0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20Altınotu-Ölmez%20Otu%20Çayı
Organik Altınotu-Ölmez Otu Çayı
Ürün Kodu : 446
46.13 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
15gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Organik Altınotu-Ölmez otu Çayı

Ülkemizde birçok bölgede yetiştirilebilen ölmez otu hem yağı hem de çiçeği ile dikkat çekiyor. Özellikle koparıldıktan sonra çiçekleri dökülmeyen ölmez otu bu özelliği sayesinde süs bitkisi olarak sıklıkla tercih ediliyor. Ölmez otunun halk arasında birçok ismi vardır. Güneş çiçeği, altın çiçek, dalak otu bunlardan bazılarıdır.

Ölmez Otu Nedir?

Ölmez otunun Latince adı Helichrysum angustifoliumdur. Batılı kaynaklarda bu bitki immortelle olarak da geçer.Ebedi gençlik bitkisi olarak da bilinir. Bu bitkinin türleri eski dönemlerden bu yana tedavi amacı ile kullanılır.Çiçeğin ölmez otu olarak adlandırılmasının nedeni çiçek yapısının kurduktan sonra bile dökülmemesi ve rengini kaybetmemesidir.Bitki yaklaşık 50 – 60 santim civarından büyüyebilir.Ölmez otu bitkisi oldukça parlak ve sarı bir renge sahiptir. Saplarında kitine benzeyen bileşenler yer alır.Ölmez otu papatyagiller ailesinin bir üyesidir.Dünya genelinde bilinen 600 türü vardır. Ülkemizde ise yaklaşık 34 türü yetişir.Parlak sarı renkli olan Helichrysum türleri halk arasında ölmez çiçek olarak bilinir.Helichrysum adı Yunanca altın ve dönen isimlerinden gelmiştir. Helichrysum çeşitleri nadir de olsa kırmızı ve beyaz renkte brakteler taşırlar.Ölmez otu yağı ölmez otu çiçeğinden elde edilen öz yağdır. Bu yağ cilt ve vücut için oldukça yararlıdır. Bu çiçeğin öz yağ haline getirilmesi etkilerini daha da arttırmaktadır.Ölmez otu çiçeğinin yağının birçok farmakolojik etkisi bulunur. Helichrysum çeşitlerinden yapılan uçucu yağlar parfümeride ve aroma terapide kullanılır.Yaklaşık 1 ton kuru çiçekten 0,85 kilo uçuğu yağ ortaya çıkar. Bu uçucu yağın antienflamatuar, antioksidan ve bakteriyel etkileri bulunur.

Ölmez Otu Çiçeğinin Mucizevi Faydaları Nelerdir?

Ölmez otunun spazm karşıtı bir özelliği vardır. Aynı zamanda kan temizleyici bir etkisi de vardır.Ölmez otu karaciğeri uyarır. Detoks sürecinin hızlandırır.Ölmez otu çiçeği hipotansif etkilere sahiptir. Bu etkiler kan hücrelerini iyileştirir. Yüksek kan basıncını azaltır.Kas işlevlerini rahatlatır.Ölmez otu faydaları arasında dikkat çeken bir diğer özellik bitkinin bağışıklığı arttırmasıdır. Bu sayede kansere karşı vücudun korunmasına yardım eder.Yemeklerden sonra hissedilen mide şişkinliği ve hazımsızlığın giderilmesinde yardımcıdır.Kurutulmuş ölmez otu idrar söktürücü özelliğe sahiptir.Ölmez otu çiçeği cilde faydaları ile de dikkat çeker. Cilde nem kazandırır. Yaşlandırma karşıtı bir etkisi vardır.Ölmez otunun antioksidan özelliği vardır. Cildi kirden ve mikroplardan arındırır. Gözenekleri sıklaştırır ve cildin gerginliğinin korunmasına yardım eder.Ölmez otu böbrek, safra kesesi ve pankreasın çalışmasını düzenler.Safra kesesinde ve böbrek taşında oluşan taşların atılmasına yardımcı olur. Fakat bu rahatsızlığa sahip olan kişilerin öncesinde mutlaka doktora danışması önerilir.Ölmez otu çiçeği faydaları arasında kilo vermek de var. Ölmez otu çayı kilo kontrolüne yardımcı olur. Yağ yakımını hızlandırır.Basur ve prostat gibi hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.Ölmez otu sindirim sistemini destekler.

Ölmez otu, ayrıca geleneksel olarak; böbrek hastalıklarında ve böbrek taşı düşürülmesinde, böbrek ağrılarında, kalp atışlarının düzenlenmesinde, yanıkların iyileştirilmesinde, el ve ayak çatlaklarında, astımda ve kulak rahatsızlıklarında kullanılır.

Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar:

Mevcut kanıtları değerlendiren araştırmacılara göre altın otunun antimikrobiyal ve antiinflamatuar özelliklere sahip olduğu söylenebilir. Bitkinin bu özellikleri, bakteri ve virüs kaynaklı enfeksiyonlardan korunmaya destek olabileceği anlamına gelir.

Soğuk algınlığı ve öksürük:

Bitkiden elde edilen esansiyel yağ, soğuk algınlığı ve öksürükle savaşmaya yardımcı olan antimikrobiyal özelliklere sahip olabilir. Özetle altın otu faydaları arasında soğuk algınlığı ya da alerji kaynaklı inflamasyona bağlı görülen öksürüğün hafifletilmesinde yardımcı olması da sayılabilir. 

