0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi

Maş Fasulyesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

MAŞ FASULYESİ NEDİR ?

FAYDALARI NELERDİR ?

NASIL PİŞİRİLİR ?Ana vatanı Hindistan olan maş fasulyesi  4500 yıllık bir tarihe sahiptir. Hindistan’dan diğer ülkelere yayılan ve bugün Çin, güneydoğu Asya ülkeleri, güney Avrupa ve Güney Amerika ülkelerinde de üretilen maş fasulye; yüksek oranda lif, protein, demir, potasyum, magnezyum, fosfor ve manganez içerir.

Maş fasulyesi, uzun bir ömürlük olmak üzere, Türkiye'de çok popüler olan, taze veya kuru bir baklagil türüdür. Farklı çeşitleri mavimsi yeşil, kahverengi ve koyu kırmızı renklerde mevcuttur. Maş fasulyesi, Türkiye'de çoğunlukla fırında veya tencerede pişirilen, taze veya kuru, baharatlarla birlikte sebzelerle birlikte hazırlanan bir yemek olarak bilinir. Maş fasulyesinin en çok bilinen faydaları, çeşitli mineral ve vitaminler, vücutta homosisteinin düşürülmesi ve antioksidanları içermesidir. Maş fasulyesi, zengin bir lif kaynağıdır ve aynı zamanda demir, magnezyum, kalsiyum, potasyum, çinko, B vitamini ve diğer önemli besinleri içerir. Ayrıca, maş fasulyesi, insanların kalp sağlığının iyileşmesine yardımcı olmak için faydalı olabilecek olan lif, folat ve omega-3 yağ asitleri gibi önemli besinleri de içerir.


Yüksek Lif ve Protein KaynağıMas fasulye, yüksek lif oranı sayesinde tok tutma özelliğine sahiptir. Bu özelliği, onun fazla kilolarından kurtulmak isteyen insanlar tarafından da sık sık tüketilmesini sağlamaktadır. Diyabet hastaları ve özellikle fazla kilolarından kurtulmak isteyen binlerce kişi, günümüzde maş fasulyesi tüketmektedir. Fiber, lif ve posa açısından zengin olan bu fasulye cinsi, kilo kaybetmek isteyenlerin en çok tükettikleri bakliyatlar arasında gelmektedir. Maş fasulyesinin faydaları, onun zengin içeriğinden kaynaklanır. Yaklaşık onda bir oranında protein içeren fasulye aynı zamanda mineraller açısından da zengindir. Potasyum, demir, yumurtada ve balıkta çokça bulunan folat ve tüm bunlara ek olarak kalojen, maş fasulyesinin faydaları başlığı altında incelenebilecek vitamin ve minerallerdir. 


Maş fasulyesi hangi vitaminler var?

Vitaminler açısından Maş fasulyesi K, B2, B9, B3, B5, B1 ve B6 vitamini içerir. Minerallere gelince, Maş fasulyesi önemli miktarda bakır, demir, manganez, çinko, fosfor, magnezyum, potasyum, kalsiyum ve sodyum içerir. Aynı zamanda selenyum, C Vitamini, E, A ve Beta karoten gibi iyi bir antioksidan kaynağıdır.

Maş fasulyesi nasıl tüketilmeli?

Maş fasulyesi de pişirilmeden önce diğer birçok bakliyat gibi suda bekletilmelidir. Sonrasında ise yemeklerde ya da salatalarda farklı şekillerde kullanılabilir. Filizlenmiş hâli de salatalara eklenebilir.

Maş fasulyesi ne işe yarar?

Maş fasulye, posa (lif) bakımından zengin olması nedeni ile bağırsaklara da oldukça faydalıdır. Boşaltım sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasına ve vücuttan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Maş Fasulyesinin kalorisi düşüktür. Bunun yanında protein ve lif bakımından zengin bir besindir.

Maş fasulyesi ne kadar yenmeli?

Lesitin içeriği sayesinde karaciğer enzimlerini düzenler. Yani kan değerlerinizde ast, alt, ggt gibi değerleriniz normal dışındaysa maş fasulyesini haftanın 2-3 günü sofradan eksik etmeyin!

Maş fasulye kaç dk haşlanır?

Maş Fasulyesi Salatası Tarifinin Püf NoktasıFasulyeleri fazla haşlarsanız dağılacaktır. 10-15 dakika haşlamanız yeterli olacaktır.

Maş Fasulyesiyle neler yapılabilir?

Maş fasulyesini haşlayarak salatalara ekleyebilir veya haşlamak yerine maş fasulyesi çimlendirme ile kalorisi daha düşük salatalar yapabilirsiniz. Tüm bakliyatlarda olduğu gibi maş fasulyesi tarifleri arasında da çeşit çeşit yemek, çorba ve salata tarifi var. Maş fasulyesi salatası ise en bilinen tariflerinden biri!

Maş fasulyesi gluten var mı?

