0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Beyaz%20Dut%20Kurusu%20
  • Organik%20Beyaz%20Dut%20Kurusu%20
Organik Beyaz Dut Kurusu
Ürün Kodu : 699
92.25 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
200gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Organik Dut Kurusu  – Organic Dried Mulberry
Mevsiminde özenle toplanan ve seçilen Dut meyveleri geleneksel yöntemlerle güneşte ve gölgede kurutularak katkısız organik olarak üretilmiş ve paketlenmiştir. Taze ve zamanında hasat edildiğinden içinde bulunan vitaminler ve faydalı diğer elementler korunur. Türk Gıda Kodeksine uygun olarak üretilmiştir. İçerisinde Hiçbir koruyucu ve katkı maddesi içermemektedir. Güvenerek alabilir, tüketebilirsiniz. Tavsiye ederiz.

Organik ve sertifikalı ürün olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.

Dut Kurusu Nedir?

Dut kurusu, çay ve reçel gibi farklı formlarda da yenebilen, dut meyvesinin kurutulmasıyla elde edilen bir kuruyemiş çeşididir.

Dut Kurusu Faydaları Nelerdir?

Zengin C vitamini, lif, kalsiyum ve antioksidan kaynağı olan dut, içerdiği yüksek düzeyde protein ve demir sayesinde alyuvar üretimini arttırdığı için kansızlığa, kötü kolestrol seviyesinin düşürülmesine, bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve kan şekerini kontrol etmeye yardımcıdır.A, K ve B vitaminleri ile de hastalıklara karşı önemli bir besin olan dut kurusu, kanın pıhtılaşmasını engellediği gibi kemik sağlığına da katkıda bulunur.

Beyaz Dut Kurusu Faydaları Nelerdir?

Beyaz dut kurusu, siyah duta oranla daha fazla tüketilir. Bütün dut çeşitlerindeki gibi beyaz dutun da sağlık üzerinde olumlu etkileri bulunur. İçeriğindeki vitamin ve mineraller sayesinde kalp, sindirim sistemi ve cilt sağlığına iyi gelir.

Dut Kurusu Neye İyi Gelir?

Faydaları dikkate alındığında beslenme rutinine dahil edilerek sağlığınız için destekleyici bir besin olarak kullanılabilir. Dut kurusunun sağlığınıza iyi gelebilecek özellikleri şunlardır:İçerisindeki yüksek lif sayesinde sindirim sistemi sağlığına destek olarak kabızlığa iyi gelir.Antioksidan bir yapıya sahip olan dut kurusu, serbest radikallerle savaşır ve kansere karşı korur.B vitamini açısından zengin bir içeriğe sahip olan dut kurusu vücut fonksiyonlarının düzgün çalışmasını sağlar.Potasyum sayesinde kan basıncını düzenler ve kalp sağlığını korumada etkilidirİçeriğindeki demir, anemi gibi kan bozukluklarını önler.Kalsiyum ve magnezyum barındıran dut kurusu, kemik sağlığı için de oldukça önemlidir.Cilt sağlığını destekler ve cilt için gerekli olan A vitaminini içerir.Akciğer enfeksiyonlarından sorumlu olan influenza virüslerini ve bakterileri önler.Beynin kalsiyum ihtiyacını karşılar.

Dut Kurusu Ne İşe Yarar?

Siyah ya da beyaz dut, dut kurusu, dut suyu ya da dut kurusu çayı gibi çeşitli dut formları özellikle kronik hastalıklar olarak bilinen şeker hastalığı, kanser, yüksek kolesterol gibi pek çok hastalıkta faydalı takviye olarak kullanılabilir.Kolesterolün düşürülmesi: Kolesterol, vücuttaki hemen her hücrede yer alan yağ molekülüdür. Kolesterol seviyesi yüksekliği, kalp hastalıkları riskini azaltmaya yardımcı olur. Dut, yağlı karaciğer hastalığını önlemede etkili olabilir.Kanser riskinin azaltılması: Vücutta oksidatif hasarın artmasına bağlı olarak kanser riskinde artış görülebilir. Oksidatif hasarın önlenmesinde ve antioksidan etki elde edilmesinde dut gibi antioksidan içeriği yüksek gıdalar önemli rol oynar. Bazı çalışmalara göre özellikle dut suyundaki içerikler, antioksidatif etki ile oksidatif stresi azaltarak potansiyel kanser riskini düşürebilir. Çin tıbbında da kanser önleme ve kanser tedavisinde dutun yeri vardır; fakat bu konuda yeteri kadar çalışma ve kanıt olmadığı da bilinmelidir. Aynı zamanda antioksidan etki sadece dut meyvesine özgü bir fonksiyon değildir. Pek çok doğal meyve ve sebzede antioksidan içerikler bulunur ve dutun diğer antioksidan içeren meyvelere üstünlüğünü gösteren bir çalışma yoktur.Kalp sağlığı: Dut, kolesterol seviyesini düşürerek kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Aynı zamanda ateroskleroz riskini de azaltabileceğini düşünen uzmanlar vardır. Ateroskleroz, damar duvarlarında yağ plaklarının birikimi ile kalp krizi ve inme gibi çok ciddi problemlere yol açabilir.Göz sağlığı: Dutta bulunan flavonoid bileşiği, yaş ile birlikte ortaya çıkan bazı göz hastalıklarında iyileşmeye katkı sunabilir. Dutta bolca bulunan C vitamini de katarakt riskini azaltmaya yardımcı olabilir.Bilişsel zekanın iyileştirilmesi: Antioksidan özelliği olan flavonoidler dutta yüksek düzeyde bulunur. Bu gibi bileşikler uzun vadede beyin sağlığı ve bilişsel fonksiyonların sürdürülmesi açısından olumlu sonuçlar verebilir.Sindirim sistemi sağlığı: Lifli yapısı nedeniye kuru dut tüketimi, bağırsakların düzgün çalışmasını sağlar ve kabızlık gibi durumlarda etkili olabilir.

