0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Kayısı%20Kurusu
  • Organik%20Kayısı%20Kurusu
Organik Kayısı Kurusu
Ürün Kodu : 708
105.75 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
200gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Organik Kayısı Kurusu  Organic Dried Apricots
Mevsiminde özenle toplanan ve seçilen Kayısılarımız geleneksel yöntemlerle güneşte ve gölgede kurutularak katkısız organik olarak üretilmiş ve paketlenmiştir. Taze ve zamanında hasat edildiğinden içinde bulunan vitaminler ve faydalı diğer elementler korunur. Türk Gıda Kodeksine uygun olarak üretilmiştir. İçerisinde Hiçbir koruyucu ve katkı maddesi içermemektedir. Güvenerek alabilir, tüketebilirsiniz. Tavsiye ederiz.

Organik ve sertifikalı ürün olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.

Kuru kayısılar, kayısı meyvelerinin çeşitli yöntemlerle kurutulmasından elde edilir. Bu işlem meyvenin ihtiva ettiği su içeriğinin, besin değerlerine zarar verilmeden yani azaltılmadan buharlaştırılmasını ifade etmektedir. Kuru kayısılar kalsiyum, potasyum, demir, fosfor mineralleri ve A, C ve E vitaminleri bakımından zengindir.Bu kurutulmuş meyvelerin enerji değeri de oldukça yoğundur. 250 gram (yaklaşık 10 adet) kuru kayısı size 250 kcal enerji sağlarken bunları pirinç, badem ve ceviz gibi karışımlarla artırmak da mümkündür.Kayısı, glisemik indekse (GI) de uygundur. Glisemik indeks değeri 30 – yani oldukça düşüktür. Kan şekeri kontrolüne yardımcı olurlar ve şeker hastalığı olan kişiler için tüketilmesi önerilmektedir. Bunun yanında vücut direncini ve kemik gücünü de artırmaktadır.Ancak kuru kayısıda buraya kadar bahsedilenden daha fazlası da var. Kuru kayısı ve türleri arasında yer alan gün kurusu ile siyah kayısı gibi gıdalar potasyum, kalsiyum, A, C ve E vitaminleri içerir. Bu maddeleri beslenme düzeninize eklemeniz anemi, kan pıhtılaşması bozuklukları, kalp, göz ve cilt hastalıklarının tedavilerinde yardımcı olabilir.Kansızlık probleminde kanınız yeterli miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresine sahip olmayabilir. Hemoglobinin eksikliği sebebiyle bu durum meydana gelir. Hemoglobin eksikliği aynı zamanda demir eksikliği sebebiyle öne çıkar. Aşırı derecedeki kan kayıpları, demir eksikliği ya da demir emiliminin az olmasıyla anemi ortaya çıkabilir. Demir açısından zengin olan yiyecekleri tüketmeniz anemiye karşı önlem alabilmenize destek verir. Kayısı kurusu bu noktada iyi bir demir kaynağı olarak öne çıkar. Aynı zamanda içerisindeki C vitamini demir emiliminin yükselmesine destek verir.

Kuru kayısının faydaları nelerdir?

Kuru kayısı ve türevleri (gün kurusu, yaprak kayısı, hoşaflık kayısı gibi) bahsedildiği üzere demir, potasyum, kalsiyum ve A, C, E vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Bunları rutininize eklemek anemiyi, kan pıhtılaşma bozukluklarını, kalp, göz ve cilt hastalıklarını yönetmenize yardımcı olabilir.

Anemi Tedavi Yardımı

Kansızlık problemlerinde kanımız yeterli miktarda sağlıklı kırmızı kan hücresi bulundurmaz. Bu hemoglobinin (kandaki oksijen taşıyan moleküller) eksikliği nedeniyle oluşur. Hemoglobin eksikliği, demir eksikliğinden kaynaklanmaktadır.Aşırı derecede kan kaybı, demir eksikliği veya demir emiliminin az olması anemiye neden olabilir. Hamile veya adet gören kadınlar anemi riski altındadır. Demir açısından zengin yiyecekler tüketmek anemiyi tersine çevirmenin en iyi yoludur. Kuru kayısılar çok iyi demir kaynaklarıdır. Ayrıca içerdikleri C vitamini demir emiliminin artmasına yardımcı olur.

