0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Gulutensiz%20Maş%20Fasulye
  • Organik%20Gulutensiz%20Maş%20Fasulye
Organik Gulutensiz Maş Fasulye
Ürün Kodu : 907
171.98 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
650gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Organik Maş Fasulye –  Organic Mung Beans
Mevsiminde özenle toplanan ve seçilen Maş Fasulye geleneksel yöntemlerle taş değirmenlerde katkısız organik olarak üretilmiş ve paketlenmiştir.
Taze ve zamanında hasat edildiğinden içinde bulunan vitaminler ve faydalı diğer elementler korunur. 
Türk Gıda Kodeksine uygun olarak üretilmiştir. İçerisinde Hiçbir koruyucu ve katkı maddesi içermemektedir. Güvenerek alabilir, tüketebilirsiniz. Tavsiye ederiz.

Maş Fasulyesi Nedir?

Maş fasulyesi, İran’da yaygın olarak yetişmektedir. Buna karşın içeriği ile dikkat çeken bu özel bakliyatın ana vatanı olarak “Hindistan” öne çıkmaktadır. Geçmişi, milattan önceki tarihlere kadar uzanan maş fasulyesi, İran ve Hindistan’ a ek olarak benzer iklimlere sahip coğrafyalarda da yetiştirilmektedir. Güney Amerika Ülkeleri, Hindistan ve İran’dan sonraki en büyük maş fasulyesi üreticileri olarak tanınıp bilinmektedir. Maş fasulye veya diğer bir adıyla maş fasulyesi, yüksek lif içerdiği için uzun süre tok tutma özelliğine sahiptir. Bununla birlikte, bu özel fasulyenin en dikkat çeken ve benzerlerinden ayrılan taraflarından birisi de gaz yapmamasıdır.

Maş fasulyesi aynı zamanda sahip olduğu zengin mineral ve antioksidan içeriği ile de dikkat çekmektedir. Maş fasulyesi yüksek lif, demir, protein, magnezyum, potasyum, manganez, fosfor içeriği ile bilinir. Maş fasulyesi anti - aging (yaşlanma geciktirici) özelliğe sahiptir. Yapısında yüksek miktarda protein ve lif bulunur, gluten içermez ve tüketildikten sonra şişkinliğe neden olmaz. Fasulye, antioksidan bakımından zengindir. Kalorisi düşüktür ve az yağlıdır. Bu nedenle diyet yapan kişiler tarafından da sıklıkla tüketilir. Sodyum oranı düşük olması ile de bilinir. Maş Fasulyesinin kolesterolü düzenleme özelliği de bulunmaktadır. Maş fasulyesinin faydaları, aynı sınıftaki diğer bakliyat türlerine nazaran son derece fazladır. Bu nedenle, özellikle çeşitli sorunlar yaşayan kişilerin düzenli olarak bu fasulyeyi tüketmeleri gerektiği sık sık sağlık uzmanları tarafından tekrar edilir. 100 gram maş fasulyesi içerisinde 7 gram protein bulunur. Protein bakımından oldukça zengin bir bakliyattır.  Bu nedenle özellikle et tüketmeyen insanlar tarafından tüketilmesi gerektiği de sık sık tekrar edilir. 

Besin değeri yüksek ve son derece lezzetli olan kuru maş fasulyesi, çorba ve yemeklerde kullanılan bir bakliyattır. Yüksek lif ve mineral olanı ile dikkat çeken bu değerli bakliyat Güney Asya’da yaygın olarak yetiştirilir. Ülkemizde elli yıl öncesine kadar cin börülcesi olarak bilinen fasulye maş protein ve posa açısından zengindir. Az yağlı ve düşük kalorili bir besin kaynağı olarak sağlıklı beslenenlerin vazgeçilmezidir. Anti-aging etkisiyle fark yaratan bir besin seçeneğidir. Antioksidan zenginliği ile vücudu toksinlerden arındırmaya yardımcı olur. Her zaman en kaliteli ürünleri size sunan sitemizden ihtiyacınız olan tüm ürünlere ulaşabilir, güvenle satın alabilirsiniz.

Maş fasulyesi sağlıklı içerikle öne çıkan bakliyatlar arasında yer alır. Sağlığa birçok faydası vardır. Vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Sindirim sistemini düzenlemede etkilidir. Bitkisel protein açısından zengin bir besindir. Lif kaynağı olarak boşaltım sisteminin iyi çalışmasını sağlar. Hücrelerin yenilenmesinde de etkili bir besin seçeneğidir. Göz sağlığını destekleyen maş fasulye ayrıca karaciğerin görevini yapmasına da yardımcı olur. Sinir sistemine de iyi gelen bu bakliyat stresle başa çıkmanızda da yardımcı olabilir. Maş fasulyesini sağlıklı tariflerde kullanabilirsiniz. Hem lezzetli hem de sağlıklı salatalar hazırlayabilirsiniz. Çorbalar ve yemekler yapabilir, dilerseniz de haşlayıp yoğurtla yiyebilirsiniz. Bol protein bol lif alabileceğiniz sağlıklı tarifler hazırlamak bu ürünle çok kolaydır. Ayrıca farklı tariflere de ekleyerek lezzet ve sağlık katma imkanınız olur.