Dut Kurusu Suyu Faydaları Nelerdir?

Dut, taze olarak dalından koparılarak tüketilebildiği gibi kurutularak çerez gibi ya da kaynatılarak çay gibi tüketilebilen bir meyvedir. Güçlü bir demir, C vitamini ve bitkisel içerikler deposu olmasının yanında etkili bir antioksidandır. Kanda kolesterol seviyelerini düşürme, kan şekeri düzenlenmesi ve kanser için koruyuculuk gibi etkileri olabilir. Özellikle tip 2 şeker hastalığı olan bireylerde kan şekerinin tüketilen besinlere bağlı olarak ani yükselmesi büyük sorunlara neden olabilir. Bu hastaların dut gibi yüksek karbonhidrat içeriğine sahip besinleri tüketirken dikkatli ve kontrollü olması gerekir. Dutun sağlık üzerindeki pek çok olumlu etkisinin yanında zararlı etkileri de olabileceği unutulmamalı, fazla ve kontrolsüz tüketiminden kaçınılmalıdır.


Dut kurusunun 100 gramında 336 kalori bulunmaktadır. Dut kurusunun bir porsiyonu (30 gr ) 101 kaloridir. 1 avuç ( 15 gr) dut kurusu 50 kaloridir. Dut kurusunun 100 gramı ise 74.83 gram karbonhidrat, 2.7 gram protein, 8.92 gram lif içermektedir.

Dut kurusu, magnezyum, demir, potasyum, fosfor ve lif içerir. Protein içeriği diğer meyvelere göre daha fazladır. Diyetlerde ara öğünlerde çok fazla miktarda olmayacak şekilde tercih edilebilir.


Besin Değerleri


100 gr1 Çorba Kaşığı
Karbonhidrat (g)74.8311.22
Protein (g)2.70.41
Yağ (g)00
Lif (g)8.921.34
Kolesterol (mg)00
Sodyum (mg)10.15
Potasyum (mg)979146.85

100 gr1 Çorba Kaşığı
Kalsiyum (mg)37656.4
Vitamin A (iu)00
Vitamin C (mg)00
Demir9.441.42


Dut Kurusu Zayıflatır mı?

Dut kurusu, düşük kalorili besinler arasında yer aldığından diyetin bir parçası olarak tercih edilebilir. Diğer atıştırmalıklarla karşılaştırıldığında daha az kalori içeren ve metabolizmayı hızlandıran bir besin olan dut kurusu, kilo kaybına yardımcı olur. Bunun yanında vücut direncini artırmada etkilidir. Düzenli egzersiz ile beraber tüketilirse sağlıklı bir ara öğün olabilmektedir. Dut kurusu kan şekerini düzenlemede etkili olduğu tatlı yeme isteğinin de önüne geçer.

Dut Kurusu Yan Etkileri Var mı?

Dut kurusu, her besinde olduğu gibi fazla tüketiminde vücuda zarar verebilir. Bazı kişilerin dut kurusuna karşı alerjik reaksiyon belirtileri ortaya çıkabilir. Bu durumda dut kurusu tüketmemeleri önerilir.Kan şekerine etki ederek kanda bulunan glikoz seviyesini düşürebilir. Bu da hipoglisemi rahatsızlığını ortaya çıkarabilir.Yüksek lif içeriğinden dolayı bazı insanlarda gaz, şişkinlik ve ishal gibi sindirim sistemi sorunlarına sebep olabilir.Doğal şeker kaynağı olan dut kurusunun, diyabet hastalarının tüketmeden önce uzman doktordan görüş almaları gerekir.

Dut kurusu nasıl tüketilmeli?

Dut kurusu, hem atıştırmalık olarak hem de suda kaynatılıp suyu tüketilebilir. Atıştırmalık olarak tüketilen dut kurusu vücut için daha faydalıdır. Bol miktarda protein barındırdığından günde 1 avuçtan fazlası tüketilmemelidir.

Ürünle ilgili daha ayrıntılı bilgi ve iletişim için [email protected]  'a mail atabilirsiniz.

Uyarısı : Ürünümüzde tespit edilmiş alerjen riski yoktur.

Bilgilendirme:

Tüm Ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır. Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.
Firmamız ürünlerinde İlgili yasa ve yönetmelikler gereği bitkisel destek ürünleri ile ilgili, hastalık adı veya endikasyon belirterek tanıtım yapılmamaktadır. Ürünlerimiz ilaç değil; bitkisel takviye niteliğindedir.

Firma olarak tüm ürünlerimizde yaptığımız indirim fiyatları, kampanyalı satış fiyatları bayi ve tüm mağazalarımız'da  geçerli değildir.

 

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
dutkurusufaydalarıdutkurusukürübeyazdutkurusudutkurusunasılyapılırdutkurusuçayıdutkurusukaloridutkurusuneyeiyigeliraşureyedutkurusunasılkonurdutkurusufaydasıdutkurusuçayıfaydalarıorganikdutkurusugelenekselyöntemlerkatkısız
BENZER ÜRÜNLER
Yeni Sezon Ürünü
  
  
Organik Siyah Dut Kurusu
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.