0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Karabiber%20Toz
  • Karabiber%20Toz
Karabiber Toz
Ürün Kodu : 203
59.90 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
60gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Doğal Karabiber Toz

Anadolu’nun Alternatif Tıp MucizesiŞarkıları dillere destan olan, yemeklerin tat kaynağı, sofraların şifa dolu baharatı karabiberi yakından tanımak ister misiniz? Hem pişirilerek hem de yemeklerin üstüne serpilerek kullanılan karabiber, yağ veya çay olarak da tüketilebilir. Her derde deva özelliği ile beğeni kazanan baharat, saça, cilde, öksürüğe, bağışıklık ve sindirim sistemlerine iyi gelir. Karabiberin kökeni ise Anadolu’dan çok uzaklara dayanır.Karabiber bitkisi sözlük anlamıyla, ana yurdu Hint yarımadası olan bir baharat. Ağaç üzerinde yetişen taneleri meyve olarak tüketilen bitkinin çiçekleri sarkık başak durumunda, meyveleri ile yuvarlak şekilde görülür. Kısa boylu olan bitki türünün sadece yuvarlak taneleri yenirken, yaprakları veya dalları ise tüketilmez.Türk mutfağında ve Anadolu’da geleneksel alternatif tıpta sıklıkla kullanılan bitkiye siz de evinizde yer açabilir, hem lezzet hem de şifa kaynağı olan karabiberden yararlanabilirsiniz.Hint yarımadasının yanı sıra Amerika’nın ekvator bölgesinde yetişen karabiber ağacına sıcak iklim ülkeleri olan Malezya, Brezilya, Endonezya ve Batı Afrika’da da rastlanabilir. Sarmaşık türünde olan bitki duvara tırmanarak yükselir ve bu şekilde büyüyerek zaman içinde meyve verir. Tropik ve subtropik bir bitki olan karabiber tanesi, kurutularak ve öğütülerek sofralarda yer alır. Türkiye’de Antalya’da ve diğer Akdeniz kentlerinde sınırlı üretimi bulunan bitki, ülkemizde daha çok yurt dışından tedarik edilir.

Karabiberin Faydaları Nelerdir?

Karabiber öksürüğe iyi gelir mi? sorusu geleneksel bilgi ile hemen evet diye yanıtlanabilir. Yine endişe duyanlar varsa bu bilgiyi tıbbın da onayladığını belirtmeliyiz. Bol C vitamini içeren ve doğal antibiyotik özelliği gösteren karabiber tohumu, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Karabiberli bal karışımı özellikle öksürük sorununa çare olmaktadır.Karabiber zerdeçal gibi metabolizma hızlandırıcı baharatlarla karıştırıldığında sindirim sistemini rahatlatır. Bağırsak ve mide rahatsızlıklarının önüne geçen, hazmı kolaylaştıran bitki yemeklerin içinde veya çaylara katılarak tüketilebilir.Karabiber ve zerdeçal ikilisi aynı zamanda sigarayı bırakmak isteyenlerin de tercihi olmaktadır.Bol A vitamini içeriği ile cilt kadar göz için de faydalı olan karabiber, göz sağlığına yararı ile tanınır.Hem ağrı kesici özelliği olan hem de çürümeyi engelleyen karabiber diş sağlığı için de birebirdir.Anlık stres durumlarında semptomun yavaşlatılması için karabiber çayı içebilirsiniz. Ancak yoğun depresyon durumlarında psikolojik destek alınması gerektiğinin altı çizilmektedir.Karabiberin kadınlara faydaları incelendiğinde özellikle kilo vermek isteyenler için yardımcı olduğu gözlenmiştir.Karabiberin beyne faydaları da bulunmaktadır. Sinir hücreleri sağlığına olumlu etkisi olan karabiber depresif duygu durumundan uzaklaşmayı destekler.Karabiberin cinselliğe faydaları olduğunu söyleyen uzmanlar açıklamalarında libidoyu artırdığına değinmektedir.Beyaz biber olarak da bilinen beyaz karabiberin faydaları da vardır. Bu baharatın özellikle sindirimi düzenlemesi, ishali hafifletmesi ve antioksidan açısından zengin olması vücuda önemli katkıları arasındadır.

Karabiberin Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Faydalarının yanında yoğun tüketim halinde karabiberin zararlarından da bahsetmek gerekir:Karabiberin çocuklara ağız yoluyla verilmesi halinde akciğere kaçması sorun çıkartabilir.Çocuklar için yemek içinde tüketimi uygun olan besin, yetişkinlerde ise aşırı tüketimde sorun yaratabilir.Mide yanması yapabilen bitki siklosporin A, digoksin, sitokrom ve kolinerjik hastalıkları olan kişiler için ise problem oluşturabilir. Hastalık sahiplerinin tüketim öncesi hekim onayı alması tavsiye edilir.Gastrit gibi kronik rahatsızlığı olanların ve hassas ciltli kişilerin de özellikle sıcak havalarda ürünü tükettiklerinde karabiber zararları ile yüz yüze gelebileceği vurgulanmaktadır.Karabiber hamilelikte zararlı mı? sorusuna ise henüz net bir cevap verilememektedir. Karabiberin yoğun tüketiminde vücutta çatlak oluşabileceği belirtilirken hamileler için başka ciddi bir rahatsızlık yarattığı varsayımı henüz kanıtlanmış değildir.Karabiberin faydaları ve zararları birçok baharat için olduğu gibi kişiden kişiye de değişebilmektedir. Bu baharatın alerjik reaksiyon oluşturma ihtimalini de göz önünde bulundurmanız iyi olur.

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
Karabiber Toz
BENZER ÜRÜNLER
Yeni Sezon Ürünü
  
  
Kara Biber (Tane)
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.