0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20%20Dinkel-Spelt%20Pilavlık%20Bulgur
  • Organik%20%20Dinkel-Spelt%20Pilavlık%20Bulgur
Organik Dinkel-Spelt Pilavlık Bulgur
Ürün Kodu : 95
119.09 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
650gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

BUĞDAYLARIN ATASI: DİNKEL KIZIL BUĞDAY

Konya’nın Çumra İlçesi’nde kazılarda  bulunan Alacahöyük'teki (MÖ 6000-5500) bulunan kalıntılarda İlk olarak ortaçağda ekilen Dinkel, tekrar Konya’da ekimi ÇATAL HÖYÜK KIZIL BUĞDAY markasıyla ANADOLUNUN ÖZÜ firması tarafından yapılmaya başlanmıştır. Antik ve  genetiği değiştirilmemiş tohumdur. Tür dünyada nesli tükenmek üzere olan genetiği değişmemiş 3 buğday türünden birisidir. Almanya’da yoğun tüketilmekte,bilinmekte ve DİNKEL ismi verilmiştir. Dinkel Almancada kızıl anlamına gelir. Konya’da Kızıl buğday olarak da bilinir. Dinkel buğdayını öğüterek ekmek, pasta, kek yapımında kullanabilir veya haşlayarak salatasını yapabilirsiniz. Kendine has antik aroması ve kıvamı ile sağlıklı bir seçenek.  

Emmer grubu türdendir; Spelt değildir. Dinkel, Spelt buğdayıdır. 

Neden Dinkel Değerli?

Zorlu iklim koşullarına ve tahıl zararlılarına karşı doğal yapısından dolayı dayanıklıdırManganez, fosfor, niasin, lif, protein, doymamış yağ asitleri içermektedirMinerallerce ve vitamince oldukça zengindir(normal buğdaydan yaklaşık %25 daha fazla)Düşük gluten içeriğine sahiptirOleik asitçe zengin, demiri bağlayan fitik asitçe düşük kompozisyondadır.Genetiği değiştirilmemiştir(Dünyada bu özelliği gösteren 3 buğday türü bulunmaktadır)Lif oranının yüksek olması nedeniyle tokluk hissi yaratır. Bu nedenle diyetisyenlerin favori besinlerinden birisidir.

Dinkel Buğdayı Sağlık İçin Faydaları Nelerdir?

Gluten miktarının çok düşük olması, Almanya’da çölyak hastaları için de belirli düzeyde kullanabilir olduğunu belirtmektedir. Bununla beraber glisemik indeksi de düşüktür. Bu durum diyabet hastaları için tüketilebilme özelliğini arttırır. Fosfor, demir gibi minerallerce zengin olması kas, sinir , karaciğer sağlığını destekler.Spelt unu, yaygın olarak “Tip” olarak bilinen üç farklı incelik derecesinde mevcuttur: Tip 630, Tip 812 ve Tip 1050. Bu sayı, unun kaç mineral içerdiğini gösterir. Tip 630 buğday unu bu nedenle 100 gramda 630 miligram mineral içerir. Tip numarası yüksek olan buğdayın mineral oranı da daha yüksektir.

Atalık Dinkel(Spelt) Gluten İçerir Mi?

 FDA çölyak hastalarının %92 oranında dinkeli tüketebileceğini söylemektedir. Tabi bu duruma ön koşul olarak üretim hattında glutenli gıdaların olamamasının gerekliliğini söyler. Bazen ekim sahasında da ekmeklik buğdayla karışmış olabilir. Böyle durumlarda mutlaka güvenilir tedarikçilerle çalışılması gerekmektedir.

Besin Değerleri:

Porsiyon Miktarı: 100 g

Kalori (kcal) 337

Toplam yağ 2,4 g

Kolesterol 0 mg

Sodyum 8 mg

Potasyum 388 mg

Karbonhidrat 70 g

Diyet Lifi 11 g

Şeker 7 g

Protein 15 g

A Vitamini10 IU

Kalsiyum27 mg

Demir4,4 mg

B6 Vitamini0,2 mg

B12 vitamini0 µg

C Vitamini0 mg

Magnezyum136 mg


Maden devrinden kalma ve yaklaşık 9000 yıllık kendiliğinden yetişen genetiği oynanmamış bir buğday türüdür.

Diğer buğday türlerine göre vitamin ve mineral içeriği 1/4 oranında daha zengindir.

Sinir sistemimizi ve bağışıklık sistemimizi destekler .

Gluten içeriği sıfır'a yakın olması ve düşük glisemik indeksi sayesinde diyabetliler için sağlıklı bir buğday türüdür .

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
pilavlıkbugurnasılyapılırdinkelpilavlıkbulgurnasıltüketilirdinkelpilavlıkbulgurtoktutarmıdinkelpilavlıkulgurtarifleriorganikbulgurfiyatıorganikekgıdakoruyucuzkatkısızatatohumu
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.