0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Ölmez%20Otu%20Yağı(Altın%20Otu)
  • Organik%20Ölmez%20Otu%20Yağı(Altın%20Otu)
Organik Ölmez Otu Yağı(Altın Otu)
Ürün Kodu : 852
875.90 TL   +Kdv
Ücretsiz Kargo
Yeni Sezon Ürünü
CC
10cc


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Organik Ölmez Otu Yağı- Helichrysum angustifolium

Ülkemizde birçok bölgede yetiştirilebilen ölmez otu hem yağı hem de çiçeği ile dikkat çekiyor. Özellikle koparıldıktan sonra çiçekleri dökülmeyen ölmez otu bu özelliği sayesinde süs bitkisi olarak sıklıkla tercih ediliyor. Ölmez otunun halk arasında birçok ismi vardır. Güneş çiçeği, altın çiçek, dalak otu bunlardan bazılarıdır.

Üretim Metodu: Distilasyon

Kaynak: Çiçek

Botanik İsim: Helichrysum Italicum

Miktar: 10 ml

Paraben,SLES, Boya, Parfüm, Sülfat, SLS, Koruyucu, Silikon, Katkı Maddesi içermez.

Ölmez Otu Nedir?

Ölmez otunun Latince adı Helichrysum angustifoliumdur. Batılı kaynaklarda bu bitki immortelle olarak da geçer.Ebedi gençlik bitkisi olarak da bilinir. Bu bitkinin türleri eski dönemlerden bu yana tedavi amacı ile kullanılır.Çiçeğin ölmez otu olarak adlandırılmasının nedeni çiçek yapısının kurduktan sonra bile dökülmemesi ve rengini kaybetmemesidir.Bitki yaklaşık 50 – 60 santim civarından büyüyebilir.Ölmez otu bitkisi oldukça parlak ve sarı bir renge sahiptir. Saplarında kitine benzeyen bileşenler yer alır.Ölmez otu papatyagiller ailesinin bir üyesidir.Dünya genelinde bilinen 600 türü vardır. Ülkemizde ise yaklaşık 34 türü yetişir.Parlak sarı renkli olan Helichrysum türleri halk arasında ölmez çiçek olarak bilinir.Helichrysum adı Yunanca altın ve dönen isimlerinden gelmiştir. Helichrysum çeşitleri nadir de olsa kırmızı ve beyaz renkte brakteler taşırlar.Ölmez otu yağı ölmez otu çiçeğinden elde edilen öz yağdır. Bu yağ cilt ve vücut için oldukça yararlıdır. Bu çiçeğin öz yağ haline getirilmesi etkilerini daha da arttırmaktadır.Ölmez otu çiçeğinin yağının birçok farmakolojik etkisi bulunur. Helichrysum çeşitlerinden yapılan uçucu yağlar parfümeride ve aroma terapide kullanılır.Yaklaşık 1 ton kuru çiçekten 0,85 kilo uçuğu yağ ortaya çıkar. Bu uçucu yağın antienflamatuar, antioksidan ve bakteriyel etkileri bulunur.Aromaterapistler tarafından ciltteki yara izlerin giderilmesinde kullanılır.

Ölmez çiçek altın otu aynı mı?

Papatyagiller ailesinin üyesi olan altın otunun Türkiye'de yaklaşık 34 türü yetişir. Bu çiçeğe ölmez otu denmesinin sebebi koparıldıktan sonra yapraklarını dökmemesi ve kurumamasıdır. Şifalı bir bitki olarak bilindiğinden çeşitli tedavi yöntemlerinde kullanılır. Ölmez Çiçek (altın otu) adından da anlaşılacağı gibi cilt için tam bir canlandırıcı ve yaşlanma karşıtıdır. Ölmez çiçek, içeriğindeki kolajen sayesinde kırışıklık oluşumuna engel olur, cildin sağlıklı ve canlı görünmesini destekler.Binlerce yıldır bilinen ölmez çiçek daha önceleri sadece geleneksel tedavilerde kullanılıyordu. Günümüzde ise yapılan çalışmalar sonucunda ölmez çiçeğin etkileri kanıtlanarak kozmetik dünyasında güçlü bir şekilde yer buldu.Ülkemizde de yaygın olarak yetişmekte olan ölmez çiçeğin bazı çeşitleri endemiktir yani dünyada sadece bizim ülkemizde yetişmektedir. Anadolu’da altın otu olarak da bilinmektedir. Ölmez çiçek çok yıllık, uzun ömürlü bir bitkidir.Bir ton ölmez çiçekten yaklaşık olarak 1 litre ölmez çiçek esansiyel yağı (uçucu yağ) elde edilmektedir ve oldukça kıymetlidir. Ölmez çiçekten buhar distilasyonu yöntemi ile uçucu yağ elde edilirken, kalan suyu da hidrosol olarak kullanılmaktadır. Ölmez çiçek esansiyel yağı (uçucu yağı) aromaterapide, parfüm ve kozmetik sanayisinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Ölmez Otu Çiçeğinin Mucizevi Faydaları Nelerdir?

