0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Gulutensiz%20Pirinç%20Unu%20’’Taş%20Değirmen’’
  • Organik%20Gulutensiz%20Pirinç%20Unu%20’’Taş%20Değirmen’’
Organik Gulutensiz Pirinç Unu ’’Taş Değirmen’’
Ürün Kodu : 918
100.60 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
550gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz
Organik Pirinç Unu (Organic Rice flour)

Pirinç Tarihcesi:

Pirinç, çok uzun zamandır kullanılan bir tahıldır ve birçok kültür için önemli bir besindir. Çin’de yaklaşık olarak MÖ 5000 yılından beri kullanıldığı düşünülmektedir. Pirinç neredeyse çocukların posa içeren ilk katı besinidir. Pirincin un haline ne zaman getirildiğini söylemek zordur ama uzun zamandır pirinç eriştesi ve Japon tatlıları için bir kullanılan bir bileşen olduğu bilinmektedir.Buğday unu veya glüten kullanmaması gerekenler ve ne yapacağından emin olamayanlar için pirinç unu sağlıklı bir seçenektir. Pirinç tozu olarak da bilinen bu glütensiz un ince öğütülmüş pirinçten yapılır. Hem beyaz pirinç hem de kahverengi pirinç formunda bulunabilir, Güneydoğu Asya, Japonya ve Güney Hindistan’da temel bir gıda maddesidir. Pirinç unu buğday ununa karşı mükemmel bir alternatiftir çünkü buğday unu glüten içerir. Glüten bazı kişilerin sindirim sistemini tahriş edebilen veya glüten intoleransı olanların almaması gereken bir proteindir. Pirinç unu popüler bir kıvam arttırıcıdır. Bu sebeple çorbalarda, soslarda, kraker, kek ve köfte yapımında kullanılır. Pirinç ununun lif oranı yüksektir, karaciğeri koruyabilir ancak diğer bazı unların içerdiği besinlerden yoksundur.Pirinç Unu Glütensiz yiyeceklere olan ihtiyaç arttıkça pirinç unu mükemmel bir seçim haline gelmiştir. Birçok glütensiz pastane ürünü glüten içeren bazı gıdalardan daha az protein, lif ve mineral içerir ayrıca glisemik indeksi yüksektir. Buna rağmen pirinç ve karabuğday unu, yumurta akı veya peynir altı suyu proteini eklenerek besin değerleri artırılabilir. Bazı çalışmalar en yeni glutensiz ürünlerden bazılarının glisemik indeksinin amaranth (bir çeşit tahıl), karabuğday veya keten tohumu unu gibi minerali yoğun olan bileşenler eklenerek büyük ölçüde geliştirilebildiğini göstermektedir.

Organik tarım şartlarında yetişen genetiği bozulmamış, besin değerleri korunmuş atalık pirinç tanelerinden zehirsiz ve pestisitsiz olarak taş değirmenlerde öğütülmüş sertifikalı organik pirinç unu.Pirinç unu beyaz ya da esmer pirincin kurutulup öğütülmesi ile elde edilen bir tahıl ürünüdür. Tatlılardan hamur işlerine, bebek beslenmesinden cilt bakımına kadar birçok alanda kullanılan bu ürün glutenden uzak durmak isteyenler için de ideal bir un alternatifidir.

Pirinç unu, glüten içermez ve bu özelliği dolayısı ile glüten intoleransı veya çölyak hastalığı olan kişiler için sağlıklı bir alternatiftir. Glütensiz bir diyet uygulayanlar için önerilen bir besin kaynağıdır. Lif bakımından zengindir ve sindirim sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Pirinç Unu Çeşitleri Nelerdir?

Üç çeşit pirinç unu vardır: kahverengi pirinç unu, tatlı pirinç unu ve beyaz pirinç unu. Kahverengi pirincin dıştaki kepeği (kabuğu) çıkarıldığında beyaz pirinç elde edilir. Kahverengi (esmer) pirinç dış kabuğu bozulmadan kaldığı, kalsiyum ve çinko oranı yüksek olduğu, daha fazla posa ve besin değeri taşıdığı için daha sağlıklıdır. Kahverengi pirinç unu diğer unlarla birleştirildiğinde daha besleyici ve lezzetlidir. Tatlı pirinç unu, beyaz pirinç veya kahverengi pirinçten daha fazla nişasta içeren, yapışkan kısa taneli beyaz pirinçten üretilir ve genellikle Asya mutfağında kullanılır.

Pirincin içeriğinde ne var?

Hemen hemen tüm çeşitleri protein, karbonhidrat, fosfor, demir, kalsiyum, B1,B2 vitaminleri ve az da olsa A ve C vitaminlerini içermektedir, içerdiği mineraller sayesinde kemik yapısının gelişimini, cildin ve tırnakların parlaklaşmasını sağlamaktadır. Pirinç alerjik olmayan bir gıda maddesidir.

