0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Organik%20%20Alıç%20Çiçeği%20Çayı
  • Organik%20%20Alıç%20Çiçeği%20Çayı
Organik Alıç Çiçeği Çayı
Ürün Kodu : 332
63.75 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
50gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Ürün Açıklaması: Alıç Çiçeği -   Hawthorn Tea

Mevsiminde taze olarak ayrıca Organik Sertifikalı olarak topladığımız Orman arazilerimizde yetişen
geleneksel yöntemler uygulayarak güneşte ve gölgede kurutup, satışa hazır hale getiriyoruz.

ALıç Çiçeği Çayı Nedir?

Zengin antioksidan açısından bilinen alıç meyvesinin çiçeklerinin demlenmesiyle de alıç çiçeği çayı elde edilir.Ekşimuşmula, Barutağacı, Yemişen, Crataegus azarolus, Fleur d’aubepine adları ile anılır.10 metreye kadar yükselebilen, dikenli, beyaz veya pembe çiçekli bir ağaçtır. Meyveleri 6-10 mm çapında, 1-3 tohumlu, esmer-kırmızı veya kırmızı renklidir. Hafif ekşimsi lezzetli meyveleri yenilmektedir. Bitkiye çok güçlü antioksidant özellikler veren flavonoid (flavonlar) bileşikleri açısından oldukça zengindir. Meyveleri olgunlaştığında kırmızı ve sarımsı bir renk alan, yuvarlak görünümlü alıç, süs bitkisi olarak da kullanıyor. Alıç, Türkiye’de, derelere bakan yamaçlarda, kayalık, taşlık yerlerdeki çalılıklar içinde, ormanlarda ya da dağlık çevrelerde yetişiyor.

Alıç Çiçekleri mayıs ayında, beyaz, pembe, kırmızı renklerde açar. Genellikle kümeler halinde büyür ve filizlendikten sonra küçük küçük meyveler verir. Olgunlaştığının anlaşılması için kırmızı rengi alması beklenir. Kokusuz ve acımsı yapraklara sahiptir. Yaprakları oldukça büyük ve parlaktır. Çay yapımında kullanılan alıç bitkisinin yaprakları ve çiçekleri de meyvesi kadar faydalıdır.

Halk arasında yemişen adıyla da bilinen ve pek çoğumuzun tanıdığı alıç meyvesi, Eski Romalılar ve Yunanlılar tarafından mutluluğun sembolü olarak bilinir. Tarih boyunca insan sağlığına sağladığı yararlarla bilinen ve ilaç kullanımında yararlanılan bu meyve, günümüzde de çeşitli ilaçların üretiminde kullanılır. Soğuk ve kurak bölgelerde kendiliğinden yetişen bu meyvenin elde edilmesi oldukça kolaydır. Çeşitli pazarlarda veya aktarlarda kiloyla veya iplere dizilmiş hâlde satılabilir.

Alıç Çiçeği Çayı Neye iyi gelir?

Geçmişten günümüze insan sağlığına ve vücuduna sağladığı yararlarla bilinen bitkisel çaylar günümüzde de çeşitli hastalık ve rahatsızlıkların tedavisinde yardımcı olarak tüketilir. Alıç çiçeğinin demlenmesiyle hazırlanan alıç çiçeği çayı, Kalp sağlığı ve tansiyonu düşürücü etkisiyle ön plana çıkan ve tercih edilen bitkisel çaylar arasındadır. Özellikle soğuk kış günlerinin vazgeçilmezi olan alıç çiçeği çayı faydaları şu şekildedir:

Tansiyon seviyelerini düzenleyerek tansiyon seviyesini düşürmeye yardımcıdır. Yüksek tansiyon hastalarının tedavisinde yardımcı rol oynayan bitki çaylarının arasında önemli bir yeri vardır. Safra salgısının artmasına yardımcı olarak mide sağlığını korur. Cinsel performansı artırıcı etkisi vardır. Sakinleştirici etkisi sayesinde sinirsel çarpıntı gibi rahatsızlıkların giderilmesine yardım eder. Uyku düzenini düzenler ve uykusuzluğu önler. Kalp sağlığını korumaya yardımcıdır. Kalbin kanı pompalamasına yardımcı olarak kalbin yükünü hafifletmeye yardımcıdır. Kalp ritmini düzenler ve kalp krizi riskinin önüne geçmeye yardımcıdır. İdrar söktürücü etki gösterir. Bitkisel çayların insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri tedavi değil tedaviyi destekleyici rolündedir. Tüm bitki çayları gibi alıç çiçeği çayı da rahatsızlık ve tedavilerde tek başına çözüm değildir. Ayrıca doğal olmasına rağmen bitki çayları çeşitli sebeplerle olumsuz sonuçlar doğurabilir. Özellikle kronik rahatsızlığı bulunan, hamile veya emziren kadınların alıç çiçeği çayını tüketmeden önce mutlaka bir hekime danışmaları önerilir. Her şey gibi alıç çiçeği çayının doğru hazırlanıp yeterli tüketilmesi de oldukça önemlidir.

Alıç Çiçeği Faydaları Nelerdir?

Alıç çayı, pek çok faydalı mineral, vitamin ve organik bileşikten oluşur. İçeriğindeki faydalı besin değerleri; A, B, C vitaminleri, potasyum, magnezyum, folik asit, vitexin, rutin, kateşin, saponin, antioksidandır.

