0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
 • Organik%20İğde%20Kurusu
 • Organik%20İğde%20Kurusu
 • Organik%20İğde%20Kurusu
Organik İğde Kurusu
Ürün Kodu : 694
96.75 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
200gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Organik İğde Kurusu  – Organic Oleaster Dried
Mevsiminde özenle toplanan ve seçilen Dalında kuruyan İğdelerimiz geleneksel yöntemlerle  katkısız organik olarak üretilmiş ve paketlenmiştir. Taze ve zamanında hasat edildiğinden içinde bulunan vitaminler ve faydalı diğer elementler korunur. Türk Gıda Kodeksine uygun olarak üretilmiştir. İçerisinde Hiçbir koruyucu ve katkı maddesi içermemektedir. Güvenerek alabilir, tüketebilirsiniz. Tavsiye ederiz.

İğde Nedir?

İğde latince adı Elaeagnus angustifolia olan bir bitki türüdür. İngilizce adı silverberry olan bu meyve genellikle Kuzey Amerika, Kanada Polonya, Asya ve Avrupa'da yetişen bir çalı türüdür. İğde kumlu topraklarda yetişen dayanıklı bir bitkidir ve su kıtlığına dayanabilir. Bu nedenle kurak ve yarı-kurak iklimlerde yetiştirilebilir.İğde özellikle çayırlarda, vadilerde, kıyı şeritlerinde ve kayalık kireçtaşı yamaçlarında yetişebilir. 5-6 metre yüksekliğe kadar büyüyebilen bu bitki gümüşi renkli yaprakları ve sarımsı çiçekleri ile dikkat çeker. Ayrıca iğde meyvelerinin rengi turuncudur ve ekşimsi tatlımsı karışımı bir tadı vardır. Sert çekirdeği ve eliptik yapısıyla kuş üzümüne benzeyen bu bitki, eski zamanlarda Çin’de ishal, öksürük, kaşıntı ve kanser gibi hastalıkların şifası için kullanılan bitkilerden biridir.İğde taze olarak tüketilebildiği gibi marmelat, reçel, şurup ve çay gibi çeşitli yiyecek ve içeceklerin yapımında da kullanılır. İğdenin yaprakları ve meyveleri lif, antioksidan, vitamin ve mineraller gibi besin maddeleri açısından zengindir. İğde tıbbi özellikleri nedeniyle geleneksel tıpta uzun süredir kullanılan bitkilerden biridir. Yaprakları, çiçekleri ve meyvesi şifalı özellikler taşır. Hem besleyici hemde terapötik etkileri olan bu meyve C vitamini, E vitamini, A vitamini, flavonoidler, lignanlar ve omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir ve bu özellikler sayesinde birçok sağlık faydası sağlar.

İğdenin Faydaları Nelerdir?

Küçük ve oval bir şekilde olan iğde meyvesinin faydaları şu şekilde sıralanabilir:Antioksidan Bakımından Zengindir: İğde, çeşitli antioksidanlar bakımından zengin bir bitkidir. Antioksidanlar, serbest radikallerin zararlı etkilerini nötralize ederek hücre hasarını önleyebilir. Bu nedenle iğde tüketimi sağlıklı hücrelerin yenilenmesine yardımcı olarak cilt sağlığına fayda sağlar ve yaşlanmayı geciktirebilir.Anti-inflamatuar Özellikleri Vardır: İğde anti-inflamatuar özelliklere sahip bitki türlerinden biridir. İltihap birçok hastalığın nedeni olarak kabul edilir ve kronik inflamasyon, kalp hastalığı, diyabet, kanser gibi sağlık sorunlarına yol açabilir. İğde tüketimi inflamasyonu azaltarak bu hastalıkların riskini azaltmaya yardımcı olabilir.Antimikrobiyal Özelliklere Sahiptir: İğde antimikrobiyal özellikleri nedeniyle de sağlık açısından çeşitli faydalar sağlar. Antimikrobiyal özellikleri sayesinde bakteri ve mantar enfeksiyonlarına karşı savaşabilir ve vücudu bu enfeksiyonlardan korumaya yardımcı olabilir. Ayrıca iğde tüketimi boğaz ağrısı, nezle ve grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisine destek olur.Kansere Karşı Koruyucu Özelliklere Sahiptir: İğde kanser hücrelerinin büyümesini engelleyerek kanserin önlenmesine yardımcı olabilir.Bağışıklık Sistemini Destekler: İğde bitkisi yüksek miktarda C vitamini içerir. C vitamini bağışıklık sistemi sağlığının devamlılığı için önemlidir ve vücudun enfeksiyonlara karşı daha dirençli olmasına yardımcı olabilir.Kilo Kontrolüne Yardımcı Olabilir: İğde bitkisinin lif içeriği oldukça yüksektir. Lif sindirim sistemini düzenleyerek tokluk hissi verebilir. Bu nedenle iğde tüketmek, kilo kaybına yardımcı olabilir.Kalp Sağlığına Destek Olabilir: İğde bitkisi, kan basıncını düşürme etkisi olan potasyum açısından zengin bitkilerden biridir. Ayrıca, antioksidan özellikleri sayesinde kalp sağlığı için faydalıdır.Kan Şekerini Düzenler: İğde düşük glisemik indekse sahip olduğundan kan şekerinin düzenlenmesinde yardımcı olabilir.Sindirim Sağlığını Destekler: İğde sindirim sistemi sağlığına katkıda bulunan lifler açısından zengindir. Bu lifler bağırsaklarda kabızlık ve diğer sindirim sorunlarını önlemeye yardımcı olabilir.Antidepresan Etkileri Vardır: İğde bitkisi, hafif stres durumlarında bireylerin rahatlamasına yardımcı olabilir.

