0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Çakşır%20Suyu
Organik Çakşır Suyu
Ürün Kodu : 862
98.55 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
ML
250ml


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Organik Çakşır Suyu – Organic Çakşir Juice

Mevsiminde özenle toplanan ve seçilen  Çakşır Kökünden Soğuk Sıkım yöntemi ile elde edilmiş Çakşır suyu, geleneksel yöntemlerle elde edilir.
Oluşumundan sonra süzülen tüm bitki sularımız katkısız organik olarak üretilmiş ve paketlenmiştir.
Soğuk Sıkım  yöntemi ile içinde bulunan vitaminler ve faydalı diğer elementler korunur. 
Türk Gıda Kodeksine uygun olarak üretilmiştir. İçerisinde Hiçbir koruyucu ve katkı maddesi içermemektedir. Güvenerek alabilir, tüketebilirsiniz. Tavsiye ederiz.

Çakşır otu, ülkemizde yaygın olarak kullanılan hatta Doğu Anadolu bölgesinde haşlanarak ya da turşusu yapılarak tüketilen bir bitkidir. Boyu 2 metreye kadar uzayabilen bitkinin sarı renkte çiçekleri vardır. Köklü bir geçmişe sahip olan çakşır otunun eski dönemlerde kökleri ezilerek bal ile birlikte tüketilirdi.Kudret arttırıcı özelliğe sahip olduğu düşünülen bitki, saponin, alkaloid, nişasta, reçine ve uçucu yağlar içerir. Şeytan teresi, hitlik, oğlan aşı ye da aş otu olarak da bilinen çakşır otunun ana vatanı İran’dır. Köklerinden yetiştirilen bitki hemen hemen her toprağa uyum sağlar. Türkiye’de Hatay’da yaygın olarak yetişen bitki, Orta Anadolu, Doğu Anadolu, Güney Doğu Anadolu ve Akdeniz bölgesinde sıklıkla görülür.Çakşır otunun kerkul ve helizdağlı olmak üzere bilinen iki türü vardır. Küçük tohumlu ve sarı renge sahip olan kerkul çeşidinin yaprakları sıkıldığında sarı renkli bir sıvı gelir. Yaylada ve çayırlarda otlatılan kuzular çakşır otunun en çok bu türünü beğenir. Helizdağlı çeşidinin ise tohumları çok büyüktür ve yapraklarından beyaz süt gelir. Yapraklardan akan beyaz süt özellikle ayakta oluşan yaralara iyi gelir ve yaraların temizlenmesinde kullanılır.

Çakşır Suyu Faydaları Nelerdir?

Çakşır suyu gebelik için sorun yaşanıldığı durumlar için kullanılmaktadır.Özellikle Anadolu’da yıllardır çakşırdan faydalanan birçok kişi olmuştur.Çakşır suyu ile hamile kalmak sadece kadınlar için olan faydaları ile değil erkekler için olan faydalarıyla da kolaylaşmaktadır.Östrojen, testosteron ve progesteron gibi fitoöstrojenik maddeler içeren çakşır suyu üreme hormonlarını etkiler.Bu bileşenler hipofiz bezini uyarır ve testosteron hormonu salgılanmasını artırır.Bu özellikleri nedeniyle afrodizyak etki yaratan bitki, cinsel gücün artmasına yardımcı olur.Çakşır suyu sperm sayısının ve kalitesinin artmasına yardımcı olur ve yumurtanın döllenme şansını arttırıcı etki gösterir.Kas gevşetici etkiye sahip olan çakşır otu kas ağrılarının azalmasına ve kas spazmlarının geçmesine yardımcı olur.Sinir sistemi üzerinde yatıştırıcı etkiye sahip olan çakşır suyu depresyona ve strese faydalıdır.Sinirleri yatıştırarak sakinleştirir ve uyumaya yardımcı olur.Sindirim sistemini düzenleyici etkiye sahip olan çakşır otu suyu bağırsak hareketlerini hızlandırarak kabızlık sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.Astım bronşit gibi hastalıklara karşı bağışıklık kazanılmasına yardımcı olur.İçeriğinde yer alan antioksidan bileşenler canlılık ve zindelik vererek halsizliğin ve yorgunluğun önlenmesine yardımcı olur.İştah artırıcı özelliğe sahip olan çakşır otu özellikle kilo almak isteyenler için oldukça faydalıdır.Kan dolaşımını artırır ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur.Kan şekerinin düşürülmesinde etkin bir rol oynayan çakşır otu suyu hücrelerin kendilerini yenilemesini hızlandırarak yaraların daha çabuk iyileşmesine destek oluyor.Çakşır suyu kadınlara faydası olan bir bitkisel üründür. Yumurtanın kalitesini artıran çakşır suyu düzenli olarak tüketildiğinde döllenmeyi kolaylaştırır.Çakşır suyu kullanan bayanlar eğer hamile kalma isteği döneminde stresli hissediyorlarsa bu açıdan da rahatlama yaşarlar.Tüm etkileri göz önünde bulundurulduğunda çakşır suyu hamilelik için kolaylaştırıcı bir içecek olarak değerlendirilebilir.

