0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Böğürtlen%20Yaprağı%20Çayı
Organik Böğürtlen Yaprağı Çayı
Ürün Kodu : 537
47.18 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
20gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Organik Böğürtlen Yaprağı Çayı-Organic Blackberry Leaf Tea

Böğürtlen çayı; gülgiller familyasından gelen ve dikenli gövdesi ile tanınan böğürtlen bitkisinin yaprak ve meyvelerinden yapılır. Odunsu dalları ve kenarları dişli yaprakları ile çalılıklar şeklinde yetişen böğürtlen bitkisi; ormanlık alanlarda, duvar diplerinde ve bahçe kenarlarından kendiliğinden büyür.Vitamin ve mineraller açısından zengin bir bitki olan böğürtlenin kökü, yaprakları ve meyveleri farklı şekillerde kullanılır. Böğürtlen yaprakları, farklı rahatsızlıklara karşı iyi geldiği düşünüldüğünden çay yapılarak tıbbı amaçla tüketilir.Meyveleri, kökü ve yaprağı ile ayrı ayrı bir vitamin deposu olan böğürtlenin yaprakları da kendine özgü faydalar taşır.Böğürtlen yaprağı cilt sağlığını düzenleyen antioksidanlar içeren yapısı ve içerdiği E vitamini ile yaşlanmaya karşı koruma sunar.Düzenli tüketimde yaşlanmanın cilt üzerindeki olumsuz etkilerini yavaşlattığı belirtilen böğürtlen yaprakları düzenli kullanıldığında cilde parlak bir görünüm kazandırmaya yardımcı olarak bilhassa kadınların dikkatini çeker.Boğaz ağrısını hafifletirken boğaz ve ağız içi yaralarına karşı iyileştirici özellik taşır.Böğürtlen yaprağı faydaları arasında bağışıklık sistemini güçlendirmesi de vardır.

Böğürtlen çayının faydaları nelerdir?

- Böğürtlen çayı grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur. İçeriğindeki C vitamini ve lifler ile hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.

- Kurutulmuş böğürtlen yaprağından hazırlanan çay boğaz ağrısı, bademcik şişmesi ve öksürüğe karşı kullanılır.- İçeriğindeki cyaniding-3-glükoz adlı antioksidan ile kanserli hücrelerin yayılmasını engellediği söylenmektedir.

-Kış hastalıklarından bünyeyi koruyan Böğürtlen Yaprağı, grip, nezle, bronşit hastalığına bağlı kötü semptomları azaltmada etkilidir. İyi bir antioksidandır, bu sebeple toksin maddelerin vücuttan atımını destekler. Enfeksiyona bağlı ağız yaralarının tedavisini destekler. C vitamini deposu olan böğürtlen yaprağı çayı, kemik dokuların güçlendirilmesi, tansiyonun dengelenmesi, kötü kolesterolün düşürülmesi ve idrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesi konusunda etkili bir savaşçıdır. 

-Böğürtlen çayı grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi hastalıkların iyileşmesine yardımcı olur. İçeriğindeki C vitamini ve lifler ile hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.

- Kurutulmuş böğürtlen yaprağından hazırlanan çay boğaz ağrısı, bademcik şişmesi ve öksürüğe karşı kullanılır.

Taze ve kurutulmuş böğürtlen meyvesi ile demlenen böğürtlen çayı, taze böğürtlenin faydalarını size sunar.İçeriği C vitamini ile kalbi korumaya yardımcı olan çay, soğuk algınlığı gibi hastalıklar ile mücadele etmeyi desteklerken özellikle kolay hastalanan kişiler için bağışıklık sistemini güçlendirir.Taze böğürtlende olduğu gibi böğürtlen çayı, ishal ve bağırsak sorunlarına karşı faydalı olur ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olur.Kurutulmuş yapraklardan yapılan böğürtlen çayının faydası arasında ise boğaz ağrılarını geçirmesi öne çıkar.

Böğürtlen çayı nasıl hazırlanır?

Böğürtlen çayı,  kurtulmuş böğürtlen yapraklarında hazırlanabilir. Kurtulmuş böğürtlen yaprakları demliğin içine konur ve üzerine kaynamış su eklenerek 10 -15 dakika demlenmeye bırakılır. Kurutulmuş böğürtlen yapraklarından çay hazırlarken böğürtlen yapraklarını su ile birlikte kaynatmamak gerekir.Taze böğürtlen meyvelerinden çay hazırlamak ise daha zahmetlidir. Bir kaşık yardımı ile ezilerek suyu çıkarılan taze böğürtlenler su ve posası ile birlikte kaynar suyun içine atılır. 10 15 dakika kadar kaynatılan böğürtlenlerin üzerine gelen köpük alınır ve soğuyunca süzülerek çay olarak tüketilir.

Böğürtlen çayının yan etkileri nelerdir?

Böğürtlen çayı fazla tüketildiğinde mide bulantısı ve kusma gibi rahatsızlıklara neden olur. Uzun süreli kullanımda ise karaciğer hastalıklarına yol açabilen böğürtlen çayı, kemik sağlığını da olumsuz etkiler. Özellikle kalsiyum eksikliği olan kişilerin böğürtlen çayı tüketmeden önce doktora danışması tavsiye edilir.

Böğürtlen Besin Değeri

100 gram böğürtlenin besin değeri;Kalori: 30 kkalKarbonhidrat: 2.7 grProtein: 1.2 grYağ: 1 grLif: 6.6 gr


Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır. Bu site Bloğumuz ve ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır.-Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.-Diyet ya da egzersiz rejiminde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza veya diğer sağlık birimlerine danışmalısınız..

·  Bu site Bloğumuz ve ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır.-Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.-Diyet ya da egzersiz rejiminde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza veya diğer sağlık birimlerine danışmalısınız..

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
Organik Böğürtlen Yaprağı Çayıböğürtlen faydalarıböğürtlen çayıorganik böğürtlençayıgripçayıgripnezleçayıkemikkas güçlendirençaykıanşekerinidüzenleyençayböğürtlen çayı nasıl yapılır?
BENZER ÜRÜNLER
Tükendi-Gelecek
  
  
Organik Muşmula Yaprağı Çayı
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.