Alerjiler:

Bitkinin; alerji semptomlarını, özellikle bir alerjenle temasın neden olduğu kontakt dermatite bağlı döküntüleri, azaltabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Ek olarak alerji semptomları, sıklıkla bağışıklık sistemi bir alerjene tepki verdiğinde meydana gelen iltihabın sonucudur. Bu nedenle, ölmez otu; antiinflamatuar özellikleri ile hapşırma, boğaz tahrişi, öksürük ve kaşıntı gibi alerji semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Cilt iltihabı ve yaralar:

Ölmez otu yağının, uzun yıllardan beri geleneksel olarak, cilt iltihaplarının tedavisi için kullanıldığı bilinir. Ölmez otu çiçeği cilde faydaları arasında cilt iltihaplarının iyileşmesine yardımcı olması, ciltteki yaraların iyileşmesini desteklemesi sayılabilir. Yaşlanmayı önleyici etkisi olduğu düşünülen bitkinin bu özelliğine dair klinik kanıt yoktur. Bununla birlikte ölmez çiçeğin sedef hastalığında olumlu etkileri olduğu bir çalışmada gösterilmiştir.

Sindirim sorunları:

Ölmez çiçek faydaları arasında sindirim sistemi ile ilişkili olanlar; karın ağrıları, şişkinlik hazımsızlık, asit reflü ve kabızlık sorununun giderilmesine olan katkıları sayılabilir.

Safra kesesi problemleri:

Avrupa çapında safra kesesi sorunlarının tedavisinde geleneksel olarak ölmez çiçek kullanımı yaygındır. Altın otu esansiyel yağının safra kesesi iltihabı ve ilişkili ağrıyı azaltmaya yardımcı olabileceğine dair esas olarak hayvan çalışmalarından elde edilen bazı kanıtlar vardır.

Kas ve eklem iltihabı:

Çalışmalar, ölmez çiçek esansiyel yağının antiinflamatuar özelliklere sahip olduğunu gösterdiğinden, etkilenen bölgelere sürüldüğünde kas ve eklem iltihabının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceği söylenebilir.

Uykusuzluk:

Ölmez otu yağı, uykusuzluk için geleneksel olarak kullanılır; ancak şu anda bu konuda bilimsel bir kanıt henüz mevcut değildir.

Akne:

Helichrysum esansiyel yağı; genellikle sivilceleri, özellikle de sivilce izlerini tedavi etmek için tavsiye edilir; ancak şu anda bu konuda bilimsel kanıt yoktur.

Karaciğer hastalıkları:

Bitkinin yağı, karaciğer hastalıklarını tedavi etmek için Avrupa'nın her yerinde kullanılsa da bu alanda da henüz bilimsel bir kanıt yoktur.

Ölmez Otu Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

Yapılan araştırmalar sonucunda ölmez otunun içeriğindeki flavonoid ve terpene maddelerin bakteri ve mantar gelişimine engel olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sayede ölmez otu ciltte oluşan yaralar, enfeksiyon ve kızarıklara karşı etkilidir.Ölmez otu yağı jojoba yağı ya da Hindistan cevizi yağı gibi yağlarla karıştırılarak kullanılırsa cildin iyileştirilmesine ve yumuşamasına yardımcı olur. Lavanta yağı ile karıştırılarak kullanılırsa ciltteki kaşıntılara iyi gelir.Ölmez otunun cildi nemlendirme özelliği vardır. bu özelliği sayesinde güneş yanıklarına iyi geldiği iddia edilir.Ölmez otu UV ışınlarının zararlarına karşı cildi korur. Bu sayede cilt kanseri olma riskini düşürür Hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak güneş yanığı olan alana uygulanabilir.Ölmez otu antibiyotik etkiye sahiptir. Bu nedenle sivilce karşıtı olarak kullanılabilir. Kuruluğa neden olmayan ölmez otu sivilceli bölgeyi kızarmadan tedavi eder.Ölmez otu yağı nörolojik sistemin etkiler. multipl skleroz belirtilerini hafifletmeye yardımcı olur. Her gün birkaç damla bu yağı vücudunuza sürebilirsiniz. Ancak arada bir birkaç günlük aralar vermeyi unutmamalısınız.

Ölmez otu çayı nasıl yapılır?

Altın otu genelde çay olarak kullanılmak ile birlikte bazen yağ olarak da kullanılmaktadır. Çay olarak demlemek isteyen kişi önce bir bardak sıcak suya 3 ya da 4 adet altın otu çiçeği atarak ortalama 10 dakika ile 15 dakika demlenmeye bırakmalıdır. Ardından çiçeklerini süzerek ılık tüketmek mümkündür.

Altın otu -Ölmez Otu çayı ne zaman içilir?

Özellikle yemeklerden sonra yaşanan mide şişkinlikleri için tavsiye edilen altın otu idrar yolu enfeksiyonu gibi sorunlar nedeniyle vücutta biriken sıvıları idrar yoluyla dışarı atmakta zorlananlara da yardımcı olur.

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
Organik Altınotu ÇayıOrganik Altınotu-Ölmez Otu Çayıölmez otu nediraltın otu nedirölmez otu çayının faydalarıölmez otu çayı nasıl yapılırAltın otunun faydaları nelerdir?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.