0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Kavılca%20Unu
Organik Kavılca Unu
Ürün Kodu : 800
76.25 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
40gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Organik Kavılca Unu

Kavılca Unu nedir?

13000 yıllık geçmişi ile genetiğini ilk günkü gibi muhafaza edebilmiş bir buğday türüdür. Kavılca genetiği değişmemiş 2n = 28 kromozom yapısına sahiptir. Türkçe’de Kavılca, İngilizce’de Spelt, İtalyanca’da Farro ve Almanca’da da Dinkel olarak bilinen bu çok özel buğday, neolitik çağlardan beri Anadolu’da insanların ilk kullandığı tahıl çeşididir

Kavulca, kabluca, kavılca unu olarak farklı yöresel isimlerle adlandırılan besin buğdayının (A.speltoides) doğal süreçte melezlenmesiyle oluşmuştur. Bu yüzden KAVILCA buğdayı düşük gluten seviyesine sahiptir. Bu buğdaya insan eliyle dışarıdan müdahale söz konusu değildir. Kavılca buğdayında ilkel yapıda gluten (vahşi gluten) bulunur. İnsanoğlu bu türleri binlerce yıl boyunca tüketmiştir ve bugün görülen sıklıkta gluten intoleransı ile karşılaşmamıştır. Ancak buğdayı ıslah etmek adına yapılan çalışmalar esnasından buğdayın içindeki gluten proteini de yapısal değişikliklere uğramıştır. Yaklaşık 13.000 yıl önce yetiştirilmeye başlanmış orjini Türkiye’nin Anadolu ve özellikle Kars bölgesinde üretilen bir tahıldır. Günümüz tarımı ile üretilen buğdayların çok büyük bir kısmı 42 kromozomludur. Ancak kavılca buğdayı 28 kromozoma sahiptir.Kavılca buğdayının en önemli özelliklerinden biri soğuk iklime uyum sağlamak için tohumun çevreleyen kabuk sayısı daha fazla olup hem de başağındaki çatalları kalındır. Bu yüzden kabuklarını ayırmak ve işlemek oldukça zordur. Herhangi bir melezlenme işlemine tabi tutulmamasından dolayı yüksek lif ve proteine sahip bir buğday türüdür. Gluten değerleri de diğer buğday türlerine nazaran daha düşüktür.Buğdayların üretiminde hiçbir sentetik gübre, ilaç ve kimyasal madde kullanılmamıştır.Genetiği değişmemiş 28 kromozom yapısına sahiptir.Kavılca yüksek protein, değerli yağ asitleri ve demir, magnezyum ve fosfor içeriği açısından diğer buğday çeşitlerinden oldukça zengindir..A, E, B1, B2 ve niasin içeriği olarak oldukça yüksek değerlere sahiptir.Buğdayın taş değirmende tam şekilde öğütülmesi sonucu yüksek lif ve proteine sahip olunur. Gluten değerleri de diğer buğdaylardan daha düşüktür. Ekmek, kek, poğaça ve muffin yapımı için ideal bir undur.Kars ve civarından temin edilen buğdaydan, taş değirmenlerde tam buğday unu olarak öğütülerek hazırlanmıştır.

Kavılca Unu Faydaları Nelerdir?

Kavılca unu düşük glüten oranlarıyla sindirim sistemiyle dost bir yapıda. İçerdiği glüten binlerce yıldır değişime uğramadığı için sindirimde görevli tüm organlar da onu tanıyor. Bu nedenle doktorlar tarafından glütenin yasaklanmadığı durumlarda, glüten hassasiyeti olan ve hazım problemleri yaşayan kişilerce güvenle tüketilebiliyor. Yoğun lif oranı sayesinde onu diyetlerinizde gönül rahatlığıyla kullanabiliyorsunuz. Bebek ve çocuk beslenmesinde de birkaç adım öne çıkan bu değerli un, çocuk bisküvisi, kek, poğaça gibi ürünler için de ideal bir besin kaynağı haline geliyor.  

Kavılca unu sağlıklı mı?

Besin değerleri oldukça yüksek olan kavılca unu, doğal beslenmeye önem veren, sağlıklı besinler tüketen kişiler için oldukça önemli bir un. Demir, fosfor ve magnezyum bakımından da zengin olan kavılca unu, modern unlara göre bir buçuk kata kadar faydalı mineral içeriyor.

Kavılca Unu Nerelerde Kullanılır?

“Kavılca Unu ile Neler Yapılır?” sorusu çerçevesinde birçok unlu mamulün yer aldığını görebiliyoruz. Beslenme kaynaklı rahatsızlığı olanlar ve tahıl tüketemeyen kişiler için ideal bir besine dönüşen kavılca unuyla ekmek, börek, kek ve diğer unlu mamulleri kolayca pişirebiliyorsunuz. Kavılca Unu ile Poğaça yapımı da yine kavılca unu tüketmek isteyenlerin oldukça başvurduğu bir yöntem. Kavılca ununun modern una oranla daha az glüten içermesi onunla hazırlanan mamullerin daha sert olmasına sebep olabilir. Bunun için kavılca ununuzu siyez unu, keçiboynuzu unu, kinoa unu ya da tam buğday unu gibi diğer bilinir unlarla harmanlayarak kullanmayı tercih edebilirsiniz. 

Kavılca unu gluten içerir mi?

Bu yüzden KAVILCA buğdayı düşük gluten seviyesine sahiptir. Bu buğdaya insan eliyle dışarıdan müdahale söz konusu değildir. Kavılca buğdayında ilkel yapıda gluten (vahşi gluten) bulunur. İnsanoğlu bu türleri binlerce yıl boyunca tüketmiştir ve bugün görülen sıklıkta gluten intoleransı ile karşılaşmamıştır.

Kavılca Besin Değeri Nedir?

100 gram Kavılca ortalama; 350 - 479 kalori 69 gr karbonhidrat 25,6 gr fiber 12,5 – 17 gr protein 1,5 -1,8 gr lipid 40 miligram kalsiyum 574 miligram potasyum 3,5 miligram demir 0,40 miligram B1 vitamini 0,04 miligram B2 vitamini ve 4,3 miligram niacin (B3 vitamini)

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
Organik Dinkel Kraker
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.