0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
 • Organik%20Buğday%20İrmiği
Organik Buğday İrmiği
Ürün Kodu : 933
48.96 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
300gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Organik Buğday İrmiği

İrmik Nedir?

İrmik, buğdayın işlenmiş hallerinden biridir. İrmik unu olarak da bilinmektedir.Sert buğdaydan elde edilen irmik, kabuklu ve kabuksuz olmak üzere iki farklı türde yer alır.Hemen hemen herkesin sevdiği makarnanın yapımında kullanılan irmik, birçok çorba ve tatlı yiyeceklerde de tercih edilmektedir.Beyaz un ile kıyaslandığında protein miktarı daha güçlü olan irmik, vegan beslenmesinde de önemli bir yere sahiptir.Sarı renge sahip olan bu tahıl ürünü, ölçülü tüketildiğinde birçok faydasını göstermektedir.

İrmiğin Faydaları Nelerdir?

1) Kalp Hastalıklarını Önler

İrmik yapısında bulunan magnezyum ve potasyum sayesinde kalp kaslarının daha sağlıklı çalışmasını sağlar.Kalp kasları normal düzeyde işlediği için ileri yaşlarda görülme ihtimali olan kalp hastalıklarını riskini ortadan kaldırır.Kan dolaşımını düzenleyerek daha sağlıklı bir ömür geçirmenize destek olur.

2) Hücreleri Yeniler

İrmikte bulunan E vitamini sayesinde, hücrelerin yenilenmesini ve hasar görmüş dokuların onarılmasını sağlar.Özellikle operasyon geçiren kişilerin beslenme düzenine irmik eklenmesi tavsiye edilir.İrmikli yiyecekler ile hücrelerin daha çabuk onarılması gerçekleştirilir.

3) Kansızlığı Giderir

İrmik kansızlık problemine de çaredir.Kan değeri düşük olan kişilerin irmikli yiyecekler tüketmesi B vitaminini destekleyeceği için kan oranını yükseltecektir.Kansızlığa bağlı yorgunluğu da ortadan kaldıran irmik kişilere enerji veren bir tahıl ürünü olmaktadır.

4) Kemikleri Güçlendirir

İrmiğin besin değeri incelendiğinde kalsiyum miktarının güçlü olduğu gözlemlenir. Kas ve kemik gelişimi için gerekli olan kalsiyum, irmikten de alınmaktadır.Çocukların düzenli olarak irmikli besinler tüketmesi, daha güçlü kemik yapısına sahip olmasını sağlar.Ölçülü olacak şekilde tüketilen irmik daha sağlıklı dişlerin de garantisidir.

5) Kan Şekerini Dengeler

İrmik beyaz un ile kıyaslandığında daha düşük kaloriye sahiptir.Glisemik indeksi düşük bir tahıl ürünü olduğu için şeker hastalarına tavsiye edilir.Beyaz un yerine irmik kullanarak kan şekerinin yükselmesini önleyebilirsiniz.Ayrıca daha uzun süre tokluk sağlayacağı için beslenme düzeninde kaçamaklardan uzak kalabilirsiniz.

6) Uzun Süre Tok Tutar

İrmik lifli bir tahıl ürünüdür. Bu özelliği sayesinde sindirim sistemini düzenler.Bağırsakların daha aktif çalışmasına katkı sağlayan irmik ile bağırsak problemlerinin önüne geçebilirsiniz.Un kullanılan tariflerde irmik tercih ederek zayıflama sürecinde daha verimli sonuçlar alabilirsiniz.İrmik faydası ile zayıflamak daha kolay olacak.

İrmik Kalori ve Besin Değerleri

İrmik kalori ve besin değeri açısından sağlıklı tahıl ürünleri arasında yer alır. Şimdi o değerleri inceleyelim:

1 çay bardağı irmikte bulunan besin değerleri:

 • 48.24 gram Karbonhidrat
 • 6.69 gram Protein
 • 0.55 gram Yağ
 • 4.98 gram Lif
 • 0.7 mg Sodyum
 • 78.4 mg Potasyum
 • 11.9 mg Kalsiyum
 • 0.7 Demir

İrmik kaç kaloridir dediğinizde ise şu rakamları söyleyebiliriz:

 • 1 yemek kaşığı irmik: 16 kalori
 • 1 kahve fincanı irmik: 98 kalori
 • 1 su bardağı irmik: 652 kalori
 • 1 çay bardağı: 228 kalori
İrmik Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Karbonhidrat oranı yüksek olduğu için irmik tüketiminde ölçülü olmanız önerilmektedir.Çok fazla ve sık tüketilen irmik kilo alımına neden olabilir.İrmik buğday ürünü olduğu için gluten içerir.Bazı kişilerin ise glutene karşı hassasiyeti olabilir.Bu gibi durumlarda irmikli yiyeceklerden uzak durulması gerekir.

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
Organik Buğday İrmiğiİrmiğin Faydaları Nelerdir?İrmik Kalori ve Besin Değerleriİrmik Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?
BENZER ÜRÜNLER
  
  
Organik Mısır İrmiği
Yeni Sezon Ürünü
  
  
Dinkel Bebek İrmiği
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.