0332.238.80.80
  0554 708 80 80
Kategoriler
Organik Gıdalar
Para Birimi Seçimi

Chia Tohumu Nedir ve Nasıl Tüketilir?

Chia Tohumu Nedir ve Nasıl Tüketilir? Chia tohumları, Salvia Hispanica bitkisinden elde edilen minik siyah tohumlardır. Salvia Hispanica, nane ailesine ait çiçekli bitki türüdür ve orta ve güney Meksika ile Guatemala'da yetişir.Chia tohumu Son yılların en popüler sağlıklı besinlerinden biri haline gelen Chia tohumları, Salvia Hispanica bitkisinden elde edilen minik siyah tohumlardır. Salvia Hispanica, nane ailesine ait çiçekli bitki türüdür ve orta ve güney Meksika ile Guatemala’da yetişir. Kolomb öncesi dönemde Aztekler tarafından ekildiği kanıtlanmıştır.Usule uygun hazırlandığı takdirde kolayca sindirilebilen Chia tohumu, tariflere kolaylıkla eklenebilen çok yönlü bir malzeme olarak karşımıza çıkıyor. Tabii bunun yanı sıra bol miktarda faydaları da bulunuyor.

Yapılan araştırmalar, düzenli olarak chia tohumları yemenin sağlığınızı çeşitli şekillerde geliştirebileceğini ortaya çıkarıyor. Chia tohumlarını tüketmenin en popüler biçimlerinden biri tohumları suda veya sütte iki saat bekleterek şişip yumuşamalarını sağlamak. Bu bekleme esnasında tohumlar sıvıyı emerek bir jel oluştururlar ve karışım, muhallebi benzeri bir dokuya kavuşur. Alternatif olarak bu karışım geceden buzdolabına koyulup ertesi gün hazır hale getirilebilir. Lezzetlendirmek için aromalı süt, meyve suları, tarçın, zencefil veya biraz bal eklenerek tohumlar ıslatılabilir.

Chia tohumlarının çok faydalı olmasının nedeni, lif, omega-3 yağları, protein, vitaminler ve minerallerce zengin olmasıdır. Faydalı bir bitki proteini kaynağıdır ve özellikle vejetaryen ve vegan diyetleri için bir dizi amino asit temin eder. Yağ, protein ve lif bileşiminden oluşan yapısı nedeniyle, nispeten yavaş sindirili. Bu, kan şekeri seviyelerini dengede tutmak için uzun ve yavaş bir enerji salınmasını sağladığı anlamına gelir. Yoğun besin değeri ve enerji seviyesi sebebiyle chia tohumları “sağlık ve enerji bombası” olarak da isimlendirilir. Bu anlamda Chia tohumları bazı önemli besin maddeleri içerir.

Chia tohumlarının 25g'lık kısmı yaklaşık 9 gr lif içerir. Günlük tüketilmesi tavsiye edilen lif miktarı 30 gr. Dolayısıyla, her gün 25 gr'lık tohumlar günlük ihtiyacın büyük bir kısmını karşılar. Aslen Meksika’da yetişen chia bitkisi, tıbbi nitelikleri ve besin değerleri açısından çok değerliydi, öyle ki para birimi olarak bile kullanılıyordu. Aztek savaşçılarının, 24 saat boyunca sadece bir kaşık dolusu chia ile ayakta kalabileceği söylenirdi.

Chia tohumu faydaları Yeni araştırmalar, chia tohumlarının faydalarının sandığımızdan daha fazla olduğunu gösteriyor. Örneğin; tohumlar, cildin daha sağlıklı olmasına yardımcı olurken yaşlanmanın belirtilerini de azaltabiliyor. Bunun yanı sıra kalp ve sindirim sistemini destekler, daha güçlü kemik ve kasların inşa edilmesine yardımcı olur. Çok daha fazlasını da sağlayabilen tohumlar, diyabet tedavisinde bile kullanılabiliyor.Tohumlar, yoğun lif içeren ve sağlıklı yağlara sahip olan yapısı nedeniyle vücudun insülin düzeylerini dengelemesine yardımcı olurken bağırsak hareketlerinin de düzenli hale gelmesini sağlıyor. Ek olarak bağırsaklardaki prebiyotiklerin büyümesine de katkıda bulunurken verdiği tokluk-dolgunluk hissi ile daha zor acıkmaya neden olur.Chia, enerjinizin ve metabolizma hızınızın artmasına yardımcı olur. Yayınlanan bir araştırma, tohumları tükettikten sonra 90 dakikalık bir spor etkinliğinde performansın enerji içecekleri tüketildiğindeki kadar yükseltebildiğini gösteriyor. Ayrıca çalışmalar, diyetinize chia tohumlarının eklenmesinin ardından, vücudun metabolizmasını etkileyen ve obezitenin bir bileşeni olan "karın yağı" dokusunu da azalttığını gösteriyor. İçerdiği kalsiyum sayesinde kemiklerin daha güçlü hale gelmesine yardımcı olan chia, sahip olduğu bor miktarı ile kemiklerin ve kasların sağlıklı büyümesini sağlar. Bitki temelli protein kaynakları arasında öne çıkan tohumlar, kas gelişimi ve oluşumda önemli bir besin kaynağı olarak da fayda sağlar. 