Kuru maş fasulyesini kullanmak için geceden ıslatmanız gerekebilir. Hazır olarak alırsanız da ıslatmaya gerek kalmadan hızlı ve sağlıklı salata tariflerinde kullanabilirsiniz. Maş fasulyesi ile çok lezzetli ve sağlıklı salatalar yapmak mümkündür. Salatanızı mevsimin taze yeşillikleriyle yapabilir, dört mevsim bu lezzetli fasulyeyi kendiniz veya sevdiklerinizle yiyebilirsiniz. Haşlayarak salatalarınıza katabilir, mevsimde öne çıkan sebzelerle de salata yapma olanağınız olur. Salatalarda kullanılan ürünü sitemizden kolaylıkla bulabilir, uygun fiyat sağlıklı ürün farkıyla satın alabilirsiniz. 

Yüksek Lif ve Protein Kaynağı

Mas fasulye, yüksek lif oranı sayesinde tok tutma özelliğine sahiptir. Bu özelliği, onun fazla kilolarından kurtulmak isteyen insanlar tarafından da sık sık tüketilmesini sağlamaktadır. Diyabet hastaları ve özellikle fazla kilolarından kurtulmak isteyen binlerce kişi, günümüzde maş fasulyesi tüketmektedir. Fiber, lif ve posa açısından zengin olan bu fasulye cinsi, kilo kaybetmek isteyenlerin en çok tükettikleri bakliyatlar arasında gelmektedir. Maş fasulyesinin faydaları, onun zengin içeriğinden kaynaklanır. Yaklaşık onda bir oranında protein içeren fasulye aynı zamanda mineraller açısından da zengindir. Potasyum, demir, yumurtada ve balıkta çokça bulunan folat ve tüm bunlara ek olarak kalojen, maş fasulyesinin faydaları başlığı altında incelenebilecek vitamin ve minerallerdir. 

Mineral ve Yaşlanma Karşıtı Kalojenler Açısından Zengin 

Maş fasulyesi, aynı zamanda bugün kırmızı et gibi çeşitli besinlerde çokça bulunan kolajen açısından da zengindir. Kolajen, özellikle cildin geç yaşlanmasını sağlayan başlıca unsurlardandır. Günümüzde diyetisyenler, vücut fonksiyonlarının sağlıklı çalışması ve daha sağlıklı yaşlanmak için insanlara çok daha yüksek miktarda kolajen tüketmelerini önermektedirler. Kolajen ise, günümüzde özellikle sakatatlarda çokça bulunur. Sakatatlar dışında kolajen aynı zamanda maş fasulyesi içinde de yoğun miktarda bulunur. Kolajenler, özellikle ciltte yaşlanmayı geciktirme özelliğine sahiptirler. 

Glutensiz, Yüksek Besleyici Değeri 

Maş fasulyesinin faydaları arasında en dikkate değer olanlardan bir diğeri de, glütensiz içeriğidir. Bu fasulye cinsi glüten içermez ve bu nedenle glüten duyarlılığı olanlar ve özellikle çölyak hastaları için son derece değerli bir besin kaynağıdır. Maş fasulyesi aynı zamanda benzer fasulye ve bakliyat türleri ile kıyaslandığında gaz yapmaması ile de öne çıkan değerli bir bakliyat türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Maş fasulyesi, faydalı içeriği ile dikkat çeken baklagil türlerinden birisidir. Tüm özelliklerine ek olarak aşağıda sıraladığımız besin değerleri bizlere maş fasulyesinin faydaları konusunda pek çok şey söylemektedir. Aşağıdaki değerlerden de anlayabileceğiniz üzere, maş fasulyesi içeriğinde yüksek miktarda protein, magnezyum ve folat bulunur. Yağ ve kalori oranı son derece az olan fasulyede, bitkisel bazlı protein oranı son derece yüksektir. 100 gram maş fasulyesi içinde ortalama olarak; 100 Kalori 0.4 Gr. Yağ 7.1 Gr. Protein 7.4 Gr. Fiber / Lif Bulunmaktadır. Buna ek olarak 100 Gr. maş fasulyesi tüketmek, günlük folat ihtiyacınızın %40’ini, manganez ihtiyacınızın %15’ini, magnezyum ihtiyacınızın %12’sini, B1 Vitamini ihtiyacınızın %11’ini, fosfor ihtiyacınızın %10’unu ve demir ihtiyacınızın %8’ini karşılamaktadır. Tüm bunlara ek olarak demir, çinko, bakır, B2, B3, B5, B6 Vitaminleri de Maş fasulyesi içeriğinde yoğun olarak bulunmaktadır.  

Maş Fasulyesi ile Neler Yapılabilir?

