0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
 • Organik%20Çavdar%20Unu%20’’Taş%20Değirmen’’
 • Organik%20Çavdar%20Unu%20’’Taş%20Değirmen’’
Organik Çavdar Unu ’’Taş Değirmen’’
Ürün Kodu : 789
51.40 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
550gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Organik Çavdar Unu – Organic Rye Flour
Mevsiminde özenle toplanan ve seçilen Çavdar geleneksel yöntemlerle taş değirmenlerde öğütülerek  katkısız organik olarak üretilmiş ve paketlenmiştir. Taze ve zamanında hasat edildiğinden içinde bulunan vitaminler ve faydalı diğer elementler korunur. Türk Gıda Kodeksine uygun olarak üretilmiştir. İçerisinde Hiçbir koruyucu ve katkı maddesi içermemektedir. Güvenerek alabilir, tüketebilirsiniz. Tavsiye ederiz.

Organik ve sertifikalı ürün olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.

Çavdar Unu Nedir?

Çavdar buğdaygiller ailesinin bir üyesidir. İlk defa MÖ. 6500’lü yıllarda Asya’da yetiştirildiği düşünülür.Ana vatanı Orta Asya ve Anadolu olan çavdar, kilo alımının kontrol edilmesine yardımcı olur. Bu özelliği ile dikkat çeken çavdar, zayıflamak isteyenlerin temel besinlerinden biridir.Çavdar soğuğa karşı oldukça dayanıklıdır. İskandinav ülkeleri ve Rusya gibi kışları oldukça sert geçen bölgelerde bile yetiştirilebilir. Gevşek ve kumlu toprakları sever. Sonbaharda ekilir ve bir yıl sonraki yaz başında biçilir.Pirinç, buğday, mısır ve arpanın tarımına uygun olmayan verimsiz topraklarda bile en iyi ürünü verir.Görünümü arpaya benzer. Kılçıkları kısa ve taneleri buğdaya göre uzundur. Genellikle ekmek yapımında un olarak ve hayvan yemi olarak kullanılır. Zengin besin değerlerine sahiptir.Çavdarda doğaldan uzaklaşma diğer tahıllara göre daha zordur. Bunun nedeni çavdarın endosperm, kepek ve ruşeyminin ayrılmasının zor olmasıdır. Bu nedenle çavdar tanesi bütün olarak satılmaktadır.Çavdar unu ise çavdarın öğütülmesi ile elde edilir. Daha çok diyet bisküvi ve ekmek yapımında kullanılır.Çavdar unu ekşi maya yapımında da kullanılmaktadır. Beyaz ekmekten daha yüksek oranda diyet lifi içerir.

Çavdar Ununun Faydaları Nelerdir?

Çavdar unu tokluk hissi sağlayarak kilo alımının kontrol edilmesini sağlar.Yüksek lif oranı ile midedeki gıda oranını arttırır ve yiyeceklerin ince bağırsağa geçişi daha uzun sürmesini sağlar.Besinleri midede daha uzun kalması ise uzun süre tok hissedilmesini sağlar.Yapılan araştırmada çavdar tüketiminin erkeklerde prostat kanseri riskini azalttığı görülmüştür.Fazla kolesterolün atılmasını sağlar.Şeker metabolizmasının düzenlenmesine yardım eder.Kalp sağlığına iyi gelir.Bağırsak sağlığını destekler.Bol miktarda antioksidan içerdiği için yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır.Vücudun serbest radikallerden korunmasını sağlar.İçeriğindeki selenyum, demir, çinko, manganez, kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi mineraller sayesinde anti aging özelliği vardır.B1 ve B3 vitaminleri bakımından zengindir.Cilt için iyi bir temizleyicidir.Saç sağlığına iyi gelir.Şeker hastalığına yakalanma ihtimalini azaltır.Yulaf ve buğday unu gibi tahıllara kıyasla daha fazla fermente olmamış lifi bağırsaklarda bırakır.Kabızlık sorununa iyi gelir.Bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur.Kalın bağırsaktaki kolon kısmının korunmasına yardım eder.