Chia Tohumu Nasıl Filizlendirilir?

Chia tohumlarını filizlendirmek için bir bardak suda yaklaşık bir buçuk yemek kaşığı chia tohumunu 30 dakika ile iki saat arasında bekletin. Filizlendirilmiş tohumları buzdolabında beş güne kadar saklayabilirsiniz.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

Tohum olarak, chia tohumundan un elde ederek, yağı ayrıştırılıp besin desteği olarak ve çeşitli besinlere eklenerek tüketilmektedir. Örneğin, chia tohumu ve unu, müsli, ekmek, kek, tatlı ve çeşitli smoothielere eklenebilmektedir. Chia tohumu kendi ağırlığının 27 katı kadar su tutma ve su ile karşılaştığında hızlıca müsilaj oluşturma özelliğine sahiptir. Dolayısıyla gıda sanayisinde de sıklıkla kullanılır. Önemli Not: Birleşik Devletler Besin ve Beslenme Rehberi (United States Dietary Guideline)’ne göre yetişkinler için chia tohumu tüketimi 48 g/gün’ü geçmemelidir. Çünkü yüksek miktarda chia tohumu tüketimi gastrointestinal sistemde gaz, şişkinlik gibi problemleri ortaya çıkarabiliyor. 

Chia tohumu genellikle çiğ olarak tüketilir. En yaygın kullanım şekli yulaf ezmesi, yoğurt, salata, smoothie ve meyve karışımları gibi gıdalara eklenmesi şeklindedir. Çiğ olarak baharat gibi farklı yemeklere eklenerek de kullanılabilir. Chia tohumuna çorba ve soslarda da yer verebilirsiniz.

Chia tohumları nasıl yenir?

 Chia tohumunu bütün olarak, filizlendirerek veya öğütülmüş olarak tüketebilirsiniz. Chia tohumu, genel olarak hafif ve biraz da cevizli bir tada sahiptir. Çoğu yemeğe garnitür olarak kolayca eklenebilir. Lezzeti o kadar güzeldir ki sağlıklı olduğuna inanmak zordur.Chia tohumu, anti-enflamatuar omega-3 yağ asitleriyle ve diyete büyük bir destek sağlayan diğer besinlerle doludur. Chia tohumlarının çeşitli sağlık faydalarından yararlanmak için, günde yaklaşık iki yemek kaşığı chia tohumu tüketmeye başlayabilirsiniz. Vücudunuzun herhangi bir yan etki göstermediğine emin olduktan sonra alımınızı yavaşça artırabilirsiniz.

Chia Tohumu Sütle Nasıl Yenir?

Lezzetli bir chia tohumlu puding yapmak için tohumları keçi sütü veya Hindistan cevizi sütü gibi tercih ettiğiniz herhangi bir sütle birleştirebilirsiniz. Ayrıca, farklı sütler, taze meyve ve vanilya özü gibi lezzetli malzemeler kullanarak çeşitli yiyecekler hazırlayabilirsiniz.

Chia Tohumu Suyla Nasıl Yenir?

Chia tohumu ağırlığının 12 katına kadar su tutabilir. Chia tohumlarınızı suda bekleterek tüketmek vücutta su kaybını önler. Doğal bir enerji içeceği yapmak için chia tohumunu suyla birleştirebilirsiniz. Unlu mamullü tarifler için yumurtaya alternatik olarak suyla karıştırılmış tohumları kullanabilirsiniz.

Chia Tohumları Nasıl Yenir? Chia tohumu nedir? Chia tohumları nasıl tüketilir? Chia tohumları nasıl kullanılır? Chia tohumları nasıl filizlendirilir? Chia tohumları suyla karıştırılır mı?

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.