarda etkili olabilir.

Dut Kurusunun Olumsuz Etkileri ve Şüpheler

Dut alerjisi, çok yaygın görülmemekle birlikte dut ağaçlarından kaynaklanan polenler hassas bireylerde alerjik reaksiyonlara yol açabilir ve tehlikeli olabilir. Huş ağacı polenlerine karşı hassas bünyeye sahip bazı bireylerde çapraz reaksiyon sonucu dut alerjisi de görülebilir.

Dut kurusunun 100 gramında 336 kalori bulunmaktadır. Dut kurusunun bir porsiyonu (30 gr ) 101 kaloridir. 1 avuç ( 15 gr) dut kurusu 50 kaloridir. Dut kurusunun 100 gramı ise 74.83 gram karbonhidrat, 2.7 gram protein, 8.92 gram lif içermektedir.

Dut kurusu, magnezyum, demir, potasyum, fosfor ve lif içerir. Protein içeriği diğer meyvelere göre daha fazladır. Diyetlerde ara öğünlerde çok fazla miktarda olmayacak şekilde tercih edilebilir.Besin Değerleri


100 gr1 Çorba Kaşığı
Karbonhidrat (g)74.8311.22
Protein (g)2.70.41
Yağ (g)00
Lif (g)8.921.34
Kolesterol (mg)00
Sodyum (mg)10.15
Potasyum (mg)979146.85

100 gr1 Çorba Kaşığı
Kalsiyum (mg)37656.4
Vitamin A (iu)00
Vitamin C (mg)00
Demir9.441.42


Organik ve sertifikalı ürün olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.

Ürünle ilgili daha ayrıntılı bilgi ve iletişim için info@anadolununozu.com  'a mail atabilirsiniz.

Uyarısı :
Ürünümüzde tespit edilmiş alerjen riski yoktur.

Bilgilendirme:

Tüm Ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır. Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.
Firmamız ürünlerinde İlgili yasa ve yönetmelikler gereği bitkisel destek ürünleri ile ilgili, hastalık adı veya endikasyon belirterek tanıtım yapılmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç değil; bitkisel takviye niteliğindedir.

Firma olarak tüm ürünlerimizde yaptığımız indirim fiyatları, kampanyalı satış fiyatları bayi ve tüm mağazalarımız'da  geçerli değildir.

 

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
karadutözükaradutfaydalarıkaradutşurubukaradutsuyukaradutpekmezikaradutreçelikaradutözüfaydalarıböğürtlenkaradutsuyufaydalarıkaradutreçelinasılyapılırkaradutpekmezifaydalarıkaradutşurubunasılyapılırkatkısızorganiksiyahdutkurusu
BENZER ÜRÜNLER
Yeni Sezon Ürünü
  
  
Organik Beyaz Dut Kurusu
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.