Yüksek besinsel içeriği, üstün fonksiyonel özellikleri (köpüklenme, su ve yağ absorblama, jelleşme), antioksidan kapasitesi ve iyi sindirilebilirlik gibi nitelikleri açısından maş fasulyesinin çölyaklı bireyler için glutensiz gıdalarda kullanım potansiyelinin yüksek olduğu ortaya konmuştur.

Bebekler maş fasulyesi yiyebilir mi?

Karabuğdaylı Maş Fasulyesi (12+ Ay)1 yaş ve üzeri bebeklere uygun karabuğdaylı maş fasulyesi yemeğini bebeğiniz çok sevecek.

Maş fasulyesi kilo verdirir mi?

100 gram haşlanmış maş fasulyesi sadece 105 kaloridir. Proteinden ve liften zengin oluşunun yanı sıra glisemik indeksi düşüktür, yağ içermez ve tok tutar. Bu özellikleriyle zayıflama diyetlerinin önerilen besinlerindendir.

Glutensiz, Yüksek Besleyici Değeri Nelerdir?

Maş fasulyesinin faydaları arasında en dikkate değer olanlardan bir diğeri de, glütensiz içeriğidir. Bu fasulye cinsi glüten içermez ve bu nedenle glüten duyarlılığı olanlar ve özellikle çölyak hastaları için son derece değerli bir besin kaynağıdır. Maş fasulyesi aynı zamanda benzer fasulye ve bakliyat türleri ile kıyaslandığında gaz yapmaması ile de öne çıkan değerli bir bakliyat türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Maş fasulyesi, faydalı içeriği ile dikkat çeken baklagil türlerinden birisidir. Tüm özelliklerine ek olarak aşağıda sıraladığımız besin değerleri bizlere maş fasulyesinin faydaları konusunda pek çok şey söylemektedir. Aşağıdaki değerlerden de anlayabileceğiniz üzere, maş fasulyesi içeriğinde yüksek miktarda protein, magnezyum ve folat bulunur. Yağ ve kalori oranı son derece az olan fasulyede, bitkisel bazlı protein oranı son derece yüksektir. 100 gram maş fasulyesi içinde ortalama olarak; 100 Kalori 0.4 Gr. Yağ 7.1 Gr. Protein 7.4 Gr. Fiber / Lif Bulunmaktadır. Buna ek olarak 100 Gr. maş fasulyesi tüketmek, günlük folat ihtiyacınızın %40’ini, manganez ihtiyacınızın %15’ini, magnezyum ihtiyacınızın %12’sini, B1 Vitamini ihtiyacınızın %11’ini, fosfor ihtiyacınızın %10’unu ve demir ihtiyacınızın %8’ini karşılamaktadır. Tüm bunlara ek olarak demir, çinko, bakır, B2, B3, B5, B6 Vitaminleri de Maş fasulyesi içeriğinde yoğun olarak bulunmaktadır.

Mineral ve Yaşlanma Karşıtı Kalojenler Açısından Zengin Maş fasulyesi, aynı zamanda bugün kırmızı et gibi çeşitli besinlerde çokça bulunan kolajen açısından da zengindir. Kolajen, özellikle cildin geç yaşlanmasını sağlayan başlıca unsurlardandır. Günümüzde diyetisyenler, vücut fonksiyonlarının sağlıklı çalışması ve daha sağlıklı yaşlanmak için insanlara çok daha yüksek miktarda kolajen tüketmelerini önermektedirler. Kolajen ise, günümüzde özellikle sakatatlarda çokça bulunur. Sakatatlar dışında kolajen aynı zamanda maş fasulyesi içinde de yoğun miktarda bulunur. Kolajenler, özellikle ciltte yaşlanmayı geciktirme özelliğine sahiptirler.

Maş Fasulyesinin Faydaları Nelerdir?

En önemli özelliği gaz yapmamasıdır.Lif oranı fazladır  ve kadınlar için önemli bir besindir.Kadınların geneli magnezyumda yoksundur, maş fasulyede magnezyum oranı fazladır.Stresi kontrol atına almak ve kasların onarımı için önemli bir besindir.B6 ve folat kaynağı olduğu için hamilelik döneminde ortay çıkan gereksinim maş fasulyeden karşılanabilir.Adet öncesi sendromu azaltmaya yardımcıdır.Aynı zamanda antioksidandır, antiaging  özelliği de vardır.
Maş fasulyesinin pişirilmesi, hayatınızın her aşamasında kolaylıkla yapılabilir.


1. Maş fasulyelerini soğuk suda durulayın ve bir kenara koyun.

2. Büyük bir tencereyi ocakta ısıtın ve 2 bardak su ekleyin.

3. Kapağını kapatın ve fokurdama sesini duyana kadar yaklaşık 5-10 dakika kaynatın.

4. Ateşi kapatın, kapağı açın ve ıslatılmış maş fasulyesini ekleyin.

5. Kapağı tekrar kapatın ve 25 dakika boyunca veya yenebilecek kadar yumuşayana kadar orta (6) derecede pişirin.

6. Tatlandırmak için tuz ve karabiber ekleyin.


                                                                                       

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.