Çavdar Unu Kalori ve Besin Değerleri

Çavdar unu kalorisi:

 • 100 gr çavdar unu: 348,7 kalori
 • 1 çay bardağı (70gr): 227 kalori

Çavdar unu besin değerleri:

 • Karbonhidrat: 68.63 gr
 • Lif: 23.80 gr
 • Şeker: 2.31 gr
 • Protein: 15.91 gr
 • Yağ: 2.22 gr
 • Doymus Yağ: 0.27 gr
 • Kolesterol: 0.00 mg
 • Sodyum: 2.00 mg
 • Potasyum: 717.00 mg
 • Kalsiyum: 37.00 mg
 • Vitamin A: 11.00 IU
 • Vitamin E: 2.73 mg
 • Vitamin K: 5.90 mg
 • Vitamin B6: 0.44 mg
 • Niacin (B3): 4.27 mcg
 • Demir: 4.97 mg
 • Folat: 33.00 mcg
 • Pantotenik Asit: 1.46 mg
 • Fosfor: 499.00 mg
 • Magnezyum: 160.00 mg
 • Çinko: 5.04 mg
 • Bakır: 0.56 mg
 • Selenyum: 18.00 mcg
 • Mangan: 6.06 mcg

Çavdar Unu Nerelerde Kullanılır?

Çavdar unuyla Ekmek,Çörek ve poğaça,Krep ve pankek,Çorba,Cheesecake ve turta,Kurabiye ve bisküviler,Pizza ve pide,Kekler ve tuzlu kekler,Şerbetli tatlılar,Muhallebiler yapılabilir.

Çavdar Ekmeğinin Faydaları Nelerdir?

Araştırmalar, alımını daha düşük kalp hastalığı risk faktörleri seviyelerine bağladığından, diyetinize çavdar ekmeği eklemek kalp sağlığının çeşitli yönlerini iyileştirebilir.Araştırmalar, düzenli çözünür lif alımının, 4 hafta kadar kısa bir sürede hem toplam hem de LDL (kötü) kolesterolde %5-10'luk bir azalma ile bağlantılı olduğunu göstermiştir.Kan şekeri kontrolü, özellikle tip 2 diyabet hastaları ve kan şekerini düzenleyen bir hormon olan insülini yeterince üretemeyen kişiler için önemlidir. Çavdar ekmeği, kan şekeri kontrolüne yardımcı olabilecek çeşitli niteliklere sahiptir.Çavdar ekmeği ayrıca kan dolaşımına şeker ve insülin salınımını yavaşlatabilen ve kan şekeri kontrolüne daha fazla yardımcı olabilen ferulik asit ve kafeik asit gibi fenolik bileşikler içerir.Çavdar ekmeği, sindirim sağlığınızı çeşitli şekillerde iyileştirmeye yardımcı olabilir. İlk olarak, bağırsaklarınızı düzenli tutmanıza yardımcı olabilecek iyi bir lif kaynağıdır. Çözünür lif suyu emerek dışkının geniş ve yumuşak kalmasına yardımcı olarak geçişini kolaylaştırır.Diğer çalışmalar, çavdar ekmeği lifinin kan dolaşımınızdaki bütirat gibi kısa zincirli yağ asitlerinin seviyelerini yükseltebileceğini göstermiştir. Bu kısa zincirli yağ asitleri, kilo kaybı, düşük kan şekeri seviyeleri ve kolon kanserine karşı koruma gibi çeşitli faydalarla ilişkilendirilmiştir.Çok sayıda çalışma, çavdar ekmeğinin inanılmaz derecede tok olduğunu göstermiştir. Bunun nedeni, daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olabilecek yüksek çözünür lif içermesi olabilir.Enflamasyonu azaltabilir. İnsanlar üzerinde yapılan bir çalışma, çavdar ekmeği alımını interlökin 1 beta (IL-1β) ve interlökin 6 (IL-6) gibi daha düşük inflamasyon belirteçleriyle ilişkilendirmiştir.

Ürünle ilgili daha ayrıntılı bilgi ve iletişim için [email protected]  'a mail atabilirsiniz.

Uyarısı : Ürünümüzde tespit edilmiş alerjen riski yoktur.

Bilgilendirme:

Tüm Ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır. Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.
Firmamız ürünlerinde İlgili yasa ve yönetmelikler gereği bitkisel destek ürünleri ile ilgili, hastalık adı veya endikasyon belirterek tanıtım yapılmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç değil; bitkisel takviye niteliğindedir.

Firma olarak tüm ürünlerimizde yaptığımız indirim fiyatları, kampanyalı satış fiyatları bayi ve tüm mağazalarımız'da  geçerli değildir.

 

 

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
çavdarununeişeyararçavdardaglutenvarmıçavdarunuileekmekyapılırmıtamçavdarunuiletariflerorganikçavdarunutamçavdarunuileekmekçavdarunukaçkaloriçavdarunufiyatlarıkatkısıztaşdeğirmen
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.