Çakşır Suyu Nasıl Kullanılır, İçilir?

Latince ismi ferula olan çakşır bitkisinde yer alan glikozit ve aktif maddeler nedeniyle ilaç ham maddesi olarak sıklıkla kullanılır.Özellikle Anadolu’da sağlığa yararlı etkileri bilinen çakşır otu hayvanlara yem olarak da verilir.Çakşır suyu idrar yollarında taş oluşumunu önler. Bu özelliğinden dolayı çakşır suyu yatmadan önce tüketilmelidir.İçeriğindeki antioksidan bileşenlerin etkilerini tam olarak gösterebilmesi için sabah aç karnına tüketilmesi önerilen çakşır suyu yemeklerden önce tüketildiğinde iştahı arttırarak kilo almayı kolaylaştırır.Kendiniz çakşır suyu hazırlayacaksanız çakşır suyu nasıl hazırlanır sorusunun cevabı basit olsa da kullanacağınız suyun temiz ve kaliteli olmasına çok dikkat etmelisiniz.Çakşır yaprağından hazırlanan 1 çay bardağı çakşır suyu üzerine klorsuz su eklenerek içilebilir.Çakşır suyu kaç günde etki eder diye merak ediyorsanız bu kişiden kişiye farklılık gösterebilmektedir.Aç karnına günde 3 defa çakşır yaprağı suyu 45-60 günlük kür halinde tüketildiğinde sperm sayısında ve kalitesinde artış gözlenebilir.Çakşır suyu İbrahim Saraçoğlu tarafından da önerilmektedir.Saraçoğlu, sebebi bilinmeyen infertilite, sperm azlığı ve sertleşme gibi problemlerin tedavisinde çakşır otu kökünden hazırlanan çakşır suyunun tedaviyi desteklediğini belirtmektedir.Çakşır suyu Saraçoğlu tarafından çocuk yapmakla ilgili problemin erkekte olduğu durumlar için özellikle önerilmektedir.2 tatlı kaşığı çakşır otu üzerine 500 mililitre kaynamış sıcak su eklenerek demlenmesini ve sonra demlenen çayın süzülerek aç karnına günde 2-3 kez içilmesini önermektedir. Bu kürün 30 gün boyunca uygulanması gerektiğini belirten Saraçoğlu kürün sperm kalitesi ve sayısı üzerinde oldukça etkili olduğunu savunmaktadır.

Çakşır Suyu Zararları ve Yan Etkileri Varmıdır?

Özellikle cinsel gücü arttırıcı etkileri ile ön plana çıkan çakşır suyu diğer tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi aşırı tüketildiğinde sağlığa zararlı etkiler oluşturabilir.Çakşır suyunun uzun süre yüksek miktarlarda tüketimi depresyona neden olabilir.Şeker, kalp hastalığı gibi kronik rahatsızlıklara sahip kişilerin çakşır suyu kullanmadan önce mutlaka doktoruna danışması gerekir.Aynı şekilde sürekli ilaç kullanan kişilerin de çakşır suyu kullanımı için doktoruna danışması önerilir.Cinsel gücü arttırıcı bir ilaç olmayan çakşır suyu önerilen miktarların üzerine çıkılmamalıdır.Bazı hassas bünyelerde alerjik etki yaratabilen çakşır suyu tansiyon dengesini de bozucu etki yaratabilir.Ayrıca hamile ya da emzikli kadınların çakşır suyu kullanmaları önerilmemektedir.Fitoöstrojenik özelliklere sahip olan çakşır suyu kadınların bu özel dönemlerinde beklenmedik etkiler yaratabilir.


Organik ve sertifikalı ürün olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.

Ürünle ilgili daha ayrıntılı bilgi ve iletişim için info@anadolununozu.com  'a mail atabilirsiniz.


Alerjen Uyarısı : Ürünümüzde tespit edilmiş alerjen riski yoktur.

Bilgilendirme:

Tüm Ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır. Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.
Firmamız ürünlerinde İlgili yasa ve yönetmelikler gereği bitkisel destek ürünleri ile ilgili, hastalık adı veya endikasyon belirterek tanıtım yapılmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç değil; bitkisel takviye niteliğindedir.

Firma olarak tüm ürünlerimizde yaptığımız indirim fiyatları, kampanyalı satış fiyatları bayi ve tüm mağazalarımız'da  geçerli değildir.

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
çakşırköküsuyuneyeiyigelirçakşırköküsuyunezamaniçilmeliçakşırköküsuyunedemekçakşırköküsuyufaydalarıçakşırköküsuyufaydalarınelerdirneişeyararçakşırköküsuyunasılkullanılır
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.