Ölmez otunun spazm karşıtı bir özelliği vardır. Aynı zamanda kan temizleyici bir etkisi de vardır.Ölmez otu karaciğeri uyarır. Detoks sürecinin hızlandırır.Ölmez otu çiçeği hipotansif etkilere sahiptir. Bu etkiler kan hücrelerini iyileştirir. Yüksek kan basıncını azaltır.Kas işlevlerini rahatlatır.Ölmez otu faydaları arasında dikkat çeken bir diğer özellik bitkinin bağışıklığı arttırmasıdır. Bu sayede kansere karşı vücudun korunmasına yardım eder.Yemeklerden sonra hissedilen mide şişkinliği ve hazımsızlığın giderilmesinde yardımcıdır.Kurutulmuş ölmez otu idrar söktürücü özelliğe sahiptir.Ölmez otu çiçeği cilde faydaları ile de dikkat çeker. Cilde nem kazandırır. Yaşlandırma karşıtı bir etkisi vardır.Ölmez otunun antioksidan özelliği vardır. Cildi kirden ve mikroplardan arındırır. Gözenekleri sıklaştırır ve cildin gerginliğinin korunmasına yardım eder.Ölmez otu böbrek, safra kesesi ve pankreasın çalışmasını düzenler.Safra kesesinde ve böbrek taşında oluşan taşların atılmasına yardımcı olur. Fakat bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin öncesinde mutlaka doktora danışması önerilir.Ölmez otu çiçeği faydaları arasında kilo vermek de var. Ölmez otu çayı kilo kontrolüne yardımcı olur. Yağ yakımını hızlandırır.Basur ve prostat gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.Ölmez otu sindirim sistemini destekler.

Dokulardaki kolajen miktarı yıllar geçtikçe azalmaya başlar ve yerine konulmadığı sürece ciltte elastikiyet kaybına ve kırışıklıklara neden olur. Ölmez çiçek esansiyel yağı, kolajen üretimini arttırarak, ciltteki kırışıklıkların ve yaşlanma etkilerinin önlenmesinde oldukça etkili olduğu yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.Yaşlanma belirtilerine ve lekelere karşı hücre yenileyici etkisi sayesinde, cildin onarılmasında tam bir asker gibi savaşır. Kozmetikte birçok kremin içinde kullanılarak anti-aging etkisinden faydalanılmaktadır.Yara ve kesik  izlerinin iyileşmesine etkin bir şekilde destek olur. Hücre yenileme ve  antibakteriyel etkisinden dolayı akne, egzama, sedef gibi hastalıkların tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır.  Etkili ve doğal bir tedavi yöntemi olup, cildi kurutmaz aksine cildi nemlendirir ve tedaviye destek olur.Ölmez Çiçek suyu (hidrosolü) tonik olarak kullanılmaktadır. Cildin canlanmasına ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. İster cildinizi yıkadıktan püskürtüp pamukla temizleyebilir, ister krem sonrası püskürterek kremin emilimini arttırabilirsiniz. Ayrıca tıraş sonrası kullanıldığında cildi ferahlatır ve tahriş olan bölgelerin iyileşmesine destek olur.

Ölmez Otu Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Yapılan araştırmalar sonucunda ölmez otunun içeriğindeki flavonoid ve terpene maddelerin bakteri ve mantar gelişimine engel olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sayede ölmez otu ciltte oluşan yaralar, enfeksiyon ve kızarıklara karşı etkilidir.Ölmez otu yağı jojoba yağı ya da Hindistan cevizi yağı gibi yağlarla karıştırılarak kullanılırsa cildin iyileştirilmesine ve yumuşamasına yardımcı olur. Lavanta yağı ile karıştırılarak kullanılırsa ciltteki kaşıntılara iyi gelir.Ölmez otunun cildi nemlendirme özelliği vardır. bu özelliği sayesinde güneş yanıklarına iyi geldiği iddia edilir.Ölmez otu UV ışınlarının zararlarına karşı cildi korur. Bu sayede cilt kanseri olma riskini düşürür Hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak güneş yanığı olan alana uygulanabilir.Ölmez otu antibiyotik etkiye sahiptir. Bu nedenle sivilce karşıtı olarak kullanılabilir. Kuruluğa neden olmayan ölmez otu sivilceli bölgeyi kızarmadan tedavi eder.Ölmez otu yağı nörolojik sistemin etkiler. multipl skleroz belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. Her gün birkaç damla bu yağı vücudunuza sürebilirsiniz. Ancak arada bir birkaç günlük aralar vermeyi unutmamalısınız.

Antibiyotik etkisi ile ölmez otu yağı şu şikayetlerin tedavisinde kullanılabilir:

Sivilce,EnfeksiyonlarAlerjik reaksiyonlar,Yaraların iyileşmesi,ÖksürükMidede meydana gelen gastrit ve reflü hastalıkları,Cilt inflamasyonları,Soğuk algınlığı,Hazımsızlık,Kabızlık,Karaciğerde meydana gelen hastalıklar,Safra bozuklukları,Şişkinlik,Kaslar ve eklemlerde meydana gelen inflamasyonlar,Mide ağrıları,Kandida,Uykusuzluk

Altın otu yağı ne işe yarar?

