0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
 • Organik%20Fıstık%20Ezmesi(Sade)
Organik Fıstık Ezmesi(Sade)
Ürün Kodu : 69
229.20 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
280gr
3 gün


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Organik Fıstık Ezmesi(Sade)

Yer fıstığı ezmesinin yararları arasında mükemmel bir protein kaynağı olması yer alır. Yer fıstığı ezmesi aynı zamanda enerji verir. Bu ürünün vücuda sağladığı diğer faydalar aşağıda yer alır:İçerisinde yer alan B6 vitamini sayesinde vücuda yarar sağlar. İçerisinde yer alan potasyum ile vücudun direncini artırır iken aynı zamanda immun sistemin gelişimine de katkıda bulunur. Fıstık ezmesi içerisinde yer alan doymamış yağlar sayesinde kalbin sağlığı desteklenir. Doymamış yağların bir diğer işlevi de tip 2 diyabet hastalarını korumaktır.Düzenli olarak ezme tüketen kişilerde kan şekerinin dengelendiği görülür.

Yer Fıstığı Ezmesi Ne İşe Yarar?

Yer fıstığı ezmesinin işlevi hem kalp hem de damar sağlığı açısından önem arz eder. İçerisinde yer alan çeşitli vitaminler sayesinde doğal bir antioksidan görevi görür. Vücudun hastalıklara karşı korunmasında idealdir. İçerisinde yer alan kalsiyum, bakır ve demir gibi bileşenler iç organların korunmasına yardımcı olur. Hastalık sırasında tüketilen fıstık ezmesi iyileşme süresinin kısalmasını sağlar. Doymamış yağ oranının yüksek olması kolesterol seviyesinin dengelenmesini sağlar.Akciğerde oluşabilecek iltihap ve enfeksiyonlar fıstık ezmesi ile ortadan kalkar. Bu ürün göğsü yumuşatır ve bu alanda oluşacak ağrıların hafiflemesini sağlar. Balgam söktürücü olarak da kullanılan ezme sık tüketilir ise öksürüğü hafifletir. 

Fıstık Ezmesinin Faydaları Nelerdir?

 Mükemmel bir protein kaynağı olan fıstık ezmesi aynı zamanda harika bir enerji kaynağıdır. İçerisinde B6 vitamini ve potasyum barındıran fıstık ezmesi, bir yandan vücudun direncini artırırken, bir yandan da bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Ayrıca fıstık ezmesi içerisinde yüksek miktarda doymamış yağ bulunur. Doymamış yağlar kalp sağlığı açısından önemlidir. Aynı zamanda fıstık ezmesi içerisinde bulunan doymamış yağ, tip-2 diyabet hastalığına karşı önemli bir koruyucudur ve bunun yanında kan şekerini dengeler.

Fıstık ezmesi içerisinde A, B1, B2, C ve E vitaminlerinin yanında, kalsiyum, demir, bakır, magnezyum ve potasyum bulunur. Bu sebeple fıstık ezmesi çok güçlü bir antioksidandır. Bir yandan vücudu hastalıklara karşı korurken, bir yandan da iç organların korunmasına yardımcı olur. Herhangi bir hastalık sırasında tüketilen fıstık ezmesi, hastalığın iyileşme süresini kısaltır. Doymamış yağ oranının yüksek olması sebebiyle kolesterol seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur.Akciğerde meydana gelebilecek olan enfeksiyon ya da iltihap gibi sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olan fıstık ezmesi, göğsü yumuşatarak ağrıların da hafiflemesini sağlar. Balgam söktürücü olarak da kullanılabilen fıstık ezmesi, aynı zamanda şiddetli öksürük gibi durumlarda tüketilirse, öksürüğün hafiflemesine yardımcı olur. Fıstık ezmesi ince bağırsaklardaki glikoz emilimini azalttığı için kan şekerinin yükselmesini önler. Fıstık ezmesi insülin direncini düşürdüğü için felç geçirme riskini de minimum seviyelere indirir.Enerji verici etkisi ile cinsel isteği arttırmaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra erkeklerde iktidar sorunlarına iyi gelerek sperm sayısının da artmasına yardımcı oluyor.

Fıstık Ezmesi  İçeriği Nelerdir?

Fıstık ezmesi, yer fıstığının kararında kavrulduktan sonra öğütülmesiyle elde edilen sürülebilir bir yiyecektir.%100 Organik yer fıstığından oluşur.

Yer Fıstığı Ezmesi Diyette Yenir Mi?

Yer fıstığı ezmesinin diyete uygulanması için bir kaşık ile iki kaşık arasında tüketimi uygundur. Yer fıstığı ezmesi 100 gramında ortalama 580 kalori bulunur. Bir kaşık ezmede ise 94 kalori vardır. Bu nedenle fazla miktarda tüketilen fıstık ezmesi kilo alımına neden olabilir.

Yer Fıstığı Ezmesi Bebeklere Ne Zaman Verilir?

