0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
 • Organik%20Karnı%20Yarık%20Otu%20Tohumu
Organik Karnı Yarık Otu Tohumu
Ürün Kodu : 668
76.25 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
50gr
Bu Ürün Satışa Kapalı


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Organik Karnı Yarık Otu Tohumu

Karnıyarık Otu Nedir?

Bilimsel kaynaklarda “plantago ovata” adıyla açıklanan karnıyarık otu; yüksek oranda lif içeren faydalı bir tohumdur. Psyllium adlı lif kaynağına sahip olan karnıyarık otu sayesinde, birçok hastalık kısa sürede daha çabuk atlatılabiliyor. İnce bağırsakta emilmeden ve tamamen parçalanmadan geçen karnıyarık otu, vücut içinde bağlayıcı görev üstlenmektedir.Karnıyarık otunun sarı ve siyah olacak türde 2 farklı çeşidi vardır. İran ve Hindistan’da sarı formda dikkat çeken karnıyarık otunu Akdeniz ülkelerinde siyah formda görmek mümkün. Yapısı ve tanecikleri çok küçüktür. Küçük olduğu kadar etkili olan bu ot asırlardır alternatif tıpta kullanılır.Tohumun kendisinde ve kabuğunda yüksek oranda lif yer alır. Bu yönü sayesinde bağırsakların daha sağlıklı olması için ön plana çıkar. Sağlıklı sindirim ve boşaltım sistemi için liflere ihtiyaç duyan insan vücudu, gerekli olan lifi karnıyarık otundan temin edebilir.Karnıyarık otu neden bu kadar popüler hale geldi diyecek olduğunuzda, bu bitkinin zayıflamaya ve daha sağlıklı bedene sahip olmaya katkısı çok fazla. Faydalarını duyanlar tohumdan yetiştirme işine başlamıştır üstelik. Karnıyarık otu nerede yetişir diye düşünürseniz Akdeniz, Doğu ülkelerinde bu tohumu sıkça görmek mümkün. İklime bağlı olarak renginde ve kokusunda hissedilir değişimler yaşanabilir.

Karnıyarık Otunun Faydaları

 • Vücudu Toksinlerden Arındırır
 • Metabolizmayı Hızlandırır
 • Uzun Süre Tokluk Hissi Kazandırır
 • Kolesterolü Dengeler
 • Sindirim Sistemini Kontrol Eder
 • Bağırsakları Çalıştırır
 • Kalp ve Damar Hastalıklarına İyi Gelir
 • Kan Şekerini Dengeler
 • Karnıyarık Otunun Faydaları: Az Bilinen 8 Özelliği

  1) Vücudu Toksinlerden Arındırır

  Karnıyarık otu nedir sorusuna yanıt verdikten sonra akıllara faydalarına dair soru işaretleri oluşur. Bu soru işaretlerini gidermek için öncelikle karnıyarık otunun arındırıcı etkisinden söz etmek gerekir. Vücuda zarar ve yorgunluk veren toksin maddelerin atılmasını kolaylaştırmaktadır. Bedeni rahatlatmak, psikolojik açıdan iyi hissetmek için karnıyarık otundan faydalanabilirsiniz.

  2) Metabolizmayı Hızlandırır

  Lifli yapısıyla dikkat çeken karnıyarık otu, bu özelliği sayesinde metabolizmaya destek olacaktır. Metabolizma hızını artıran bu faydalı ot ile yağ yakımı kısa sürede başlayabilir. Sadece yağ yakımı için değil vücudun zinde olması için de önemli bir görev üstlenmektedir.

  3) Uzun Süre Tokluk Hissi Kazandırır

  Karnıyarık otu tüketildiğinde vücuda giren suyu emer ve şişer. Bu özelliği ise uzun süre tokluk hissinin oluşmasına yardım eder. Sonraki öğüne kadar ciddi oranda acıkma hissini azaltır. Özellikle de diyet yapanlar bu yönüyle karnıyarık otunu tercih edebilirler. Ancak beslenme uzmanından görüş olmakta fayda vardır.

  4) Kolesterolü Dengeler

  Yapılan araştırmalar sonucunda karnıyarık otunun kolesterol seviyesi üzerinde etkili olduğunu ifade etmektedir. Söz konusu kötü kolesterol olduğunda daha çok gündeme gelir. Çünkü kandaki kötü kolesterol çeşitli hastalıkları tetikler. Önlemek adına karnıyarık otu tüketilebilir.