 Maş fasulyesi ile ilk akla gelen tarifler salatalardır. Çok çeşitli salata tarifleri vardır. Mevsim sebzeleri ve yeşilleri ile çok güzel salatalar yapılabilir. Mısır ve kırmızı biber salataya çok yakışır. Maş fasulyeli bulgur pilavı bir diğer lezzetli tarif seçeneğidir. Maş fasulyesinin yemeği de yapılabilir. Köz biberli maş fasulye salatası yapabileceğiniz özel tariflerden biridir. Maş fasulyesi piyazı da özel tarifler arasında yer alır. Börülceli maş fasulyesi çorbası da yapabileceğiniz enfes tariflerden biridir. Çok fazla salata tarifi bulabilirsiniz. En çok salatası ile meşhur olan maş fasulyesi ile çok çeşitli tarifler hazırlanabilir.

Organik ve sertifikalı ürün olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


Besin Değerleri


100 gr1 Porsiyon (Orta)
Karbonhidrat (g)62.6243.83
Protein (g)23.8616.7
Yağ (g)1.150.81
Lif (g)16.311.41
Kolesterol (mg)00
Sodyum (mg)1510.5
Potasyum (mg)1246872.2

100 gr1 Porsiyon (Orta)
Kalsiyum (mg)13292.4
Vitamin A (iu)11479.8
Vitamin C (mg)4.83.36
Demir6.744.72
Maş fasulyesinin 100 gramında 347 kalori bulunmaktadır. Maş fasulyesinin 1 paketi (500 gr) 1735 kalori, 1 çorba kaşığı (20 gr) 69 kaloridir. Maş fasulyesinin 100 gramı 62.62 gram karbonhidrat, 23.86 gram protein, 1.15 gram yağ, 16.3 gram lif içermektedir.


Maş Fasulyesi ile Yapılan Yemekler Nelerdir?

Maş fasulye yemekleri çeşitlidir. Maş fasulyesi ile yapılan yemekler son derece lezzetlidir. Maş Fasulye piyazı en çok tercih edilen yemeklerden biridir. Maş fasulye piyazı için gerekli malzemeler: 1 su bardağı maş fasulyesi, maydanoz, dereotu, nane, taze soğan, kuru soğan, 1 küçük közlenmiş ya da taze kırmızıbiber, kornişon turşu, limon, ceviz, nar ekşisi, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, kekik, karabiber, tuz.

Maş fasulye piyazı yapılışı : Maş fasulye piyazı için maş fasulyelerinin bir gece önceden ılık suda bekletilmesi gerekir. Suyu süzülen fasulyeler bir tencereye alınarak üzerine su ilave edilir ve yaklaşık 20 dakika kadar kaynatılır. Kaynayan ve yumuşayan maş fasulyenin suyu süzülür. Ayrı bir kapta diğer piyaz malzemeleri hazırlanır. Limonsuyu, zeytinyağı, rendelenmiş ceviz, nar ekşisi karıştırılır. Maş fasulyesi soğuduktan sonra karışıma eklenir. Dinlendirildikten sonra servis edilebilir.Maş fasulyesi sağlık için son derece faydalı olan bir bakliyattır. Bu nedenle düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

Maş fasulyesi çorbalarda, pilav, mantı, salata, humus, güveç gibi yemeklerde kullanılabilir. Bu bakliyat geç haşlanması nedeni ile kullanmadan bir gece önce suya ıslatılmalıdır. Maş fasulyesi genellikle çorba ve yemeklerde kullanılan bir bakliyat türüdür. Kan dolaşımını artırma özelliği bulunur. Bu sayede vücudun kan dengesini koruyabilir. Besin değerinin yüksek olmasının yanı sıra son derece lezzetlidir. Besleyici yemekler yapmak için maş fasulyesi kullanılabilir. Özellikle kış aylarında bu bakliyat ile yapılan çorbalar bağışıklığın artmasına yardımcı olur.


Ürünle ilgili daha ayrıntılı bilgi ve iletişim için info@anadolununozu.com  'a mail atabilirsiniz.

Uyarısı : Ürünümüzde tespit edilmiş alerjen riski yoktur.

Bilgilendirme:

Tüm Ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır. Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.
Firmamız ürünlerinde İlgili yasa ve yönetmelikler gereği bitkisel destek ürünleri ile ilgili, hastalık adı veya endikasyon belirterek tanıtım yapılmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç değil; bitkisel takviye niteliğindedir.

Firma olarak tüm ürünlerimizde yaptığımız indirim fiyatları, kampanyalı satış fiyatları bayi ve tüm mağazalarımız'da  geçerli değildir.

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
maşfasulyesalatasımaşfasulyesimaşfasulyeneişeyararmaşfasulyesiileneleryaptınmaşfasulyesinasıltüketilmelimaşfasulyesitadınasılmaşfasulyesifaydalarımaşfasulyesitariflerimaşfasulyefaydaları
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.