0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Gulutensiz%20Akdarı%20Unu%20’’Taş%20Değirmen’’
  • Organik%20Gulutensiz%20Akdarı%20Unu%20’’Taş%20Değirmen’’
Organik Gulutensiz Akdarı Unu ’’Taş Değirmen’’
Ürün Kodu : 910
167.40 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
550gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Organik Akdarı Unu – Organic Millet Flour

Darı, yüksek besleyiciliği ve sağlık faydaları olan bir bitkidir. Çin, Hindistan, Türkiye, Yunanistan, Mısır ve Afrika’da dahil olmak üzere çok çeşitli coğrafyalarda mutfaklara girmiştir. Öğütüldükten sonra ekmek, makarna ve kuskus yapımında kullanımı yaygındır.

Akdarı / Millet , genetiğiyle oynanmamış, kurak ve tropikal bölgelerde yaygın olarak yetiştirilen bir tahıldır. Küçük, açık sarı bir tohumu vardır. Ayrıca da  kuraklığa toleranslıdır. Akdarı boyutu küçük, yuvarlak şekilli, beyaz, gri, sarı ya da kırmızı renkleri olan bir tahıldır. Millet unu , vitamin ve minerallerce zengin bir besin olup, glutensiz beslenme için ideal bir gıdadır. Akdarı yani Millet tahılından elde edilen millet (akdarı) unu kalorisi düşük ve lezzetlidir. Glutensiz beslenme için Millet unu , çölyak hastalarının tercihi olup, uzun süre tokluk hissi verir.

Mevsiminde özenle toplanan ve seçilen Akdarı Taneleri geleneksel yöntemlerle taş değirmenlerde öğütülerek  katkısız organik olarak üretilmiş ve paketlenmiştir.
Taze ve zamanında hasat edildiğinden içinde bulunan vitaminler ve faydalı diğer elementler korunur. Türk Gıda Kodeksine uygun olarak üretilmiştir. İçerisinde Hiçbir koruyucu ve katkı maddesi içermemektedir. Güvenerek alabilir, tüketebilirsiniz. Tavsiye ederiz.


Ürünlerimiz Organik ve sertifikalı ürün olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.

Darı Gluten İçerir mi? Faydaları Neler?

Bu minik taneli, vitamin ve minerallerde zengin besin tamamen glutensiz yapıdadır.Çapraz bulaş riski taşımayan ortamda işlendikleri sürece glüten intoleransı olan kişilerin kullanımına uygundur.Magnezyum, kalsiyum, manganez, triptofan, fosfor, lif, B grubu vitaminleri ve ayrıca antioksidanlar açısından zengindir.Akdarı unu glüten içermeyen bir un türüdür. Yüksek miktarda yağ asidinin yanı sıra karbonhidrat da içerir. İçerisinde magnezyum ve fosfor gibi mineraller de bulunmaktadır. Yüksek tansiyona karşı koruyucu özelliği olan bu ürün aynı zamanda günlük ihtiyacınız olan çinko ve demirin sağlanmasında etkili olur.

Vücutta probiyotik olarak görev yapan darı, mikroflora sağlığını destekler.Sindirimi kolaydır ve kabızlık önleyicidir.Serotonin salınımını arttırıcı etkisi vardır.Alkali yapısı ile darı vücudu alkalize etmeyi başaran birkaç gıdadan bir tanesidir.Bazı araştırmalar darıda bulunan lifler sayesinde meme kanseri gelişiminin engellenebileceğini öne sürmektedir. Bir diğer çalışmaya göre gençlerde astım gelişimine karşı koruyucu bir etkisi olabileceğini düşünülmektedir.

Darı Nasıl Yenir? Nasıl Tüketilir?

Darı eğer öğütülüp un haline getirilmediyse genellikle pirinç ile benzer bir biçimde kullanılmaktadır. Haşlandıktan sonra salatalara, lapalara eklenebilir. Bazı Afrika ülkelerinde bebek maması tariflerinde kullanılır.

Darı Unu ile Ne Yapılır?

Darı unu ile de ekmek, poğaça, kek, börek… tarifleri hazırlanabilir. Glüten içermeyen bu unun bağlayıcılığı doğal olarak glutenli unlara kıyasla düşüktür. İsteğe göre çeşitli glutenli unlar ile karıştırılarak da tarifler yapılabilir.

Darı Unu Zararları Neler?

Bu sayısız sağlık faydası olan minik tanelerin elbette aşırı tüketiminden de kaçınmak gerekir. Aşırı tüketimde tiroid bezi fonksiyonlarını baskılayıcı bir etki gösterebilir.

Darı Unu ile Mısır Unu Aynı mı?

Bazı yörelerde mısır bitkisi darı olarak anılsa da bu iki tür tamamen birbirinden farklıdır.Mısır unu da gene darı unu gibi gluten içermeyen unlar arasında yer alır.Darı ÇeşitleriBitkinin çok çeşitli alt türleri vardır. Bu türlerin tamamı glutensizdir.Akdarı en yaygın kullanılan türlerden biridir.Kızıl dal darı (tilki kuyruğu darısı)Ragi (parmak darı)İnci darısı da diğer türlerdir.

Besin Değeri:

175 gr yaklaşık bir fincan darı için:Kalori: 207Karbonhidrat: 41 gramLif: 2.2 gramProtein: 6 gramYağ: 1.7 gramFosfor: Günlük ihtiyacın %25’iMagnezyum: Günlük ihtiyacın %19’uFolat: Günlük ihtiyacın %8’iDemir: Günlük ihtiyacın %6’sı

Ürünle ilgili daha ayrıntılı bilgi ve iletişim için info@anadolununozu.com  'a mail atabilirsiniz.

Uyarısı : Ürünümüzde tespit edilmiş alerjen riski yoktur.

Bilgilendirme:

Tüm Ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır. Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.
Firmamız ürünlerinde İlgili yasa ve yönetmelikler gereği bitkisel destek ürünleri ile ilgili, hastalık adı veya endikasyon belirterek tanıtım yapılmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç değil; bitkisel takviye niteliğindedir.

Firma olarak tüm ürünlerimizde yaptığımız indirim fiyatları, kampanyalı satış fiyatları bayi ve tüm mağazalarımız'da  geçerli değildir.

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
Organik Gulutensiz Akdarı Unu ’’Taş Değirmen’’akdarıununedirakdarıunuglutensizmiakdarıyenirmiakdarıekmeğinasılyapılırakdarıunufaydalarıakdarınedirakdarıfiyatlarıakdarıbitkisidarıunuekmeğidarıununedirorganikakdarıunu
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.