  5) Sindirim Sistemini Kontrol Eder

  Yine lifli yapısıyla öne çıkan karnıyarık otu, sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına destek olabilir. Lifler sayesinde besinlerin sindirilmesi daha kolay gerçekleşebilir. Sindirim problemleri yaşıyorsanız ve kronik bir hastalığınız yoksa karnıyarık otunu öğünlerinize uzman görüşü sonrasında ekleyerek daha sağlıklı öğünler yapabilirsiniz.

  6) Bağırsakları Çalıştırır

  Bağırsak problemleriyle başınız dertteyse; karnıyarık otu tüketmeyi deneyebilirsiniz. Kabızlık, gaz, şişkinlik, yemek sonrası kramp gibi çeşitli sorunları karnıyarık otunun etkisiyle iyileştirmeye yardımcı olabilirsiniz. Ancak bu gibi takviyelerin tedavi değil; yalnızca destekleyici olduğu unutulmamalıdır.

  7) Kalp ve Damar Hastalıklarına İyi Gelir

  Kan dolaşımı üzerinde de etkileri çok fazla olan karnıyarık otu, vücudu arındırır ve temizler. Bu temizliğe kandan başladığı için kalp ve damar hastalıklarını da önlemek için çalışır. Kalp ve damar hastalıklarından uzak bir yaşam sürmek adına, beslenmenize karnıyarık otunu ekleyebilirsiniz.

  8) Kan Şekerini Dengeler

  Besinlerin sindirim süresini dengeleme görevi bulunan karnıyarık otu, kan şekerinin ani düşüşlerini önleyebilir. Bu özelliği sayesinde kan şekeri sorunlarını iyileştirmeye yardım eder. Aniden kan şekeriniz düşüyorsa ya da çıkıyorsa karnıyarık otundan faydalanarak kendinizi daha sağlıklı hissedebilirsiniz.

  Karnıyarık Otu Nasıl Kullanılır, Ne İşe Yarar?

  Faydalarını tek tek açıkladığımız karnıyarık otunu nasıl kullanacağınızı düşünüyorsanız; sizlere amaca uygun şekilde kullanım tüyolarını açıklayalım. Karnıyarık otu nasıl kullanılır sorusuna yanıt aradığınızda bu satırlar gözünüzde canlanabilir. Ayrıca pek çok kişi karnıyarık otu ne işe yarar diye merak eder. Şimdi bu soru işaretlerini giderelim!

  • Karnıyarık otu aktarlarda ve bazı kozmetik mağazalarında toz formda satılmaktadır. Öncelikle doğal ve işlenmemiş karnıyarık otunu temin etmelisiniz.
  • Toz halde aldığınız bu otu kullanım alanına göre hazırlayıp taze halde kullanabilirsiniz.
  • Örnek verecek olursak bağışıklık sisteminiz için kullanım için 1 bardak sıcak suya 1 kaşık karnıyarık otu ekleyebilirsiniz. Kahve karıştırır gibi karışımı hazırlayıp içebilirsiniz.
  • Cildinize iyi gelmesi için kullanmak istediğinizde, yine aynı karışımı hazırlayabilirsiniz. 1 fincan ılık su içinde 1 tatlı kaşığı karnıyarık otu çözdürüp cildinize sürebilirsiniz.
  • Bu karışım ile maske yapıp yüz bölgesinin daha iyi görünmesine de yardım edebilirsiniz.
  • Maske kullanımı için mutlaka karışıma uçucu yağ eklenmesi önerilir.
  • Cilde iyi gelen; alerjiniz olmayan yağlardan tercih edebilirsiniz.

  Karnıyarık Otu Zararları ve Yan Etkileri

  Listeler halinde karnıyarık otunun faydalarından bahsettik. Peki karnıyarık otu zararları var mıdır? Dünya genelinde şifalanmak için tercih edilen karnıyarık otu kimler için risk taşır? Bu konuyu aydınlatmak gerekir.

  Karnıyarık otunun fazla ölçüde tüketilmesi mide enzimlerini ve bağırsak florasını bozabilir. Bu nedenle günlük kullanım dozunu belirlemek iyi olacaktır. Özellikle de metabolizma hızlandırdığı için fazla tüketim sonucunda böbrekleriniz yorulabilir.

  Gün içinde 1 tatlı kaşığından fazlası vücudunuza zarar verebilir. Ayrıca çocukların, hamilelik şüphesi olanların, kronik hastaların kullanması tavsiye edilmez. Aklınızda yer edinen sağlık sorunları için mutlaka hekimizden onay almanız gerekir.


Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
Organik Kraker (Mercimek)
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.