0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi

Hindistan Cevizi Yağı Özellikleri Nelerdir?

HİNDİSTAN CEVİZİ YAĞI ÖZELLİKLERİ NELERDİR?


 Hindistan Cevizi Yağı Özellikleri Hindistan cevizi yağı, çok yönlü bir kullanım için popüler bir yağdır. Günlük hayatımızda faydalarının farkına varmış olduğumuz bu yağ, sağlık açısından da çok yararlı olmaktadır. Hindistan cevizi yağının özelliklerinden bazıları şunlardır:

Hindistan cevizi yağı, çok yüksek bir oranda omega-3 yağ asitleri içerir, bu da vücudumuza sağlıklı yağların sağlanmasını sağlar.

Hindistan cevizi yağı, iyi bir antioksidan kaynağıdır ve bu da vücutta oluşan zararlı kimyasal reaksiyonların önlenmesine yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağı, faydalı olan bir yağ asidi olan oleik asit içerir. Bu asit, yağ yağlarının metabolizmasını hızlandırır ve hücrelerin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağı, anti-şişmanlık etkisi de gösterir ve bu da kilo kaybına yardımcı olur. Hindistan cevizi yağı, kolesterol ve diğer tüm kötü kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olur.

Hindistan cevizi yağı özellikle sağlıklı beslenme trendleri arasında sıkça tüketilen bir ürün halini aldı.

Türk mutfağında çoğunlukla tatlı süslemelerinde toz halinde görmeye alışık olduğumuz Hindistan cevizi, aslında besleyiciliği yüksek tropik bir meyvedir. Hindistan cevizi yağı ise bu meyveden elde edilen doymuş yağ oranı yüksek bir yağdır. Bu sebeple Hindistan cevizi yağının faydaları tartışılan bir konudur.

Hindistan cevizi yağının gerçekten sağlıklı bir yağ olduğu tüm uzmanlar tarafından kabul edilmez.

Hindistan cevizi yağının faydaları arasında; düzenli tüketildiğinde şeker yeme isteğini kontrol etme, kilo kontrolü, hazımsızlığı kolaylaştırma ve metabolizmayı hızlandırma özelliği sayılır. Ayrıca cildin nemini korumasına ve ağız sağlığına da iyi geldiği söylenir.

Vegan beslenen kişiler için de Hindistan cevizi sütü iyi bir alternatiftir.

Rafine ve Saf Hindistan Cevizi Yağı Farkı. Hindistan cevizi yağının kullanımı daha çok bitkisel ve şekersiz beslenme modelinde yaygın hale geldi. 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı, 121 kalori olup 13.5 gram yağ içerir. Bu yağın 11.2 gramı doymuş yağdır.

Pişirildiğinde yanma noktası yüksek olan Hindistan cevizi yağının raf ömrü de uzundur. Ancak Hindistan cevizi yağı yararları şu nedenlerle tartışılır : Ucuz satılan pek çok Hindistan cevizi yağı rafinedir. Rafine yağlar yerine saf veya sızma yağlar tercih etmek daha sağlıklıdır. Çünkü rafine yağlar, yüksek oranda işlenirler. Hindistan cevizi yağı da kokusundan ayrıştırılarak, ağartma işleminden geçirilerek rafine hale getirilir. Nihai ürüne sodyum hidroksit eklenir. Saf ya da soğuk sıkım denilen Hindistan cevizi yağı ise meyvenin beyaz etli kısmının preslenerek başka bir işlemden geçirilmemiş halidir. Çoğu saf Hindistan cevizi yağı, ıslak yöntem uygulanarak elde edilir.

Rafine edilmemiş Hindistan cevizi yağı, oda sıcaklığında katı haldedir ve aromatiktir. Yanma noktası 117 derecedir. Yemek pişirmede daha kolay olması nedeniyle rafine Hindistan cevizi yağı kullanılır.

İşlenmiş bu yağın yanma noktası ise 204-232 derecedir. Kokusuz ve tatsız olduğu için de yemeklerde tercih edilir. Yani tüketirken rafine edilmiş veya saf Hindistan cevizi yağı olmasına bakmak önemlidir.

Ayrıca diyet yağlarının çoğu uzun zincirli trigliseridler (LCTl’er) içerirken, Hindistan cevizi yağı laurik asit olarak bilinen orta zincir trigliserid de (MCT’ler) içerir. MCT’ler karaciğere giderek enerji olarak kullanılırlar.Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.