Besin Değerleri


100 gr1 Çorba Kaşığı
Karbonhidrat (g)80.1316.03
Protein (g)5.951.19
Yağ (g)1.420.28
Lif (g)2.40.48
Kolesterol (mg)00
Sodyum (mg)00
Potasyum (mg)7615.2

100 gr1 Çorba Kaşığı
Kalsiyum (mg)102
Vitamin A (iu)00
Vitamin C (mg)00
Demir0.40.08

Pirinç ununun 100 gramında 366 kalori bulunmaktadır. Pirinç ununun 1 su bardağı (125 gr) 458 kalori, 1 çorba kaşığı (20 gr) 73 kaloridir. Pirinç ununun 100 gramı 16.03 gram karbonhidrat, 1.19 gram protein, 0.28 gram yağ, 0.48 gram lif içermektedir.

Pirinç Unu, karbonhidrat içeriği yüksek bir besindir. Genellikle yemeklere ve tatlılara kıvam vermesi amacıyla kullanılır. Şeker hastalarının tüketeceği yemeklerde kullanılmamasına özen gösterilmelidir


Pirincin faydaları ve zararları nelerdir?

Kan basıncı yönetimi İçindeki düşük sodyum sebebiyle pirinç yüksek kan basıncı ve hipertansiyon sorunu olanlar için en iyi gıdalardan biri olarak kabul edilir. Kanseri önleme Esmer pirinç gibi, tam tahıllı pirinç de birçok kanser türlerine karşı koruma sağlayabilen çözünmez lif bakımından zengindir.Pirinç kalsiyum, fosfor ve D vitamini için iyi birer kaynak. Bu nedenle de kemik gelişimi, cilt ve tırnak sağlığı için faydalı. Pirinç hazımsızlığı önler ve özellikle ishal durumunda en etkili besinlerden birisi. Kan basıncı yönetimi İçindeki düşük sodyum sebebiyle pirinç yüksek kan basıncı ve hipertansiyon sorunu olanlar için en iyi gıdalardan biri olarak kabul edilir. Kanseri önleme Esmer pirinç gibi, tam tahıllı pirinç de birçok kanser türlerine karşı koruma sağlayabilen çözünmez lif bakımından zengindir.

Organik Pirinç Unu:

Hem sizin hem de bebeğinizin gönül rahatlığıyla tüketebileceği organik pirinç unumuz, organik tarım şartlarında zehirsiz ve pestisitsiz bir şekilde atalık pirinç tanelerinden taş değirmenlerde öğütülerek üretilmiştir. Sertifikalı olan unumuz, bebek ek gıdaları arasında yer almakla birlikte, bebekleriniz için hazırlayacağınız mamalara harika lezzetler katacak. Bebeğiniz için hazırlayacağınız pirinç unu maması, muhallebi gibi bebek ek gıdalarında kullanacağınız unumuz, yüksek protein ve karbonhidrat içeriği sayesinde hem sizin hem de bebeğiniz için oldukça sağlıklı ve besleyici bir gıdadır.

Organik pirinç unumuz ile sütlü tatlılar, dondurmalar, pastalar ve lezzetli kurabiyeler hazırlama vakti geldi. Organik tarım şartlarında ürettiğimiz pirinç unumuz GDO içermemekle birlikte arnesiksiz ve fitik asitsizdir. Doktor tavsiyesi ile 4 ve 6 aydan itibaren bebek ek gıdaya geçiş aşamasında pişirerek güvenle kullanabileceğiniz harika bir besin kaynağıdır. Bebek mamalarının vazgeçilmez unsurları arasında yer alan unumuz, muhallebi ve sütlü tatlıların içerisine gönül rahatlığıyla eklenebilir. Hem kıvam verici özelliği hem de yüksek besin değerleri sayesinde en çok tercih edilen gıdalardan birisidir. İçeriğinde hiçbir kimyasal ve koruyucu madde barındırmadığı için bebeklerin ve yetişkinlerin rahatlıkla tüketebileceği unumuz, protein açısından yüksek, karbonhidrat açısından da oldukça değerlidir. Bu özelliği sayesinde vücuda vitamin değerleri açısından besleyici takviyelerde bulunur.

Organik Sağlıklı pirinç pilavı nasıl yapılır?

Hazırlanışı:Pirinçler iyice yıkanır.Tencereye su konulur tuz eklenir. yıkanan pirinçler ilave edilir.Ağzı kapalı olarak kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirilir.Ocaktan alınan tencereye tereyağ eklenir. ( bu aşamada karıştırılmaz)10 dakika demlendirdikten sonra karıştırılıp servise sunulur.


 Bu site Bloğumuz ve ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır.-Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.-Diyet ya da egzersiz rejiminde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza veya diğer sağlık birimlerine danışmalısınız..

Bilgilendirme:
  Ürünlerde uyguladığımız  indirimli ve kampanyalı satış fiyatları Bayi ve satış mağazalarımızda geçerli değildir.
Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
pirinçunumaskesipirinçununasılyapılırpirinçmaskesipirinçunumamasıpirinçunutarifipirinçunumamapirinçunufaydalarıpirinçunumuhallebibebekleriçinpirinçunupirinçunukaloripirinçunumamasınasılyapılırpirinçunukiloaldırırmı
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.