Altın sarısı ponpon çiçeklerinin buhar yoluyla damıtılmasıyla elde edilen bu bitki Akdeniz'e özgüdür ve ilk görüldüğü yer Kuzey İtalya olarak kabul edilir. Cilt bakımında ise yaşlanma karşıtı özelliğiyle öne çıkar. Eşit bir tonda cilt görünümü için bakım yapar. Kırışıklıkların görünümünü azaltmaya destek olur.

Ölmez Otu çiçeği cilde nasıl uygulanır?

Ölmez otu yağı jojoba yağı ya da Hindistan cevizi yağı gibi yağlarla karıştırılarak kullanılırsa cildin iyileştirilmesine ve yumuşamasına yardımcı olur. Lavanta yağı ile karıştırılarak kullanılırsa ciltteki kaşıntılara iyi gelir. Ölmez otunun cildi nemlendirme özelliği vardır.

Ölmez Otu Yağının kullanım şekilleri Nelrdir?

2 ila 4 damla ölmez otu yağını suyla karıştırarak doğrudan cilde veya istenen bölgelere uygulamak mümkündür.Ölmez otu yağı, direk soluma yoluyla da kullanılabilmektedir.Ölmez otu yağının kokusu, iç mekanlara buhurdanlık ya da difüzör yardımıyla dağıtılabilmektedir.Banyo suyuna eklenebilmektedir.Ölmez otu yağı, tümüyle saf ve organik olduğundan emin olunduğunda suyla veya saf olarak içilebilmektedir. Hamile olan ve emzirme dönemindeki kadınlar ile var olan başka bir sağlık sorunu olan kişilerin doktorlarına danışarak kullanmaları tavsiye edilmektedir.Birçok farklı kullanım şekli olan Ölmez Otu yağı için birkaç özel tarifi aşağıdadır;Güneş Yanıklarının Tedavisi İçinUygulanma Süresi: 20-30 dakikaKullanılan Malzemeler:10 damla buhur yağı10 damla ölmez otu yağı3/4 oranında hindistancevizi yağı2 yemek kaşığı karite yağıKapaklı bir cam kavanozYapılışı:Öncelikle bütün malzemeleri bir kavanoza koyun.Derin bir tencereye su koyarak orta ateşte ısıtın.Malzemelerin olduğu kavanozu tencerenin içine koyun ve tüm malzemeler eriyip karışana kadar karıştırın.Tüm malzemeler iyice karıştıktan sonra soğumaya bırakılır ve serin bir yerde muhafaza edilir.Ballı Yüz Temizleme Suyu İçinUygulama Süresi: 30 dakikaKullanılan Malzemeler:1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı3 yemek kaşığı bal1 yemek kaşığı elma sirkesi20 damla ölmez otu yağı2 kapsül probiyotikYapılışı:Tüm malzemelerin iyice karıştığından emin olun. Mümkünse elektrikli bir blender kullanın.Uygun bir şişeye koyduktan sonra serin bir yerde muhafaza edin.Ödemli Bölgelerde Oluşan Ağrılar İçin (Fibromiyalji veya Artrit gibi)Uygulama Süresi:  2 dakikaKullanılan Malzemeler:Yarım su bardağı hindistan cevizi veya jojoba yağı10 damla ölmez otu yağı10 damla lavanta yağıYapılışı:Tüm yağları iyice karıştırın. Uygun bir şişede ve serin bir alanda muhafaza edin.Ağrıyan bölgelere masaj yaparak sürün.

Altın otu kimler kullanamaz?

Altın otu çayını kimler tüketmemeli? Araştırmalar altın otu çayının bilinen bir yan etkisi olmadığını söylüyor. Ancak 2 yaşından küçük çocukların ve hamilelerin bu çayı kesinlikle kullanmaması, sağlıklı yetişkin bireylerin ise günde 1-2 fincandan fazla tüketmemesi gerekmektedir.

Ölmez Otu Yağının Zararları Nelerdir?

Bazı bitkilerin ve yağların kullanılmasında bazı yan etkilere rastlanmaktadır. Ancak Ölmez Otu özünden yapılan ve tümüyle organik olan yağların ciddi bir alerjik tepkimeye veya yan etkiye neden olduğu görülmemektedir.Ölmez otu yağı nadiren alerjik tepkimelere neden olmaktadır. Hafif yan etkilerin gözlemlendiği nadir durumlar dışında ciddi bir sorunla karşılaşılmamıştır. Ancak olası bir alerji durumunu engellemek için kullanmadan önce ciltteki küçük bir bölgeye az miktarda uygulanması tavsiye edilmektedir.

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır. Bu site Bloğumuz ve ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır.-Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.-Diyet ya da egzersiz rejiminde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza veya diğer sağlık birimlerine danışmalısınız..

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
Organik Ölmez Otu Yağı
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.