İğde Hangi Hastalıklara Fayda Sağlar?

İğde bitkisi özellikle aşağıdaki hastalıkların önlenmesinde ve tedavisinde faydalı olabilir:Kalp hastalıkları: İğde, antioksidanlar açısından zengin olduğundan kalp hastalıklarının riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca bitkinin içeriğinde bulunan C vitamini, kan basıncını düzenleyerek kalp sağlığının korunmasına katkı sağlar.Diyabet: Bu meyve kan şekeri seviyelerini düzenleyen lifler açısından zengindir. Bu özelliği sayesinde diyabet hastalarında kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olabilir.Romatoid artrit: Bu bitki romatoid artrit gibi iltihaplı hastalıkların tedavisinde faydalı olabilecek antioksidanlar içerir.Astım: İğde meyvesi astım gibi solunum yolu hastalıklarının tedavisinde yardımcı olabilecek antienflamatuar bileşikler içerir.Cilt hastalıkları: İğde cilt sağlığı için faydalı olan E vitamini açısından zengindir. Bu vitamin cildin nemli kalmasına ve ciltteki yaşlanma belirtilerini azaltmaya yardımcı olur.

İğdenin Zararları Nelerdir?

Her besinde olduğu gibi iğde de fazla tüketildiği zaman çeşitli yan etkilere sebep olabilir. Özellikle içinde fazla su bulunmadığından dolayı fazla iğde tüketmek kabızlığa yol açabilir. Bunun dışında iğdenin bilinen herhangi bir zararı yoktur.

İğde Kilo Verdirir mi?

İğde içinde bulunan omega 7 sayesinde kilo vermeye yardımcı olabilir. Ayrıca yüksek orandaki lifli yapısıyla uzun süre tokluk hissi verebilir. Ancak iğdenin içerisindeki su miktarı az olduğundan iğdeyle birlikte su tüketimine de dikkat etmek gereklidir. İğde meyvesi sağlık açısından birçok fayda sağlasa da tüketmeden önce bir doktor veya diyetisyenle görüşmek olası riskleri en aza indirmek için önemlidir. Özellikle alerjik bünyesi olan kişilerin tüketmeden önce dikkatli olmaları gerekir. 

100 gram iğde için;

 • Yağ: 0,23 g

 • Doymuş Yağ: 0,011 g

 • Tekli Doymamış Yağ: 0,026 g

 • Çoklu Doymamış Yağ: 0,118 g

 • Karbonhidrat: 5,20 g

 • Şeker: 14,86 g

 • Lif: 2,9 g

 • Protein: 0,68g

 • Sodyum: 4,0 mg

 • Fosfor: 23 mg

 • Kolesterol: 0 mg

 • Kalsiyum: 17 mg

 • Potasyum: 91 mg

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
iğdefaydalarıiğdetozuiğdeağacıiğdeçekirdeğiiğdeçekirdeğitozuiğdetozufaydalarıiğdeçiçeğiiğdeçekirdeğitozufaydalarıiğdeçekirdeğifaydalarıiğdemeyvesiiğdeninfaydalarıiğdeneyeiyigelirkuruiğdeninfaydalarınelerdirorganikiğdekurusukatkısıziğdekurus
BENZER ÜRÜNLER
  
  
Organik İğde Tozu (Çocuk)
Yeni Sezon Ürünü
  
  
Organik İğde Çekirdeği Tozu
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.