Yer fıstığı ezmesinin bebeklere verilmesi genel olarak bir yaşından itibaren uygundur. Uzmanlar bebekler için kuruyemiş tüketiminin ve ezmelerin bir yaşından sonra yapılabileceğini söyler. Fındık ezmesi ile tanışan çocukların 4 gün içerisinde farklı bir gıda yememesi önerilir.


Türlerine göre farklılık gösterse de 1 yemek kaşığı fıstık ezmesinin besin değerleri ortalama olarak:

 • Kalori: 95 kcal
 • Protein: 3.5 gr
 • Karbonhidrat: 4 gr
 • Yağ: 8 gr
 • Lif: 1 gr
 • Şeker: 1 gr
 • Kalsiyum: 8.5 gr
 • Demir: 0.34 gr
 • Magnezyum: 26 mg
 • Fosfor: 53 mg
 • Potasyum: 94 mg
 • Sodyum: 76 mg
 • Çinko: 0.43 mg
 • Niasin: 4.21 mg
 • B6 Vitamini: 0.9 mg
 • E Vitamini: 1 mg

  Fıstık Ezmesi Kaç Kalori?

  1 yemek kaşığı fıstık ezmesi, yaklaşık olarak 95 kaloridir. Bazı araştırmalar, fıstık ezmesi ve yer fıstığı yemenin doygunluğu artırarak iştahı bastırabileceğini göstermektedir. Yüksek protein içeriği de iştahın azalmasına katkı sağlamasının yanı sıra kilo verme sırasındaki kas kütlesinin korunmasına destek verebilir. Ancak, yüksek kalorili bir yiyecek olduğu için çok fazla tüketmemek gerekir. Özellikle bazı ürünler, ilave şeker ve çikolata içerir. Bu durumda da 1 kaşıkta alacağınız kalori miktarı çok daha fazla artabilir. Tüm bu bilgilerden hareketle fıstık ezmesinin kontrollü şekilde her gün tüketilebileceği sonucuna varılabilir. Çok sayıda fayda sağlayan ve besin değeri yüksek olan bir yiyecek olmasına rağmen ölçülü tüketilmediği durumlarda kilo almayı teşvik edebilir. Ölçülü tüketildiğinde ise enerji verir ve tokluk hissiyle kilo vermeye yardımcı olabilir.

  Fıstık Ezmesi Günlük Ne Kadar Tüketilmelidir?

  Ekstra tatlandırıcı veya yağ içermeyen bir yemek kaşığı fıstık ezmesi ortalama 95 kaloridir ve 8 gr yağ içerir. Eğer kendinize bir sandviç hazırlayıp içini iki veya üç kaşık olacak şekilde bu yiyecekle doldurursanız 200 kaloriyle birlikte 14 gr yağ alırsınız. Bunu aklınızda tutarak günlük almanız gereken kalori oranına göre tüketmeniz gereken miktarı belirleyebilirsiniz. Antrenman düzeyiniz yoğunsa ve günlük 3000 – 4000 kalori almaya ihtiyacınız varsa 4 kaşık fıstık ezmesi yemenin bir mahsuru olmayacaktır. Ancak günlük 1800 – 1900 kalori almanız gerekiyorsa 200 kalorisini fıstık ezmesiyle harcayıp harcamamak sizin tercihiniz. Tabi bu noktada şunu belirtmekte fayda var; 200 kalorilik fıstık ezmeli sandviç, sizin için aynı kalori miktarını verecek olan bir miktar kola tüketmekten daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

  Şekersiz fıstık ezmesi faydalı mı?
  İçerisinde yer alan E vitamini sayesinde yüksek antioksidan olarak kabul edilen fıstık ezmesinin bağışıklık sistemine de birçok yararı vardır. Soğuk günlerde enerji kaynağı olan fıstık ezmesi, şekersiz yapıldığında içine katılan bal sayesinde daha da besleyici olacaktır.

  Fıstık ezmesi bağırsakları çalıştırır mı?

  Yüksek lifli içeriği sayesinde bağırsak hacminin ve hareketlerinin artmasına destek veren fıstık ezmesi kabızlık ve sindirim sistemi problemlerinin tedavisine yardımcı olur. Yüksek kalorili olmasına rağmen diyetlerde fıstık ezmesine yer ayırabilirsiniz.

  Fıstık ezmesi gaz yapar mı?

  Yer fıstığı alerjisinden başka bu gıdaya ilişkin sorulardan birisi de yer fıstığı gaz yapar mı konusudur. Bu soruya verilebilecek cevap bu ürünün bağırsak faaliyetlerini düzene sokucu etkisi bakımından gaz yapmayacağı yönünde olacaktır. Özellikle gaz sorunu olan kişiler gönül rahatlığıyla yer fıstığı tüketebilirler.


Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Kargoya Veriliş
3 gün
Kargo Firması
Yurtiçi Kargo
Kargo Çıkış Bölgesi
Konya
Teslimat Detayları
3 İş günü içerisinde teslimat
İade/İptal Detayları
7 gün içerisin de iade
Ürün Etiketleri
Aronya Sirkesi
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.