Glisemik Kontrol ve Diyabet

Kuru kayısı, üzüm ve hurma gibi düşük glisemik indekse sahiptir ve diyabet seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olabilir. Bunları tüketmek, atıştırmalık olarak kullanmak kan şekeri seviyenizde ani yükselmelere neden olmaz.Ayrıca kuru kayısıda fenolik asitler, flavonoidler ve karotenoidler gibi bileşikler bulunmaktadır. Bunlar lifle birlikte diyabet riskini azaltmak için birlikte çalışır.

Göz Sağlığının Korunması

Kuru kayısının A vitamini açısından zengin bir besin olduğundan bahsettik. Bunun yanında kayısılar beta-karoten de ihtiva etmektedir. Bu mikro besinler iyi görüşü destekler. Ayrıca A vitamini maküla ve retinadaki serbest radikalleri yok eden güçlü bir antioksidandır.Kayısıdaki bu aktif maddelerin mavi ışık filtreleri gibi işlev görerek gözdeki dokuları hasardan koruduğu ve katarakt riskini azaltabileceği düşünülmektedir.

Kemik Mineral Yoğunluğu

Düşük kemik mineral yoğunluğu yaşlanma ve menopoz sonrası kadınlarda yaygın olarak görülmektedir. Osteoporoz, osteoartritin ve diğer benzer kemik hastalıklarının önde gelen nedenidir. Düşük kemik mineral yoğunluğu yetersiz kalsiyum & D vitamini alımı ve egzersiz eksikliği nedeniyle oluşmaktadır.Yapılan son araştırmalar yeterli K vitamini, magnezyum, silikon ve bor eksikliğinin bile kemik kaybına neden olabileceğini göstermektedir. Tüm bu mikro ve makro besinlerin beslenme yoluyla takviye edilmesi önemlidir.Neyse ki kayısı gibi kuru meyveler bu az bilinen besinlerin fazlasını içeriyor. Kuru kayısı, vücudumuzdaki magnezyum ve kalsiyumun tutulumunu sağladığı gibi bor ve kalsiyum emilimini ve D vitamininin yarılanma ömrünü artırmaktadır.

Cildin Yaşlanma Etkilerinden Korunması

Kuru kayısı vücudunuzda A vitaminine dönüşen beta-karoten maddesini içerir. Bunun için her zaman erişebileceğiniz doğal bir depodur. Peki A vitamini neden bu kadar önemlidir?A vitamini yeni cilt hücrelerinin büyümesini uyarmaktadır ve bu sayede yaşlı hücrelerden kurtulur, genç, parlak ve esnek bir cilde kavuşuruz. Bunun yanında cildin, güneşin zararlı etkilerinden korunması sağlanabilir. Kuru kayısı tüketmek cildi sıkılaştırır, kırışıklık, akne ve ince çizgiler gibi yaşlanma ve stres belirtilerini geciktirmeye yararlı olabilir.

Gebelik ve Doğum

Hamileyken kan hacminiz yaklaşık olarak 2 katına çıkar ve böylece çocuğun yeterli miktarda oksijen ve besin alması sağlanır. Bu durum hemoglobin, yani demir miktarının da iki katına çıkması gerektiği anlamına gelmiyor mu? Hamileler için önerilen demir alımı 27 mg/gün'dür. Bu süre zarfında diyet ve takviyeler yoluyla demir alımı zorunludur. Kuru veya taze kayısı listenizde bulunmalıdır.Doğum sonrası metabolik değişiklikler ve emzirme, çok az egzersiz veya dengesiz bir beslenme sıklıkla sindirim bozukluklarına neden olabilir. Yeterince su içmek ve kuru kayısı gibi lif açısından zengin doğal yiyecekleri tüketmek, bu sindirim sorunlarının hafifletilmesine yardımcı olur.