Kalp ritim bozuklukları (arrhythmias), sinirsel kalp çarpıntıları, kalp yetmezliği, ağır enfeksiyon hastalıkları sonrasındaki kalp kasları zafiyeti, kalp krizi sonrası, yüksek kan basıncı, damar sertliği alıç bitkisinin başarıyla kullanılabileceği alanlardır. Ama sabırlı ve disiplinli olmak gerekir. Çünkü bitkinin etkisi uzun süreli kullanımlar (4-8 hafta) sonucunda oluşmaya başlar ve bu olumlu etki gitgide artar. Bu bitki ayrıca, bedendeki sıvı birikimlerinin dışkılanmasını da sağlayabilir. Ayrıca; sinir sisteminde yatıştırıcı, spazmları azaltıcı, idrar söktürücü ve kabız yapıcı etkileri de vardır. Alıç'ın içerdiği maddelerde vücutta birikme, zehirlilik ve alışkanlık yapma gibi özellikler olmadığından uzun süreli kullanıma uygundur.

Alıç çiçeği çayı nasıl yapılır?

Alıç çiçeği çayının çeşitli faydaları vardır ve özellikle bu faydaları sağlayabilmesi için hazırlanması da çeşitlilik gösterir. Bu yüzden bu çayı farklı tedavilerin desteklenmesi amacına göre demlemek önerilir. Kalp çarpıntılarının tedavisini desteklemek için yapılacak alıç çiçeği çayı tarifi için gerekli malzemeler:
 Alıç Çiçeği demlenerek hazırlanır.

-1 dolu tatlı kaşığı alıç çiçeği yaprağı, 1 su bardağı kaynar suya atılır.

-10 dakika demlenir ve süzülür.

-Günde 2-3 bardak içilir. 

Alıç Çiçeği Çayı Nasıl içilir?

Bir tatlı kaşığı ince kıyılmış yaprak-çiçek ve meyve karışımı, kaynamış bir bardak suyla haşlanır. 10 dakika bekletildikten sonra süzülür, balla tatlandırıldığında (şeker hastaları tatlandırma yapmamalı) etkisi daha da artar. Günde 2-3 bardak taze demlenmiş çay aç karnına veya öğün aralarında sıcak içilir.

Alıç çiçeği çayı zayıflatır mı?

Pek çoğumuz farklı sebeplerle aldığımız fazla kilolardan kurtulmanın veya normal bir kiloda kalmanın yollarını ararız. Bu noktada özellikle doğal ve bitkisel yollara başvururuz. Bu yollardan biri de pek çoğumuzun günlük hayatına eşlik eden bitkisel çaylardır. Çeşitli bitki çayları diyet ve spor yanında zayıflamaya yardımcı etkisiyle bilinir ve tercih edilir. Metabolizmayı hızlandırıcı, sindirim sistemini düzenleyici etkileri sayesinde direkt olarak olmasa da zayıflama yolculuğunda tüketilen bitki çayları olumlu sonuçlar doğurur. Alıç çiçeği çayı ise insan sağlığına gösterdiği olumlu etkileri olsa da zayıflatıcı etkisi bulunan çaylardan değildir

Alıç çiçeği çayı adet söktürür mü?

Pek çok kadının ortak problemi olan adet düzensizliği için çeşitli adet söktürücüler bulunur. Kadınlar ise genellikle tıbbi adet söktürücüler yerine doğal adet söktürücü etkiler gösteren bitki çaylarını tercih ederler. Ayrıca bazı bitki çayları, sakinleştirici ve adet spazmlarını giderici etkisiyle de kadınların sadece adet dönemi öncesinde değil adet döneminde de tercih ettiği yöntemlerdendir. Alıç çiçeği çayının ise adet söktürücü etkisi bulunmayıp kadınların adet dönemlerinde sakinleştirici etkisinden faydalanabilmek amacıyla tükettiği çaylar arasındadır.

Alıcın Besin Değeri Nedir?

100 gram alıcın içerisinde; 0.38 gram yağ, 0.5gram lif, 0.44gram protein, 187mg potasyum, 1mg sodyum, 25 gram karbonhidrat bulunmaktadır. 

Uyarı: Sitemizde yer alan yazı, haber, makale, video, yorum ve tüm tıbbi bilgiler sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zamanla geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer alan bu bilgiler hiçbir zaman doktor muayenesinin yerini alamaz, doktor muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Bitki Ansiklopedisinde ve haberlerde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır, uzmana danışmadan bilinçsiz kullanımda ilaçlarla etkileşime girerek ciddi yan etkiler oluşturabilir, başka bir hastalığı tetikleyebilir veya bir organınıza zarar verebilir. Sağlığınızla ilgili durumlarda lütfen uzman bir doktora danışınız. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan yapılan herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan sorumlu tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum yapan ve doktorlara soru gönderen kişiler, bu uyarıları kabul etmiş sayılacaktır. Bu site Bloğumuz ve ürün açıklamalarımız  genel bilgilendirme için tasarlanmıştır.-Kesinlikle tıbbi yardım, tıbbi tanı, ya da tıbbi tedavi amaçlı değildir.-Diyet ya da egzersiz rejiminde herhangi bir değişiklik yapmadan önce doktorunuza veya diğer sağlık birimlerine danışmalısınız..

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
alıç çiçeği faydalarıorganik alıç çiçeğialıç sirkesialıç
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.