0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi
  • Dinkel%20Bebek%20İrmiği
Dinkel Bebek İrmiği
Ürün Kodu : 684
57.38 TL   +Kdv
Yeni Sezon Ürünü
Gramajlar
300gr


Bu ürün Organik ve sertifikalı olup 5262 sayılı Organik Tarım Kanununa 18/08/2010 tarihli ve 27676/2010 numaralı ORGANİK TARIMIN ESASLARI VE UYGULANMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK ’e uygun olarak üretilmiştir.


https://www.anadolununozu.com/kurumsal/organik-urun-sertifikalarimiz

Dinkel Bebek İrmiği

Konya'nın Çumra İlçesi'nde bulunan Alacahöyükteki (MÖ 6000-5500) bulunan kalıntılarda orta çıkmıştır. İlk olarak ortaçağda ekilen Kızıl Buğday, tekrar Konya'da Firmamızca ekimi yapılmaya başlanmıştır. Antik ve genetiği değiştirilmemiş tohumdur. Tür dünyada nesli tükenmek üzere olan genetiği değişmemiş  buğday türünden birisidir.Dünya çapında Buğdayların atası olarak bilinir.İsmini Almanlar ekip DİNKEL (Kızıl) ismini vermişlerdir.

Dinkel (spelt) tam buğday unları diğer buğday unu ve irmiği diğer buğdaylara  göre vitamin ve mineral bakımından daha zengindir. Sağlık açısından kullanımı faydalı olan dinkel (kızıl buğday) tam buğday unu ve irmiği hücreleri yenilemekte, sinir sistemini düzenlemekte ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.

Dinkel İrmik Nedir?

İrmik, Dinkel Spelt buğdayın taş değirmende öğütülmesiyle elde edilen bir irmik unu türüdür. Buğday tanelerinin dış kabuğu ve özleri ayrıldıktan sonra kalan iç kısım öğütülerek irmik haline getirilir.  Türk mutfağında çok yaygın bir malzemedir. İrmik, yiyeceklere hem doku hem de lezzet tatmak için kullanılır. Aynı zamanda irmiğin besin değeri de oldukça fazladır. Proteinler, lifler, vitaminler ve mineraller içerir. Aynı zamanda enerji verici, az yağlı bir besindir. Farklı irmik tozu türleri vardır. Örneğin beyaz irmik (yaygın irmik), tam buğday irmiği veya çavdar irmiği gibi çeşitleri vardır. Bu çeşitlerin kullanım alanları ve besin değerleri biraz farklılık gösterse de esasen her çeşit buğdayın öğütülmesinden elde edilen irmiklerdir.

İrmiğin Faydaları Nelerdir?

Yüksek lif içeriği:  yüksek lif içeriği ile sindirimi destekler. Lifler sindirim sistemini düzenler, bağırsak fonksiyonunu artırır ve kabızlığı önler. Protein kaynağı: İrmik bitkisel bir protein kaynağıdır. Özellikle vejeteryan veya vegan diyeti uygulayanlar için önemli bir protein kaynağı olabilir. Vitamin ve Mineral İçeriği: İrmik, B vitaminleri (özellikle tiamin ve niasin), demir, magnezyum ve çinko dahil olmak üzere çeşitli vitamin ve mineraller içerir. Bu besinler vücudun enerji üretimine katkıda bulunur, bağışıklık sistemini destekler ve genel sağlık için önemlidir. Düşük yağ: İrmik, yağ oranı düşük sağlıklı bir besindir. Ağırlığı yönetmeye ve kalp sağlığını desteklemeye yardımcı olabilir. Düşük glisemik indeks: İrmik, glisemik indeksi düşük bir karbonhidrat kaynağıdır. Kan şekerinin daha dengeli yükselmesine ve düşmesine, insülin seviyelerinin dengelenmesine ve açlığın daha uzun süre kontrol altında tutulmasına yardımcı olur. Enerji verir: İrmik karbonhidrat açısından zengindir ve vücuda enerji sağlar. Günlük aktiviteler için gerekli enerjinin sağlanmasına yardımcı olur. Doyurucu özelliği: İrmik, içerdiği lif ve karbonhidrat nedeniyle doyurucu bir besindir. Tokluk hissini arttırır ve fazla yeme eğilimini azaltır.Bebeklerde kemik gelişimini destekler.

Manganez, fosfor, niasin, lif, protein, doymamış yağ asitleri içermektedir.Minerallerce ve vitamince oldukça zengindir(normal buğdaydan yaklaşık %25 daha fazla)Düşük gluten içeriğine sahiptirOleik asitçe zengin, demiri bağlayan fitik asitçe düşük kompozisyondadır.Genetiği değiştirilmemiştir(Dünyada bu özelliği gösteren Dinkel Spelt-Kızıl buğday türü bulunmaktadır)Lif oranının yüksek olması nedeniyle tokluk hissi yaratır. Bu nedenle diyetisyenlerin favori besinlerinden birisidir.

Dinkel(Spelt) Buğdayı Besin Öğeleri

T. Spelta yaklaşık % 62 karbonhidrat, % 9,2 lif, % 17 protein, % 2,7 yağ ve mineraller, vitaminler ile silika içerir. Ayrıca Enerji (100 g için) 337 kcal / 1406 kJ.

Bu ürün için taksit yapılmamaktadır.
Ürün Etiketleri
Dinkel Bebek İrmiğiDinkel İrmik Nedir? Dinkel(Spelt) Buğdayı Besin değeri nedir?
BENZER ÜRÜNLER
  
  
Organik Mısır İrmiği
Yeni Sezon Ürünü
  
  
Organik Buğday İrmiği
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.