Probiyotik Kaynağı:

Probiyotik bakteriler besinlerle vücuda alınan ve belirli miktarda alındığında bağırsak florasını etkileyip sağlığı olumlu yönde etkileyen canlı mikroorganizmalardır. Bilinçli tüketicilerin hızla artmasıyla probiyotik besinlere olan ilgi gittikçe artmaktadır. Kayısı kurusu iyi bir probiyotik kaynağıdır. Vitaminlerin (özellikle B ve K vitamini) vücut tarafından emilimini destekleyerek savunma sistemini güçlendirir ve kabızlık oluşmasını engeller. Kaşıntı, kızarıklık gibi alerjik reaksiyonların oluşmasını önler ve cilt bariyerini güçlendirir.

Lif Kaynağı:

Lif kaynağı besinler vücutta şeker ve yağ metabolizması üzerinde etkilidir. Buna bağlı olarak diyabet (şeker hastalığı), obezite ve kardiyovasküler (kalp ve damar) hastalıkların önlenmesinde lifli besinlerin tüketimi önemlidir. Kuru kayısı iyi bir diyet lifi olmasıyla insan sağlığına olumlu etkileri bulunan bir besin grubudur.

Fitokimyasal Kaynağı:

Kuru kayısı içeriğindeki fitokimyasal maddeler ile sağlık üzerinde olumlu etkileri bulunan bir meyvedir. Fitokimyasallarının antikanser (kanser önleyici) ve antioksidan özellikleri vardır. Kuru kayısıda bulunan fitokimyasallar kanser hücresinin oluşmasını önler, var olan kanser hücresinin yayılmasını engeller.

Vitamin ve Mineral Kaynağı:

Vücutta düzenleyici olarak görev alan vitamin ve mineraller, vücudumuzdaki sistemlerin düzenli çalışması için gerekli olan besin maddeleridir. Vitaminler bağışıklık sistemini destekleyerek hastalıkların oluşmasına karşı vücudu koruyan kimyasal maddelerdir. Mineraller ise tırnak, diş ve kemiklerin temel yapısını oluşturan, vücutta enzimatik reaksiyonları destekleyen besin öğeleridir. Vitamin ve mineral içeriği ile kuru kayısı hastalıklara karşı vücudu korurken var olan hastalıkların tedavisinde destekleyici olarak görev alırlar.Kontrolsüz tüketilen besinler insan vücudunda bir takım yan etkilerin oluşmasına sebep olabilirler. Kayısı insan sağlığı için farklı faydaları bulunan bir besin maddesidir ancak olası yan etkilerden korunmak için tüketilmeden önce bir uzman desteği almak gereklidir.


Besin Değerleri


100 gr1 Adet (Orta)
Karbonhidrat (g)62.646.26
Protein (g)3.390.34
Yağ (g)0.510.05
Lif (g)7.30.73
Kolesterol (mg)00
Sodyum (mg)101
Potasyum (mg)1162116.2

100 gr1 Adet (Orta)
Kalsiyum (mg)555.5
Vitamin A (iu)3604360.4
Vitamin C (mg)10.1
Demir2.660.2
Kuru kayısının 100 gramında 241 kalori bulunmaktadır. 1 adet ( 10 gr) kuru kayısı 24 kaloridir. Kuru kayısının 100 gramı 62.64 gram karbonhidrat, 3.39 gram protein, 0.51 gram yağ, 7.3 gram lif içermektedir.


Ürünle ilgili daha ayrıntılı bilgi ve iletişim için info@anadolununozu.com  'a mail atabilirsiniz.

Uyarısı :
Ürünümüzde tespit edilmiş alerjen riski yoktur.

Bilgilendirme:

Tüm Ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır. Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.
Firmamız ürünlerinde İlgili yasa ve yönetmelikler gereği bitkisel destek ürünleri ile ilgili, hastalık adı veya endikasyon belirterek tanıtım yapılmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç değil; bitkisel takviye niteliğindedir.

Firma olarak tüm ürünlerimizde yaptığımız indirim fiyatları, kampanyalı satış fiyatları bayi ve tüm mağazalarımız'da  geçerli değildir.

 

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
günkurusukayısıgünkurusukayısıkurusunasılyapılırkayısıkurusufiyatıgünkurusukayısınasılyapılırgünkurusukayısıfiyatlarıkayısıkurusufiyatkayısıkurusufaydalarıgünkurusukayısınasılkurutulurorganikkayısıkurusukatkısız
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.